تقویم اخبار

شهریور 1398
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

مهم‌تر از تجزیه استان؛ محرومیت‌زدایی از دومین شهرستان پرجمعیت شمال شرق کشور

اخیرا در همین سایت، یک مطلب از یک کانال تلگرامی درباره یک فرودگاه منتشر شده که بطن کلام این موضوع را مطرح می‌کند که به آن فرودگاه نسبت به فرودگاه مشهد ظلم شده است. اگر سوابق رسانه‌ای مرتبط با فرودگاه یادشده را بررسی‌ کنیم متوجه می‌شویم تا حدود یک سال پیش، توجه و پیگری چندانی از مسائل آن نمی‌شد اما چه اتفاقی افتاده است که از سوی فعالان رسانه‌ای محلی، در طی چندماه گذشته شاهد توجه خاص به توسعه آن فرودگاه و خصوصا انتشار ده‌ها مطلب درباره آن هستیم؟

موضوع این است که این عزیزان، در طی همین ماه‌ها و بخصوص از اردیبهشت ماه سال جاری به بعد؛ در شهر همجوارشان (شهر نیشابور) شاهد شکل‌گیری یک مطالبه پیگیر و منسجم در زمینه احداث فرودگاه مستقل بوده‌اند. این مطالبه بر اساس استدلال‌ها و احساس نیازمندی‌های متعددی است که از سال‌ها قبل مطرح بوده و منتج به مطالبات منسجم امروز گردیده است. 

آنچه که مسلم است منطقه غرب خراسان رضوی، ظرفیت فعالیت دو فرودگاه را دارد؛ اما یک جریان رسانه‌ای در عمل قصد دارد جریان محتوا را به سمتی که نتیجه‌اش استفاده از همه ظرفیت نیمه غربی خراسان رضوی (بدون توجه به اصل اشتراک منصفانه زیرساخت‌ها و اصل بُرد - بُرد) برای توسعه فقط یک فرودگاه (البته می‌تواند شامل تمرکز زیرساخت‌های راهبردی دیگر در شهر سبزوار باشد) هدایت نماید. اگر جریان رسانه‌های محلی یادشده را بررسی کنید دقیقا همین پیام را برداشت خواهید کرد که در قالب‌ مطالب مختلف، بازتولید می‌شود. 

البته این موضوع، زوایای پنهانی نیز دارد؛ سال‌هاست که فعالان رسانه‌ای یادشده، وجود فرودگاه را به عنوان یکی از زیرساخت‌های تاسیس استان جدید و برعهده گرفتن مرکزیت استان مطرح و ترویج نموده‌اند. شکی نیست در صورتی که نیشابور (که دومین منطقه پرجمعیت شمال شرق کشور پس از مشهد است و توانمندیهای فرهنگی، صنعتی و کشاورزی دارای رتبه ملی و جاذبه‌های گردشگری شاخص بین‌المللی دارد) فرودگاه خود را ایجاد نماید دو دهه فعالیت‌های رسانه‌ای و سیاسی فعالان محلی یادشده، مفهوم خود را از دست داده و رویای تجزیه کردن استان خراسان رضوی که این فعالان محلی سال‌هاست به دنبال آن هستند، بی‌رمق‌تر و فروپاشیده‌تر از همیشه، خواهد شد. خود ایده تشکیل استان جدید، جدا از موضوع فرودگاه، با چالش‌های بسیار جدی روبروست:

- شهر میلیونی مشهد، دومین کلانشهر کشور، برای گسترش فعالیت اقتصادی-سیاسی و بسط هژمونی خود در منطقه شمال شرق، نیاز به فضایی دارد که بتواند فعالیت‌های توسعه‌ای خود را مخصوصا در ابعاد اقتصادی و سیاسی سازماندهی نماید. اگر بخواهیم موضوع را از دید حفظ و حوزه تاثیر قدرت هژمونیک کلانشهر مشهد ببینیم جایی برای تشکیل استان جدید و شکل گرفتن مرکزیت قدرت سیاسی-اداری جدید حداقل تا شعاع فرضی 300 کیلومتری مشهد با چالش بسیار جدی مواجه است. چرا که مستلزم تقابل مستقیم با مشهد است. شاید به خاطر همین موضوع است که فعالان محلی یادشده، در فرصت‌های رسانه‌ای مختلف، کمابیش سعی کرده‌اند به نحوی، شهرهای دیگر استان را در چالش و تقابل با مشهد قرار داده تا از هزینه‌های درگیری یکجانبه سبزوار با مشهد بکاهند.

