تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

موسیقی، زین خراسان تا آن خراسان

امروز صبح خبری را می‌خواندم که به نقل از یکی از مسولان استانی گفته بود: «... با بیان اینکه کشور براساس یک قانون و نظریه اداره می‌شود، خاطرنشان کرد: نوع اجرای قانون در نیشابور با تفاوتی با دیگر شهرها ندارد و اگر قانون اجازه اجرای کنسرت را بدهد، مانعی برای آن نمی‌بینیم.»

فکر می‌کنم منظور این مسول محترم و دلسوز، سلیقه‌ای برخورد نکردن و برداشت شخصی یا جناحی نکردن از قانون است و اگر بخواهم یک پله، این بحث را گسترش بدهم، شاید باید این باشد که در هر تصمیمی، باید منافع و مصالح جمعی و همه مردم را در چارچوب چیزی که قانون تعیین کرده است و نه برداشت‌هایی که یک شخص یا یک گروه خاص می‌تواند از قانون داشته باشد، در نظر گرفت. اگر تا اینجا با هم همنظر باشیم در ادامه می‌توان دو موضوع مهم و تاثیرگذار را مطرح کرد:

1. نیشابور، برابر مصوبه دولت، منطقه نمونه بین‌المللی گردشگری است. یکی از تدابیر توسعه گردشگری در مناطق نمونه گردشگری، برگزاری جشنواره‌ها، آیین‌ها و کنسرت‌هاست.

برگزاری اینگونه اجراهای فرهنگی در منطقه گردشگری (مثل آیین سالروز ورود امام رضا (ع) به خراسان، مثل کنسرت استادان بزرگی همچون استاد ناظری یا شجریان یا کلهر، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های مختلف غذا، صنایع دستی و ...)، چند فایده مهم برای منطقه گردشگری دارد:

  • اولا اینکه خودش یک نوع تبلیغ خیلی موثر است و باعث شناخته‌تر شدن منطقه و توانمندی های آن می‌شود.
  • دوما اینکه وجهه فرهنگی منطقه را در افکار عمومی تقویت می‌کند.
  • سوما اینکه منطقه، به این واسطه برای خود میدانی آماده می کند که توانمندی ها و نقاط قوت و ضعف خود را برای میزبانی از گردشگران و مهمانان آیینی و جشنواره‌ای مورد ارزیابی در شرایط واقعی قرار دهد که در نهایت منجر به تقویت زیرساخت‌ها خواهد شد. و فایده‌های بسیار دیگری که بر این موضوع متصور است.

همانطور که در گذشته دیده‌ایم و در امروز هم می‌بینیم استان‌ها و شهرستانهای دیگر کشورمان به کرات، به دنبال و در حال برگزاری این نوع آیین‌ها و جشنواره‌ها و کنسرت‌ها و بهره‌گیری از منافع آن هستند. اگر فایده‌ای نداشت، حتما شهرهایی بزرگ و پیشرفته‌ای مثل اصفهان و ... این فعالیت‌ها را کنار می‌گذاشتند. برای من همیشه وقتی به لغو کنسرت‌های موسیقی (آن‌هم سنتی و کلاسیک) در نیشابور، فکر می‌کنم بعضی وقتها این موضوع به ذهنم می‌آید که این تدابیر حتی برای اعتبار و نام یک شهر که هیچ اولویت گردشگری و فرهنگی ندارد خوب نیست و مخرب است چه برسد به یک منطقه مثل نیشابور که دارای درجه مصوب بین‌المللی است؟! نام و شهرت فرهنگی جهانی نیشابور، بماند! به هر حال اگر به دنبال استفاده از نقاط قوت فرهنگی و گردشگری برای توسعه نباشیم حتما راهکارهای موثر و بهتری که تا امروز جواب خود را پس داده باشند (و شعار نباشند، وعده سر خرمن نباشند) برای توسعه منطقه داشته باشیم.

