تقویم اخبار

بهمن 1397
ی د س چ پ آ ش
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

نیشابور، فرودگاه داره؟!

چند روز پیش یکی از دوستان دوران دانشجویی تماس گرفت، گفت میخام بیام نیشابور و خیام و عطار و کمال‌الملک رو ببینم. پرسید: نیشابور، فرودگاه داره؟
روم نشد بگم که دومین شهر بزرگ خراسان فرودگاه نداره.
نخاستم بهش بگم که یک فرودگاه، در یک بیابون در 100 و خورده‌ا‌ی کیلومتری غرب شهر ما هست.
بهش گفتم: شما باید تشریف ببرین مشهد و از اونجا با قطار و یا زمینی بیاین شهر خیام و عطار و کمال الملک رو ببینین.
مسولان محترم شهرستان نیشابور!
راستی چرا نیشابور فرودگاه نداره؟!
اگر نیشابور، نباید فرودگاه داشته باشه، چرا شهرهای کوچک‌تر در دور و بر نیشابور، فرودگاه دارن؟!
چرا در استان سمنان، که کل جمعیتش به زور دو برابر جمعیت فقط شهرستان نیشابور میشه، هر شهری یک فرودگاه داره، اما نیشابور فرودگاه نداره؟!
چرا نیشابور نباید فرودگاه داشته باشه!
چرا؟ لطفن بگین، چرا؟!

#1 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
داوود - سه شنبه 19 دی 1391  

طبق قانون، شهر هایی میتونن فردوگاه داشته باشن که تا نزدیک ترین فرودگاه کمتر از 150 کیلومتر فاصله داشته باشن پس اینقدر دنبال فرودگاه نباشید که امکان نداره.
همیشه دنبال خواسته های معقول باشید.
"یکی از کارمندان نیشابوری شرکت فرودگاه های کشور"

#1.1 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
میلاد - چهارشنبه 20 دی 1391  

سلام هم اتانی های عزیز
من ی قوچانی هستم
الان در قوچان دارن ی فرودگاه میزنن و این برای من باعث تعجب هست ک چطور ی شهر تاریخی مثل نیشابور هنوز فرودگاه نداره

#1.2 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
مردی از دیار خیام - چهارشنبه 25 دی 1392  

واقعا که شما به جای اینکه بگین تو نیشابور فرودگاه بسازن میگین فرودگاه نسازند واقعا که نیشابوریا هنوز تو خواب غفلتند قابل توجه شما توقوچانم دارن فرودگاه میسازند

#1.3 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
امیر - چهارشنبه 27 آبان 1394  

آیا فاصله نیشابور از مشهد کمتر از فاصله فرودگه امام تا مهراباد تا قلعه مرغیه تا فرودگاه پیامه؟

#2 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
شهروند - سه شنبه 19 دی 1391  

سلام دوست عزیز و همشهری محترم
شما به چه حقی مسئولان پر کار و دلسوز شهرستان را زیر سئوال می برید؟
این همه کار انجام می شود که باعث آبرو و افتخار شهر در کشور !! نه ببخشید در جهان شده است !
مطمئن باشید اگر مسئولان شهر برای پی گیری نیازهای شهرستان نیاز به هواپیما داشته باشند با خودروهای بیت المال و با دریافت حق ماموریت ناچیزی به فرودگاه مراجعه می کنند و در هنگام برگشت هم به همین منوال صورت می پذیرد و جای هیچ گونه نگرانی نمی باشد که فردودگاه در نیشابور باشد یا نباشد. اصلا نیازی به فرودگاه نیست چون ما با فاصله یک ساعتی می توانیم از فرودگاه سبزوار استفاده کنیم .
شما به دوست عزیزتان بگوئید از فرودگاه سبزوار استفاده کند این که ناراحتی ندارد.

#2.1 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
نیشابور شهر اسطوره - چهارشنبه 02 بهمن 1392  

سلام دوست عزیز .شما درشهری (نیشابور)زندگی میکنیدکه روزگاری جزء یکی از 10شهر بزرگ وبرتر جهان بوده ودو دوره پایتخت ایران بوده وباپیشینه تاریخی خیلی قوی که اگر نگاهی به اشیاء مکشوفه نیشابور درموزه های متروپولیتن نیویورک ولوور پاریس بیاندازید ویا حتی در موزه خود نیشابور به سکه های ضرب شده (که فقط دردنیا دردوشهر سکه ضرب میشده )در حدود هزاره دوم قبل از میلاد درنیشابور بازدید بکنید وتاریخ را مطالعه بفرمایید که روزی سبزوارفعلی یا همون بیهق گذشته که از روستاهای نیشابور بوده اند شما هم به این نتیجه میرسید که احداث فرودگاه در نیشابور توجیه دارد حداقل برای جلب توریست . جالبه که بدونید احداث فرودگاه درسبزوار توجیه ندارد چون بیشتر مسافران آن غیر سبزواری هستند .

#3 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
سامان - سه شنبه 19 دی 1391  

سلام . بخدا دوستای دوران دانشجویی منم که اهله شیراز کرمان جیرفت خوی تبریز یزد همدان وکرمانشاه وشاهرودبودن اومدن نیشابور اینقدر از شهرمون خوششون اومده بود که نگو و نپرس ...همینا قبلش رفته بودن سبزوار پیش یکی از دوستای دیگم .ولی وقتی اومدن نیشابور همشون میگفتن از روستا(سبزوار) به شهر(نیشابور) اومدیم و میگفتن شهر خوبو با کلاسی دارین. قابل توجه مسوولین شهرمون این دوستای من از افراد تحصیل کرده وتقریبا اهل شهرهای بزرگو معروف کشور عزیزمون هستن که امکانات و بافت شهری و وسعت شهر وسطح اجتماعی و فرهنگی شهرمونو به مراتب بالاتر از سبزوار میدونن ولی با این حال به خاطر بر خی مسایل اونا باید فرودگاه داشته باشن وما نداشته باشیم ایا بهتر نیست مسوولین شهر به خواسته شهروندان محترم نیشابور توجه کنن و پیگیر فرودگاه واسه نیشابور باشن....

#4 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
رضوی - سه شنبه 19 دی 1391  

با سلام
اگر به فرودگاه های احداث شده در شهر های کشور نگاهی داشته باشید متوجه خواهید شد که بحث استفاده درست در احداث آن مطرح نبوده و فقط پیگیری مردم و برش کاری مسولین وقت منطقه مد نظر بوده چون در حال حاضر بیشتر شهرهای کشور دارای فرودگاه هستن ولی فعال نیستن نمونه بارز میتوان فرودگاه استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد که به غیر از زاهدان و چابهار بقیه شهرها این استان دارای فرودگاه هستن ولی غیر فعال است...
حال نیشابور اگر انشاءالله از نظر سیستم دانشگاهی قوی تر عمل کند میتوان امیدوار بود که نیروی انسانی متخصص در شهر ماندگار خواهند شد و مطمئنن پیگیر زیرساخت های شهرستان نظیر فرودگاه و ...خواهند شد چون تا زمانی که مسولین شهرمان بومی نباشند هیچ تعهدی در آنها نسبت به شهرمان در آنها ایجاد نخواهد شد به امید تحول بزرگ در سیستم دانشگاهی و آموزشی نیشابور

#5 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
yas - سه شنبه 19 دی 1391  

دقیقا سامان راست میگه. منم خودم 2 سال شیراز و 2 سال تهران دانشجو بودم.همه دوستام که میان نیشابور از شهرمون تعریف میکنن مخصوصا آب و هوا ومناظر طبیعی و تاریخی.

#6 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
سیما - سه شنبه 19 دی 1391  

جواب به سامان
چه قدرم که تو راست میگی !!!!

#6.1 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
نیشابور شهر اسطوره - چهارشنبه 02 بهمن 1392  

باسلام .شما دوست عزیز مشخصه که کمتر سفر میکنی که به مزایای نیشابور نسبت به شهر های دیگه واقف نیستی .