ایجاد انتزاعی (غیرواقعی) سه‌گانه تربت حیدریه، سبزوار و نیشابور (با شعار فریبنده «با رمز اتحاد») یکی از ترفندهای این طیف فعالان محلی است. در این یارکشی‌ ذهنی؛ چنین القا می‌شود که «دیر یا زود»، استان در حال تجزیه شدن است و قابلیت ایجاد دو یا سه استان دیگر وجود دارد؛ انتشار این تفکر بویيه بر روی وب، قاعدتا با بازخورد بعضی مخاطبان از شهرهای مختلف مواجه شده و این افراد با سوار شدن بر روی نظرات و احساسات وطندوستانه مخاطبان، سعی می‌کنند جریان را به سمت مطلوب خود هدایت نمایند. جهت عمده این نوع جوسازی، حذف و یا تضعیف رقبای منطقه‌ای نیز هست که این افراد بطور خاص در مورد نیشابور آن را پیاده کرده‌اند. این طیف با توجه به موقعیت جغرافیایی نیشابور، که در موقعیت میانی تربیت حیدریه، مشهد و سبزوار قرار دارد؛ القای پتانسیل ایجاد سه استان جدید در خراسان رضوی، سعی در القای این موضوع دارند که نیشابور، ‌هیچ چاره‌ای به جز یا پیوستن به سبزوار یا تربت حیدریه و یا ماندن با مشهد ندارد. این فعالان محلی با اینکه بر مقبولیت فرهنگی و تاریخی نیشابور و قدرت جمعیتی، صنعتی و اقتصادی آن در منطقه شمال شرق کشور (خراسان) واقفند اما برای زیرساخت‌هایی مانند فرودگاه، جاده‌های مواصلاتی، دانشگاه و شبکه بهداشت و درمانی اصالتی ویژه قائل شده و آنها را به عنوان دلایلی در راستای فضاسازی ناگزیری نیشابور برای به مرکزیت شناختن شهری که جمعیت کمتری نسبت به نیشابور دارد (و از نظر پیشینه تاریخی و موقعیت امروز، حاکمیت آن بر نیشابور، هیچ مناسبت خردمندانه‌ای ندارد) ترویج می‌نمایند. حتی در مواردی دیده شده است که با سوء استفاده از سوءتفاهماتی که رویداد آن در بین همسایگان رایج و زودگذر است؛ سعی در وخیم نشان دادن اوضاع ارتباطی بین همسایگان داشته‌اند. به هر حال، رقابتی در جریان است که برخی فعالان محلی، بارها از خط معیارهای جوانمردی، اخلاق و اصل حُسن همجواری عبور کرده‌اند و علت آن را چیزی به جز به علت نبود نظارت موثر از سوی مسولان شهرستان ذیربط، و البته نارسایی‌های فکری خود فرد نمی‌توان تفسیر نمود. و متاسفانه، هزینه رفتار این افراد را همه استان خراسان رضوی و البته کشور عزیزمان می‌پردازد. بعضی آموزش ندیده‌اند که برای پروردن یک رویا، هر کاری، مجاز نیست. و نتیجه‌اش این می‌شود که زخم‌ها می‌توانند خوب شوند ولی جای آنها همیشگی می‌ماند. البته باید اظهار خوشبختی کرد که تا امروز، بخاطر اطلاع‌رسانی‌های عمومی بر مبنای تحلیل منطقی از مسائل منطقه؛ این هجمه رسانه‌ای هیچگاه توفیق نداشته است و تنها دستاورد آن، ایجاد و گسترش کدورت و دلخوری بین شهرستان‌های همسایه بوده است و این، آثار همان زخم‌هاست. هرچند این تلاش‌های تفرقه‌گرانه هیچگاه، موفقیتی نداشته و سرشان به سنگ زمانه خورده است اما این طیف از فعالیت‌های رسانه‌ای محلی خودمحور، با عوض کردن رنگ و لعاب و و در قالبی محترمانه‌تر و زیرپوستی‌تر، همچنان وجود دارد. 

دومین و مهم‌ترین چالش پیش روی فعالان محلی مروج تجزیه استان خراسان رضوی؛ که البته خود (و عمداً و بدون توجه به هزینه‌های واقعی آن) آن را به سادگی برگزار می‌نمایند؛ وجود چندین نقطه دارای توانمندی و یا ادعای مرکزیت استان در منطقه شمال شرق کشور است که همگی در کنار هم قرار گرفته‌اند: تربت حیدریه، نیشابور، قوچان، سبزوار و شاهرود. شهرهای مطرحی که واگذاری امتیاز مرکزیت استان به یکی، مطالبات را به صورتی آتشفشانی در شهرهای پیرامونی، فعالسازی می‌کند. و به خاطر همه ویژگی‌هایی که در غرب استان خراسان رضوی امروز وجود دارد؛ با واکنش‌هایی بسیار شدیدتر و غیر قابل پیش‌بینی‌تر از ماجرای تقسیم خراسان به سه استان در دهه 1380 مواجه خواهیم بود که فضای این منطقه را در مدت‌زمانی قابل توجه، دچار آشفتگی خواهد کرد. و این چیزی است که به نظر می‌رسد فعالان محلی یادشده در محاسبات رویاگونه خود، کمتر توجهی به آن داشته و حتی با استفاده مکرر از تعابیر و برداشت‌های خاص از مسائل و مناسبات خراسان رضوی، به گمان خود دارند هدفشان را به پیش می‌برند اما در باطن با حساس‌سازی افکار عموم مردم استان که به شدت به دنبال آگاهی‌اند؛ نه تنها و عملا خود را تنها از رویاهایشان دور می‌سازند بلکه به مرور زمان؛ راه‌های دررویی که پیش از این، برای جذب امکانات بیشتر و فخرفروشی به این و آن وجود داشت را باریکتر و بسته‌تر می‌یابند. بطوری که امروز، در اثر مقایسه‌هایی که این فعالان برای نشان دادن برتری شهر خودشان بر سایر شهرستان‌های استان انجام داده‌اند؛ به عنوان مثال، مسائل زیر به عنوان مطالبات درجه اول حوزه نیشابور (با پشتوانه نیم‌میلیون نفر جمعیت) مطرح است و اخبار نشان می‌دهد که با توجه به اختلافات فاحش سطح توسعه‌یافتگی نسبت به شهرستان‌های همتراز، در حال پیگیری است:

