تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

نقش ائمه جمعه نیشابور در توسعه فرهنگی

به مناسبت پنجم مرداد سالروز اقامه اولین نماز جمعه در سال 58

شهرستان نیشابور ازمعدود شهرستانهایی است که درهفت  شهر  نیشابور، خرو ، قدمگاه ، درود ، بار ، عشق آباد واسحاق آباد دارای امام جمعه می باشد که در جهت بصیرت افزایی  در پایگاه معنوی ودشمن شکن نمازجمعه در حال فعالیت هستند.

 جایگاه امام جمعه در جمهوری اسلامی جایگاه والایی است چراكه امام جمعه از طرف شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور تحت اشراف مجتهد جامع الشرایط (حضرت امام خامنه ای) انتخاب می شود. بنابراین از سیاست های نظام و رهبری تبعيت خواهد کرد و به یقین تا به امروز سیاست های مطرح شده در چارچوب انصاف و عدالت صورت گرفته است.

امام جمعه به عنوان پدر معنوي نقش هدایت گری افکار و سلیقه های مختلف را در جامعه بر عهده داردو مسئولیت ستاد زکات،ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، ریاست  شورای فرهنگ عمومی و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را دارد و لازم است همه مسئولان و مردم  در این راستا   با او همکاری کنند.

از جمله مواردی که تا به امروز توانسته در روند رشد و اعتلای بصیرت مردم این مرز و بوم موثر باشد خطبه ها و بیاناتیست که توسط ائمه جمعه قرائت می گردد.

در نظام اسلامی بویژه در مذهب تشییع برگزاری نماز جمعه از پایه های اصلی تداوم انقلاب اسلامی به شمار می رود که اعلام دو خطبه سیاسی و معرفتی در نماز جمعه موجب ترویج تقوا و نیز در افزایش بصیرت مردم تاثیر بسزایی دارد.

پس جایگاه خطبه ها در نماز جمعه از اهمیت و تاثیر گذاری ویژه ای برخوردار است و به همین خاطر حضرت امام خامنه ای  دراین موضوع مهم تاثیرگذاری ائمه جمعه را اینگونه بیان می کنند : هنر بزرگ خطیب جمعه در این است که نیازهای فکری و روحی مردم را بشناسد و با پرسش های ذهنی و فکری آن ها آشنا باشد و در خطبه های نماز به همان ها بپردازد.

با اشاره به جایگاه والا ي تریبون نماز جمعه و ارزشمند بودن جایگاه ائمه جمعه ایشان باید زیباترین صحنه ها را در سایه تعامل وحدت بخش با یکدیگر به نمایش بگذارند.

ائمه جمعه شهرستان نیشابور باید  توجه داشته باشنددشمن همواره تلاش می کند تا میان اقوام فارس ، ترک، بلوچ، کرد، ترکمن و عرب حرکت هایی را بوجود آورد تا با این بهانه بخش هایی از کشور را تجزیه کند و هنوز هم با توطئه های خود این هدف را دنبال می کنند.

تهاجم فرهنگی یکی از شیوه های  مهم دشمن برای مقابله با انقلاب  است واین شیوه بسیار خطرناکتر از تهاجم نظامی است و همانگونه که حضرت امام خامنه ای فرمودند باید قرارگاه فرهنگی ایجاد کنیم و برای آن فرمانده داشته باشیم.

ائمه جمعه شهرستان نیشابور باید  دقت کننددشمن با استفاده از فضای مجازی ، ماهواره، کتاب،  نشریات ،فیلم  ودیگر محصولات فرهنگی در این جبهه می جنگد و کشته شدگان این جنگ کسانی هستند که از اعتقادات خود جدا می شوند و مجروحان آن کسانی هستند که به ارزش ها بی اعتنا می گردند.

بزرگواران توجه داشته باشند امروز دشمنان با نفوذ طوری بر مغز و رفتار مردم کارمی کنند تا آنچه می خواهند در داخل شکل بگیرد، ما در موقعیت حساسی قرار گرفته ایم و نفوذ از مسیرهای مختلف شکل می گیرد.

نفوذ تنها نظامی نیست و تنها هجمه‌های دشمن مدنظر ما نیست بلکه آنان هجمه‌های نرم دارند، همین فضاهای مجازی دست جوانان و نوجوانان خود یک نفوذ است واگر نفوذ دشمن در جامعه محقق شود به دنبال آن آسیب‌های اجتماعی بیش از پیش دامن مارا خواهد گرفت .