#7 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
رضا - چهارشنبه 20 دی 1391  

به شهروند(سبزواری)

کمی جرات داشته باش . نترس نیشابور شهر بزرگان است نه تازه به دوران رسیده ها.مهمتر از ان تا صد سال اینده که فرودگاه سبزوار باید هفته شش پرواز داشته باشد(ترش نکنید خدایی ایا سبزوار می تواند به اصفهان کیش ...پرواز داشته باشد نه پتانسیل مردم سبزوار اجازه سفر با هواپیما را می دهد هم از بعد مالی و هم از بعد جمعیتی و در ثانی طرف از شیراز و اصفهان...... برای کدام جاذبه تاریخی مشاهیر اب هوا حتی علمی باید از شهرهای شان به سبزوار بیاید)عزیز برادر در روز مشهد به تهران حداقل بیش از ده پرواز دارد چرا باید بیایند به سبزوار.مثل سال گذشته تمام داشته های تان نشان دادید و نیشابور هم دانشگاه دولتی(بعد از دو سال از تاسیس سه رشته ارشد دارد) وهم علوم پزشکی گرفت حال انقدر ادای تازه به دوران رسیده در بیاورید تا یک فرودگاه در نیشابور تاسیس بشود یا احداث راه درود به شاندیز که مسافت نیشابور به فرودگاهی با بیش از صد بیست پرواز در روز به شصت کیلومتر برسد مثل فرودگاه امام تا تهران دیر زود دارد ولی سوخت سوز نداره عزیز بردار؟؟؟؟؟؟

#7.1 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
مردم نیشابور - چهارشنبه 19 تیر 1392  

ما فرودگاه میخواییم میدونیم دو تا فرودگاه نزدیک نیشابور است اما ما در این شهر زندگی میکنیم

#7.2 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
نیشابور شهر اسطوره - چهارشنبه 02 بهمن 1392  

سلام دوست گرامی .لطفا بامقایسه کردن نیشابور با شهرهایی که روزی از روستاهای نیشابور بودن .شان نیشابور را پایین نیاورید .نیشابور جزء10شهر برتر جهان بوده . دو دوره پایتخت ایران بوده بابهترین امکانات .هزاره دوم پیش از میلاد دراین شهرسکه ضرب میشده .گارکاه شیشه گری داشته .آثار مکشوفه نشان از ارتباط تجاری این شهر درگذشته خیلی دور بادره سند وپنجاب داشته .شهری با کلیساهای فراوان ومساجد ودانشگاه های وکتابخانه وآتشکده آذربرزین مهر وهزاران امکانات دیگر که دردنیا سرآمد بوده .حالا شما میایید با سبزوار که از روستاهای خودمان بوده مقایسه میفرمایید . برای سبزوار که خودشان را با نیشابور مقایسه میکنند قدم بزرگی است که برمیدارند چون دوست دارند پیشرفت کنند .شما هم به سایر دوستان بفرمایید برای پیشرف شهرمان باید نیشابور را با شهرهای برتر جهان مقایسه بکنند .

#8 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
SHH - چهارشنبه 20 دی 1391  

سلام
پس چرا آقای مروی وسبحانی نیا گفتن قراره فرودگاه در نیشابور ساخته بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

#9 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
حمزه رضوی - چهارشنبه 20 دی 1391  

با توجه به صنعت قوی نیشابور خصوصا طرح بزرگ فولاد خراسان و نیروگاه نیشابور شایسته است که مسولین و نمایندگان محترم مجلس که وکیل همشهریان میباشند‏(‏خصوصا آقای دکتر سبحانی نیا که در مجلس از حق آب و گل برخوردار است‏)‏ پیگیر فرودگاه باشند چون در شان نیشابور نیست که فرودگاه نداشته باشد..

#10 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
داوود - چهارشنبه 20 دی 1391  

من تو تبلیغات آقای مروی ندیدم بحثی از فرودگاه زده بشه و از آقای سبحانی نیا هم بعیده چنین حرفی زده باشه چون قانون رو تو اولین کامنت گذاشتم.
ولی فهمیدم که کلا دارین با مسئله ی فرودگاه احساسی برخورد میکنید.
قانون رو که گفتم پس چرا دارین بحث میکنین. تنها راهش اینه که نیشابور مرکز استان بشه که اون قانون استثنا بشه و اجازه فرودگاه صادر بشه. تاکید میکنم تنها راهش همینه. لطفا رو احساسات بحث نکنید.
تشکر
"یکی از کارمندان نیشابوری شرکت فرودگاه های کشور"

#10.1 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
نیشابور شهر اسطوره - چهارشنبه 02 بهمن 1392  

باسلام دوست عزیز .خدمت شما عرض کنم وقتی که شرط فاصله 150کیلومتر رو برای ایجاد فرودگاه گذاشتن هنوز تونل مانژ بین فرانسه وانگلیس رو نساخته بودن وخبری از موبایل واینترنت وتکنولوزی امروزی نبود ودوست عزیز الان هزاره سوم هستیم وبا ارتباطات پیچیده ونزدیک .شما اگر نیشابوری هستی حتم میدانی با تاریخ وجایگاه شهرت آشنایی داری ومیدانی که روزی جزء10شهر برتر جهان بوده .درزمان عزیمت امام رضا چند هزار نفر نیشابوری باسواد حدیث امام رو ثبت کردند که درکل دنیا چند نفر باسواد پیدا نمیشدند. وهزاران امتیاز دیگه که این شهر خوب ما دردنیا دارد.

#10.2 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
مجید شکفته - دوشنبه 22 خرداد 1396  

سلام همکار عزیز ...
میشه ارجاع بدین من این قانون را بررسی کنم ...
تا جایی که ما پیگیر فرودگاه نیشابور بودیم و هستیم و صحبت کردیم چنین قانونی ندیدیم کسی هم در شرکت فرودگاهها نگفت اجازه نمیدیم....

#11 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
امامی - پنج شنبه 21 دی 1391  

من 22سال نیشابورزندگی میکنم الان دانشجوی دانشگاه حکیم درسبزوارهستم.خیلی دوست دارم یه سری به اینجابزنین تاحداقل یک تلنگری باشه براتون همونطورکه من بعدیکسال ازخواب خرگوشی دراومدم.شهردارشون ظرف 2سال بین شهرداران کلانشهرهارتبه اول شد!!!!!!!!!!!ایناپروازبه عتبات عالیات دارن دنبال پروازمستقیم حجاجن بعدمادلمون روخوش میکنیم به چندمتلک که به لهجه اونا میزنیم ...دنبال ذوب آهن هستندبعدما...فقط بیاین دانشگاه علوم پزشکی درمحل پردیس جدیدش روببینین تابفهمین به کجاپاگذاشتین بعدش ببینم مثل من حالتون گرفته نمیشه.درنگاه اول بخصوص درمسیربخاطربیابونی بودن آدم یه فکردیکه میکنه ولی وقتی ماشین (پورشه)رودیدم سر4راه اصلی شون فهمیدم کجاهستم.دوست دارم یه سری به ساخت وسازوبرج سازی لوکس این شهربزنین منظورازبرج ساختمونها مسکن مهرخودمون نیس منظوربرج باکلاس واشرافی.دلم خوش بودبه گیرنده دیجیتال تازه فهمیدم چه کلاهی سرمون رفته یک فرستند آزمایشی روبه ماانداختن بجاش اینا چندبرابرقویترودارن نصب میکنن...چندتاخبرخوب بهم بدین من کم نیارم دلم تنگ شده ولی حالمم بدجورگرفته شده

#12 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
رضا - پنج شنبه 21 دی 1391  

به دوست عزیز امامی(احتمالا شما همشهری ما نیستید چون احتمال مهاجر با 20 سال ساکن بودند یا احتمالا از شهر همسایه ای؟؟؟

اولا موفقیت شهرداری یک کار خوب بوده ولی به نظر می اید شما اصفهان با سبزوار اشتباه گرفته اید چون همشهری ها به صد کیلومتر ان طرف تر زیاد سفر کرده اند و می دانند چه خبر است عزیز برادر شما بازار گرمی نکن

بحث دانشکده ای که از87 دانشگاه شده گمان نکنم در عرض سه سال این قدر پیشرفت کرده باشد اینقدر شما را سر ذوق اورده باشد شاید در برابر یک خانه بهداشت
درباره دیجیتال تا دعوا با رئیس صدا سیما رفته اند پس خبر نداری

حال این شهر (ابر شهر ایران زمین)خیلی ها خواسته اند بگیرن ولی بیش 5 هزار سال نتوانسته اند

در مورد فرودگاه هفته شش پرواز لطفا چیز نگو ان هم فقط و فقط به تهران.استانهای خراسان جنوبی و شمالی حجاج از مشهد پرواز دارند فقط مگر در خواب خرگوشی متصور شد که سبزوار صاحب فرودگاهی بیش شش پرواز در هفته شود این همان کلاه است برای جلوگیری از کارهای مثل اتش زدنها دهه 80 در بحث تقسیم استان گذاشته شده

#13 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
علی - پنج شنبه 21 دی 1391  

یه خبر به دوست عزیزم (امامی)
در نیشابور، دو چیزی هست که در همه خراسان و شرق ایران بی‌نظیره. اونم نه فرودگاهه، نه دانشگاه حکیم مجهول سبزه‌واری و نه اتوموبیل پورشه و نه ساختمون های شیک. (هر چند معتقدم این چیزهای ظاهری رو ما هم به نوع دیگه ای در نیشابور داریم.)
1. پتانسیل باورنکردنی سرزمینی و اقلیمی (اگر به جای سرمایه‌گذاری در بیابون‌هایی که تحت محاصره شن‌های روان قرار دارن فقط به کشاورزی نیشابور بها داده بشه میتونه همه ایران رو در چندین دسته نیازهای غذایی اشباع و خودکفا کنه.)
2. پیشینه عجیب تاریخی و فرهنگی که خراسان بدون نیشابور، هیچ گاه نخواهد توانست خراسان باشد. نیشابور، یعنی هویت خراسان. خراسان با بی‌توجهی به نیشابور، پا بر روی هویت خودش میذاره.

