تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

لزوم جلوگیری از فرونشست های زمین

کارشناسان معتقدند: پدیده فرونشست های زمین در دشت ها و فروریزش ها در زمین های مسکونی می تواند عواقب خطر ناکی داشته باشد لذا باید به هشدار های زمین شناسی توجه شود و برای جلوگیری از آسیب های مختلف برنامه ریزی صورت گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، معاون آمادگی مقابله و پدافند غیر عامل شهرداری تهران در خصوص تدوین دستورالعمل های پیشگیرانه برای جلوگیری از فرو نشست زمین در سطح استان گفت: رصد و پایش فروریزش از ابتدای مهرامسال در جلسات مختلف پیگری شده است.

محسن نادی گفت: پس از فروریزش شهران قرار شد با هماهنگی های اجرایی و کارشناسی برای کاهش آسیب ها اقدامات و تلاش های صورت بگیرد و هماهنگی های اجرایی لازم با مدیریت اجرایی ستاد بحران صورت گرفته است.

محسن نادی در خصوص تقسیم کار صورت گرفته در جلسه مهرماه 95 وزارت کشور، گفت: در کمیته های فرونشست دشتهای تهران با توجه به هشدار های زمین شناسی قرار شد جلسات تحت نظارت استاندار تداوم پیدا کند و مصوبات این جلسات در سطح مطالعاتی است.

نادی افزود: یکی از نقاط مهم در زمینه فروریزش شریانهای حیاتی شهر مانند آب ، برق وسوخت است. جلسات جداگانه تشکیل شده است تا برای افزایش ایمنی شریانهای حیاتی و جلوگیری از فروریزش ها 18 پروژه تخصصی تعریف شده است که اولویت بندی شده است.

معاون آمادگی مقابله و پدافند غیرعامل شهرداری تهران گفت: دراین جلسات تصویب شد تونل مشترک تاسیسات شهری ایجاد شود که در نهایت 5 سال آینده پروژه های اصلی و در اولویت انجام خواهد شد.

نادی افزود: به دلیل پراکندگی شریانهای حیاتی درکل سطح شهر خصوصا در تقاطع های شهرتهران باید اهمیت بیشتری پیدا کند.

او افزود: قطعی آب و گاز و حتی خطوط مخابراتی می تواند در حوادث مختلف مانند فروریزش شهران و میدان قیام می تواند برای مردم و شهر تهران خطر ساز باشد.

محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با توضیح اینکه باید دو موضوع فرو نشست و فروریزش را از یکدیگر تفکیک کرد گفت: بیش از 600 دشت کشور نزدیک به 40 درصد از دشتها با مشکل فرونشست روبرو هستیم که علت مهم آن برداشت آب های زیرزمینی است مانند: دشت نیشابور حدود 12 سانت و دشت ورامین حدود 30 سانت در سال فرونشست داریم که بسیار آرام به تاسیسات شهری و مسکونی آسیب می رساند.

شکرچی افزود: دلیل اصلی فرونشست‌ها مصرف بالای آب‌های زیرزمینی است که باید با یک مدیریت جدی، از افزایش این مخاطره در کشور جلوگیری کنیم. فرونشست ها با ایجاد شکاف های سطحی زمین در دشت ها و فرونشست های مختلف قابل مشاهده است اما بسیار آرام مانند شکاف نقش رستم که فشرده شدن خاک را شاهد هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات را، مسکن و شهرسازی گفت: فرونشست های زیر زمینی بصورت نا محسوس و بسیار جدی است که باید اقدامات اساسی صورت گیرد تا از فرونشست ها جلوگیری کنیم بعنوان مثال از کشت محصولاتی که نیاز به آب فراوان دارد جلوگیری کنیم خصوصا در دشت های کم آب و از سیستم هی هوشمند برای چاه های آب را متوقف کنیم.

شکرچی زاده گفت: چون با مساله کم بارشی مواجه ایم باید تغییر روش زندگی و کشاورزی در سطح ملی صورت گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود:در بحث فروریزش ها اگر زیر سازی های اساسی خصوصا در ساخت مترو صورت نگیرد مانند پدیده زلزله و سیل بصورت آنی می تواند به زیر ساختهای شهری و مسکونی لطمه بزند و باعث فروریزش زمین های مسکونی شود.

شکر چی با اشاره به آب انبارها و حمام های قدیمی شهر تهران خصوصا در منطقه 12 تهران، گفت: روش شناسایی و انجام تعمیرات اساسی امروز وجود دارد و نباید نگران فروریزش های ناگهانی زمین بود.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۱۱۷۰
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۰۹۶