تقویم اخبار

آبان 1396
ی د س چ پ آ ش
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

نیشابور یا سبزوار مساله این است

دیرزمانی نیست که اختلافات در زمینه تشکیل استانی در غرب استان خراسان دامن گیر این دو شهر همسایه شده و گاه برخوردهایی در این زمینه مشاهد می گردد که کاملا دور از شخصیت والای فرهنگی این دو شهر است.

اغتشاشات سال 1380 در سبزوار که باعث قربانی شدن جان انسانهای بیگناه در راه رسیدن به این هدف شده تا برخوردهایی که بعضا مسئولین این شهرها در این زمینه از خود بروز می دهند مصادیقی از این موضوع است.

بدون شک در موقعیت کنونی با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب و البته خط مشی کنونی دولت می توان به جرات اذعان داشت که حداقل تا پایان دولت دوازدهم هیچ استان جدیدی در کشور تشکیل نخواهد شد و و استفاده از تعاریف این چنین تنها لقلقه زبان کسانی است که سودای ماندن در قدرت را دارند. هرچند که اگر استانی هم به فرض تشکیل شود نهایتا باید بمانند خراسان های شمالی و جنوبی در ردیف استانهای محروم و کمتر توسعه یافته درجه سه طبقه بندی شوند و البته هیچ نقش موثری در کاهش مهاجرت معکوس، بیکاری فزاینده و معضلات اجتماعی نخواهند داشت. 

در خصوص نیشابور و سبزوار هم این مطلب صدق می کند و آنچه باعث خواهد شد تا این دوشهر در مسیر پیشرفت و توسعه و رشد پایدار قرار بگیرند اتحاد و هماهنگی است نه تفرقه و اختلاف. به گونه ای که می توان اذعان کرد منابع مالی و تاسیساتی این دوشهر به گونه مکمل برای یکدیگر است و اگر به درستی توسط مسئولین مدیریت شود نقش فزاینده ای در پیشرفت غرب خراسان خواهد داشت.

پیشنهادی که پیش از این توسط بنده به دکتر طالبی شهردار اسبق سبزوار داده شده همانا بحث خواهر خواندگی نیشابور و سبزوار با توجه به مشترکات فرهنگی تاریخی و جغرافیایی میباشدو پیشنهادی که مورد توجه ایشان قرار گرفته و قرار شده در تماس با دکتر مظفری فرماندار وقت روی آن برنامه ریزی صورت بگیرد که البته به زودی از یادها رفت.

اگر به درستی بنگریم مشکل اصلی نیشابور در نظام تخصیص منابع بودجه ای بدون توجه به جمعیت و وسعت شهرستان است نه ارتقا به مرکز استان یعنی اگر بتوانیم به گونه ای اعتباراتی معادل یک مرکز استان هم قواره نیشابور مثل بجنورد یا بیرجند دریافت کنیم بسیار بهتر است تا اینکه مثلا استان بینالود تشکیل شود و تنها فرقش با امروز بشود استقرار ادارات کل و البته گرانی های حبابی که تنها بر گرده دهک های پایین جامعه سنگینی کند. پس باید درباره این موضوع بزرگان و فرهیختگان دو شهر هم اندیشی کنند تا نتیجه ای بدست اید که به نفع نیشابور و سبزوار باشد 