2. مشهد مقدس (به عنوان یک شهر در نقطه جغرافیایی و سابقه تاریخی خاص خود) اساسا یک شهر مذهبی با زیرساخت‌های فکری و فرهنگی و تاریخی کاملا مذهبی است و هیچ حرفی در این که حرم مطهر حضرت ثامن الحجج علیه السلام، عامل اصلی شکل‌گیری و استوانه توسعه این نقطه به عنوان یک شهر در طول تاریخ شهر مشهد، و به عنوان یک کلانشهر در امروز است، نمی‌توان مطرح کرد. یقینا احترام و حرمت حرم نورانی حضرت امام رضا علیه السلام در این شهر، تدابیر ویژه‌ای را می‌ط‌لبد که قطعا مشهدالرضا را با سایر شهرهای کشور، متمایز و از آنها ممتاز می‌نماید. زیرا این شهر تنها شهر ایران است که بارگاه ملکوتی یکی از ائمه معصومین علیهم السلام است و واقعا شایسته تعبیر «شهر بهشت» است. مشهد مقدس، برای همه مردم کشور ما و همه ارادتمندان و شیفتگان ائمه عصمت و طهارت، عزیز و کانون توجه و پایتخت معنوی است.

اما باید توجه داشت که مشهد، نقش دیگری هم دارد: مشهد، مرکز استان است و تصمیمات مربوط به همه نقاط استان در این شهر عزیز گرفته می‌شود یعنی مسولان استانی، در این شهر، سرنوشت توسعه بقیه مناطق استان را به عبارتی، رقم می زنند و همینجاست که شاید دو موضوع به درستی مشخص نمی‌شود: «مشهد به عنوان یک شهر مقدس مذهبی» و «مشهد، به عنوان مرکز تصمیم‌گیری در استان». حداقل باور عمومی اینطور است که مرکز استان، مسول توسعه تک تک مناطق استان با توجه به توانمندی های آنان است. به عنوان مثال در استان همسایه یعنی استان سمنان، تحقق نسبتا خوب چنین مسولیتی را مشاهده می‌کنیم.

اما از اینکه بگذریم، باید به این نکته توجه داشت که شاید فضای خاص کلانشهر مذهبی مشهد مقدس، همه امورات و شئونات و تصمیم‌گیری‌ها برای سایر مناطق استان یعنی شهرها و شهرستانهای دیگر استان را تحت تاثیر، رویکرد ویژه این شهر با شرایط خاص خود به عنوان یک شهر ویژه زیارتی قرار داده است و به نظر می رسد که عدالت و انصاف این باشد که هر شهر با توجه به ویژگیها و استعدادها و توانمندی‌های خودش دیده شود. شاید لازم باشد شورای فرهنگ عمومی استان، با کارشناسان مختلف توسعه در حوزه‌های مختلف و با تفکرات مختلف و نه فقط از یک جناح خاص، مشاوره نماید که آیا آنچه که برای توسعه (و از جمله فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری) در مشهد مقدس به عنوان یک شهر کلانشهر مذهبی مقدس، توصیه می‌شود و اثربخش است آیا دقیقا همان، برای دیگر شهرها و شهرستان‌های استان، توصیه می‌شود؟! آیا همه شهرستانهای استان دقیقا دارای شرایط مشهد هستند؟ جای تفاوت‌ها و شرایط خاص هر منطقه در تصمیمات جاری و برنامه‌های توسعه کجاست؟


یک خبر دیگر هم دیدم که خبر از فعالیت‌های خوب فرهنگی در زمینه موسیقی در استان همسایه شمالی یعنی استان خراسان شمالی داده بود. معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی از برگزاری نخستین جشنواره موسیقی جوان و نوجوان امسال در استان خبر داده و گفته بود که: شهرهای بجنورد و آشخانه میزبان این جشنواره خواهند بود.

وی گفت: اکنون درخواست‌های مختلف برای اجرای کنسرت‌های سنتی و مقامی در استان ارائه شده که در حال بررسی آن هستیم. وی از اجرای کنسرت استاد محمد یگانه از اساتید موسیقی کشور در بجنورد در آینده نزدیک هم خبر داد. وی با یادآوری اینکه اکنون مردم استان شاهد اجرای کنسرت همایون شجریان هستند، گفت: تاکنون استقبال خوبی از سوی مردم از این کنسرت موسیقی سنتی شده است ...

با خواندن این خبر، یک لحظه آرزو کردم که ای کاش در خراسان شمالی بودیم اما به عقل و دلم که مراجعه کردم که همه جای ایران خوب است و همه ایران، سرای من است اما هیچ جا را با خراسان رضوی عوض نمی‌کنیم. اما این آرزو با من است که ای کاش همه چیز با یک قالب و یک عینک و یک نگاه و یک برداشت و یک قرائت خاص دیده نشود به تفاوت‌ها مناطق مختلف و به خواسته‌های منطقی و متعارف مردم، حق داده شود. لطفا برداشت شخصی و جناحی نشود. ممنون.