ائمه جمعه شهرستان نیشابور باید افراد جامعه‌مان را با تفکر بسیجی آشناتر کنند تا تفکر دشمنان نتواند در ما نفوذ کند.

رمز پیروزی جامعه ما پیروی از ولایت فقیه است و انقلاب با اتحاد  جامعه  حاصل  و تداوم داشته است و باید ائمه محترم جمعه نیشابور با تقویت بنیه اعتقادی وفرهنگی نقش سازنده دشمن ستیزی را داشته باشند.

پیشنهاد می شود تمام ائمه جمعه  هفت شهرنیشابور، خرو ، قدمگاه ، درود ، بار ، عشق آباد واسحاق آباد در شورای فرهنگ عمومی شهرستان حضور داشته و باید با تفکر بسیجی  شورای فرهنگ عمومی  شهرستان نیشابور را به صورت فعال اداره کرده و به آسیب های اجتماعی و فرهنگی بصورت خاص توجه نمایند و از افراد متخصص و کارگروه های فعال بهره ببرند واجازه ندهند برخی تفکرات غیرکارشناسی ونامتعارف در جامعه و مناطق وبخش های مختلف شهرستان  گسترش یابد.

ائمه جمعه شهرستان  نیشابور بایدمراقب ترویج لیبرالیسم فرهنگی و اباحه‌گری فرهنگی ،اشاعه فرهنگ های خرافی، موج سواری فرهنگی به جای جریان سازی فرهنگی ، پوپو لیست فرهنگی ، پول شویی فرهنگی، به حاشیه راندن نیروهای فرهنگی متعهد ، برگزاری انجمن ها و اردو های مختلط فرهنگی وهنری ،برنامه ریزی  وبرگزاری مراسم فرهنگی در اماکن غیرفرهنگی !؟ ،اشاعه موسیقی زیرزمینی ومطربی در مجالس؟! ، اشاعه دیدگاه های غیرکارشناسانه تحت عنوان های  مختلف فرهنگی ،بالا بردن مطالبات  غیر متعارف فرهنگی مردم،ورود عناصر مجهول الهویه در عرصه فرهنگ و... باشندوگرنه خیلی زود دیر می شود .

یکی از مهمترین مواردی که اکنون احساس می شود ورود امام جمعه شهر نیشابور در خصوص جریان سازی فرهنگی واجرایی حاشیه ؟! شهر نیشابور است وهمان گونه که آیت اله سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد در این خصوص ورود پیداکرد حجت الاسلام سید قاسم یعقوبی امام جمعه نیشابور نیز بهتر است هرچه زودتر ورود پیدا نمایند.

تذکر به دستگاه های اجرایی شهر و برخی از تصمیمات در مورد رعایت حقوق مردم و نیاز های جامعه در چارچوب انصاف و عدالت از جایگاه تریبون نماز جمعه امری بدیهی و لازم الاجرا است.

تعامل با مسئولین و کمک به آنها یکی دیگراز وظایف ا ئمه جمعه است و این کمک برخی مواقع از طریق نوشتن نامه و یا تماس گرفتن و یا اصلاح بین مسئولین در مواقع خاص، صورت می پذیرد و گاهی هم این کمک، انتقاد خیرخواهانه! از مسئولین است.

امید که با اهتمام مردم، ائمه جمعه شهرستان ، نمایندگان ومسئولین بتوانیم دیدگاه های حضرت امام خامنه ای وآرمان های حضرت امام خمینی «ره» وشهدای والامقام را در شهرستان ولایت مدار وشهید پرور نیشابور بیش از پیش اجرایی نماییم .انشااله.

سید باقر میرعلمدار

روزنامه نگار

#1 عطف به: نقش ائمه جمعه نیشابور در توسعه فرهنگی

avatar
i - شنبه 07 مرداد 1396  

سلام و درود بر نگارنده مطلب.ايشان از معاونت محترم استاندار و فرماندار ويژه نيشابور بزرگ كه نتيجه اي نگرفت هر چند وظيفه ايشان است كه در جمع خبر نگاران حاضر شوند و هم بيلان بدهند و هم پاسخ به نياز مردم ولي چه كنيم؟
خواستم ببينم كه در نماز جمعه ديروز چه گذشته كه شنيده ام از تريبون توهين شده و ... آيا واقعيت دارد؟

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۹
۰۵:۱۹
۱۲:۳۷
۱۹:۵۶
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۸
۱۳۳۹
۲۴۲۱
۱۰۲۱۳۲۹۳