تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

هفته محیط زیست و راهکار ها و پیشنهاد هایی برای حفظ محیط زیست

اینجانب بر خود فرض واجب  می دانم هفته محیط زیست  را  به همه  عزیزانی که صادقانه در این راه گام بر می دارند  تبریک عرض نموده و برای همه این خوبان ایامی لبریز از سلامتی  از درگاه حضرت دوست آرزو نمایم . و برای خود و سایر هموطنان عزیز  اندک نوشته ای را در باب اهمیت این موضوع  تقدیم خوانندگان  نمایم .باشد که مورد قبول ایزد دانا افتد.
در سالهای اخیر اگاهی مردم  دنیا نسبت به خطراتی که محیط زندگیشان  را تهدید  می کند افزایش یافته است .در بسیاری از  نقاط جهان  گروهی با نام "فعالان  طرفدار محیط زیست" به صورت همیشگی  به مبارزه  با عوامل  الوده کننده  محیط کره زمین می پردازند .اهمیت  حفظ محیط زیست  در برخی از کشورهای  پیشرفته  تا به حدی است  که احزابی  موسوم به سبزها  یا صلح سبز  برای اشاعه  آگاهی های زیست محیطی  تشکیل شده اند و همیاری  و همکاری همه جانبه این گروهها  باعث شده است  تا امروزه مردم  جهان نسبت به  عوامل الوده کننده  محیط زیست  خود حساسیت زیادی  نشان دهند  و گاهی هم  افکار عمومی  از هر اقدامی  که در جهت  الودگی محیط زیست  صورت می گیرد  به خشم  می آیند.
محیط زیست در ایران