آدرس خبرها:

http://qudsonline.ir/detail/News/391490

http://qudsonline.ir/detail/News/342196

#1 عطف به: موسیقی، زین خراسان تا آن خراسان

avatar
نیما - دوشنبه 24 خرداد 1395  

کلا اگه نیشابور تو یه استان دیگه میبود الان مقام و جایگاهش خیلی بهتر از این بود متاسفانه مسئولان استانی توجهی به این شهر بزرگ ندارن درحالی که الان موقعیت نیشابور باید مثل شهر شیراز میبود,افسوس که هرچی ما داد و فریاد بکنیم هیچکس صدای ما نیشابوریارو نمیشنوه و توجهی نمیکنه نیشابور بعنوان دومین شهر بزرگ شمال شرق ایران و بعنوان شهر ۷۰۰۰ساله با پیشینه علمی,فرهنگی و هنری الان وضعش نباید اینجوری باشه.

#2 عطف به: موسیقی، زین خراسان تا آن خراسان

avatar
صبا - سه شنبه 25 خرداد 1395  

به موضوع مهمی اشاره شده ... مسولانی که برای امور یک شهر زیارتگاهی بزرگ مثل مشهد منتصب میشن بخاطر ماهیت مذهبی این شهر قاعدتا با مسولانی که برای مراکزی مثل اصفهان، سمنان، تبریز، شیراز، همدان و ... منتصب میشن تفاوت دارن. تفاوت عملکردها به صورت واقعی هم ملموس هستش و نیازی به توضیح و تفسیر نداره.
اما ما در استان چندین و چند شهرستان دیگه داریم که متاسفانه با ملاکهای خاصی که باید برای شهر زیارتگاهی مشهد مقدس باشه سنجیده میشن در حالی که این رویه، با استعدادهای ذاتی این شهرستانا مطابقت نداره.

شکی وجود نداره که ماهیت زیارتگاهی و مذهبی مشهد، توسعه فورانی این شهر رو در پی داشته و اون رو به دومین کلانشهر کشور تبدیل کرده. به نظر من، الگوی "قم" برای مشهد میتونه خیلی مناسب باشه یعنی شهرستان مشهد، خودش یک استان مستقل بشه. اینطوری هم مشهد میتونه متمرکزتر برنامه های خودشو پیاده کنه و هم اینکه جهت مثبت توسعه بقیه شهرستانها رو تحت تاثیر قرار نمیده. اگه بخایم توسعه پایدار و تقسیم عادلانه امکانات رو در استان داشته باشیم، چاره‌ای به جز تغییر در نگرش مدیریتی استان وجود نداره.

#3 عطف به: موسیقی، زین خراسان تا آن خراسان

avatar
حمزه رضوی - چهارشنبه 26 خرداد 1395  

متن جالبی بود و به نکات بسیار خوبی اشاره شد چاره آن هم همانطور که اشاره شد تصمیم گیری شهرها ی استان به صورت مستقل میباشد
جهت تصمیم گیری فرهنگی بهترین راه اگر استان جدیدی در منطقه خراسان رضوی صورت نمی گیرد ارتقای اداره فرهنگ و ارشاد نیشابور به اداره کل یا معاونت اداره کل میباشد
البته نکته قابل توجه موافقت اداره کل فرهنگ ارشاد خراسان رضوی با برگزاری کنسرت ها می باشد و درواقع صرفا موافقط ارشادجهت اجرای کنسرت شرط کافی نمی باشد و به نظر تیغ دادستان و دیگر مسولین برنده تر است

#4 عطف به: موسیقی، زین خراسان تا آن خراسان

avatar
بردبار - چهارشنبه 26 خرداد 1395  

جناب رضوی، موضوع فقط موسیقی و کنسرت نیست.
موضوع، شیوه نگاه تصمیم‌گیران حوزه فرهنگ استان، به فرهنگ است. همین نگاه است که شیوه عملکرد دادستان و .... را که شما گفتید مشخص می‌کند. در واقع، دادستان خود تیغ است و تیغ در دست کسان دیگری است.
زمان کار خودش را می‌کند، عرف مردم یک چیز دیکته‌ای نیست همانطور که خیلی از چیزها از نظر بعضی ها بد بودند و الان همان چیزها توسط خود آنها دارد به عنوان یک ابزار استفاده می‌شود روزی میرسد که این بد هم خوب میشود. اما در شگفتم من که چرا این همه زمستان رفته است،حتی یک بار هم که شده، اثری از روسیاهی بر روی این دیگ دیده نشده؟!

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۸
۱۱۸۲
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۱۰۸