دوست عزیز، این بستگی به همت من و شماست که این سرزمین نیشابور، چجوری هست و چجوری میخاد بشه. بی‌تعارف باید همگی دست به دست هم بدیم و تلاش کنیم.
ببینید، سرمایه گذاری در سرزمینی که استعداد کمتری داره، نسبت به سرزمینی که استعداد خیلی بیشتری داره خودش قابل تامل و فکر کردنه! اگر اون جایی که شما اسمشو میاری داره فرضا سرمایه گذاری میکنه، هدفی داره و هدفش برای من و شما و سایر دوستان عزیز کاملا مشخصه. میدونید بزگترین مشکل اونا بر سر راه هدفشون چیه؟ "نیشابور".امامی عزیز! اگر نیشابور، اینجور که شما میگین بود، اونا تا الان ما رو خورده بودن و فقط به سه تا روستا و فحاشی و بی‌ادبی قناعت نمی‌کردن. اونا میدونن با کی طرف هستن، اما ما نمیدونیم با کی (!؟!) طرف هستیم، مشکل ما اینه.
فرودگاه، حق نیشابور است.
تشکیل استان خراسان غربی به مرکزیت نیشابور، حق نیشابور است.
و ...
این حق‌ها بر اساس سیاسی‌کاری غربی‌ها نیست، این حرف‌ها بر اساس استعدادهای سرزمین نیشابور است. این حق‌ها، بر اساس غلو و رابطه‌بازی سیاسی و نفوذ و این و اون رو ببین و بساز نیست، این حق‌ها بر اساس توانمندی‌های نیشابور است.
آقا! در این روزگار، حق گرفتنی است.
باید با هم باشیم و بخوایم و در خواسته هامون اصرار کنیم که بتونیم حقمونو بگیریم. و گرنه جواب سکوت و بی‌تحرکی، همون میشه که قبلا هم گفته شده: "فرودگاه شما در قلب ماست" و این یعنی چی؟!

باید حقوق مسلم خودمونو پیگیری کنیم. به ما ربطی نداره که یکی دیگه میخاد با سیاسی‌بازی و رابطه‌بازی و زد و بندهای خودخواهانه و پنهانی و ناحق، یک چیزی رو بدست بیاره. اگر سبزه وار فرودگاه دارد، باید دولت توضیح بده که چرا نیشابور نباید داشته باشه. و اگر فاصله 150 کیلومتری و یا هر چیز دیگری مطرح است باید دولت توضیح بده که چرا این فاصله، یک جوری تنظیم شده که عمدا نیشابور از فرودگاه محروم بشه؟ چرا مردم نیشابور دیده نمیشن، چرا دومین جمعیت خراسان دیده نمیشه؟ چرا به استعدادهای نیشابور بی توجهی میشه؟ علت این موضوع چیه؟ آبا مسولین میخان یک کویر در محاصره شنهای روان مثل دشت خشکیده سبزوار، در نیشابور ایجاد کنن؟

توضیح مسولان، بدون اقدام عملی، معنی‌ای به جز همان جمله معروف "فرودگاه شما در قلب ماست" نخواهد داشت.

#14 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
SHH - پنج شنبه 21 دی 1391  

چرا شما اگه دقت کرده باشید تو سخنرانی ها وتبلیغات بیشتر کاندیدها بود......

#15 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
داود - پنج شنبه 21 دی 1391  

من به عنوان یه خلبان نیشابوری یه نظری گذاشتم که منتشر نشد !
منظورم من از انکس Annex بود و صاحب فن میفهمیدن که به قوانین هوایی میگن انکس !

#16 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
داود - پنج شنبه 21 دی 1391  

خدمت اون دوستمون داوود عرض کردم که طبق کدوم annex نیشابور نمیتونه فرودگاه داشته باشه ؟

#17 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
داوود - پنج شنبه 21 دی 1391  

نکته :
این آقای داود که متن زیر رو منتشر کرده با من اشتباه نشه.
"داود - پنج شنبه 21 دی 1391
من به عنوان یه خلبان نیشابوری یه نظری گذاشتم که منتشر نشد !
منظورم من از انکس Annex بود و صاحب فن میفهمیدن که به قوانین هوایی میگن انکس !
"
لطفا دقت کنید که من نگفتم خلبانم بلکه گفتم کارمند شرکت فرودگاه ها هستم. فکرکنم ایشون میخواستن از این قسمت سو استفاده کنند.
مدیریت سایت توجه داشته باشه .این دفعه یک ایمیل دادم که اگه کسی این ایمیل رو نداد پس من نیستم.
تشکر

#17.1 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
داود - آدینه 22 دی 1391  

دوست عزیز ، من داود هستم و از فارغ التحصیل های فنون و خدمات هوایی هستم .
از همون رئیس شما ، آقای چلندری هم قول همکاری گرفتم .
نیاز هم ندارم از اسم شما هم هیچ سوء استفاده ای بکنم .
پرسیدم طبق کدوم Annex شهرهایی که کمتر از 150 کیلومتر فاصله دارند نمیتونند فرودگاه داشته باشند ؟

#18 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
امامی - آدینه 22 دی 1391  

باسلام باورکنین نمیدونستم اینجوری جبهه گیری میشه علیه من وگرنه اصلا هیچی نمی نوشتم من فقط میخواستم بگم واقعیت اونجوری نیست که به ماگفته بودند.ضمناپروازعتبات وشهردارنمونه رومیتونین ازاینترنت خیلی ساده سرچ کنین تامارواینقدرضایع نکنین.شماباهمشهریتون اینجوری هستین بابقیه...

#18.1 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
رضوی - یک شنبه 24 دی 1391  

دوست عزیز جناب آقای امامی نوشته شما قابل احترام است در اینکه سبزوار از نظر سیستم دانشگاهی از نیشابور جلوتر شکی نیست همانطور که نیشابور از نظر صنعت خیلی جلوتر از سبزوار هست هر کدام از شهرها ضعف ها و نقاط قوتی دارند صنعت و دانشگاه با هم در سازندگی شهرها نقش اساسی دارند چون نداشتن صنعت مساوی است با بیکاری و رشد منفی جمعیت و نداشتن دانشگاه مساوی است با از دست دادن نیروی متخصص به دلیل رفتن افراد تحصیل کرده از شهر و ماندگار شدن در شهر های بزرگتر و نداشتن مدیران بومی ...حال اگر نیشابور با توجه به زیر ساخت ایجاد شده در سیستم دانشگاهی بتواند گام محکمی برداره با توجه به صنعت قوی و ایجاد دانشگاه صنعتی مطمئنن میتوان امیدوار بود.. ضعف بزرگ نیشابور هموار نکردن زیر ساخت ها و نداشتن مدیران بومی می باشد که در این یکی دو سال اخیر گام هایی برداشته شده و امید واریم ادامه داشته باشه چون وقتی شهری به هر دلیلی جذب جمعیت داشته باشه در گرفتن امکانات موفق تر است که خوشبختانه نیشابور به خاطر آب و هوا و نزدیک بودن به مشهد مقدس و صنعت در جذب جمعیت موفق تر ابوده...در مورد شهرداری و نمونه شدن باید به کارهای انجام شده نگریست چون سال گذشته شهردار چابهار شهردار نمونه کشور شد من چند سالی در چابهار بودم و روزی که این خبر اعلام شد اصلا باور کردنی نبود چون کارمثبتی انجام نشده بود...

#19 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
داود - شنبه 23 دی 1391  

درجواب همکار ارجمند آقای داوود:
اگه درست یادم باشه من در دستور زیر مشاهده کرده بودم.
Civil aviation directive
CAD 3006
و یا
ICAR 114

#19.1 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
داود - یک شنبه 24 دی 1391  

اولا که در این مدارک چیزی از موردی که شما گفتید وجود ندارد .
دوما که اینها Annex نیستند و در هر ویرایش اطلاعاتی به روز میشه .
سوما سازمان هواپیمایی کشوری نمیتونه همچین دستوری صادر کنه .
چهارما فرودگاه نیشابور برای مقاصد محلی بسیار به صرفه است .

#20 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
سامان - یک شنبه 24 دی 1391  

جواب به سیماو یاس
مثل اینکه سیماهنوز دانشجو نشدی اگه می شدی میفهمیدی که هموطنانمون جه نظر وفکری نسبت به نیشابور دارن من واقعیتو گفتم نمیدونم چرا باور نمیکنی اون با خودت دیکه....
از یاس هم ممنونم که حرفامو تایید و قبول کرده...