  • --- احداث فرودگاه متناسب با نیازمندی‌های مردم شهرستان نیشابور (در حد شهر همجوار)
  • --- ارتقای بخش‌های زبرخان، میانجلگه و سرولایت (مانند تسهیلات و فرمانداری‌های ایجادشده در شهرستان همجوار)
  • --- ارتقای شبکه بهداشت و درمان شهرستان از دانشکده به دانشگاه (مانند امتیاز داده شده به شهرستان همجوار)
  • --- ارتقای جاده‌های مواصلاتی شهرستان به قوچان، جوین، ششتمد، کاشمر و کدکن (مانند زیرساخت‌های مواصلاتی و جاده‌های ارتقایافته شهرستان همجوار)
  • --- تسریع در توسعه دانشگاه نیشابور (با نظر به توسعه دانشگاهی شهرستان همجوار و همچنین پتانسیل‌های خاص شهرستان نیشابور)

و بسیار قابل توجه است که تقریبا همه زیرساخت‌های اشاره شده در بالا، با استفاده از اعتبارات و دخالت و سرمایه‌گذاری مستقیم دولت، قابل دستیابی است و اینها زیرساخت‌ها و امتیازاتی است که شهرستان همسایه (به اذعان مطالب منتشره توسط فعالان آن شهرستان عزیز) از آن بهرمند است و دومین جمعیت شمال شرق کشور (شهرستان نیشابور) از آنها محروم است.

سروش از نیشابور

#1 عطف به: مهم‌تر از تجزیه استان؛ محرومیت‌زدایی از دومین شهرستان پرجمعیت شمال شرق کشور

avatar
آریا مهر - دوشنبه 14 آبان 1397  

نیشابور شایسته بهترین هاست......

#2 عطف به: مهم‌تر از تجزیه استان؛ محرومیت‌زدایی از دومین شهرستان پرجمعیت شمال شرق کشور

avatar
جمال آبادی - چهارشنبه 16 آبان 1397  

خدمت آقا سروش عزیز.

۱- خیر. قربان قبل از پیگیریهای هم استانی های عزیز نیشابوری برای فرودگاه، بنده و بقیه همکارانم در رسانه های سبزوار اخبار فرودگاه را منعکس می کردیم مخصوصا در کانال عصر سبزوار. اما پیگیریهای مردم و مسئولین نیشابور باعث شده تا بهتر به ظرفیتهای خودمون پی ببریم و یادمون باشه که خیلی از امکانات سبزوار رو شهرهای دیگر در حسرتش هستن و دیگه بعید دولت با این شرایط اقتصادی وخیم با اختصاص امکانات جدید موافقت کنه و سعی دولت بر حفظ و بهره وری حداکثری از امکانات موجوده.

۲- گرچه قسمت کمی از مسافران فرودگاه سبزوار را هم استانیهای عزیز نیشابوری تشکیل می دهند، اما سبزواریها مخالف احداث فرودگاه در نیشابور نیستند. زیرا نگاهی به استانهایی مانند کرمان، سیستان و بلوچستان و فارس نشان می دهد که شهرهای بسیار کوچکتر از سبزوار و نیشابور در آن استانها فرودگاه دارند. اگر شما نمی توانید از مشهدی ها و بویژه استاندار و دولت مجدز فرودگاه را بگیرید، سبزواریها مقصر نیستند.

۳- بسیاری دیگر از نقاط اطراف سبزوار از فرودگاه سبزوار استفاده می کنند. نظیر جوین، جغتای، خوشاب، داورزن، بردسکن، خلیل آباد، میامی، اسفراین و حتی بجنوردیها در روزهایی که فرودگاه بجنورد پرواز ندارد. قربان اگر ما برای ظرفیتهای سبزوار تبلیغ می کنیم دلیل می شود بر ضعف نیشابور. مشکل نیشابوریهای عزیز اینست که غرق در تاریخ شده اند و واقعیات کنونی را نمی بینند. در حالی که بسیاری از شهرهای بزرگ ایران و جهان قدمت چندانی ندارند. نظیر اراک

