تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

نیشابوریان خبرنگاران حدیث قدسی امام رضا (ع)

یک حادثه تاریخی که برای ما خراسانی ها (نیشابوریها) بسیارمهم است ومناسب بود از آن روزهم به عنوان روز خبرنگار و یا روز نویسندگان و یا اهل قلم گرامی میداشتند؛ حادثه ورود امام رضا(ع) به خراسان و ورود ایشان به نیشابور است. در این روز بنا به روایت بیش از20هزار نویسنده و کاتب در آنجا حضور داشتند و امام رضا(ع) در این روز و در جمع این نویسندگان حدیث قدسی و بسیارمهم "سلسله الذهب " را بیان فرمودند. همانطور که میدانید بهمین مناسبت نیشابور را بعنوان شهر "قلمدانهای مرصع " نامگذاری کردند. این حدیث ارزشمند که امام رضا(ع) اساسی ترین پایه ایمان به یگانگی خداوند متعال را پذیریش امامت خود که به معنای پذیریش امامت سایر امامان علیهم السلام نیز هست معرفی کرده اند. این همان حدیثی است که بر تاج استان خراسان می درخشد و همه خراسانی ها مفتخر به نزول آن دراین خطه  هستند و بسیاری از ما این حدیث را در سر در استانداری خراسان هم دیده ایم که به این حدیث مبارک مزین شده است.

"کلمه لااله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی به شرطها وشروطها،وانا من شروطها"

امام رضا(ع) تشخیص دادند که بهترین موقع برای انتشاراین حدیث باوجود کنترل ها ی شدید حکومتی آن روزخلافت عباسی و مکر و حیله مامون برای همراه نشان دادن امام رضا(ع) با سلطنت خودش و نظارت شدید بر اینکه مبادا این سناریویی که ساخته بود مخدوش شود، با این وجود امام رضا(ع) تشخیص دادند که در این شهر و در حضور این نویسندگان می توانند سد سانسور مامون را بشکنند و پیام خود را تا مغزحکومت عباسی در سرتاسر بلاد اسلامی از مدینه تا بغداد برسانند.

این روزمصادف با 5 آذر 195هجری شمسی است....

این حدیث در حضور این نویسندگان منتشر شد و پاسداشت این روز می تواند حرمت قلم ونویسندگان را دوچندان کند.......

البته هر چند گرامی داشت شهید صارمی و صدها شهید دیگری که درجریان جنگ تحمیلی به شهادت رسیدند وظیفه همه ملت ایران بوده و خواهد بود اما همه شهدای گرانقدر ایران نیز به پاسداشت روزی که امام رضا(ع) مشرف به خاک ایران شدند نیز افتخار خواهند کرد و من امیدوارم به نحوی این حادثه تاریخی که ارتباطی با اهل قلم آن روز داشته  نیزاحیاء شده و در راستای اعتلای سطح فرهنگی استان و کشور از آن مستفیض شویم.

میرسهیل

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۰
۱۲۱۱
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۱۳۷