#21 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
سامان - یک شنبه 24 دی 1391  

جواب به سیما و یاس
مثل اینکه سیما هنوزدانشجونشدی اگه میشدی میفهمیدی که هموطنانمون نسبت به شهرمون چه فکر و نظری دارن ... من واقعیتو گفتم میخوای باور کن میخوای باور نکن...
از یاس هم ممنونم که حرفامو تایید و قبول کرده....

#22 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
حسین - دوشنبه 25 دی 1391  

خوبه که برای دوستان سبزه واری هم فرودگاه نیشابور مهه و سعی می کنن حتی الامکان (با اسم های مختلف، حتی با اسم کارمند نیشابوری فرودگاه سبزه وار) نظراتی بدن که فاز منفی داده بشه. عزیزان! چه شما بخاین و چه نخاین، فرودگاه باید در نیشابور ساخته بشه.
به عزیزترین مقدساتم قسم که اگه حتی شده برم از فرودگاه چابهار استفاده کنم، دور و بر فرودگاه سبزه وار نمیام. فرودگاه سبزه وار یه فرودگاه سیاسی هستش که در مقابل حقوق مدنی مردم وفادار نیشابور به اسلام و انقلاب اسلامی ساخته شد. از این فرودگاه سیاسی که در وسط بیابون ساخته شده و میخان به هر زور و تزویر و سیاستی که شده براش مشتری جمع کنن تا ورشکست نشه، استفاده نکنیم.
استفاده از فرودگاه بیابانی سبزه وار را تحریم می کنیم.

#23 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
مجله اینترنتی نیشابور سرزمین بینالود - دوشنبه 25 دی 1391  

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیز
جهت اطلاع از ظرفیت و امکان موجود برای احداث فرودگاه در نیشابور و اینکه فقط و فقط کمی همت و پیگیری لازم است نگاهی داشته باشید به این مطلب :

http://neyshabur.blogfa.com/post/105

#24 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
ایمان - سه شنبه 26 دی 1391  

با سلام
من از قوانین و محدودیت های احداث فرودگاه چیزی نمیدونم اما دقت کردم و دیدم موقعی که تربت داشت برای فرودگاه تلاش میکرد، با احداثش به شدت مخالفت شد و سرانجام قبول کردند که این فرودگاه احداث بشه اما نه تو خاک تربت بلکه بین کاشمر و تربت و خارج از شهرستان تربت که اسمش هم هست فرودگاه شهید مدرس. فکر کنم دلیلش همون محدودیت فاصله از فرودگاهای مجاور بود که این اتفاق افتاد و ملاک جمعیت زیاد مهم نیست چون که شهرستان های کوچک زیر 70 یا 80 هزار نفر هم هستند که حتی قیل از سبزوار-بجنورد-بیرجند و... صاحب فرودگاه شدن مثل:طبس-زابل-ایرانشهر-چابهار-بم-جیرفتو...
برای همین میگم فرودگاه هیچ برتری برای شهری نمیاره.

#25 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
سامان - سه شنبه 26 دی 1391  

افرین حسین حرفای قشنگی زدی من حاضرم تو راه بمونم ولی از فرودگاه بیابونی استفاده نکنم
فرودگاه بیابونی تحرییییییییییییییییییییییییییم
در ضمن تا فرودگاه مشهد با اون امکانات هست کسی دوروبر اون نمیره

#26 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
حامد - سه شنبه 26 دی 1391  

از لحاظ فاصله در نیشابور هیچ محدودیتی نداره که فرودگاه بزنن.چون فرودگاه امام ومهراباد با هم فاصلهای نداره

#27 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
پشیمان - سه شنبه 26 دی 1391  

فرودگاه بین المللی سبزوار در هشت ماهه نخست سال ۹۱ موفق شد ، در میان ۵۴ فرودگاه کشور رتبه نهم تعداد پروازها به عتبات عالیات را از آن خود کند و بدین ترتیب این فرودگاه در حال حاضر یکی از پرپروازترین فرودگاه های کشور به عتبات عالیات است.
نماینده مردم سبزوار ، جوین ، جغتای ، خوشاب ، داورزن و ششتمد ، ضمن اعلام این خبر افزود : این آمار توسط شرکت مادرتخصصی فرودگاه های کشور اعلام شده است و بر همین مبنا فرودگاه سبزوار در اکثر شاخص ها از قبیل تعداد پروازهای داخلی و خارجی ، تعدادمسافرین و بارهای جابه جا شده ، تعداد مقاصد مسافری از رتبه های مطلوبی برخوردار است.
دکتر محسنی ثانی همچنین اظهار داشت : فرودگاه سبزوار با برخورداری از ظرفیت های مهم منطقه ای توان آن را دارد که از پروازهایی به سایر مقاصد داخلی و خارجی برخوردار شود.
وی گفت : برقراری پروازهای حج عمره یکی از اهداف درحال پیگیری برای برای فرودگاه بین المللی سبزوار است.
به گزارش روابط عمومی وبسایت دکتر محسنی ثانی ، شرکت مادرتخصصی فرودگاه های کشور اخیراً با انتشار یک ماهنامه الکترونیکی ، به ارائه گزارشی تفصیلی از میزان پروازهای رفت و برگشتی انجام شده در فرودگاه های ایران به عتبات عالیات پرداخته است.

طبق این گزارش از مجموع فرودگاه های ۵۴ گانه کشور در سال ۹۱ تنها ۱۸ فرودگاه به کشور عراق پرواز رفت و برگشت داشته اند ، که تقریباً همه این فرودگاه ها در شهرهای مرکز استان مستقر هستند.
برهمین اساس فرودگاه سبزوار موفق شده است ، در ۸ ماهه نخست سال ۹۱ باانجام ۲۳ فروند پرواز (برخاست و نشست) ، پس از فرودگاه های امام خمینی تهران ، مشهد ، اصفهان ، کرمان ، تبریز ، رشت ، ساری و شیراز ، رتبه نهم فرودگاه های کشور را به خود اختصاص دهد.
بررسی ها همچنین نشان می دهند ، پس از سبزوار ، رتبه بعدی میزان پروازهای عتبات عالیات به ترتیب به فرودگاه های ارومیه ، کرمانشاه ، بیرجند ، یزد ، زنجان ، گرگان ، اردبیل ، اهواز ، و زاهدان اختصاص دارد.
سایر فرودگاه های کشور به طور کل در این مدت هیچ پروازی به عتبات عالیات نداشته اند.
همچنین بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط این منبع معتبر آماری ، در جریان پروازهای انجام شده به عتبات عالیات در فرودگاه سبزوار ، ۳ هزار و ۲۴۷ نفرمسافر به همراه ۳۷ هزار ۶۳۲ کیلوگرم بار جابه جا شده اند.
نکته جالب اینجاست که فاصله فرودگاه سبزوار در جایگاه نهم این جدول با فرودگاه شیراز که با ۲۵ پرواز رفت و برگشت به عتبات عالیات در جایگاه هشتم قرار دارد فقط ۲ پرواز است.
و باز جالب تر این است که بدانیم هرچند تعداد پروازهای رفت و برگشتی شیراز به عتبات عالیات ۲ فروند بیشتر از فرودگاه سبزوار بوده است ، اما در همین تعداد پروازهای انجام گرفته حجم بار و مسافر منتقل شده در سبزوار بیشتر از شیراز می باشد. به طوری که تعداد مسافرانی که در ۸ ماهه نخست سال ۹۱ از فرودگاه شیراز به عتبات عالیات رفته و برگشته اند ۳ هزار و ۳۰ نفر به همراه ۲۷ هزار ۶۱۵ کیلوگرم بار بوده است که این مقادیر به طور آشکاری از رقم مسافران و بارهای جابه جا شده در سبزوار کمتر است.
بدین ترتیب می توان گفت : حتی فرودگاه سبزوار این توانمندی را دارد که به زودی با پشت سر گذاشتن فرودگاه شیراز به رتبه هشتم جدول پرپروازترین فرودگاه های ایران به کشور عراق دست یابد.

گفتنی است طبق جدول ارائه شده توسط شرکت مادرتخصصی فرودگاه های ایران ، در حال حاضر ۱۴ استان کشور فاقد پرواز به عتبات عالیات بوده ، ۱۷ استان کشور تنها از یک فرودگاه فعال خود به مقصد عتبات عالیات پرواز دارند و فقط یک استان یعنی استان خراسان رضوی از طریق دو فرودگاه بین المللی به عتبات عالیات پرواز رفت و برگشت دارد.
برای توضیح بیشتر باید بگوییم ، در حال حاضر در میان شهرستان های ۳۰ گانه خراسان رضوی تنها دو شهرستان مشهد و سبزوار دارای فرودگاه فعال هستند و به دلیل همین موقعیت انحصاری ، پروازهای عتبات عالیات در این فرودگاه ها از رونق خوب و چشم انداز بهتری در آینده برخوردار است.
چندی قبل نیز شماری از کارگزاران زحمت کش و پرتلاش دفاتر زیارتی موجود در شهرستان های غرب خراسان رضوی جهت تضمین و افزایش پروازهای عتبات عالیات از فرودگاه سبزوار با نمایندگانی از موسسه آبادانی دیار سربداران جلسه ای تشکیل دادند که شرح کامل جلسه مذکور توسط وبسایت دکتر محسنی ثانی ، نماینده مردم سبزوار ، جوین ، جغتای ، خوشاب ، داورزن و ششتمد در آدرس زیر منتشر شده است .
پروازهای عتبات عالیات از فرودگاه بین المللی سبزوار ادامه می یابد.