در غرب استان خراسان شهرستان های نیشابور سبزوار کاشمر بردسکن خلیل آباد فیروزه جوین جغتای داورزن و خوشاب وجود دارد و احتمالا در آینده ای نه چندان دور زبرخان و میان جلگه و کوهسرخ و ششتمد هم به آن اضافه خواهد شد یعنی تقریبا شبه استانی با یک و نیم میلیون جمعیت و حدود پانزده فرمانداری مستقل. البته تمام این ها حول دو قطب اصلی یعنی نیشابور و سبزوار هستند و مرکزیت قابل توجهی در این دو شهر وجود دارد. حرکتی که می خواهم بدان اشاره کنم پیش از این در شهرهایی مثل شاهرود و لارستان انجام شده و اکنون می تواند در این دو شهر به صورت مشترک انجام پذیرد. در این الگو باید تمامی اداراتی که در دوشهر مستقر هستند با توجه به ظرفیت شهرستان مشخص شده و به اداره کل ارتقا یابند و دامنه فعالیت آن کل منطقه مورد اشاره را در بر گیرد. مثلا با توجه به مرکزیت جغرافیایی سبزوار اداره راه و ترابری آن به اداره کل ارتقا یافته و البته اداره نیشابور در سمت معاونت اداره کل و بقیه شهرستان ها نیز به عنوان ادارت تابعه فعالیت نمایند بدیهی است که تخصیص اعتبار اداره کل سبب خواهد شد تا از زیر فضای نابرابر توزیع اعتبارات از سوی کلان شهری چون مشهد خارج شده و مستقل می گردد البته باید در این نظام توزیع حق دو شهرستان سبزوار و نیشابور به گونه ویژه در نظر گرفته شود. عکس این موضوع هم می تواند انجام شود مثلا به دلیل ویژگی خاص صنعتی نیشابور اداره کل صنعت و معدن در نیشابور مستقر شده و سبزوار معاونت ادراه کل گردد. با این نظام تقریبا یک اداره کل هر حوزه در منطقه وجود خواهد داشت و یک استان مجازی ایجاد می گردد که اولین نتیجه ان اختصاص ردیف بودجه مستقل و جدا از مشهد برای کلیه ادارات دولتی در منطقه خواهد بود و دومین عایدآن رفع اختلافات منطقه ای به دلیل برداشته شدن خواست تشکیل استان خواهد بود.

مسعود

#1 عطف به: نیشابور یا سبزوار مساله این است

avatar
احمد - آدینه 05 آبان 1396  

بسیار عالی.
از اینکه گفتگو و مفاهمه و درک متقابل در روابط ایندو خطه شکل بگیرد آرمانی ایده آل و کاری بس ستودنی است.
راستی آیا تا به حال فکر کرده ایم اگر ایندو شهر تاریخی با یکدیگر بخواهند موضوعی و یا رویدادی و یا رشحه ای از توسعه در آنها شکل بگیرد چه کسی میتواند با ایندو منطقه مقابله کند و یا جلوگیری از خواست آنها بنماید؟
بیاییم تا ضمن مطالبه خواهر خواندگی نیشابور و سبزوار، از نمایندگان هر دو خطه بخواهیم برای اولین اقدام، نسبت به تعریف یک پروژه مشخص تحت عنوان کاوش و آزاد سازی اراضی محوطه تاریخی شادیاخ نیشابور و محوطه تاریخی تپه دامغانی سبزوار و ایجاد یک ردیف ملی برای آن با امضای چهار نماینده نیشابور و سبزوار اقدام نمایند.
این پروژه ، یک تعریف نمونه ای هست و میتوان امثال آن را برشمرد.
البته دامنه همکاریها میتواند روز به روز افزایش یابد بطوریکه در نگاه کلان ملی، جایگاهی بزرگ برای این دو خطه تاریخ ساز در نظر گرفته شود. انشاءالله.

#2 عطف به: نیشابور یا سبزوار مساله این است

avatar
ابرشهر - شنبه 06 آبان 1396  

درود بر جناب آقای مسعود، نویسنده مطلب
پیشنهاد بسیار خوبی است و کاش این آرمان بزرگ، به زودی زود، شکل بگیرد.

به عنوان یک نکته اساسی چنین می‌توان گفت که: با توجه به سوابق موضوع (که در اینجا از آن بگذریم، شایسته‌تر است!) تقسیم ادارات کل در بین دو شهرستان، شائبه‌های پیشین را به نحو دیگری، تکرار خواهد کرد.

پس بهتر خواهد بود که اگر هدف، همگرایی و همکاری و هم‌افزایی برای توسعه نیمه غربی استان خراسان رضوی است "سایت اداری ادارات کل" در نقطه مرزی بین دو شهرستان و در کنار جاده 44 (خراسان-تهران) احداث شود.

