تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

نمایشگاه کتاب نیشابور فرصت نوشدن!

نیشابور ، شهری که مردان و زنان بزرگ و اندیشمند بسیاری را در دامان خویش پرورانده و به جهان علم ،ادب ،فرهنگ عرضه داشته و به لطف وجود همین دانشمندان،ادبا و هنرمندان متعهدوفرهیخته توانسته است نام ایران واسلام را در گستره جهان پرآوازه گرداندو بر چنان جایگاهی ازافتخارات ملی و مذهبی و فرهنگی قرار بگیرد که صحبت کردن درباره کوچکترین موضوعش،به کتابی مستقل نیازمنداست.

این بلد طیبه، نه تنها گام جای عطرآگین هشتمین خورشیدامامت و ولایت را همچون مداری زرین برسینه دارد بلکه ذره،ذره خاک لاله گون این ابرشهر، در درازنای تاریخ با شکوهش ، با نور ایمان و خرد و خون هزاران هزارانسان شهید، حکیم، عالم ودانشمند درآمیخته که ،شاعر و دانشمند بودن یکی از خصايل آنان است .

نیشابور اکنون هم جایگاه پایتختی کتاب ایران را درکارنامه خود دارد ، که برگ زرینی است برای معاصرین وافتخاری برای نسل های آینده که این شهر را باهمه عظمت هایش یاد خواهند کرد.

در این رهگذر برپایی هجدهمین نمایشگاه ناشران ایران در شهرستان نیشابور نیز فرصتی تاریخ ساز و تهدیدی فرصت سوز را پیش روی مردم و مسئولین ما قرار داده است که در این مجال به آن خواهیم پرداخت.

خوشبختانه نیشابور نخستین شهرستانی در خراسان بزرگ بود که حتی قبل از مشهد شاهد برپایی نمایشگاه کتاب توسط موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران در سال 1374 یعنی 21 سال قبل همزمان با کنگره جهانی شیخ فریدالدین عطار نیشابوری در محل پارکینگ میهن تور سابق در خیابان امام «ره» بوده است و با بهترین امکانات روز کشور برپا گردید که با اقبال بی نظیر نیشابوریان و هم استانی ها مواجه گردید ودر سال 1379 نیز در جنب فرهنگسرای سیمرغ همزمان با کنگره جهانی حکیم عمر خیام نیشابوری برپا گردیده است.

پس این اولین تجربه وکاری نیست که برخی از آن به عنوان نخستین نمایشگاه یاد می کنند!!

اما آنچه مهم به نظر می رسد تبلیغ و جریان سازی برای رونق نمایشگاه کتاب در شرایط حاضر بسیار لازم به نظر می رسد که در طولانی مدت متولیان شهرستان باید به فکر اصلاح تدریجی این رویه باشند که هم استقبال مردم از نمایشگاه ها حفظ شود و هم اقتصاد نشر آسیب نبیند.

خوشبختانه شور و شعف خاصی درپس برپایی هیجدهمین نمایشگاه کتاب ناشران ایران در نیشابور جاری است و همه رسانه ها ی مکتوب ومجازی از آن می گویند و می نویسند واین بسیار ستودنی است که مردم این همه به کتاب و کتابخوانی علاقمندند و در پی آن خرید کتاب است که رونق و جان تازه ای به صنعت نشر می دهد.

مسلما این پروپاگاندای تبلیغاتی از سوی رسانه ها و البته خود مردم می تواند در راستای توسعه فرهنگ کتابخوانی در شهرستان واستان مؤثر باشد و مردم را بیش از پیش به کتاب و کتابخوانی ترغیب کند که در شرایط حاضر بسیار مفید و لازم به نظر می رسد و این‌که بگوییم نمایشگاه کتاب جشن فرهنگی و یک تحول فرهنگی در چند روزه خیلی زیباست، زیرا ناشران در مدت برگزاری نمایشگاه کتاب می‌‌تواند اندوخته ‌ای که برای چاپ کتاب در طول یک سال خرج کرده ‌اند را در این مدت کوتاه دریافت کنند و یک فرصت دیگری که نمایشگاه کتاب برای ناشران فراهم کرده است این است که ناشرانی که در طول سال در انتشارات‌شان مشغول کار در فضای بسته هستند، می ‌‌توانند با مخاطب‌های‌شان از نزدیک صحبت کنند و درباره کیفیت کتاب‌ها از مخاطب‌‌ها سوال کنند. از طرفی ناشران با هم تبادل نظر می ‌کنند و رقابت سازنده میان آنها برای تولید کتاب‌های پرمحتوا و با کیفیت شکل می ‌‌گیرد.

ما باید سعی کنیم نمایشگاه کتاب نیشابور به عنوان یک رویداد فرهنگی کشور یک چهارضلعی کتاب، مخاطب، ناشر ، مولف و پدیدآورنده قرار بگیرد .

