تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

نزاع بر سر تقسیمات کشوری چه سابقه ای دارد؟

اعتراض ها بر سر تقسیم شهر کازرون باعث شد تا مروری بر تقسیمات کشوری، از سال 1316 تا به امروز داشته باشیم. تقسیماتی که گاه به آشوب و اعتراض های خیابانی کشیده شده و گاه خیلی مسالمت آمیز صورت گرفته است.

سال 1316 اولین تقسیمات کشوری صورت گرفت. در این سال ایران تنها به ده استان تقسیم می‌شد.

موضوع تبدیل قزوین به استان و جدا شدن آن از استان زنجان در سال ۷۳ درگیری هایی را درهر دو شهر به وجود آورد به گونه ای که برخی مردم قزوین« جلوی ماشین هایی که پلاک زنجان داشت را می گرفتند یا تابلوهای اداراتی که نام زنجان داشت را پایین می کشیدند».

پس از قزوین، گسترده ترین اعتراض های مربوط به تقسیمات کشوری مربوط به اعتراض مردم سبزواربرای تبدیل شدن بجنورد به استان بود.

موضوع تقسیم خراسان به پنج استان در دیگر شهرهای این استان نیز درگیری های متعددی را به وجود آورده بود. درنهایت دو استان خراسان شمالی و خراسان جنوبی به وجود آمد اما درگیری های شهرستان های نیشابور و سبزوار برای تبدیل شدن به استان مانع از ادامه کار شد.

دراستان فارس نیز پیش از موضوع ایجاد شهرستان جدید درکازرون، درگیری های دیگری نیز درباره موضوعات تقسیمات کشوری وجود داشته که از جمله آن ها درگیری درباره ایجاد شهرستان گراش در جنوب استان فارس بود.

در سال 89 کرج از استان تهران جدا شد و به صورت جداگانه استان البرز را تشکیل داد. این درگیری اما محل درگیری و دعوا بین مخالفان و موافقان نبود

#1 عطف به: نزاع بر سر تقسیمات کشوری چه سابقه ای دارد؟

avatar
مسعود رحیمی نژاد - شنبه 06 مرداد 1397  

با سلام
مطلبی که فرمودید خلاصه ای بود از آنچه که تاکنون شاهد تقسیمات کشوری بوده ایم و بیشتر این تقسیمات بیش از آنکه با توجه به نگاه آمایش سرزمینی و آینده نگری صورت گرفته باشد معلول لابی گری و باند بازی برخی صاحبان قدرت بوده که با زدوبندهای سیاسی این امر را بوجود آورده اند و تنها عاید آن کشته شدن تنی چند از مردمان مظلوم این سرزمین بوده و خوراک تبلیغاتی رسانه های معاند را فراهم آورده است. کاش روزی برسد که این گونه تقسیمات حساس با نظر کارشناسان و خبرگان این علم صورت پذیرد تا جان بیگناهان این گونه دستاویز منفعت طلبی برخی واقع نشود. متاسفانه تفکر رایج این است که با ایجاد استان جدید و سرازیر شدن بودجه جداگانه زمینه های پیشرفت و آبادانی شهر بوجود می آید که با نگاهی مختصر به شهرهای بجنورد، بیرجند، ایلام، شهرکرد، یاسوج، بوشهر و حتی قزوین که درمثال بود در میابیم که برخی از شهرها با جود آنکه سابقه چنددهه مرکزیت استان داشته اما هنوز نتوانسته اند در قامت یک شهر با امکانات و مناسب برای زندگی سربلند کنند و این استان ها در تمامی تقسیم بندی های سرزمینی جزو استان های درجه سوم و کم تر توسعه یافته معرفی می گردند. پس تنها ارتقا به استان نیست بلکه یک شهر باید بتواند ظرفیت های خود را شناخته و آن را از حالت بالقوه به بالفعل درآورد. نمونه بارز می توان بابل را مثال زد که در بخش های دانشگاهی و پزشکی سرآمد شهرهای شمال کشور می باشد. در نیشابور ماسه ظرفیت عظیم داریم 1- کشاورزی 2- گردشگری و 3 صنعت باید بتوانیم با سرمایه گذاری مناسب و ترسیم افق چشم انداز مناسب به آن مرتبه برسیم که از این ظرفیت های عظیم به خوبی استفاده نماییم.

#2 عطف به: نزاع بر سر تقسیمات کشوری چه سابقه ای دارد؟

avatar
سیاوش - یک شنبه 07 مرداد 1397  

سلام.
جالبه ترکیه حدود 81 استان داره. نمی دونم در ایران چرا اینقدر سخت میگیرن.اگر از امکانات کشاورزی و گردشگری نیشابور درست اجرا بشه کلی میتونه نه تنها به اقتصاد نیشابور بلکه استان و کشور کمک کنه. نیشابور میتواند تشکیل استان با بخش های خودش بده.