لازم به ذکر است فرودگاه بین المللی سبزوار که کمتر از یک دهه از افتتاح و شروع به کار آن می گذرد در طول تمام سال های فعالیت خود به آرامی مسیر فعالیت روبه افزایشی را پیموده است.
این فرودگاه به عنوان یکی از اولین زیرساخت های اساسی توسعه در خطه سربداران (شهرستان های سبزوار ، جوین ، جغتای ، خوشاب ، داورزن و ششتمد ) و نواحی مجاور محسوب می شود و در حال حاضر پشتیبان فرودگاه بین المللی مشهد نیز می باشد.
موسسه آبادانی دیار سربداران به عنوان یک نهادمردمی قدرتمند و با نفوذ در غرب خراسان رضوی از ابتدا تا کنون پشتیبان راه اندازی ، فعال سازی و توسعه فرودگاه بین المللی سبزوار بوده است.
منبع : وبسایت دکتر محسنی ثانی

#28 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
علی - چهارشنبه 27 دی 1391  

سلام به همگی آقامن این مطلب روازسایت همسایه خوندم متاسفانه واقعیت داره من نمیدونم باایناچیکارکنم .به هرشکلی که شده حال منومیگیرن البته ماهنوزهم ازلحاظ صنعتی ازاونا جلوتریم فعلا.میشه روی این قضیه کری خوند

#29 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
حمزه رضوی - چهارشنبه 27 دی 1391  

همشهریان عزیز چرا تاسف میخورید به پیشرفت شهرهای دیگه ما نیشابوریها متاسفانه واقعا در خواب خرگوشی هستیم و هیچ حرکتی نمیکنیم و انتظار داریم پیشرفت کنیم ..

#30 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
0551 - چهارشنبه 27 دی 1391  

در مورد فرودگاه سبزوار تحقیق کردم سبزوار در زمان شاه فرودگاه نظامی داشته در جنوب شهر و باتوسعه شهر پس از انقلاب فرودگاه تعطیل گردیده و به جای ان پایگاه سیزدهم شکاری در سمت غرب شهر ساخته شده است که هم اکنون سربازان نیروی هوایی به تعداد محدود در ان مستقرند و فرودگاه جدید سبزوار توسط یک هیات امنایی به نام موسسه دیار ابادانی سربداران به طور خود جوش شروع به ساخت نمودند. به نظر من هرچند نباید تقلید دیگران کرد ولی باید از بعضی چیزها کارها تقلید کرد

#31 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
علی - پنج شنبه 28 دی 1391  

من که میگم باتوجه به فاصله کم 2تاشهراطراف بانیشابورکسی به مافرودگاه نمی ده.بهترفکردیگه ای بکنیم.چونکه اگه میشد نماینده هازودترازمابه فکربودند.البته بجاش ماراه آهن داریم که اوناندارن

#32 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
محمدرضا - پنج شنبه 28 دی 1391  

خیلی جالبه!!!!!!! فرودگاه نیشابور، برای سبزه واریا از خود نیشابوریا هم مهمتره. میدونین علتش چیه! چون تمام ظرفیت پروازهای فرودگاه سبزه وار رو مردم نیشابور پر کردن. خب منم سبزه واری باشم دلم نمیخاد این همه پول و اشتغالزایی و درآمد از شهر بره.
مردم نیشابور فقط اینو بدونن که تا وقتی خودشون پای این موضوع، جدی و محکم نایستن مثل همون موضوع دانشگاه میشه. بچه هامونو با جیبای پرپول میفرستادیم سبزه وار که درس بخونن آخرش هم جیبشون رو خالی می کردن و هم بهشون بد و بیراه میگفتن و تیکه مینداختن و هنوزم میندازن. هنوز یه سال نشده که یکی از سایتای سبزه واری رسما نوشته بود که فرزندان شیخ حسن جوری نیشابوری به دانشگاه های سبزه وار بیان تا تفاوت فضل و فضله رو بهشون یاد بدیم. (اسرارنامه سبزه وار/پیام صلح و دوستی)
وجدانا تعامل و سود رسوندن به شهری که چنین تفکری درباره مردم شهرای دیگه داره، ظلم به نفس، ظلم به شهرمون و ظلم به انسانیته. فرودگاه کویری سبزه وار را تحریم کنیم و اگه شده یه صندوق درست کنیم و ریال به ریال پول جمع کنیم. این کار رو بکنیم که با عزت و سربلندی و آقایی از فرودگاه خودمون مسافرت کنیم.
به خدا حق مردم آروم و فرهنگی نیشابور، این نیست.

#33 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
امید - پنج شنبه 28 دی 1391  

یکی از دوستان گفته نیشابور راه آهن داره و اونجا نداره بجاش اونجا فرودگاه داره نیشابور نداره. من به ایشون و همه کسانی که مثل ایشون فکر میکنن میگم به این هم فکر کنید که اصلا چرا باید نیشابور رو با جایی مقایسه کرد که نه از لحاظ اقلیمی، نه از نظر استعداد و نه از نظر تاریخ و فرهنگ و سایر استعدادها و توانمندی ها قابل قیاس نیست. اصلا اینو فرض کنیم که اون جایی که بعضیا در دفاع از فرودگاش، یه مقاله از یه جای دیگه کپی و در اینجا پیست میکنن (در حالی که اصلا موضوع این بحث نه ربطی به اونا داره و نه ربطی به فرودگاه شون) به همه امکانات موجود در ایران و کره زمین نیاز داره و باید داشته باشه. این چه ربطی به نیشابور داره؟! سوال اینه که آیا دومین جمعیت خراسان و یکی از مستعدترین سرزمین های شرق ایران، باید به علت اینکه یک جای دیگه به حق یا ناحق یک امکاناتی رو بر اساس نمیدونم کدوم اصول منطقی، علمی، عقلی، آمایش سرزمینی، منافع ملی ایجاد کرده، باید از داشتن امکانات محروم باشه.
چرا مردم نیشابور رو به این دلیل احمقانه که در زمان رضا شاه، راه آهن از زمین شهرشون رد شده، از داشتن امکانات حمل و نقل سریع السیر محروم می کنین؟ اصلا راه آهن، چه ربطی به فرودگاه داره. و اصلا نیشابور چه ربطی به سبزه وار داره؟
این چه بهانه تنگ نظرانه و حاسدانه ای هست که مطرح می کنند بعضی ها؟!
نیشابور باید مطابق با استعدادهای خودش امکانات بگیره و گر این استعدادها به خاطر بعضی سیاسی کاری های شهرها و فکرهای کویری، ضایع شده، ظلم به مردم و سرزمین نیشابوره.

#34 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
علی - شنبه 30 دی 1391  

هردوتایی شما(محمدرضاوامید)درست میگین ولی من سرکل کل بادوستای سبزواریم اینوگفتم.باورکنین یه هفته اس که گیردادن به اینکه اگه شهرتون خوب بودچراتبعیدگاه کمال الملک و...بوده یااگه سرسبزه چرا توی خاطراتشون نوشته درگوشه ای ازکویر زندکی میکنم و...اگه شماهم بودین اینایی که من گفتم درموردراه آهن مینوشتین تادلتون خنک بشه ولی درمجموع حالشون روبایدبگیرم هرجورکه شده.بخصوص که الان دانشجوشدم توشهرشون.خداحافظ

#34.1 عطف به: عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
رضوی - یک شنبه 01 بهمن 1391  

خدمت دوست عزیز (علی ) باید عرض کنم هیشه آرامش و خونسردی طرف مقابل را بیشتر عصبی میکند سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و با دادن جملات کوتاه و کوبنده زیاد بحث نکنید هر چند مشکل بزرگ شهر نداشتن رشته های دانشگاهی معتبر میباشد که امثال شما همشهری محترم از روی اجبار در این شهر دانشجو شده اید...که امیدواریم این معضل هرچه زودتر حل شود.

