تقویم اخبار

مرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

نیشابور و فرهنگ دوچرخه سواری

پنج شنبه گذشته و در انتهای سفر کاری کوتاهی که به نیشابور داشتم، فرصتی دست داد تا گشتی متفاوت درشهر بزنم. گردشی کوتاه به مدت دوساعت و البته به وسیله دوچرخه که از منزل پدری دربلوار غزالی آغاز و پس از طی مسیر رفت و برگشت تردد دوچرخه در جاده باغرود به سمت بلوار جمهوری اسلامی ومنطقه توریستی خیام و عطار ادامه یافته و نهایتا پس از گذر از مرکز شهر به منطقه اول بازگشتم.

طبق محاسبه ای که داشتم تقریبا 25 کیلومتررا در این دوساعت رکاب زدم که در خنکای عصرگاهی نیشابور حلاوتی خاص داشت. نکته قابل توجه که در این بین قابل مشاهده بود وجود بسیار کم این وسیله دردر طول مسیر طی شده بود که در میان انبوه وسایل نقلیه موتوری بسیار ناچیز می نمود. به نحوی که شاید حداکثر تعداد دوچرخه هایی که دراین مسی مشاهده کردم با نگاهی خوش بینانه شاید حداکثر به 50 عدد می رسید.

براساس پایان نامه « ارزیابی وضعیت حمل و نقل شهری پایدار و ارائه الگوی مطلوب در شهرهای میانی – نمونه موردی شهر نیشابور» که در سال 1392 توسط خانم زهرا رستمی در دانشگاه علامه طباطبایی به رشته تحریر درآمده است، بر مبنای نتایج حاصل از تکنیک های تحلیلی AHP مناسبترین ترکیب حمل و نقل در نیشابور به صورت: 33.8 پیاده روی، 22درصد دوچرخه سواری، 14.5 درصد اتوبوس و مینی بوس، 12.5 درصد تاکسی، 9.5 درصد اتومبیل شخصی و نهایتا 7.7 درصد موتور سیکلت می باشد. این بدان معناست که در یک وضعیت مناسب و پایدار حمل و نقل شهری باید به ازای هر اتومبیل شخصی درحال تردد در شهر حداقل 2 یا 3 دوچرخه مشاهده کنیم که در عمل همانگونه که عرض کردم تعداد دوچرخه ها در قیاس با تعداد خودرو ها بسیار ناچیز است. متاسفانه در وضعیت کنونی استفاده از وسایل شخصی (خودرو و موتور سیکلت)چیزی بیش از 60 درصد حمل و نقل را به خود اختصاص داده است که ماحصل آن چیزی جز افزایش آلودگی هوا، آلودگی صوتی، ایجاد ترافیک و راه بندان های نامعقول و افزایش بی رویه مصرف سوخت نمی باشد.

با یک برآورد کوتاه می توان دریافت فاصله مسافت های طولی و عرضی نیشابور یعنی حدفاصل میدان بی بی شطیطه تا آرامگاه خیام در محور غربی– شرقی وانتهای شهرک بسیج تا ایستگاه راه آهن در محور شمالی جنوبی نیشابور کمی بیش از 8 کیلومتر است. یعنی حداکثر مسافتی که اکثر مردم در شهر جهت رسیدن به محل کار خود طی می کنند کمتر از 5 کیلومتر بوده و یک دوچرخه سوار با سرعت معمولی می تواند در مدتی کمتر از نیم ساعت آن را طی نماید.از طرف دیگر با مراجعه به جدول هواشناسی نیشابور مشاهده می شود که این شهر حداکثر 100 روز یخبندان(دمای زیر صفر در سردترین وقت روز ) داشته و نهایتا در 50 روز گرمای شدید را تجربه می کند یعنی نزدیک به 200 روز مناسب جهت استفاده از دوچرخه در نیشابور وجود دارد. لذا می توان استفاده از این وسیله را به عنوان یک وسیله مناسب برای حمل و نقل شهری در نیشابور به کار گرفت. اگر چنانچه بتوانیم سهم 10 درصدی حمل و نقل شهری را به دوچرخه اختصاص دهیم (یعنی تقریبا نیمی از وضعیت مطلوب پیشنهادی در پایان نامه ) می توان به وضوح اثرات مثبت آن را در کاهش ترافیک، آلودگی ها و ناهنجاری ها مشاهده نمود.

باجستجوی کوتاهی در اینترنت نیز می توان دریافت که در شهرهای پیشرو فرهنگ دوچرخه سواری مانند آنتورپ بلژیک، آمستردام هلند و کپنهاگ دانمارک این فرهنگ به گونه ای نهادینه شده که حدود نیمی از شهروندان این شهرها در طول روز از دوچرخه استفاده می کنند. البته در اغلب جوامعی که دوچرخه‌سواری به عنوان یک فرهنگ جا افتاده است، زیرساخت‌های مناسب این کار هم فراهم است، از جمله ایستگاه‌های بزرگ و متعدد در سراسر شهر برای نگه‌داری و عرضه «دوچرخه‌های اشتراکی» و خطوط مستقل برای دوچرخه‌سواران در خیابان. آمار سال های قبل درباره موفق‌ترین کشورها در ترویج استفاده از دوچرخه‌سواری بسیار جالب توجه است. هلند در این میان بهترین وضعیت را داشته، به گونه‌ای که تقریباً به ازای هر نفر در این کشور یک دوچرخه وجود داشته است. جمعیت 16.65 میلیون نفری هلند برای دوچرخه‌سواری 16.5 میلیون دوچرخه داشتند. بنابراین 99.1 درصد از هلندی‌ها می‌توانستند از دوچرخه برای رفت و آمد استفاده کنند. برای استفاده از دوچرخه می توان فواید بسیاری بر شمرد اما شاید همه آنها را بتوان در این جمله خلاصه کرد: 