نمایشگاه‌ کتاب نیشابور با توجه به اینکه ۷۵ درصد نشر به ویژه در حوزه کتابفروشی‌ها، در تهران متمرکز است و سهم بقیه مناطق کشور ۲۵ درصد است فرصتی برای صنعت نشر خواهد بود اما اگر این نمایشگاه‌ها در مناطق بیشتر برخوردار از حیث وجود کتابفروشی‌ها مثل تهران ، مشهد ، شیراز و... برگزار شود، بالعکس تهدیدی برای چرخه صنعت نشر در آن منطقه خواهد بود و موقعیت کتابفروشی‌های موجود را هم به مخاطره خواهد انداخت.

باید درنمایشگاه کتاب نیشابورفضای مناسبی برای مخاطبان و علاقه‌مندان کتاب فراهم شودتا ارزیابی کامل و درستی از وضعیت نشر پیدا کنند و احیانا از بین کتاب‌های منتشر‌شده، بهترین‌ها را انتخاب و مطالعه کنند. ده‌ها جلسه نقد و معرفی کتاب و بررسی مسائل مرتبط با حوزه نشر که در نمایشگاه (سراهای‌اهل‌قلم) برگزار شود ،حضور اساتید ونام آوران فرهنگ وهنر از سایر استاهای کشور، موجب آشنایی بیشتر آنها با فرهنگ و آداب نیشابور و زمینه‌ساز رشد ارتباطات فرهنگی می‌شود که می تواند بسیار پرفایده باشد. گرد هم آمدن ناشران شاغل در شهرهای مختلف خراسان رضوی، موجب آشنایی بیشتر با یکدیگر و تقویت ارتباطات درون خانواده نشر می‌شود. نمایشگاه فرصت مناسبی در اختیار مشتاقان تهیه کتاب و کتابخوانان قرار می‌دهد؛ فرصتی که در صورت نبود نمایشگاه، جایگزین مناسبی ندارد!

ولی آنچه در نبود نمایشگاه کتاب مهم به نظر می رسد : ناشران متضرر می‌شوند (و به دنبال آنها مولفان ، مترجمان و...) ، کتابخوانان کتاب‌های مناسب خود را نمی‌یابند. ، امکان آشنایی و همکاری دست‌اندرکاران نشر و اصحاب فرهنگ و اندیشه از بین می‌رود.، دانش آموزان ،دانشجویان استادان، فرهیختگان و کتابخانه‌ها از تامین کتب مورد نیاز باز می‌مانند. ،یک فرصت بزرگ (که از سوی رسانه‌ها تقویت می‌شود) برای تبلیغ کتاب و مشارکت در جشن بزرگ کتاب را از دست می‌دهیم. ودرنهایت جلسات نقد و معرفی کتاب و بررسی مسائل حوزه نشر از دست می‌رود.

اما با برگزاری این بازار بزرگ کتاب، بازارچه‌ها و کتابفروشی‌های کوچک را مورد هجمه قرار می‌دهیم و باعث می‌شویم اقتصاد کم‌رمق حوزه نشر، دست‌کم برای چند ماه، کم‌رونق‌تر از پیش شودو لطمه به اقتصاد پایدار نشر، ناخواسته، لطمه به اساس این حوزه است و تا زمانی که اقتصاد نشر از وسعت و قوت کافی برخوردار نباشد، فکر کردن به «رونق کتابخوانی» بی‌معناست! نمایشگاه خوب است ولی فکر کردن به اصلاح زیرساخت‌ها ازآن است پس باید کاری کرد تا نمایشگاه ضمن حفظ خوبی‌هایش، تهدیدی برای اقتصاد نشر نباشد! 

به دیگر سخن، از یک سو می‌توان نمایشگاه را یک فرصت فرهنگی موثر و قوی دانست و از سوی دیگر، می‌شود آن را مانعی برای بهبود زیرساخت‌های حوزه نشر و تهدیدی جدی برای این حوزه شمرد.

وآنچه که مسئولین تمام دوایر ومردم باید در خصوص برپایی هیجدهمین نمایشگاه کتاب ناشران ایران در نیشابوربه لحاظ سخت افزاری ونرم افزاری انجام دهند یک بسیج همگانی وعزمی جهادی را می طلبد وعبارتست از:

1-زیبا سازی شهر وآماده سازی محل تردد به نمایشگاه اعم از پل جاده باغرود ، آسفالت ،مبلمان شهری و...