#3 عطف به: مهم‌تر از تجزیه استان؛ محرومیت‌زدایی از دومین شهرستان پرجمعیت شمال شرق کشور

avatar
سروش - چهارشنبه 23 آبان 1397  

آقای حمیدرضا جمال‌آبادی؛
فعالیت‌های شما در چند وبلاگ که شخص شما با اسم‌های مختلف کار می‌کنید و همچنین سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، به هیچ وجه نشانگر رویکرد دوستانه شما نسبت به همسایگانتان نیست. اگر با این حرف‌های شیرین که در اینجا می‌زنید خودتان هنوز نفهمیده‌اید که دارید دقیقا چکار می‌کنید نمونه کارهایتان را بیاورم تا برهانی باشد بر دورویی و نفاق شما. فقط کافی است لب تر کنید. خیلی وقت است که شما را می‌شناسم. هم شما را و هم افرادی را که مثل شما فکر می‌کنند دارند کار رسانه‌ای می کنند.

موضوع ضلم و تبعیض بر نیشابور، ارتباطی با شما ندارد شما فقط یک مورد خاص هستید که خودتان با خودنمایی‌هایی که انجام داده‌اید خودتان را تابلو و شاخص و ضرب المثل کرده‌اید.
در ضمن اینکه اگر شما با مرکز استان و مشهدی‌های عزیز، سر ناسازگاری دارید و دنبال تشکیل حکومت خودتان هستید، این ربطی به نیشابور و جوین و جغتای و بردسکن و کاشمر و تربت حیدریه و ... ندارد. درست باشید و مردانه از خودتان مایه بگذارید و پشت دیگران پنهان نشوید.

#4 عطف به: مهم‌تر از تجزیه استان؛ محرومیت‌زدایی از دومین شهرستان پرجمعیت شمال شرق کشور

avatar
رازانی - پنج شنبه 24 آبان 1397  

جناب آقای حمیدرضا جمال‌آبادی
قرائن و شواهد نشان می‌دهد که متاسفانه ظاهر و باطن شما یکی نیست. به عنوان مثال شما در مقاله «طرح‌های پیشنهادی برای تقسیمات کشوری در ایران» در ویکی‌پدیا بخش مرتبط با نیشابور را حذف کردید اما خوشبختانه با هوشیاری کاربران ویکی‌پدیا، خرابکاری شما واگردانی (به حالت اول برگردانده) شد. چرا حذف کردید؟ آیا وقتی حذف می‌کردید به این فکر می‌کردید که در نیشابور، آدم‌هایی مثل خودتان هستند که می‌توانند مثل شما، حقی داشته باشند؟! وقتی حذف می‌کردید به چه چیزی فکر می‌کردید آقای جمال‌آبادی؟

از این کارها در جاهای دیگری هم انجام داده‌اید که جای گفتنش در اینجا نیست. مجموعه عملکرد شما حاکی این است که شما فرد امانتدار، باانصاف و قابل اطمینانی نیستید.

به دوستان نیشابوری و سایر شهرستان‌های استان پیشنهاد می‌کنم در هر سایت و یا کانال و یا نشریه‌ای نام ایشان را ملاحظه کردند، جداً احتیاط کنند. ایشان، از راه‌های اخلاقی و شایسته‌ای برای فعالیت به نفع شهر مورد علاقه‌اش استفاده نمی‌کند. با رسیدن به نام حمیدرضا جمال‌آبادی، انتظار صداقت نداشته باشند و درستی مطلب را با منابع قابل اعتماد، چک کنند.
متاسفانه ایشان، با اینکه دانشجومعلم هستند اما فرد امانت‌دار و خیرخواهی نیستند.
متشکرم

#5 عطف به: مهم‌تر از تجزیه استان؛ محرومیت‌زدایی از دومین شهرستان پرجمعیت شمال شرق کشور