«هرچه خیابان‌ها خالی‌تر از اتومبیل و پُرتر از دوچرخه شود، سلامت جامعه رو به بهبودی بیش‌تری خواهد گذاشت».

در پایان مطلب چندین پیشنهاد ارائه می گردد که امید است نقاط ضعف و قوت آن توسط صاحب نظران مورد بررسی قرار گرفته و بتوان در جهت گسترش فرهنگ دوچرخه سواری در نیشابور ازآن استفاده نمود.

1. انجام یک تحقیق منسجم علمی در خصوص چگونگی پیاده سازی فرهنگ دوچرخه سواری در کشورهای موفق در این زمینه و امکان سنجی پیاده سازی آن در شهر نیشابور.

2. ارائه تسهیلات تشویقی جهت شهروندانی که از دوچرخه استفاده می کنند. در یک نمونه موفق در کشور بلژیک ارائه تخفیف مالیاتی به مشاغلی بود که کارمندان خودر ا به استفاده از دوچرخه تشویق می کردند. در نیشابور می توان این تخفیف را در عوارض خودرو شهروندانی لحاظ کرد که در طول سال بیشتر از دوچرخه استفاده می کنند.

3. ایجاد زیر ساخت های لازم جهت استفاده از سیستم کرایه دوچرخه نظیر ایجاد اپلیکیشن شهروندی جهت استفاده از دوچرخه های کرایه ای 

4. تلاش مسئولین شهری در فراگیری پویش ملی سه شنبه های بدون خودرو در نیشابور 

5. اهتمام مدیران دستگاه های دولتی در خصوص پیاده سازی روز دوچرخه سواری در سطح آن اداره یا مرکز. 

6. ایجاد تورهای دوچرخه سواری ویژه مراکز تفریحی و توریستی شهر 

7. گسترش لاین های مخصوص دوچرخه سواری بویژه در محدود بلوارهای جمهوری اسلامی، خیام و عرفان

8. برگزاری فستیوال های منظم دوچرخه سواری توسط مسئولین شهری 

9. هدف گذاری برای دستیابی به چشم انداز «نیشابور شهر فرهنگ دوچرخه سواری ایران» در افق میان مدت

رحیمی نژاد

#1 عطف به: نیشابور و فرهنگ دوچرخه سواری

avatar
حمزه رضوی - دوشنبه 19 شهریور 1397  

بسیار جامع و عالی بود
زمان آقای مدیح شهردار وقت چند سال پیشتر طرح خوبی مبنی بر تحویل دوچرخه داده شده بود ولی در حال حاضر این طرح جمع آوری شد گرچه مسیر دوچرخه در جاده باغرود جانمایی شده و از نکات مثبت کارنامه شهرداریست اما نداشتن طرح های جایگزین از نقاط منفی کارنامه شهرداریست
جهت فرهنگ سازی استفاده از دوچرخه و فستیوال هفتگی میتوان از طریق کارخانه های صنعتی که تعداد آنها هم در نیشابور زیاد هستند جهت جوایز و تبلیغات استفاده کرد هر چند این نکته را باید یاداور شویم با تورم افسار گسیخته کنونی خیلی از طرح ها فقط در همان کاغذ باقی می مانند........

#1.1 عطف به: عطف به: نیشابور و فرهنگ دوچرخه سواری

avatar
مسعود رحیمی نژاد - یک شنبه 25 شهریور 1397  

جناب آقای رضوب عزیز از حسن توجه شما سپاسگذارم
این طرح کرایه دوچرخه را بنده در شهرهای اصفهان و تهران هم مشاهده کرده ام در تهران که تقریبا شکست خورده است و جز چند دوچرخه اوراقی در ایستگاه های همیشه بسته چیزی باقی نمانده ولی اصفهان در این زمینه موفقتر عمل کرد به نظر بنده پیش از انجام هر طرحی باید مطالعات امکان سنجی و پیاده سازی آن صورت پذیرد در حال حاضر ما باید طی پژوهشی جامع دریابیم که در شهری مثل آنتورپ که 500 هزار نفر جمعیت دارد چگونه برنامه دوچرخه سواری پیاده شده است و ما با توجه به بضاعت خود در حد شهر 300 هزار نفریمان آن را به اجرا برسانیم شاید به نظر این گفتار بنده رویا پردازی بیاید اما برای رسیدن به رویاها باید اولین قدم را برداشت

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۲۱
۰۵:۵۵
۱۲:۳۸
۱۹:۲۱
۱۹:۴۰

آمار بازدیدکنندگان

۲۰
۱۵۳۱
۱۶۸۰
۱۰۳۷۷۲۹۰