#35 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
کمالی - شنبه 30 دی 1391  

روزنه عزیز-من یه مطلب و یک پیشنهاد نسبتا مفصل برای چگونگی ساخت فرودگاه برای نیشابور دارم چطور ارسال کنم که جزء مطالب اصلی شما قرار بگیره؟
======
روزنه:
با سلام ، در قسمت "ارتباط با ما " یا کادر "ارسال اخبار و گزارش های شما به روزنه" در پایین صفحه

#36 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
0551 - شنبه 30 دی 1391  

با توجه به غيراقتصادي بودن تعداد زيادي از فرودگاه‌هاي كشور، آيا ساخت فرودگاه جديد توجيه اقتصادي دارد؟

براساس معيارهايي كه سازمان هواپيمايي كشوري تعيين كرده است، فاصله دو فرودگاه نبايد از 200 كيلومتر بيشتر باشد. از اين رو پيگيري‌هاي زيادي از سوي نمايندگان مجلس و مقامات استاني براي ساخت فرودگاه‌هاي اضطراري كه در حوادث غيرمترقبه استفاده مي‌شود، در مرحله اول و سپس ساخت فرودگاه مسافري، انجام مي‌شود.

در حال حاضر براساس مصوبات سفرهاي استاني هيأت دولت، مطالعات ساخت فرودگاه‌هاي جديد بروجرد، سقز، آباده، شهيد مدرس و ماكو در دستور كار قرار گرفته است. از اين فرودگاه‌ها برخي مطالعات فاز اول و دوم را نيز پشت سر گذاشته‌اند.در جلساتي كه با نمايندگان مجلس برگزار مي‌شود، ما دلايل غير اقتصادي بودن اين فرودگاه‌ها را مطرح مي‌كنيم ولي نمايندگان به دليل حساسيتي كه در مورد حوزه انتخابيه خود دارند و همچنين توجيهات ديگري نظير كوهستاني بودن اين مناطق و لزوم احداث باند فرودگاهي امداد و نجات در مناطق صعب‌العبور بر ساخت اين فرودگاه‌ها اصرار دارند.

از مشكلاتي كه ساخت فرودگاه جديد براي شركت فرودگاه‌ها دارد، اين است كه پس از ساخت فرودگاه و تحويل آن به شركت براي بهره‌برداري، براساس امكانات مادي و انساني موجود اين فرودگاه‌ها تجهيز مي‌شوند ولي امكانات شركت به عنوان يك بنگاه درآمد- هزينه‌اي به قدري نيست كه بتوان تمام نيازهاي يك فرودگاه را تأمين كنيم. فرودگاهي كه در آن هيچ پروازي انجام نمي‌شود، بايد با حداقل امكانات در حالت آماده‌باش نگهداري شود و در مواقعي كه سانحه و حادثه‌اي در آن اتفاق مي‌افتد، شركت فرودگاه‌ها زير سؤال مي‌رود كه چرا امكانات به روز براي فرودگاه يادشده تأمين نشده است. در حالي كه در مطالعات و امكان سنجي يك فرودگاه مسئولان تنها باند و ساختمان‌هاي آن را در نظر مي‌گيرند ولي نكته مهم تأمين تجهيزات سخت‌‌افزاري و نرم‌‌افزاري و همچنين نيروي انساني متخصص است كه در هيچ طرح مطالعاتي ديده نمي‌شود اما عواقب آن برعهده ماست.
در مقابل ساخت فرودگاه‌هاي غيراقتصادي مقاومت نمي‌كنيد؟

ما با مكاتباتي كه انجام مي‌دهيم، دلايل عدم نياز ساخت فرودگاه جديد را اعلام مي‌كنيم ولي همواره با پيگيري نمايندگان مجلس و مقامات استاني مواجه مي‌شويم. در سفرهاي استاني هيأت دولت بالغ بر 260 ميليارد تومان پروژه فرودگاه تعريف شده است در حالي كه در چهار سال گذشته تنها 60 ميليارد تومان از منابع داخلي شركت براي اجراي بخشي از اين پروژه‌ها تأمين شده است. بنابراين براي اجراي پروژه‌هايي كه در سفرهاي استاني و براساس درخواست مسئولان استاني تصويب شده است 200 ميليارد تومان اعتبار نياز داريم. اميدواريم با منظور شدن اين اعتبار در رديف‌هاي بودجه‌اي مشكل اعتباري اين بخش حل شود.

چه اقداماتي براي ارتقاي ايمني در فرودگاه‌ها انجام داده ايد؟

در حال حاضر فرودگاه‌هاي كشور ايمن هستند ولي براي انجام عمليات پروازي در اين فرودگاه‌ها به هواپيماهاي «طرح» نياز داريم. بر اين اساس براي انجام پروازهاي ايمن در فرودگاه‌هاي كوهستاني شركت‌هاي هواپيمايي بايد از هواپيماهايي استفاده كنند كه با شيب زياد و در شرايط سخت قابليت نشست و برخاست را داشته باشند. براي مثال هواپيماهاي پهن‌پيكر يا بدنه متوسط قابليت نشست و برخاست در تمام فرودگاه‌هاي كشور را ندارند و از اين رو بايد بنابر شرايط فرودگاه از هواپيماي مناسب استفاده كرد. شركت فرودگاه‌ها براي افزايش ايمني در فرودگاه‌هاي كوهستاني علاوه بر طولاني كردن باند سيستم‌هاي ILS در اين فرودگاه نصب كرده است. فرودگاه‌هاي سنندج، خرم‌آباد، بجنورد، ياسوج و ايلام از جمله اين فرودگاه‌ها هستند.

همچنين اجراي سيستم روشنايي و افزايش بُرد پوشش فركانسي برج مراقبت پرواز يكي ديگر از اقداماتي است كه براي ارتقاي ايمني در حال انجام است و تاكنون در فرودگاه‌هاي ياسوج و بجنورد اجرا شده است.

در زمينه سيستم‌هاي كمك ناوبري كمبود احساس نمي‌كنيد؟

در فرودگاه‌هاي مهم كشور كه ترافيك پروازي زيادي دارند، براي جداسازي و شناسايي پروازها و ارائه سرويس‌هاي رادار، سيستم‌هاي راداري پيشرفته نصب شده است. در فرودگاه‌هاي بين‌المللي مهرآباد، حضرت امام(ره)، اصفهان، شيراز، مشهد و كيش سيستم رادار بسيار توانمندي نصب شده است كه اطلاعات اين رادارها به مركز كنترل پرواز نيز منتقل مي‌شود. در واقع اين رادارها به پوشش كريدورهاي هوايي كشور كمك مي‌كنند. با نصب رادارهاي ياد شده در فرودگاه‌هاي مهم كشور و پوشش راداري جداگانه كريدورهاي هوايي ايمني كامل پروازها در فضاي كشور برقرار شده است.

عملكردتان در زمينه جذب سرمايه‌گذاري غيردولتي چگونه بوده است؟

براي جذب سرمايه‌گذاران اقدامات زيادي انجام شده است ولي تاكنون سرمايه‌گذار بزرگي اعلام آمادگي نكرده است. البته سرمايه‌گذاران بسياري با ما وارد مذاكره شده‌اند ولي پس از طي مراحل مقدماتي و به دليل حاشيه سود پائين از ادامه كار منصرف مي‌شوند.

شرايط و امكانات سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي مختلف در پايگاه اينترنتي شركت فرودگاه‌ها نيز درج شده است.عمده سرمايه‌گذاري‌هايي كه تاكنون در بخش فرودگاهي انجام شده است براي ساخت پاركينگ‌هاي طبقاتي، غرفه‌هاي تجاري در سالن‌ها و از اين دست است. حتي به برخي از شركت‌هاي داخلي پيشنهاد ساخت مجتمع‌هاي رفاهي، تجاري و شهربازي در فرودگاه‌ها را ارائه كرديم كه متأسفانه با استقبال كمي مواجه شد. در راستاي واگذاري زمين به سرمايه‌گذاران نيز با روشي آسان و با قيمت كارشناسي دادگستري اقدام مي‌كنيم كه تاكنون پاسخ مثبتي نگرفته‌ايم.

واقعي شدن قيمت سوخت چه تأثيري در بخش فرودگاهي دارد؟

طبق قانون 2 درصد از درآمدهاي فروش سوخت هواپيما توسط اداره كل سوختگيري هواپيمايي در فرودگاه‌ها متعلق به شركت فرودگاه‌هاست كه از اين محل بهسازي سطوح پروازي و پاركينگ‌ها انجام مي‌شود. معمولاً اين 2 درصد توسط اداره كل سوختگيري و وزارت نفت به ما پرداخت نمي‌شود كه تاكنون مقدار زيادي از آنها طلبكاريم. بنابراين در صورتي كه قيمت سوخت افزايش يابد، درآمدهاي شركت نيز به همان ميزان رشد مي‌كند.

ارزش اين 2 درصد چقدر است؟

ميزان اين 2 درصد در سال 5/1 ميليارد تومان مي‌شود كه بخشي از آن را به صورت اقساط از وزارت نفت دريافت مي‌كنيم و مابقي آن به پرداخت بدهي ايرلاين‌ها به اداره كل سوختگيري منوط مي‌شود. بر اين اساس اين 2 درصد به موقع به شركت فرودگاه‌ها پرداخت نمي‌شود. گفتني است در حدود 3 سال است كه وزارت نفت اين مبلغ را به جز بهمن 87 آن هم تنها حساب ايرلاين‌هاي خصوصي پرداخت نكرده است.

