تقویم اخبار

شهریور 1398
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

نیشابور، پتانسیل تبدیل شدن به پایتخت فرهنگی جهان اسلام را داراست

نیشابور به عنوان شهر تاریخی و تاثیر گذار در جهان اسلام و با داشتن آثار تاریخی و شخصیت های جهانی و توان های محیطی و انسانی قطعا در سالهای آینده توانایی تبدیل شدن به پایتخت فرهنگی جهان اسلام را داراست.

محمد تاجیک کارشناس ارشد جغرافیا و پژوهشگر حوزه جغرافیای نیشابور گفت: نیشابور به عنوان قطب علمی سده های اول اسلامی و مرکزیت در چند دوره تاریخی دوران اسلامی و رقابت آن با بغداد در امور مختلف و شرایط مناسب ،خود به تنهایی توانایی تبدیل شدن به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال های آتی را دارد و این امر در صورتی محقق خواهد شد که مسوولین محترم شهرستان و استان و در سطح عالی کشوری ،پیگیری نمایند.

وی افزود:در چند سال گذشته شهر غزنه (غزنی) در افغانستان که روزگاری مرکز حکومت غزنویان بود ،خیلی زودتر از مشهد عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در قاره آسیا را کسب نمود و نیشابور با پیشینه تاریخی و شگرف خود استعداد تبدیل شدن به مرکزیت فرهنگی جهان اسلام را برای یک سال دارد. البته باید از شرایط موجود پیش آمده در انتخاب مشهد برای مرکزیت فرهنگی سال 2017 نیز حداکثر استفاده برای این امر صورت گیرد و علاوه بر آن برای تقویت مشهد ، نقش نیشابور هم پر رنگ گردد.

شکوفایی و شهرت این شهر و منطقه ی آن بین سده‌های میانی ورود اسلام به خراسان تا دورهٔ حمله مغول به نیشابور باعث شده است که نیشابور در این سده‌ها(شروع از سده دوم هجری تا اوائل قرن هفتم) پایتخت فرهنگی ایران شناخته شده‌است.شیراز ،اصفهان و قزوین همراه با نیشابور چهار شهری هستند که عنوان پایتخت فرهنگی ایران را در طول 14 قرن اخیر داشته اند.

#1 عطف به: نیشابور، پتانسیل تبدیل شدن به پایتخت فرهنگی جهان اسلام را داراست

avatar
مسعود - سه شنبه 28 دی 1395  

بسیار تفکر مثبت و عالی است اما به شرطی که بتوان نیروهای موجود در نیشابور را برای رسیدن به یک هدف مشترک بسیج و همراه نمود
بدون شک نیشابور پتانسیل رسیدن به پایتختی فرهنگی جهان اسلام را دارد اما باید با برنامه ریزی دقیق به آن دست یافت بنده پیشنهاد می دهم افق آن را درسال 2025 ترسیم نموده و از هم اکنون برنامه ریزی بلند مدت در راستای نیل به آن انجام داد

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

ارتباط زنده نامزدهای انتخاباتی با مردم

مناسبت ها

فهرست وقایع ماه محرم الحرام

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۵۳
۰۶:۲۰
۱۲:۲۸
۱۸:۳۶
۱۸:۵۴

آمار بازدیدکنندگان

۱۶
۷۴۴
۱۷۹۱
۱۰۴۵۴۶۹۱