محیط زیست در کشورهای  در حال رشد  همانند ایران ،هنوز به خوبی  برای مردم روشن نیست .توسعه  و الودگی محیط زیست  متاسفانه  به صورت دو روی سکه  عمل کرده اند  و مردم بایستی  توجه کنند که  صنعتی شدن  به الودگی  بیشتر محیط منجر می گردد  که اجتناب از ان غیر ممکن  نیست .وظیفه ماست  که با کسب  اگاهی های لازم  و با استفاده  از تجربه های خوب دیگران  درس بگیریم  و با اقدامات مفید  و موثر دیگران  در این راه  اشنا شویم  و از تکرار  اشتباهات انها خودداری نماییم .
این باور اشتباه  متاسفانه در کشور ما وجود دارد که ادارات محیط  زیست  و منابع طبیعی  مدافع  منابع طبیعی  هستند.در صورتیکه  موسسات و ادارات هیچگاه  به تنهایی قادر به حل مسائل که از عملکردها و رفتارهای  نامعقول میلیون ها  فرد ناشی می شوند نخواهد بود.زباله من ، استفاده صحیح  شما از اتومبیل، مصرف آب توسط  فردی دیگر بصورت غیر معمول ، همه اینها  قابلیت زیستن  در سیاره  ما را برای کودکان امروز و فردا کاهش  می دهد .ولی به خاطر داشته باشیم : به همان اندازه  که ما باعث  و بانی این معضلات هستیم  به همان میزان  هم تکوین دهنده درمان آن هستیم .
نگارنده لازم می داند در ابتدا به  قانون حفظ و گسترش فضای سبز و محیط سبز اشاره ای داشته باشد . در علم مدیریت  یک باور وجود دارد  که توسعه و مدیریت  این نیست  که ما به دنبال  گرفتن امکانات جدید  و نو  باشیم  بلکه  مدیریت این است  که از امکانات  موجود به نحو  شایسته استفاده و بهره ببریم .در واقع از دست دادن  آنچه را که داریم  نیاز به صرف هزیته های بسیار بالایی است تا همان  را بدست آوریم  که البته آن هم  امکان  پذیر نیست .
یکی از زیباترین  عبادت ها  زندگی سالم ، پایدار، هماهنگ  و سازگار با طبیعت  است که در گرو  رفتار ما با قوانین آن می باشد .احترام  به طبیعت  احترام به زندگی است و احترام  به زندگی  احترام به خالق  است .لذا  تعدی به  طبیعت  که مظهر گویای  وجود خداوند است گناهی  است نابخشودنی.
خداوند  در قرآن کریم در سوره حج آیه  18 می فرماید: « و زیباترین  مظهر آن  درخت است که خود یکی از ساجدین است». مقام معظم رهبری (مدظله العالی) می فرمایند : یکی از مظاهر طبیعت وجود فضای سبز در شهر ماست .درخت و گیاه ،مظهر حیات و زندگی است  که خودش هم زندگی  و زندگی بخش است  و هم فضا  را برای انسان  و دیگر موجودات ،فضای  قابل زیستی  می کند.
امام صادق (علیه السلام ) می فرمایند: فضای سبز نمادی از تفکرات فرهنگی ، اجتماعی  و اقتصادی یک جامعه است که هر شهروند به نوبه خود یا به صورت گروهی همواره در ارتباط تنگاتنگ با آن  می باشد.این ارتباط آرزوی هر انسانی  است که می تواند موجب طراوت و  شادی در روحیه او گردد.نگریستن  به گلهای رنگارنگ  و درختان سرسبز و خرم ، چنان لذتی به آدمی می بخشد که هیچ لذتی را با آن برابر نمی توان کرد.
شهروندان عزیز: شهری را تصور کنید که در آن مناظری چون قطع ،هرس،امحا،خشکاندن،سوزاندن درختان ،درختچه ها،گیاهان پوششی،زینتی پرچین ها،فصلی ،رزها و...ریختن انواع زباله ها ، مواد آلاینده ها و مصلح ساختمانی  پای درختان ، میخ کوبی در درختان بعنوان پایه برای نصب تابلو ، بنر، پارچه و  ...،شکستن تنه درختان ،رعایت نکردن  اصول رانندگی  و تصادفات با درختان  و فضای سبز ،درست کردن  آتش درفضای سبز،عبور و مرور خودروها از روی جدول ها  و تخریب  فضای سبز آن ،تفکیک  اراضی مشجر، باغات  و...در معابر ، میادین ، بزرگراهها ،پارک ها ،بوستان ها ،باغات ،اماکن عمومی ،دولتی ، و خصوصی واقع در محدوده و حریم شهر برای بسیاری  از ساکنان شهر عادی شده است .در چنین حالتی  اثری از فضای سبز وجود خواهد داشت ؟ اگر جواب منفی است ، به نظر شما چه خواهد شد؟؟!!!
مسلما اگر این اتفاقات بیفتد  شهری خشک ،پر از سیمان  وماسه ، ساختمان های سر به فلک کشیده ، هوای آلوده و پردود ، شهری بی روح  و یخ زده ... شهری که امید زیادی به زندگی در آن نیست .
مقام معظم  رهبری نیز با توجه به اهمیت موضوع  در مورد  محیط زیست می فرمایند:
«سیاست برای چیست ؟اقتصاد برای چیست ؟ خدمات گوناگون شهری و کشوری  برای چیست ؟ اصلا پیشرفت کشور برای چیست ؟ پیشرفت برای این است  که انسان ها زندگی سالم و مطلوبی داشته باشند. اگر محیط زیست  تخریب شد و همه ی این ها باطل خواهد شد.»