2-برقراری امکانات حمل ونقل جاده ای وریلی از سراسر شهرهای استان ومشهدونقاط مختلف شهر به محل نمایشگاه

3-برنامه ریزی جهت حضور تمامی دانش آموزان ،دانشجویان ، اساتید، کارکنان واهالی فرهنگ وهنر شهرستان های استان خراسان رضوی

4-ایجاد تسهیلات مالی علاوه بر بن خرید کتاب وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی برای مراجعین

5-تبلیغات وسیع محیطی در سطح شهرستان واستان و به خصوص پایانه های مسافربری زمینی ، هوایی وریلی وجاده های منتهی به نیشابور

6- ایجاد کانال ها وگروه ها در شبکه های مجازی و اطلاع رسانی پایگاه های خبری و روزنامه هاونشریات مختلف جهت اطلاع رسانی نمایشگاه

7- استفاده از پوشش صدا وسیما توسط رسانه ملی در طول برگزاری نمایشگاه

8- پوشش خبری مقتدرانه نمایشگاه توسط اهالی رسانه وچاپ ویژه نامه های روزانه توسط نشریات محلی

9-برنامه ریزی برنامه های هنری ، فرهنگی ومذهبی با عنایت به ایام محرم در نمایشگاه

10- دعوت وحضور چهره های سرشناس ملی اعم از هنری ، فرهنگی ، مجریه،قضاییه ،مقننه ، و...

11- بکارگیری کلیه سمن های مردمی ، مجامع وهیات مذهبی ، کانون های مساجد،دهیاران روستاها

12- برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی وهنری در حاشیه برگزاری نمایشگاه با حال وهوای ایام محرم وصفر می باشد.

وکلام آخر یادمان باشد که برپایی نمایشگاه کتاب در نیشابور خیلی خوب است ولی از آن با ارزش تر وماندگار تر تأسیس یک باب کتابخانه مرکزی، تسهیلات مناسب برای تأسیس، نوسازی و تجهیز کتاب‌فروشی‌ها و مراکز توزیع و حمایت از طرح‌های برگزیده ترویج کتابخوانی توسط بانک و بنیاد ملت و 20‌ میلیارد ریال اعتبار فرهنگی از سوی استاندار خراسان‌رضوی، به شهر تاریخی نیشابور به‌عنوان پایتخت کتاب ایران است که باید ازمسئولین شهرستان ، استان وکشور پرسید دیگر سال ازنیمه گذشت حق نیشابور چه شد؟!! منتظر اخبار خوش شما در این خصوص هستیم انشاله تعالی.

سید باقر میرعلمدار

#1 عطف به: نمایشگاه کتاب نیشابور فرصت نوشدن!

avatar
حسن زمانی - شنبه 10 مهر 1395  

دمت گرم با نفس گرمت

#2 عطف به: نمایشگاه کتاب نیشابور فرصت نوشدن!

avatar
نیشابور باستان - دوشنبه 12 مهر 1395  

مرمت واحیا ومبلمان خود نمایشگاه بین المللی و حتی مهمتر بکارگیری افراد مجرب ومتعهد وبافرهنگ در کادر اجرایی نمایشگاه در روزهای برگزاری نمایشگاه .

#3 عطف به: نمایشگاه کتاب نیشابور فرصت نوشدن!

avatar
قدمیاری - شنبه 24 مهر 1395  

سپاس از نگارش متن بسیار خوبتان.

#4 عطف به: نمایشگاه کتاب نیشابور فرصت نوشدن!

avatar
انجمن کودک و نوجوان سیمرغ - چهارشنبه 28 مهر 1395  

درود بیکران
گرچه این چند ضلعی برپایی نمایشگاه انعکاس های متفاوتی را به خود مشغول داشته است . اما انچه از همه مهمتر است بهایی است که برای آن پرداخت خواهیم کرد . این روزها سرشار از بروندادهای فکری مخالفان و موافقان نمایشگاه است که بدون شک اگر این نمایشگاه خوب برگزار شود خواهیم شنید که مخالفان خواهند گفت خوش شانسی بود و اگر نامطلوب برگزار شود زرع زبان را باید افزایش دهند و اینکه ما که گفتیم !!! اما نکته مهم اینکه فرصت نادریست در زمانی نادرتر که نیاز است همه مسئولان و دست اندرکاران شهرستان از آن حمایت گسترده ای بنمایند و در این فرصت اندک تا این حد چرتکه ی ببینیم چه میشود را نیندازند. برپایی نمایشگاه برای انجمن کودک و نوجوان سیمرغ و همه کانون ها و موسسات این حوزه یک فرصت طلایی را در برخواهد داشت وامیدواریم همه مسئولان به این مهم توجه نمایند که حمایت از نمایشگاه کتاب می تواند دریچه های روشن را برای پله های جذب کودکان و خانواده ها به کتاب و کتابخوانی در برداشته باشد. درود برشما

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۹
۰۵:۱۹
۱۲:۳۷
۱۹:۵۶
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۱۲۷۰
۲۴۲۱
۱۰۲۱۳۲۲۴