قطعا باید عرصه این سایت اداری، در تقسیمات کشوری، به گونه‌ای تعریف شود که در تابعیت مشترک هر دو شهرستان باشد و یا در تابعیت هیچ یک نبوده و مستقل باشد. درست است که آوردن زیرساخت‌ها و انشعابات و ... به این نقطه، مستلزم هزینه و بار مالی است اما بزرگترین دستاورد آن، ایجاد همدلی و حرکت در راستای منافع مشترک بر پایه شفافیت است. سپاس از جناب آقای مسعود عزیز.

#3 عطف به: نیشابور یا سبزوار مساله این است

avatar
فرهاد - شنبه 06 آبان 1396  

سلامی به گرمای محبت از دیار محود دولت آبادی و شریعتی به نویسنده محترم این مطلب

چه زیبا نوشتید و چه سخن ارزشمندی امید است بجای اختلاف افکنی به این چشم انداز مطرح شده توسط این شخص فرحیخته توجه بیشتر شده تا تصویر مناطق کمترتوسعه یافته شده در چهره دوشهر کمرنگ و کمرنگ تر شود.
به امید روزی که این دوشهر به جایگاه واقعی خود برسند
دستان شما را به گرمی میفشارم دوست عزیز

#4 عطف به: نیشابور یا سبزوار مساله این است

avatar
مصطفی - یک شنبه 07 آبان 1396  

با سلام و احترام فراوان
همین است و باید همین طور باشد . از آتش اختلاف و دامن زدن به آن هیچ کسی سود نخواهد برد .

#5 عطف به: نیشابور یا سبزوار مساله این است

avatar
همشهری - سه شنبه 16 آبان 1396  

به مطلب خوبی اشاره شده و پیشنیاز این اتحاد باید اعتمادسازی باشد چون باید حق داد به طرفی که عدم صداقت و دوگانگی را دیده است این طرحها و حرفها را در حد یک شعار ببینید که شاید هدفهای دیگری هم در پشت پرده داشته باشد. جناب مسعود، به نظر می‌رسد که این جاده باید از طرف خود شما ساخته شود که به مدد حق تعالی، مسببات این آتش اختلاف که جناب مصطفی می‌فرمایند برطرف شود و این سلام گرمی که جناب فرهاد می‌فرمایند علاوه بر ظاهر زیبا، با رهایی از دست افرادی که فکر می‌کنند مصلحت مردم این منطقه را بهتر از خود آنها می‌دانند، ظاهر زیبایش هم در ترقی و شکوفایی منطقه تجلی پیدا کند. ان شاء الله.

#6 عطف به: نیشابور یا سبزوار مساله این است

avatar
یه یازدهمی - چهارشنبه 17 آبان 1396  

ممنون از نویسنده مطلب موضوع و توضیحات آن بسیار مفید بود
به امید اون روزی که تمام اختلافات و تفرقه ها بین دو شهرستان از بین بره
روزنه همین سیاست رو پیش برو
اتحاد خیلی بهتره تا اختلاف

#7 عطف به: نیشابور یا سبزوار مساله این است

avatar
حسین - شنبه 20 آبان 1396  

درگسترش روابط فرهنگی واقتصادی و... هیچ جای شکی نیست وحتی نداشتن چند دستگاه اتوبوس برای جابجای راحت واسان مردم دوشهرجای تاسف است اما این طرح باعث اختلافات بیشتر خواهد شد وجواب نخواهد داد مرکز استان شدن دو شهر بسیار مهم تراست.

درج نظر

XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

هموطنان عزیز کرمانشاهی تسلیت

تبلیغات

دریافت اخبار نیشابور
شهروند خبرنگار

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۴۶
۰۶:۱۶
۱۱:۲۰
۱۶:۲۴
۱۶:۴۲

آمار بازدیدکنندگان

۹
۹۵۷
۳۴۹۳
۸۷۱۶۲۴۵