avatar
محمدرضا - پنج شنبه 24 آبان 1397  

با سلام در مطلب اخیر چه کسی نیشابور را بن بست می خواهد ذکر کردم که جناب آقای جمال آبادی از سبزوار در اینستاگرام جناب آقای رشیدیان استاندار خراسان رضوی حضوری فعال داشته و در اونجا به حمایت از عدم تصویب فرودگاه برای نیشابور پرداخته بودند که بنده ذکر کردم ربط فرودگاه نیشابور به جناب جمال آبادی و امثال ایشان چیست!!!؟؟
جالب اینجاست این عزیز حسرت را برای نیشابوریان بیان کردند که لازم به ذکر است نبود کار برای خودشان حسرتیست که در نیشابور هست و در منطقه خودشان خیر...
تاریخ حسرتیست که در نیشابور هست و در منطقه خودشان حتی اگر باشد طوری نیست که باعث جلب گردشگر و بهره وری اقتصادی شود...
مناطق دیدنی و غیره نیز به کنار...
مباحثی که این دوست عزیز برای ما نیشابوریان حسرت بیان می کنند تماما تاکید می کنم تماما مواردی است که با سرمایه قابل حل و فصل است و با تصویب بودجه می شود تمام آن ها را برخوردار شد...
ولی آب و هوایی که سرسبزی اش در نیشابور زبان زد و است و حتی در مواقعی مانند سیزده بدر که از منطقه ایشان و حتی مشهد به نیشابور می آیند و تاریخی که جمعیت بسیار زیادی را با منطقی که در نیشابور موجود است به سوی خود می کشد چیزی نیست که بتوان با پول و بودجه حل کرد!به عنوان مثال می گویم مقبره دکتر علی شریعتی در سوریه است ...
مبحث فرودگاه اگر برای نیشابور ذکر می شود با مستندات و مدارکی ارائه شده که حاصل کار چندین ماه متخصصان بود و به صورت پروپوزال ارائه شده و با مخالفت کسی هم در حال حاضر معلق مانده که به زودی از سمت خود به علت بکارگیری نکردن از بازنشستگان در مقامات مهم کشوری بازنشسته می شود...
حال ارائه مستندات شخصی و بی اعتبار این عزیز که مشخصا از روی حسرتیست که پر واضح به نیشابور و نیشابوریان دارد نه تنها دلیل نیست که نشان دهنده راه درست برای مردم خطه نیشابور است.
حال اینکه خیلی از موارد قبل تر نیز برای نیشابوریان از جانب این عزیز حسرت بود و در حال حاضر نه تنها درست شده است بلکه در حد و شان نیشابور بزرگ نیز موجود است...مانند هتل امیران نیشابور که چهار ستاره دارد و داشتن چنین مکانی برای این عزیز دیگر به قطع یقین حسرت خواهد ماند و باید به داشته های قبلی که موجود است بسنده کنند.
در پایان عزیز دل حسرت زمانیست که شما شب بخواهی در شهر خودت به جایی دیدنی بروی و ببینی که هیچ جایی برای رفتن نیست چون متاسفانه جایی تفریحی موجود نیست...
سخن کوتاه می کنم باشد که همه ما رستگار گردیم و با ظلم به مردم یک منطقه برای خود شان و منزلت نخریم...
گوشه مواردی که در بالا ذکر کردم بابت بحث حسرتی بود که شما بیان کردی و به نوعی توهین محسوب می شد...
با تشکر

#6 عطف به: مهم‌تر از تجزیه استان؛ محرومیت‌زدایی از دومین شهرستان پرجمعیت شمال شرق کشور

