تقویم اخبار

خرداد 1397
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

نیروگاه چقدر بر افزایش دما و کاهش بارندگی در منطقه نیشابور تاثیر داشته است؟!

– حسین ثنایی نژاد عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی و  دکترای هواشناسی از دانشگاه نیوکاسل انگلستان

مدت هاست همشهریان عزیزم اینجا و آنجا از من به عنوان یک هواشناس می پرسند: «آیا چنانچه شهرت یافته نیروگاه سیکل ترکیبی نیشابور مسئول کاهش بارندگی سالهای اخیر در حوزه این شهرستان می باشد یا خیر؟»

پاسخ کوتاه این است که: خیر!

پاسخ مشروح نیز بسیار ساده است. با استفاده از رابطه زیر که در فیزیک دوره دبیرستان تدریس می شود می توان مقدار تغییر دمای حاصل از مصرف سوخت نیروگاه سیکل ترکیبی نیشابور را محاسبه کرد:

Q=M.C.dT

در این رابطه Q مقدار انرژی است که نیروگاه وارد جو حوزه نیشابور می کند، M جرم هوای روی کل این حوزه، C «ظرفیت گرمایی ویژه هوا» و dT مقدار تغییر دمای حاصل از انرژی گرمایی نیروگاه می باشند.

مقدار Q چنین محاسبه می شود:

توان نیروگاه سیکل ترکیبی نیشابور ۱۱۱۰/۶ مگاوات و بازده این نوع نیروگاه ۶۰ درصد است.  یعنی تنها ۴۰ درصد از انرژی سوخت مصرفی برای گرم کردن هوای منطقه نیشابور صرف می شود. بنابراین مقدار انرژی گرمایی حاصل از این سوخت که در هر ثانیه وارد جو نیشابور می گردد ۷۴۰/۴ مگاژول است.

فرض می کنیم هوای روی حوزه قبل از آنکه به طور کامل از روی آن عبور کند، ده ساعت کامل در معرض دریافت این مقدار انرژی گرمایی از نیروگاه باشد. البته این فرض به دو دلیل مقادیر بسیار بالاتری را از آنچه در واقعیت رخ می دهد برای حل مسئله فراهم می سازد:

۱- چشمه ورود انرژی به جو «نقطه ای» است و به صورت یکنواخت در تمام دشت توزیع نشده است که بتواند سرتاسر حوضه را تحت تاثیر تغییرات دما قرار دهد.

۲- ده ساعت توقف چنین حجمی از هوا بر روی یک منطقه تقریبا غیر ممکن است و معمولا سیال هوا مدام در حال حرکت می باشد.

با چنین فرض های دست بالایی انرژی ورودی Q به جو نیشابور در مدت ده ساعت (هر ساعت ۳۶۰۰ ثانیه) را با ضرب ۳۶۰۰۰ در ۷۴۰/۴ محاسبه می‌کنیم.

برای محاسبه M جرم هوای روی کل حوزه، ابتدا حجم هوای روی این حوضه را از حاصل ضرب مساحت حوضه یعنی حدود ۹۰۰۰ کیلومتر مربع در ارتفاع متوسط تروپوسفر یعنی ۱۰ کیلومتر محاسبه و عدد حاصل را در چگالی متوسط هوا یعنی ۱/۲ کیلوگرم بر متر مکعب ضرب می کنیم.

با قرار دادن مقادیر Q و M در معادله فوق و با احتساب C=1 کیلو ژول بر کیلوگرم بر کلوین در این معادله، مقدار تغییر دمای هوای روی حوضه نیشابور (dT) در حدود ۰/۰۰۰۲۵ کلوین به دست می آید که عدد بسیار ناچیزی است. به عبارتی چنانچه چهار هزار واحد نیروگاهی مشابه نیروگاه موجود در جای جای دشت نیشابور احداث شوند فقط و فقط یک درجه افزایش دما قابل تصور است. با این حال چنین افزایش دمایی آنقدر نیست که بتواند بر میزان بارندگی در این دشت تاثیر بگذارد.

مجددا تاکید می شود فرض هایی که برای حل این مسئله در نظر گرفته شدند بسیار دست بالا بودند. به عبارت دیگر رقم واقعی تغییر دمای حاصل از ورود گرمای ناشی از سوخت نیروگاه به هوای منطقه نیشابور به مراتب کوچکتر از این عدد می باشد. بنابراین مقدار واقعی تعییر دما آنقدر ناچیز است که با تقریب قابل قبولی می توان آن را در حد صفر به حساب آورد.

پ.ن۱: گاز دی اکسید کربن تولید شده از نیروگاه سیکل ترکیبی اگرچه چندان قابل توجه نیست ولی با اینحال اثر گلخانه ای ناشی از آن و یا هر آلاینده دیگر مطلقا در مقیاس حوضه ای ظاهر نمی شود. زیرا اثر گلخانه ای اصولا در مقیاس کل جو زمین قابل تعریف و محاسبه است. بنابراین اثر ناشی از انتشار ناچیز گازهای گلخانه ای آن را حداکثر می توان در مقیاس جهانی و در کنار هزاران نیروگاه های دیگر در سرتاسر دنیا در نظر گرفت که به صورت مستقیم به ایجاد تغییر دما و بارش در سطح این حوضه مربوط نمی شود.

پ.ن۲: همیشه گرم شدن هوا عامل کاهش بارندگی نیست. در بسیاری از اوقات وجود گرما در یک منطقه می تواند هوای مرطوبی را که وارد می شود ناپایدار ساخته و امکان بارندگی در آنجا را افزایش دهد. بارندگی های رگباری در برخی از بعد از ظهرهای بهاری همین دشت نیشابور حاصل گرم شدن هوای مرطوب بر روی سطح زمین گرم شده از تابش خورشید است.

 

#1 عطف به: نیروگاه چقدر بر افزایش دما و کاهش بارندگی در منطقه نیشابور تاثیر داشته است؟!

avatar
سالاری - شنبه 21 اسفند 1395  

احسنت به دکتر ثنایی نژاد که پاسخ قاطع و علمی به این مساله داده اند. متاسفانه برخی افراد غیرمتخصص بجای عمل به وظایف تخصصی خود دنبال ایجاد حواشی برای صنعت نیشابور هستند

#2 عطف به: نیروگاه چقدر بر افزایش دما و کاهش بارندگی در منطقه نیشابور تاثیر داشته است؟!

avatar
عقیل - سه شنبه 01 فروردین 1396  

بهتره به جای ارایه فرمول با استفاده از اعداد وارقام این موضوع بررسی و نتایج واقعی آن مشخص شود.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

دکتر مریم جغتایی، متخصص بیماری های داخلی
کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۶
۰۵:۱۷
۱۲:۳۵
۱۹:۵۴
۲۰:۱۴

آمار بازدیدکنندگان

۶
۴۳۱
۳۸۶۶
۹۲۷۶۳۱۴