#3 عطف به: نزاع بر سر تقسیمات کشوری چه سابقه ای دارد؟

avatar
صبا - دوشنبه 08 مرداد 1397  

جناب رحیمی نژاد
ضمن اینکه با کلیت حرف شما موافقم اما پیشرفت شهرهایی که مرکز استان شده اند را نباید نادیده گرفت. به عنوان مثال، در قزوین خیلی تغییرات داشته ایم که با دوران قبل از مرکز استانی قابل مقایسه نیست حتی بجنورد و بیرجند و .... اما این را می توانیم بپذیریم که هر شهر با توجه به ظرفیت خود پیشرفت می کند چه بسا بسیاری از شهرهای ایران مثل نیشابور، کاشان و ... هستند که بنا به دلایلی ظرفیت‌هایشان، محدود نگه داشته می‎شود اینکه چرا به راه‌های مواصلاتی نیشابور، دانشگاه نیشابور، شبکه بهداشت و درمان نیشابور، فرودگاه نیشابور و ... توجه نمی‌شود کاملا مشخص است اینها زیرساختهایی هستند که با توجه به ظرفیتهای این شهرستان، برای آن مزیت ژئوپلیتیک ایجاد می‌کنند. و خلاصه بگویم که در یک مملکت (استان)، دو سلطان نگنجد. ما اگر می خواهیم انرژی و پتانسیل‌های توسعه نیشابور را آزاد کنیم چاره‌ای به جز به دست گرفتن قدرت تصمیم‌گیری منطقه خودمان به دست خودمان نداریم. در شرایط فعلی، به تمام معنا شاهد استعدادکشی هستیم.

درباره سه ظرفیت‌های نیشابور که شمار اشاره کردید به نظر من نیاز به تجدید نظر وجود دارد. باید با جدیت بر روی گردشگری کار کرد. اما در مورد کشاورزی و صنعت که دارند مستقیما از محیط زیست و منابع و سرمایه‌های اقلیمی نیشابور استفاده می‌کنند واقعا باید احتیاط کرد. کشاورزی‌ای که باعث بحران آب می‌شود و سود تجارتش به جیب واسطه‌ها و دلالان همسایه می‎رود، باید درباره آن تامل کرد. صنعتی که آلودگی‌های زیست‌محیطی را به ارمغان می‌آورد و شهرت جهانی صبح نیشابور را آرام آرام به یغما می‌برد باید درباره آن تامل کرد.
ما باید حداقل به سمت کشاورزی مدرن و صنایع مبتنی بر فناوریهای نوین حرکت کنیم.
ضمن اینکه باید از شهرت فرهنگی نیشابور استفاده کنیم و توسعه دانشگاهی داشته باشیم اگر در نیشابور یک دانشگاه بزرگ و مقبول داشته باشیم با این شهرت فرهنگی هم افزایی عجیبی خواهد داشت.
یکی دیگر از زمینه های توسعه، بهداشت و درمان است؛ نیشابور با آب و هوایی که دارد و شهرت جهانی که دارد می تواند به قطب گردشگری سلامت تبدیل شود. شما در کمتر جایی در شرق کشور چنین فضایی را دارید که چنین اقلیمی داشته باشند.
به نظر من، موضوع توسعه نیشابور، نیاز به تعمق بیشتری دارد و از اینکه شما دلسوزانه، فضای لازم برای این بحث ها را مطرح می کند واقعا متشکرم. خدا خیرتان بدهد.

#4 عطف به: نزاع بر سر تقسیمات کشوری چه سابقه ای دارد؟

avatar
محمدرضا - شنبه 13 مرداد 1397  

با سلام استان شدن نیشابور که واقعا یک خواسته به حق و بجا برای مردم نیشابور است.نیشابور با این همه ظرفیت که همه به چشم و عینه شاهد اون هستند با استان شدنش می تواند پیشرفت عظیم و آینده چشمگیری داشته باشد و با سرمایه ای که کشور برای استان کردن نیشابور خرج می کند پاسخی منطقی نیز با پیشرفت آن خواهد گرفت...نام نمی برم ولی استان کردن شهرهایی که همین الان با پدیده مهاجرت شدید و ... دست و پنجه نرم می کنند جز دور ریز منابع و بودجه کشور سودی در بر نخواهد داشت...با تشکر

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۶
۰۵:۳۱
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۰۹

آمار بازدیدکنندگان

۵
۶۹۰
۳۹۴۷
۱۰۳۲۲۵۶۳