avatar
مهران خردمند - یک شنبه 27 آبان 1397  

در تاریخ ایران، بسیار داشته‌ایم شرایطی که منطق و راه منطقی، پاسخگوی نیل به اهداف بازیگران کسب قدرت نبوده است. از افرادی استفاده کرده‌اند که با خواسته و آگاهی خودشان و یا ناآگاهانه برای تسهیل در هدف استفاده شده‌اند. یکی از ویژگی‌های رایج این افراد، عار نداشتن و پایبند نبودن به اصول خاص است. در جریان کودتای 28 مرداد، به اسم شخصی به اسم «شعبان جعفری» معروف به «شعبون بی‌مخ» که بعضی به اسم «شعبون استخونی» هم می‌شناسندش، برخورد می‌کنیم. شعبان، یک لمپن خیابانی بود؛ از او و دار و دسته اش برای تاثیر گذاری در شرایطی که ایران داشت یک تحول تاریخی مثبت را تجربه می‌کرد و این تحولات به نفع بعضی اهالی قدرت نبود، نقش بازی کرد. زندگی و ویژگی‌های شعبان جعفری را بخوانید، شباهت‌هایی می‌بینید با شعبان‌های مدرن که همان افعال تسهیلگرانه لمپنی را به عنوان مثال در کسوت کسی که دانشجومعلم جغرافیاست پیاده می کنند. برای این حرفم مثال می‌آورم خودتان قضاوت بفرمایید:
در مهرماه پارسال، واکنش هیجانی و احساسی یک نماینده به گفته‌های اشتباه یک مسول، در رسانه ها بازتاب های زیادی داشت همه قضاوت خودشان را ارائه کردند؛ و بالاخرخ آن موضوع حدود نه تا ده ماه پیش از فضای رسانه ها خارج شد. اما ما فردی را داریم که امسال برای آن موضوع، سالگرد گرفت و مطلب در وبلاگش و این طرف و آن طرف منتشر کرد. این فرد در ظرف سال گذشته تا امسال، مطالب و عکس‌هایی را کار کرده است که حتی یک فرد بی‌خبر از موضوع می‌تواند به این نتیجه برسد یک نفر دارد سعی می‌کند از یک رویداد، آیین‌سازی کند. مطرح کردن روزی که آن اتفاق افتاده است با عبارت «یکشنبه سیاه نیشابور» و تکرار مکرر آن در قابل مقاله‌ها و عکس‌های مختلف، ابتکار فردی به نام جناب آقای حمیدرضا جمال آبادی دانشجوی دبیری جغرافیا در دانشگاه فرهنگیان زاهدان است. جالب است ایشان تنها کسی است که به فکر ثبت این موضوع در تاریخ افتاده است و در وبلاگش، مقاله‌ای با همین موضوع منتشر کرده است. ایشان، عکس‌هایی کار کرده‌ است که بعضی نمادهای فرهنگی نیشابور یعنی فرهنگسرای سیمرغ و تندیس بزرگ سیرغ را با همان عبارت مذکر و حتی در بعضی موارد، همراه با عبارت «ابرشهر حقیر» می‌بینیم.
از جمله کارهای جناب حمیدرضا جمال‌آبادی این است در کارهای تصویری که بلاگنویسان و یا وب‌سایت‌های نیشابوری کار کرده‌اند، دست برده در کنار عکس‌هایی که به ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی نیشابور (که در منابع معتبر مختلف، به صورت مستند وجود دارد) نوشته اند «هشدار! خطر پان‌نیشابوریسم» و ... حجم فعالیت‌های تخریبی ایشان مثال‌دنی است. و جالب اینجاست مطالبی که ایشان در قالب چند وبلاگ و کانال تلگرامی و ... انجام می‌دهد خوراک یک سایت و یک کانال تلگرامی محلی می‌شود که اگر محتویات آنها را بررسی کنید می‌بینید که همین کینه‌توزی آمیخته با حرف‌ها و اعلام مواضع ریاکارانه در آنها هم پررنگ است. نمی‌خواهم حرف را طولانی کنم. آیا سیاستمدران محلی‌ای که از سایت‌ خبری محلی و یا کانال تلگرامی حمایت می‌کنند که افرادی با وضعیت اخلاقی و رفتاری مثل آقای جمال ‌آبادی را جلو انداخته‌اند تا رقیب را تخریب کند، فکر می‌کنند با این کارها می‌توانند در غرب خراسان رضوی، استان بتراشند؟! ببخشید، نمی‌دانم این حماقت را تاکی می‌خواهند ادامه بدهند، با این رفتار لمپنی و لحن زننده، فقط مردم منطقه را حساس‌تر از همیشه تاریخ کردید. شما نه فقط به هدفتان نرسیدید بلکه روز به روز حتی از آن دورتر و دورتر می‌شوید. چون مردم بیدار شده‌اند و همین مردم با چشمان باز مطالبه می‌کنند. مردم، عدالت می‌خواهند و عدالت یعنی همان چیزهایی که در آخر مطلب بالا آمده است. این خیلی شفاف است.
اینکه یک مسول استانی، درباره اجرای عدالت و واگذاری زیرساخت مورد نیاز مردم یک شهرستان، طفره می‌رود این ربطی به مردم شهرستان مشهد ندارد. اما اینکه افرادی مثل آقای جمال‌آبادی هستند که سعی می‌کنند مردم شهرهای استان را در مقابل یکدیگر قرار بدهند جای تامل دارد؟ بداخلاقی و خودپرستی تا کجا آقای جمال‌آبادی؟! شما با این روش‌ها از یک طرف، تخریب و کینه توزی‌کردن و از طرف دیگر، حرف‌ها و مواضع جذاب ریاکارانه زدن می‌خواهید به کجا برسید واقعا شما و آن سایت و کانالی که اسمش را بردید درباره مردم چه فکر کرده‌اید؟ فکر می‌کنید مردم نمی‎فهمند؟!
شما مال کار سیاسی نیستید. چونکه حتی یک کارآموز نقطه صفر سیاستمداری، اینقدر بی‌ملاحظه و احمق نمی‌تواند باشد. جدا پیشنهاد میکنم دوباره برگردید به یک خلوت و تفکر کنید تکلیفتان را با خودتان. شاید صحن همان امامزاده‌ای که جلویش عکس گرفته‌اید مناسب باشد. اگر آن هم یک کار نمایشی نیست، سعی کنید حداقل در ذهن خودتان، تکلیفتان را با مردمی که مدیونشان هستید مشخص کنید.

#7 عطف به: مهم‌تر از تجزیه استان؛ محرومیت‌زدایی از دومین شهرستان پرجمعیت شمال شرق کشور

avatar
سروش - دوشنبه 28 آبان 1397  

با تشکر از توضیحات خوب آقایان محمدرضا و مهران خردمند
یک نکته خیلی مهم که کمتر به آن توجه می‌شود این است که خراسان رضوی 1397 و بعد از آن با استان خراسان سال 1380 تا 1383 خیلی متفاوت است. در خراسان 1380 می‌شد به دو شهر را در شمال و جنوب استان، به هر دلیل موقعیت جغرافیایی یا وجود یک سری زیرساخت‌ها، امتیاز مرکزیت داد. اما در خراسان رضوی 1397، وضعیت اینطور نیست. آگاهی‌های مردم افزایش یافته است. مردم می‌دانند که اگر در یک جا با بودجه و اعتبارات کشور که متعلق به همه مردم ایران است، اگر جاده‌ یا دانشگاه یا فرمانداری و یا زیرساخت دیگری ایجاد شده، هزینه آن را همه ملت ایران پرداخته‌اند.

