تقویم اخبار

مرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

نیشابور؛ قطب گیاهان دارویی خراسان

 

یا به بویی، زنده گردان جان من

یا بسـاز از دارویـی، درمان من

 

- عطار نیشابوری -

 

ماجرای آن درویش نشابور را که روزی، به دکان عطاری ابوحامد محمد عطار می‌رود را حتما شنیده‌اید. او با گفتار و کردار نغز-باورمندانه خود، سر منشاء چنان تحولی در روح و اندیشه عطار می‌شود که از عطاری در دکان، بسوی سیر و سلوک در جان جهان، رهسپار گردیده و رهاورد این رهسپاری باورمندانه، شکل‌گیری راس مثلث ادبیات عرفانی ایران (عطار، سنایی، مولوی) است. عطاری، حرفه شیخ فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری، حرفه و شغلی بسیار کهن است. عطاری، با طبیعت (که مظهر آفرینشگری پرودگار است)، گیاهان دارویی و طب سنتی، پیوندی تنگاتنگ دارد. عطاری، شغلی است که از دیرزمان، در ایران، رونقی فراوان داشته است و حتی تا امروز، کاربرد و رونق دیرین خود را تا اندازه‌ای حفظ کرده؛ و نیشابور به عنوان یکی از سکونتگاه‌های قدیم ایران و کهن‌شهر خراسان بزرگ غربی (خراسان کنونی ایران)، همواره یکی از کانون‌های سنت دیرینه ایرانی در ارتباط ژرف با طبیعت و بهره‌برداری نیک از موهبت‌های آن، در راستای خدمت به نیک و خوب زیستن بوده است. این معنا و آوازه، در اندیشه و باور ایرانیان راه یافته، چونانکه شیخ فرید‌الدین عطار نیشابوری را نماد عطارها و دست‌اندرکاران صنعت گیاهان دارویی کشورمان می‌شناسیم و چنین در باور است که عطار نیشابوری؛ هم طبیب جان است و هم طبیب جسم و هم داروی گیاهی و معدنی را به مردم می‌دهد

اما در شهر نیشابور، محله‌ای است قدیمی که آن را «میدان باغات» می‌نامند؛ علت نامگذاری این محل و گذر، که در کناره و تقاطع خیابان امام خمینی قرار گرفته؛ به خاطر عرضه انواع محصولات باغی نیشابور در آنجاست. اینجا، جایی است که بیش از هر جای دیگر در یک فضای شهری، نمایی رنگارنگ و گسترده از فرآورده‌های طبیعت، توان یافت. از انواع میوه‌ها و محصولات باغی و جالیزی گرفته تا خود-روهای فصل مانند کمای و کنگر و ریواس، تا سبزیجات تازه و مرغوب نیشابور و تا خشکبار و گیاهان دارویی و هر آنچه از این دست. اما راسته‌ی گیاهان دارویی نیشابور در میدان باغات، بسیار چشم‌گیر الهام‌بخش است. گذری رنگارنگ از گیاهان دارویی متنوع که افزون بر گوناگونی بصری، طیفی گسترده و متنوع از رایحه‌های طبیعی آشنا و ناشناس را به مشام آدمی، ارزانی می‌دارد. اینجا، دنیای رنگ‌ها، رایحه‌ها و طعم‌هاست ... رنگ‌ها، طعم‌ها و رایحه‌های برآمده از طبیعت، درست مثل طبیعت. شهر شاعر «هفت شهر عشق»، شهر عطار، همچون فرزندش شیخ عطار، همواره و هنوز هم با طبیعت و مهرها و رازهای آن، پیوند ناگسستنی خود را پاس داشته است.

 دشت نیشابور و شهرستان نیشابور؛ با اقلیمی متنوع؛ از آب و هوای کویری و بیابانی در نواحی جنوبی و غربی تا کوهپایه‌ای و کوهستانی در نواحی شرقی و شمالی، رویشگاه گونه‌های گونه‌گون و فراوانی از گیاهان دارویی است. چنانکه به اذعان کارشناسان، این پهنه یکی از بکرترین و مستعدترین مناطق پرورش و تولید انواع گیاهان دارویی است و در حال حاضر 146 هکتار از اراضی نیشابور زیر کشت انواع گیاهان داروئی (آبی و دیم) قرار دارد.همچنین نهادهای آموزشی و پژوهشی همچون دانشکده کشاورزی و مرکز رشد فناورینیشابور، زیرساخت‌های دانش‌بنیان کشت و صنعت گیاهان دارویی نیشابور به شمار می‌آیند. 

#1 عطف به: نیشابور؛ قطب گیاهان دارویی خراسان

avatar
جمال آبادی - سه شنبه 04 مهر 1396  

سبزوار بزرگترین تولیدکننده گیاهان دارویی در ایران و خراسان رضوی

رییس بخش تحقیقات اقتصادی ، اجتماعی و ترویجی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی امروز گفت : طبق آمار سالانه وزارت جهاد کشاورزی با کشت گیاهان دارویی در ۱۲ هزار و ۶۰۰ هکتار از زمین های خراسان رضوی این استان پیشگام تولید این گیاهان در کشور است.
دکتر احمد محدث با بیان این که سطح زیرکشت این گیاهان در کشور ۳۵ هزار هکتار است افزود : خراسان رضوی ۳۶ درصد معادل یک سوم سطح زیر کشت این محصولات در کشور را در اختیار دارد.
وی با اشاره به افزایش تقاضا برای گیاهان دارویی در سطح جهان اضافه کرد : کشت و اهلی کردن این گیاهان در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته است.
شهرستان سبزوار با دارا بودن ۶۸ درصد اراضی زیرکشت گیاهان دارویی این استان، بزرگترین تولیدکننده گیاهان دارویی در ایران و خراسان رضوی است و خاکشیر ، گل گاو زبان ، زیره سبز ، نعناع فلفلی ، مرزه ، خوردانه ، شیرین بیان و آلوئه ورا از جمله گیاهان دارویی کشت شده در خراسان رضوی است.

