تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

نیشابور در گذر زمان از نگاه دکتر با صفا پژوهشگر نیشابوری

مهم ترین ضعف نیشابور: متاسفانه نیشابور تاکنون طرح جامع ، هدفمند در جهت حفظ و معرفی آثار میراث فرهنگی نداشته است .

دکتر با صفا در جسله شورای اداری شهرستان نیشابور که در روز دوشنبه 17 آبان در محل سالن شهید عابد برگزار شد گفت : دو نوع اطلاعات در مورد نیشابور داریم یکی اطلاعات اتفاقی است و دیگر نتایج گروه باستان شناسی دانشگاه نیشابور است در این آثار مهر که نشان دهنده مدیریت اداری و تجارت ها در دوران گذشته نیشابور است کشف شده اند .

وی افزود : یکی دیگر از بناهای کشف شده تخت برج و تدفین یک قطعه فیروزه در مهره های کمر جسد می باشد که نشان از فعال بودن صنعت فیروزه در نیشابور نیز می باشد . 

وی ادامه داد : یکی از موارد بسیار دردناک کشف گورستانی تاریخی در بین دو بلوک شهرک فیروزه است که با کاوشگری های انجام شده در آن توانسته ایم آثار بسیار ارزشمندی همچون ظروف طلایی ، ظروف نقره و آثار مهر که نشان دهنده قدمت نیشابور و فعالیت های اداری و تجاری در این کهن شهر است که جا دارد مسئولین شهرستان ، استان و کشور تدبیر ویژه ای همراه با سرعت در کار و تصمیم گیری داشته باشند تا بتوانیم در آینده ای نزدیک قدم های مثبتی در زمینه حفظ آثار تاریخی برداریم . 

این محقق نیشابور همچنین افزود : سه هزار پانصد هکتار وسعت نیشابور در دوران ساسانی است و حاج بکتاش ولی از این خاک هنر خیز از نیشابور خارج شد تا به معرفی اندیشه های خود در سراسر دنیا بپردازد .

سیدمتین رضوی

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۹
۰۵:۱۹
۱۲:۳۷
۱۹:۵۶
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۳
۱۴۳۵
۲۴۲۱
۱۰۲۱۳۳۸۹