مردم می‌دانند که اعتبارات ملی باید منطقی هزینه شود. و مردم می‌سنجند که چرا زیرساخت‌های نیشابور که اولین جمعیت را در غرب خراسان رضوی دارد چرا باید نسبت به شهر دوم ضعیف‌تر باشد. مردم تحلیل می‌کنند که اگر زیرساخت‌های مهمی مثل ارتقای جاده‌های مواصلاتی، ارتقای بخشداری‌ها، احداث فرودگاه، توسعه دانشگاهی، ارتقای شبکه بهداشت و درمان و ... که همگی از محل بودجه‌های ملی تامین اعتبار می‌شوند مثل شهر همجوار در نیشابور هم ایجاد می‌شد با آب و هوا و وضعیت فرهنگی و تاریخی که نیشابور دارد ما باید حداقل دو برابر جمعیت فعلی را می‌داشتیم. چرا که به خاطر نبود همین امکانات است که جمعیت زیادی از نیشابوری‌ها به مشهد و تهران مهاجرت کرده‌اند و این در حالی است که نیشابور نسبت به شهرستان‌ همسایه، درصد مهاجرت کمتری دارد.

اگر همان امکانات به نیشابور هم داده می‌شد نیشابور با پتانسیل‌های بالایی که دارد و در طول تاریخ هم بارها به منصه ظهور رسیده، قطعا غرب خراسان رضوی گرفتار وضعیت فعلی نبود. در شگفتم که مسولان خودشان این استعدادها و پتانسیلها را می‌دانند اما عملا اقدامی برای استفاده از آن نمی‌کنند.

زیرساخت‌های ایجاد شده در منطقه همجوار، با اینکه از محل اعتبارات ملی است، اما با رفتارهای نامناسب افرادی که آقای جمال‌آبادی یکی از آنهاست و افرادی دیگری مثل امید برومندی سایت اسرارنامه و ... به عنوان ابزاری در جهت فخرفروشی و منت گذاشتن و برتری‌جویی بر همسایگان استفاده شده است و نتیجه‌ بی‌فکری و خودخواهی این افراد که به خیال خودشان دارند به سبزوار خدمت می‌کنند، شده است شکاف اجتماعی عمیق در منطقه غرب خراسان رضوی.

کاش این حجم از سرمایه ملت ایران که در این زیرساخت‌ها هزینه شده است به شهرستانه‌های دیگر همین منطقه مانند نیشابور، کاشمر، جوین، جغتای، فیروزه، خوشاب، بردسکن و ... هم روا داشته می‌شد آن وقت، می‌شد تحول به معنای واقعی را در غرب خراسان رضوی دید.
کاش به جای سیاست ویترین درست کردن در یک جا (که توهم تمامیت‌خواهی و سروری‌طلبی را در بعضی‌ها ایجاد کرده)، به فکر استفاده عملی و تحول‌بخش زیرساخت‌ها در کل منطقه غرب خراسان رضوی بر اساس استعدادها عمل می‌شد. ای کاش!

ای کاش، مسولان به خودشان بیایند و با چشم باز ببینید که این تبعیض‌ها، در کوتاه‌مدت و میان‌مدت و بلندمدت، نتیجه خوبی برای منطقه غرب خراسان رضوی ندارد. مردم منطقه غرب خراسان رضوی و مخصوصا مردم نیشابور که پرجمعیت‌ترین شهرستان و قلب تپنده تاریخ و فرهنگ این منطقه است، به دنبال عدالت در بهرمندی از زیرساخت‌ها در این منطقه هستند. ای کاش ...

#8 عطف به: مهم‌تر از تجزیه استان؛ محرومیت‌زدایی از دومین شهرستان پرجمعیت شمال شرق کشور

avatar
محیا - چهارشنبه 30 آبان 1397  

در غرب استان خراسان رضوی، به آمایش سرزمینی کاملا بی‌توجهی شده است بطوریکه تقریبا همه زیرساخت‌های اساسی که از محل سرمایه های ملی تغذیه شده و می‌شوند در یک شهر، تلنبار شده است و این در حالی است که نیشابور، پرجمعیت‌ترین شهرستان نیمه غربی خراسان رضوی، از این زیرساخت‌ها محروم نگه داشته شده است.

ما خواهان رفع تبعیض از نیشابور هستیم.
رفع تبعیض در شبکه بهداشت و درمان
رفع تبعیض در توسعه دانشگاهی
رفع تبعیض در صنعت حمل و نقل هوایی
رفع تبعیض در جاده های مواصلاتی
رفع تبعیض در ارتقای بخش‌ها
رفع تبعیض در واگذاری بودجه‌ها و اعتبارات
رفع تبعیض در .....
مسولان محترم، لطفا به داد نیشابور برسید.