راستی باید از خودمان بپرسیم که برای جلوگیری از قرار گرفتن در این شرایط چه باید کرد؟چه عواملی در بروز این بحران  نقش دارند ؟  و هزاران  سوال دیگر.
بنده بعنوان یک شهروند دو راهکار مهم  اجرای قوانین و لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها به تصویب شورای انقلاب و مجمع تشخیص مصلحت نظام در سالهای 1359 و 1388  و1389  رسیده است  و دوم راهکار  روشهای پیشنهادی  برای حفظ محیط زیست  و حفاظت از کره زمین  خواهد بود .
روش اول : رعایت قانون :  قانون صراحت به موارد مهمی  تاکید دارد:
-قطع هر نوع درخت  و یا نابود کردن آن به هر طریق در معابر، میادین  و... و محل هایی که به تشخیص  شورای اسلامی شهر باغ  شناخته  شوند  در محدوده و حریم شهرها بدون اجازه شهرداری  و رعایت  ضوابط مربوطه ممنوع است . (ماده 1 لایحه  قانونی حفظ و گسترش  فضای سبز در شهر ها )
-اجرای دقیق  قانون موضوع ماده  1  و سایر موارد و  برخورد جدی با متخلفین  این ماده بدون  هر گونه چشم پوشی (ماده 6 قانون فوق)
روش دوم  : این روش در واقع  همان فرهنگ سازی  در مورد حفظ محیط زیست  و حفظ آن برای آیندگان
1-جلوگیری از تخریب لایه ازون : تولید مواد خطرناک زاید مانند پلاستیک ها ،پودرهای رختشویی  و مواد شیمیایی ،  که باعث  می شوند این سپر محافظ که سلامتی انسانها و گیاهان را تامین می کنند از بین ببرد
2-گسترش بی رویه شهرها : هر روزه تعدادی از مردم  به جاهایی نقل مکان می کنند  که تاکنون  گیاهان و جانوران  در آنجا زندگی می کردند .راهکار آن توجه بیشتر به روستاها و جلوگیری ا زمهاجرت بی ر  ویه روستائیان  به شهرها.
3-آلودگی آبی زیر زمینی :   مردم ما هر روز 1700 میلیارد لیتر آب  مصرف می کنند.97 درصد آبهای  کره زمین درون اقیانوس هاست .2 درصد آن یخ زده است .ما آب مورد نیاز خود را از 1 درصد  باقیمانده تهیه می کنیم  که از یکی از دو منبع (سطح زمین "رودخانه ها، دریاچه ها و نهرها" و یا از آبهای زیر زمینی ) به دست می آید .که متاسفانه به دلیل عدم شناخت  صحیح  و با عدم درک میزان آسیب پذیری  سریع آبهای زیر زمینی ، سهل انگاری های زیادی کرده ایم  و اجازه داده ایم آلاینده ها  ، مواد  زاید و زباله ها به داخل آن تراوش کنند.
راهکار آن این است  همچون کشور های صنعتی دنیا  که به  ازای هر شخص به اندازه نصف  ما زباله تولید کرده و قسمت اعظم آن  را بازیابی می کنند  و این باور علمی« کمتر زباله تولید کردن  و بیشتر بازیابی کردن »را بعنوان یک راهکار برای نجات  منابع آبی استفاده کنیم .
اما راهکارهایی ساده براساس تجربه های کشورهای پیشرفته را به عنوان پیشنهاد عرض می نمایم :
1-اگر هر نفر  تمام کاغذهای ناخواسته و غیر ضروری  را صرفه جویی کند معادل 1.5 اصله درخت تولید و حفظ خواهد شد.و اگر صد هزار نفر این کار را در سال انجام دهند  سالیانه 150000  اصله درخت صرفه جویی خواهد شد و این یعنی حفظ فضای سبز  بعنوان سرمایه ملی  و راهکار آن  استفاده از  ایمیل برای ارسال نامه های شخصی و اداری است .
2- جلوگیری از هوادهی شیرهای آب  :  در حالت عادی در هر دقیقه  بین 11 تا 19 لیتر آب از شیرها خارج می شود . استفاده از هواده شیر کم جریان  می تواند در میزان استفاده آب صرفه جویی نماید. با نصب  این وسیله بر روی شیرهای سینک دستشویی و آشپزخانه  مصرف آب را تا 1000 لیتر در ماه برای یک خانواده 4 نفره  و 12500 لیتر در سال  را کاهش خواهد داد. بعنوان مثال اگر 10000 خانواده 4 نفری از این وسیله استفاده نمایند  بیش از 125 میلیون لیتر در سال در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد.
3-بسیاری از مردم از بسیاری از اطلاعا ت در زمینه محیط زیست  و صرفه جویی در منابع  محروم هستند که این نا آگاهی خود یکی از عوامل مهم  اسراف  و  از بین رفتن این منابع خدادادی خواهند شد. پیشنها د حقیر این است که ادارات مسئول  مرکزی  را با  دامنه اطلاعات وسیع  و با استفاده از کارشناسان  با تجربه  و ماهر  را راه اندازی نمایند و سپس  شماره تلفن آن را در اختیار تمام خانواده ها قرار دهند و اطلاع رسانی لازم را انجام دهند تا امکان دسترسی به اطلاعات برای شهروندان در کمترین زمان ممکن و کمترین بهای ممکن فراهم آورند.
از آنجا که در حوصله شما خوبان مطالعه بیشتر  مقدور نیست  .برخود فرض می دانم تا سخن را در این بحث کوتا ه نمایم  و چنانچه ضرورتی برای  مطالب بیشتر به ذهن خوانندگان رسید در نظرات بیاورند تا در مطالب بعدی برای شما عزیزان  فراهم آورم ا به امید آن روز که باور" آنچه امروز ما از آن بهره می بریم بایستی بعنوان یک میراث پاک و عاری از هر نوع آلودگی به دست آیندگانمان برسد " تحقق پیدا کند.                                                              