#2 عطف به: نیشابور؛ قطب گیاهان دارویی خراسان

avatar
حامد - سه شنبه 04 مهر 1396  

خوشم میاد این افراد شهر مجاور خوب دنبال میکنند سایت و خبرهای نیشابورو خخخخ

#2.1 عطف به: عطف به: نیشابور؛ قطب گیاهان دارویی خراسان

avatar
جمال آبادی - چهارشنبه 05 مهر 1396  

آقا حامد عزیز سلام.
به نظر شما ایرادی داره که سبزواریها سایتهای
نیشابور و از جمله سایت معتبر و جامع شهرستان عزیز نیشابور رو دنبال کنند؟؟
همانطور که بسیاری از هموطنان گرامی نیشابوری خیلی پیگیر سایتهای سبزوار و از جمله سایت اسرارنامه هستند.

#2.2 عطف به: عطف به: نیشابور؛ قطب گیاهان دارویی خراسان

avatar
ابرشهر - چهارشنبه 05 مهر 1396  

کاملا درسته. خوشبختانه بیشتر از مسولان نیشابوری، بعضی از دوستان عزیز سبزواری، وقت بسیاری زیادی را صرف پیگیری مسائل توسعه نیشابور می‌کنند. آقای جمال‌آبادی یکی از این عزیزان است.
البته چیزی که جمال‌آبادی عزیز در نظر نگرفتن، پیشینه تاریخی و محتوایی غنی مرتبط با گیاهان دارویی در نیشابور هستش.

#2.2.1 عطف به: عطف به: عطف به: نیشابور؛ قطب گیاهان دارویی خراسان

avatar
جمال آبادی - شنبه 08 مهر 1396  

کی میشه شما نیشابوریا که غرق در مباحث تاریخی هستید، کمی هم از تاریخ فاصله گرفته و ببینید خود برای نیشابور کنونی چه کرده اید و نیشابور امروزه در چه جایگاهی نسبت به شهرهای همسایه قرار دارد.

#2.2.1.1 عطف به: عطف به: عطف به: عطف به: نیشابور؛ قطب گیاهان دارویی خراسان

avatar
ابرشهر - یک شنبه 09 مهر 1396  

آقای جمال‌آبادی. درود. دقیقا خطاب به شما عرض می‌کنم:
- چه زمانی دست خواهد داد که ما به آن سطح از تعالی و درک فرهنگی برسیم که در مورد هر چیزی، حکم ندهیم و قضاوت نکنیم؟!

جایگاه شهرها و شهرستان‌ها در ایران، کاملا مشخص است. من در این زمینه متخصص نیستم و اظهار نظر نمی‌کنم اما فقط می‌توانم به این نکته اشاره کنم: شکی نیست، جایگاهی دارد که احتمالا برای شما قابل تحمل نیست. این برداشت را از روی حرف‌هایتان که در این سایت و سایت‌های دیگر ثبت شده است داشته‌ام و گر نه در این زمینه هم متخصص نیستم.

#3 عطف به: نیشابور؛ قطب گیاهان دارویی خراسان

avatar
حامد - دوشنبه 10 مهر 1396  

جناب جمالی بنده فقط از وبسایت های معتبر استفاده میکنم و قسم میخورم که هرگز از سایت های شهر شما بازدید نمیکنم چون مطالبش اهمیتی نداره برام و همشهریانم مثل خودم هستند و اگر عده ای معدود از وبسایت های شهر مجاور بازدید دارن من خواهش میکنم دیگه چنین کاری انجام ندهند چون پرداختن به یک چیز باعث میشه الکی مهم بشه

#4 عطف به: نیشابور؛ قطب گیاهان دارویی خراسان

avatar
شقایق - سه شنبه 18 مهر 1396  

ممنون ابرشهر
واقعا مهم نیس شهرهای اطراف مان چه میگذرد
ما داریم به جلو میریم و انشاالله هم همه مردم موفق باشن.

#5 عطف به: نیشابور؛ قطب گیاهان دارویی خراسان

avatar
دکتر آرین - چهارشنبه 26 مهر 1396  

با سلام خدمت دوستان گرامی وممنون از اطلاع رسانی بزرگواران .مطلب ارائه شده در زمینه گیاهان دارویی کاملا صحیح است اما چه فایده که متخصص گیاهشناسی نداریم .اغلب عطاران بزرگوار اطلاعات تخصصی در مورد آنچه میفروشند ندارند به خود من پنج نفر از عطاران بزرگوار پنیرک به جای بنفشه می‌خواستند بفروشند .

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۱
۰۵:۵۵
۱۲:۳۸
۱۹:۲۱
۱۹:۴۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۱
۱۴۲۴
۱۶۸۰
۱۰۳۷۷۱۸۳