#9 عطف به: مهم‌تر از تجزیه استان؛ محرومیت‌زدایی از دومین شهرستان پرجمعیت شمال شرق کشور

avatar
علی - آدینه 16 آذر 1397  

البته اینکه آقای جمال‌آبادی می‌گوید که نیشابوریها غرق در تاریخ شده‌اند اگر رفتارهای خود ایشان را ملاحظه کنیم بازهم ایشان را دچار شخصیتی متناقض می‌بینیم. مطالب بدون پشتوانه استنادی و علمی ایشان در وبلاگهایشان اعم از گل زیره و خراسان غربی و ... که سعی می‌کنند برای یک شهر خاص، سابقه تاریخی درست کنند جالب است.
آقای جمال‌آبادی! جواب دهید:
چطور، وقتی حتی کوچکترین اثری از یک شهر در کتیبه‌ها، متن‌ها و مستندات مرتبط با دوران باستان نیست، شما ادعا کرده‌اید که نیشابور از پهلوی آن شهر منشعب شده است؟!
شما دقیقا نوشته‌اید: «احتمالاً نیشابور بعدها از پهلوی سبزوار به‌عنوان یکی از ولایات تابعه منشعب شده و به‌مرور در مسیر رشد و توسعه قرارگرفته و به جایگاه امروزی رسیده است.» این مزخرفات را از کدام تاریخ آورده‌اید؟ چرا با مسائل، اینقدر عقده‌ای برخورد می‌کنید آخر مرد حسابی! شما نوشته‌‎ای «از پهلوی ... منشعب شده است؟!» عجب پهلویی است این پهلو که یک شهر با قدمت تاریخی هزاران‌ساله مستند، از 100 کیلومتری آن ورش می‌زند بیرون؟! آخر مرد! خودت یک لحظه بنشین و فکر کن، چی نوشته‌ای؟ شما مثلا قرار است رسما در آینده معلم این مملکت شوی! متاسفم. متاسفم. به خدا متاسفم.
این فقط یکی از سوتی‌های جنابعالی است.
وای بر مردم و رسانه‌های که بخواهند امید و اموراتشان بر فعالینی مثل شما باشد! متاسفم برایتان آقای جمال‌آبادی! با جعل تاریخ، نمی‌توان استان ساخت.

#10 عطف به: مهم‌تر از تجزیه استان؛ محرومیت‌زدایی از دومین شهرستان پرجمعیت شمال شرق کشور

avatar
محمدرضا - پنج شنبه 22 آذر 1397  

سلام و صد سلام داشتم نظرات رو می خوندم که دیدم سروش عزیز گفتن این جمال آبادی و امثالش جعل تاریخی می کنن حیفم اومد اخرین نمونه جعل سازیشون رو بیان نکنم...(: متن پایین داخل پرانتز کپی نوشته جمال ابادی در سایت تفرقه انداز خودشون هست که توی اون خیابان بیهق رو قدیمی ترین خیابان تفریحی و ... ایران بیان کرده!!!!حالا خودتون قدیمی ترین خیابان ایران رو سرچ کنین خیابان سپه قزوین هست من تو کامنتی همونجا اینو گفتم که شجاعت نمایشش رو نداشتن و به نمایش نذاشتن (: ضمن اینکه سطح توقعاتشون رو هم بخونین تراموا!!! (: وسط چهارراه تقاطع غیر همسطح...((:


(((سلام. وسط خیابان بیهق بجای ایجاد غرف تجاری، باید احداث خط قطارشهری سبک (تراموا) راه اندازی بشه. همچنین در نقاطی که این خیابان خیابانهای دیگر رو قطع میکنه، باید تقاطع غیرهمسطح ساخته بشه. همینطور باید چند پارکینگ طبقاتی در خیابانهای اطراف خیابان بیهق یا پارکینگ زیرسطحی در زیر خیابان بیهق ایجاد بشه. مثل پارکینگ مجد در مشهد. همینطور در طرف خیابان باید به شکل معماری سنتی و اسلامی جداره سازی بشه و آثار باستانی موجود در خیابان تماماً مرمت و نورپردازی بشه. طرح طولانی مدت هم اینه که ساختمانهای اطراف خیابان با ارتفاع و معماری یکسان ساخته بشه
مثل چند مغازه تقاطع شریعتمداری و بیهق. همچنین وجود این خیابان به عنوان قدیمی ترین خیابان گردشگری کشور بایستی در شهر، استان و کشور، برند سازی و تبلیغ بشه. مثل تهیه گزارش و تبلیغ در صدا و سیما. قناتهای زیر خیابان بایستی پر شوند و یا از انها به عنوان تونل مشترک انرژی برای عبور خطوط، برق، گاز، تلفن و آب استفاده بشه که نیازی به کنده کاری در خیابان نباشه. پیشنهاد دیگه هم اینکه بازار سرپوش سبزوار در چهارراه بیهق کلاً تخریب بشه و از اول به شکل بازارهای سنتی قدیمی ایران که دارای سقف گنبدی و ضربی هستند ساخته بشه. مثل بازارهای تبریز، کرمان، اراک و...)))

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

ارتباط زنده نامزدهای انتخاباتی با مردم

مناسبت ها

فهرست وقایع ماه محرم الحرام

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۵۳
۰۶:۲۰
۱۲:۲۸
۱۸:۳۶
۱۸:۵۴

آمار بازدیدکنندگان

۱۳
۱۹۵۳
۱۷۹۱
۱۰۴۵۵۹۰۰