شركت‌هاي هواپيمايي چقدر به شركت فرودگاه‌ها بدهكارند؟

كل بدهي ايرلاين‌ها به شركت 117 ميليارد تومان است كه 60 ميليارد تومان آن از طريق واگذاري چك براي 4 سال آينده پرداخت شده است و مابقي آن نيز جزو بحث‌ها و جلسات هفتگي ما با آنهاست كه برخي اوقات به صورت علي‌الحساب پرداخت مي‌شود.شركت فرودگاه‌ها بابت خدماتي كه در فرودگاه به شركت‌هاي هواپيمايي ارائه مي‌كند، مبالغي دريافت مي‌كند. بموقع پرداخت نشدن اين بدهي باعث مي‌شود كه پروژه‌هاي شركت شامل بهسازي سطوح پروازي، توسعه ترمينال‌ها، توسعه پاركينگ‌ها، ساختمان‌هاي اداري و هزينه‌هاي جاري شركت فرودگاه‌ها به تعويق بيفتد. از اين رو پروژه‌هاي عمراني تحت تأثير اين بدهي قرار گرفته است.

ارزش پروژه‌هاي موجود فرودگاهي كشور چقدر است؟

تا پايان برنامه چهارم توسعه يعني اسفندماه سال جاري بايد 40 پروژه عمراني كه در 26 فرودگاه كشور در حال اجراست به اتمام برسد. اين 40 پروژه 105 ميليارد تومان اعتبار نياز دارد كه تاكنون 42 ميليارد تومان از آن پرداخت شده است و 63 ميليارد تومان مابقي بايد تا پايان سال 88 به پيمانكاران پرداخت شود تا پروژه‌هاي نيمه‌تمام فرودگاه تا پايان برنامه تكميل شود.

در واقع عدم تحقق درآمدهاي شركت باعث طولاني شدن پروژه‌هاي فرودگاهي مي‌شود. از جمله پروژه‌هاي مهمي كه موظفيم تا پايان سال به اتمام برسانيم، توسعه ترمينال فرودگاه‌هاي سنندج، اصفهان، اهواز، بيرجند، بندرعباس، رشت، شهركرد، شيراز، مشهد و لامرد است.

همچنين توسعه سطوح پروازي، باند فرودگاه و پاركينگ فرودگاه‌هاي بيرجند، رفسنجان، جيرفت، اروميه، اصفهان، تبريز، همدان و زاهدان از ديگر پروژه‌هاي اولويت‌داري است كه در حال حاضر پيمانكار روي اين پروژه‌ها مشغول كار است، ولي طبيعتاً وقتي اعتبار اين پروژه‌ها به‌موقع به پيمانكار پرداخت نمي‌شود، پيمانكار نيز سرعت لازم را در پيشرفت پروژه نخواهد داشت.علاوه بر اين، باند فرودگاه‌هاي همدان و بيرجند بايد تا پيش از پروازهاي حج تمتع به بهره‌برداري برسد.

فرودگاه اصفهان نيز كه فروگاه پشتيبان مهرآباد است، شبانه‌روز بايد هر دو باند آن آماده نشست و برخاست هواپيما باشد كه در حال حاضر روي باند آن عمليات بهسازي در حال انجام است كه بايد هرچه زودتر به اتمام برسد.پروژه‌هايي نيز كه در سال گذشته به بهره‌برداري رسيده، شامل 17 پروژه برج مراقبت فرودگاه رشت و بيرجند، باند 26 راست فرودگاه اصفهان، باند فرودگاه سنندج، ترمينال فرودگاه يزد و طبس و ترمينال حج فرودگاه بوشهر است كه موفق شديم پيش از آغاز سال جاري به اتمام برسانيم.

فرودگاه حضرت امام‌(ره) چطور؟

فرودگاه امام‌(ره) در سال گذشته از محل بودجه عمومي دولت 90 ميليارد تومان اعتبار داشت كه اين بودجه صرف اتمام بخشي از 37 پروژه نيمه‌تمام باقي‌مانده از فاز يك طرح توسعه اين فرودگاه شد. از 37 پروژه نيمه‌تمام فرودگاه امام‌(ره) تعدادي در هفته دولت سال‌جاري به اتمام رسيد و مابقي آن بر‌اساس برنامه‌ريزي‌ها قرار است تا پايان سال جاري به بهره‌برداري برسد.

بر پايه اين برنامه تا پايان سال 88 هيچ پروژه عمراني در قالب فاز يك طرح توسعه باقي نمي‌ماند.براي فاز دوم طرح توسعه اين فرودگاه نيز دولت مبلغ 100 ميليارد تومان اختصاص داده است كه با اين اعتبار مناقصه احداث باند جنوبي فرودگاه برگزار شده است و در حال حاضر پيمانكار آن مشغول كارهاي مطالعاتي طرح شده است. همچنين براي احداث ترمينال مسافرتي فاز دوم فرودگاه سرمايه‌گذار در حال انجام مطالعات اقتصادي پروژه است.

اهداف برنامه چهارم در ساير بخش‌ها را تا چه حدي توانسته‌ايد محقق كنيد؟

در بخش تجهيزات فرودگاهي و هوانوردي براي سال 88، 23 ميليارد تومان اعتبار پيش‌بيني شده است كه بسياري از مناقصه‌هاي آن برگزار شده است. اين مناقصه‌ها شامل خريد شش سيستم سوئيچينگ برج مراقبت پرواز، تجهيزات پشتيباني آتش‌نشاني، كف‌ساز فرودگاهي، تجهيزات كمك بازرسيXray و Gatway، دوربين‌هاي مداربسته، تجهيزات محو آثار لاستيك از روي سطوح پروازي و دستگاه‌هاي برف‌روب مي‌شود. مجموعه اين تجهيزات تا پايان برنامه چهارم بايد خريداري و مورد بهره‌برداري قرار گيرد كه تاكنون همان‌طوري كه گفته شد، بسياري از مناقصه آنها برگزار شده است.

در حال حاضر چند كريدور پروازي در كشور وجود دارد؟

هم‌اكنون كريدورهاي پروازي ايران به 102 كريدور رسيده است. اين كريدورها براي هواپيماهاي عبوري تحت پوشش رادار و ارتباطات كلامي خلبان و مركز كنترل پرواز است. خدمات بسياري در كريدورهاي هوايي به هواپيماهاي عبوري ارائه مي‌شود اما به‌واسطه بحران اقتصادي موجود و برخي از عوامل ديگر آمار پروازهاي عبوري رو به كاهش است. در سال جاري در كل جهان 9 درصد كاهش پرواز داشته‌ايم و 4/17 درصد در حمل بار كاهش داشته‌ايم. اين كاهش تحت تأثير عوامل مختلفي صورت گرفته است كه مهمترين آن بحران اقتصادي جهان و شيوع بيماري‌هاي واگيردار و عدم اطمينان به سرمايه‌گذاران در ساير كشورها بوده است. بر‌اساس آخرين گزارش ياتا ضريب اشغال صندلي از 74 به 71 درصد كاهش يافته است. آثار ناشي از اين بحران در صنعت هوانوردي جهان روي پروازهاي بين قاره‌اي بر فراز ايران نيز تأثير گذاشته است، به‌طوري كه در 3 ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل پروازهاي عبوري از آسمان كشور 5/4 درصد كاهش داشته كه اين مسئله روي درآمدهاي شركت فرودگاه‌ها تأثير منفي گذاشته است. درآمد شركت از پروازهاي عبوري سالانه بالغ بر 120 ميليارد تومان مي‌شود كه كاهش 5/4 درصدي پروازها اين درآمد را كاهش داده است.

پروازهاي داخلي چطور؟

در پروازهاي داخلي بر‌خلاف پروازهاي بين‌المللي افزايش داشته‌ايم. در 3 ماهه نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد رشد داشته‌ايم. البته اين رشد در پروازهاي خارجي از ايران در همين مدت 6 درصد بوده است.

يكي از بخش‌هايي كه به رغم درآمدزايي بالا مورد بي‌توجهي قرار گرفته است، موضوع حمل و نقل هوايي بار است. براي افزايش و توسعه اين بخش چه برنامه‌اي داريد؟

براي فرودگاه حضرت امام‌(ره) به‌عنوان بزرگترين فرودگاه كشور برنامه احداث يك كارگوترمينال داريم كه براي آن تجهيزاتي فراهم شده و سوله‌هاي آن نيز ساخته شده است. علاوه بر اين درخواست سرمايه‌گذاري از چند شركت فعال داخلي نيز شده است. همچنين براي فرودگاه مشهد نيز از ماه گذشته كار احداث كارگوترمينال آغاز شده است.اما اين نكته را نبايد فراموش كرد كه حمل و نقل هوايي بار در كشور رشد چنداني ندارد. بر‌اساس آمار موجود كل باري كه از طريق هوا در فرودگاه‌هاي كشور جابه‌جا شده است، 296 هزار تن بوده است كه رقم ناچيزي است، اما در مقابل كل مسافري كه در سال 87 در فرودگاه‌ها جابه‌جا شده‌اند، 7/31 ميليون مسافر بوده است. در مجموع بخش مسافري رو به افزايش است، ولي كارگو رشد چنداني ندارد.

