تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

میزان ابتلای مردم ایران به بیماری پوکی استخوان ده میلیون نفر است

به گزارش خبرنگار وب­دا، دکتر مجید بکائیان در جلسه هفته با مبارزه با بیماری پوکی استخوان، افزود: هیچ کس متوجه پوکی استخوان نمی‌شود مگر اینکه به عوارض آن دچار شود و پس از هزینه زیادی به فرد بیمار و دولت تحمیل می‌‌شود که این هزینه در ایران بالغ بر 25 میلیون دلار می‌شود.یک متخص فیزیوتراپ گفت: میزان ابتلای مردم ایران به بیماری پوکی استخوان 50 درصد در زنان و 25 درصد در مردان بالای 50 سال در کشور و به‌عبارتی حداقل حدود ده میلیون نفر از جمعیت کشور است.

وی اظهار کرد: چهارمین علت مرگ‌ و میر سالمندان ایران، افتادن و سقوط است که عموم این افراد به پوکی استخوان مبتلا هستند که اگر مبتلا نبودند این آمار به ده درصد کاهش پیدا می‌کرد.

این متخصص فیزیوتراپ با اشاره به اینکه میزان اختلالات در بیماران مختلف متفاوت و در نتیجه درمان هم متفاوت است، افزود: ورزش باید به اندازه باشد نه کم نه زیاد و استفاده نادرست از وسایل ورزشی غیرمتناسب با شرایط فیزیکی بدن بیمار، می‌تواند آسیب‌رسان باشد.

دکتر بکائیان یادآور شد: دوچرخه‌سواری و شنا جز درمان بیماری پوکی استخوان محسوب نمی‌شود و البته نمی‌گویم که اثر ندارد.

وی با تاکید براینکه از تمرینات تقویتی استفاده شود، خاطرنشان کرد: تمرینات بدنسازی و قدرتی آسیب کمتری وارد می‌کنند زیرا انقباضات کنترل شده دارند که بهتر است حداقل روزی نیم ساعت انجام شود.

نامبرده با بیان اینکه البته ورزش‌ها و تمرینات هوازی باید دو برابر حداقل‌های ورزش‌های قدرتی باشد تا اثردهی داشته باشد، اضافه کرد: چون استخوان افراد بیمار نرم می‌شود اگر فقط در یک حالت افراد ورزش کنند سبب خم شدن استخوان فرد بیمار می‌شود.

دکتر بکائیان افزود: اصلی‌ترین تغییرات استخوان ایجاد حالت قوز کردن پشت افراد است که البته نمی‌شود جلو آن را گرفت ولی می‌شود آن را به تاخیر انداخت.

به توصیه وی، سالمندان تمرینات تعادلی انجام دهند تا احتمال افتادن و سقوط در آنها پائین بیاید. این فیزیوتراپ گفت: در فیزیوتراپی از عوامل الکتروفیزیکی استفاده می‌کنیم تا با استفاده از جریانات الکترومغناطیسی ترمیم صورت گیرد.

دکتر بکائیان تاکید کرد: هیچ درمان مناسبی برای بیماران پوکی استخوان به جز پیشگیری وجود ندارد.

وی به بیماران پوکی استخوان و نقرس توصیه کرد در رژیم تغذیه خود حتما از سبزیجات به ویژه کلم بروکلی استفاده کنند..

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۴
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۱
۲۰:۱۱

آمار بازدیدکنندگان

۱۹
۱۸۸۲
۱۸۷۸
۱۰۳۱۷۷۷۲