ان شاءالله .حق یارتان

به بهانه  15 خرداد  روز جهانی محیط زیست
سید حسن رضوی –کارشناس ارشد مدیریت اجرایی
عضو و رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهرستان  نیشابور
اتحاد برای  حفظ محیط زیست

#1 عطف به: هفته محیط زیست و راهکار ها و پیشنهاد هایی برای حفظ محیط زیست

avatar
فعالان بهداشت محیط - یک شنبه 17 خرداد 1394  

باتشکر از سید بزرگوار
بزرگی فرمود مرگ زمانی فرا میرسد که در مقابل آنچه مهم است سکوت میکتیم.
تغییر اکوسیستم ها منجر به مرگ همه موجودات خواهد شد ؛
امروزه تغییر اکوسیتم ها ؛ سید بزرگوار اتفاق افتاده ؛ و ما در پایان یک فاجعه محیط زیستی در سطح نیشابور وکشور قرار گرفته ایم و بعبارتی 95 درصد راه را هم رفته ایم .وآن احداث 93 نیروگاه سیکل ترکیبی در سراسر ایران است که همانند بمب مخرب حیات زیست کشور را در پایان راه خود قرار داده وتنها امسال را یغنی سال 94 را برای درمان ونجات نیشابور وکشور وقت داریم .حال مسؤلین شهر ها بویژه فرمانداران بدانند" والله "موضوع جدی است وزمانن برای مالی کشی و پوشاندن آسیب ها این صنعت غیر پایدار دیگر وجود ندارد.

#2 عطف به: هفته محیط زیست و راهکار ها و پیشنهاد هایی برای حفظ محیط زیست

avatar
کارشناس نیروگاه های سیکل ترکیبی - دوشنبه 18 خرداد 1394  

کارشناسان این نیروگاهها را هرگز مناسب اقلیم ایران ندانسته واروپا بدلیل کودتای "محیط زیستی " توسط این صنعت سریعا برای نجات اقلیم ومردم خود همه را جمع آوری نمود ولی حکمرانان برق درکشور ما به توسعه این صنعتی مخرب که فاقد ایزو 14065بوده وبالاترین درصد گازهای مخرب گلخانه ای (25 درصد) را به فضای محیط پیرامون خود که انواع بیماریهای لاعلاج را ببار آورده ومی آورد ؛ضمن اینکه نابودی 700 روستا را هم در لبه نابودی وخشکسالی قرار داده ؛ادامه میدهند .
سؤال؟ آیا وقت آن نرسیده که از نیروگاههای خورشیدی بجای این نیروگاههای نامناسب ومخرب اقلیم خود استفاده کنیم. واز سونامی مرگ محیط زیست جلوگیری کنیم. باید بدانیم وهضم کنیم !!!!
که نوشدارو بعد مرگ سهراب دیگر اثری نخواهد داشت.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۰
۱۱۰۵
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۰۳۱