كارگو به مناسبات اقتصادي منطقه‌اي و جهاني نيز بستگي دارد. البته طي چند سال اخير شركت‌هاي ماهان و ايران‌اير نسبت به افزايش ناوگان كارگوي خود اقدام كرده‌اند كه اين موضوع تأثير زيادي در اين بخش خواهد داشت. تجاري كه قصد جابه‌جايي كالايي را در زمان محدود دارند و امكانات را فراهم ببينند، نسبت به جابه‌جايي بار خود توسط هواپيما تشويق خواهند شد.

مجموع درآمد و هزينه شركت فرودگاه‌ها چقدر است؟

كل اعتباراتي كه براي سال جاري پيش‌بيني شده، 310 ميليارد تومان است. در سال گذشته اعتبارات ما 290 ميليارد تومان پيش‌بيني شده بود كه تا سقف 255 ميليارد تومان آن محقق شد كه تماماً هزينه پروژه‌هاي عمراني شد. حدود 5/42 ميليارد تومان به پيمانكاران بدهي داريم كه اين مسئله به دليل عدم وصول طلب ما از ايرلاين‌ها است.

آيا تعرفه‌هاي فرودگاهي تغيير مي‌كند؟

تعرفه‌هاي فعلي فرودگاهي كه در حال حاضر از شركت‌هاي هواپيمايي اخذ مي‌شود، مربوط به سال 83 است كه در آن زمان شركت فرودگاه‌ها توسط بودجه دولتي اداره مي‌شد، ولي پس از آن كه شركت بر‌اساس درآمد - هزينه اداره مي‌شود، پائين بودن اين تعرفه‌ها براي شركت مشكل‌ساز شده است. هم‌اكنون تعرفه پرواز به مناطق محروم كشور 80 درصد تخفيف دارد. بر اين اساس هزينه‌هاي لندينگ فرودگاهي براي جنوب و شرق كشور 80 درصد تخفيف دارد و غرب كشور نيز شامل 60 درصد تخفيف مي‌شود. حتي پرواز از فرودگاه مهرآباد نيز داراي 20 درصد تخفيف است كه اين تخفيفات باعث مشكلات بودجه‌اي و كندي سرعت اجراي پروژه‌هاي فرودگاهي شده است. تاكنون چندين بار درخواست تغيير اين تعرفه‌ها را به دولت ارائه كرديم كه اميدواريم در‌خصوص كاهش اين تخفيفات اقدام مؤثري صورت گيرد.

منبع: روزنامه ایران

#37 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
0551 - شنبه 30 دی 1391  

دفتر بررسي هاي اقتصادي و بازرگاني شركت با هدف تصميم سازي درخصوص موضوع هاي بازرگاني و سرمايه گذاري و در نگاه كلي تر امور اقتصادي شركت فعاليت مي كند. اين دفتر پس از بحث و بررسي اين موضوعات به عنوان بازوي توانمند شركت با تصميم سازي، ضوابط و فرآيند مهم سرمايه گذاري بخش خصوصي را هدايت مي كند.
زمينه هاي سرمايه گذاري بخش خصوصي براي توسعه زيرساخت هاي فرودگاهي شامل سرمايه گذاري در اجزاء فرودگاهي مانند پاركينگ خودرو، هتل فرودگاهي، فروشگاهها، پمپ بنزين و كارواش، مجموعه هاي تفريحي و گردشگري، CIP ، غرفه هاي فروش و نمايشگاه كالا، ترمينال هاي بار، انبار كالا، مجموعه هاي هندلينگ بار و مسافر است.
دفتر پس از بررسي ، گزينش و انتخاب سرمايه گذار اماكن فرودگاهي را به 2 صورت اجاره اماكن و BOT در اختيار سرمايه گذار قرار مي دهد .
از نظر زماني حداكثر دوره بهره برداري در قرارداد اجاره اماكن پنج سال و دوره بهره برداري از پروژه هاي سرمايه گذاري به روش BOT (ساخت، بهره برداري، انتقال)، در يك قرارداد واحد بيست و پنج سال است.
همه اشخاص حقيقي و حقوقي علاقمند به داشتن توانايي لازم از نظر مالي، سابقه سرمايه گذاري، مديريت و راهبري در پروژه هاي هم ارز و مشابه كه منع قانوني براي معاملات دولتي نداشته باشند و از صلاحيت هاي لازم نيز برخوردار باشند مي توانند آمادگي خود را براي مشاركت در سرمايه گذاري بخش خصوصي فرودگاههابه آدرس شركت مادر تخصصي فرودگاههاي كشور (دفتر مدير عامل) يا مراجعه حضوري به دفتر بررسي هاي اقتصادي و بازرگاني و مدير كل فرودگاه مربوطه و تكميل فرم درخواست سرمايه گذاري اعلام كنند.

#38 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
0551 - شنبه 30 دی 1391  

برای ساخت فرودگاه حداقل 100 هکتار زمین نیاز است و اگر هر متر زمین 10 هزارتومان باشد اولین مبلغ ان 10میلیارد تومان می شود هزینه ساخت وغیره را باید حساب کرد و مبلغی حدود 20 میلیارد هزینه برای شهر دارد اگر بخواهیم درست کنیم از هم اکنون باید به فکرباشیم تا شاید در سال 1400 به فرودگاه برسیم

#39 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
مربم نیشابور - چهارشنبه 19 تیر 1392  

با احترام تام خواهشمندیم به درخواست مردم توجه کنید و پروژه احداث فرودگاه را اغاز کنید با این کار هم حمل و نقل اسان تر میشود هم وقت صرفه جویی میشود و شغل هایی نیز ایجاد میشود

#40 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
نیما نیشابور - دوشنبه 15 مهر 1392  

با سلام اگه شهرهای دیگه نمایندشون مثل نماینده نیشابور اینجور پستی در مجلس میداش خیلی از فرودگاه بیشتر برای شهرش امتیاز میگرفت

#41 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
saye - پنج شنبه 01 آبان 1393  

حالا بحث فرودگاه به کنار ...
این مسولین چرا به فکر آثار تاریخی شهر نیستن ؟
مثلا باغ امیران که یه خونه تاریخی هم داشته نابود شده به خاطر هتل :/

خیلی از بناهای تاریخی دیگه هم همینجور :/

ورودی شهر رو خراب کردن که پل بزنن ولی هنوزم ساختش تموم نشده ...
هر چند طبق تاریخ خودشون تا عید امسال باید ساخته شه .... که بعید میدونم

#42 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
وحید - سه شنبه 12 اسفند 1393  

عرضم به خدمت تمام همشهریها که اگر مردم نیشابور به انتظار این هستن که دولتی بیاید و کلنگ فرودگاه رو بر زمین بکوبد پس بنشینند که بیاید،تنها راهکار به نظر من این است تا صندوقی از پولهای مردمی و به همت خیرین پولداری همانند بزرگوار وکیلی بودجه ی همه یا قسمتی از این پروژه را فراهم کنند,همین کارو مردم لار چندین سال قبل انجام دادند و الان خیلی از پروازای به کشورای عربی را دارند,بعد دولت مجبور میشود طرحو عملی کند.

#43 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
یک سبزواری - پنج شنبه 18 تیر 1394  

متاسفانه هموطنان عزیز نیشابوری فقط به دنبال بحثهای تعصبی برای کوبیدن و خراب کردن سبزوار هستن که هیچی هم ازش در نمیاد. اما نمیدونن که این بحثها برای شهر خودشون هم مضره. درست نیس ما دیگری رو بکوبیم تا خودمون بالا بریم.
چو خواهی که نامت رود در جهان
مکن نام نیک بزرگان نهان

#44 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
maryam - شنبه 01 آبان 1395  

سبزوار فقط دانشگاه حکیمش به کل نیشابور ارزش داره نیشابور فقط از لحاظ جمعیت از سبزوار سر تر وگرنه از همه لحاظ از سبزوار پایین تره

#45 عطف به: نیشابور، فرودگاه داره؟!

avatar
احمد - یک شنبه 07 خرداد 1396  

مشکل نیشابور اینه که مردمش مثل مردم شهرهای اطراف هم گرایی ندارن.تا هم گرایی نیشابور مثل سبزوار نشه نمیشه که بشه و با این وضع بعیده که به جایی برسه

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها
کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۵:۱۳
۰۶:۴۲
۱۱:۴۶
۱۶:۵۰
۱۷:۰۸

آمار بازدیدکنندگان

۱۹
۴۶
۲۲۵۶
۹۸۲۴۸۵۰