تقویم اخبار

بهمن 1397
ی د س چ پ آ ش
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

جايگاه و نقش حمل و نقل، در ابعاد مختلف اقتصادي، سياسي و اجتماعي جوامع امروزي بر کسي پوشيده نيست. از اين رو، از حمل و نقل به عنوان يکي از پايه‌هاي اساسی توسعه متوازن و پايدار مناطق مختلف، ياد مي‌شود چرا که شبکه‌هاي حمل و نقل، با مولفه‌هاي مهمي چون اقتصاد، امنيت و عدالت، ارتباط تنگاتنگي دارد. امروزه، صنعت هوانوردی و فرودگاه‌ها به عنوان یکی از وسایل سریع حمل و نقل، علاوه بر آثار مستقيم اقتصادي حاصل از عمليات دروني خود، اثرات فراوانی و متکثّری را در همه زمينه‌ها، از جمله در توسعه صنعتي، تجاري، گردشگري، آموزش عالي و حتي ارتقاي سلامت و بهداشت و ... مناطق محل استقرار خود ايجاد مي‌نمايند. بنابراین، فرودگاه‌ها زیرساخت و محرک اساسی برای سایر حوزه‌ها به شمار مي‌روند به طوري که اگر تجارت، بازرگاني، صنعت، آموزش عالي و حتي نظام بهداشتي بخواهد در يک منطقه به درستي تامين شود بايد يک نظام حمل و نقل هوايي سريع، ايمن و کارآمد وجود داشته باشد.

نیشابور، به عنوان یکی از نقاط مهم، ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک شمال شرق کشور که دارای توانمندی‌های شاخص و متمایزی نیز می‌باشد، علی‌رغم خواست و پیگیری مردم این دیار، از داشتن زیرساخت حمل و نقل هوایی و فوردگاه محروم است و این در حالی است که با توجه به پتانسیل‌های موجود، دارای بالاترین استعداد در زمینه بهره‌برداری کاربردی، به نحوی که برخلاف برخی از فرودگاه‌های استان (که احتمالاً در اثر برخی تفکرات انحصارگرایانه، در بدترین محل ممکن، احداث گردیده‌اند و روند کلی کاربری آنها زیانده و به عنوان خدماتی لوکس -در منطقه خودشان- به شمار می‌رود) دارای فاکتورهای مهم بهره‌برداری مفید و تاثیرگذار در توسعه منطقه می‌باشد.

با توجه به ضرورت اساسی احداث فرودگاه در حوزه جغرافیایی نیشابور -که همانا گسترش عدالت و توسعه متوازن منطقه را با توجه به استعدادهای منطقه، در بر خواهد داشت- چنین به نظر می‌رسد که پرداختن به این موضوع و بررسی ابعاد مختلف آن، زمینه‌های فکری و ادبیات لازم را برای توسعه صنعت حمل و نقل هوایی منطقه فراهم خواهد کرد. از این روی، همشهریان عزیز را به هم‌اندیشی و گفتگو در موارد زیر دعوت می‌نماییم:

- چالش‌های پیش روی توسعه صنعت حمل و نقل هوایی و نقش شهر غربی (که در دهه‌های اخیر، به عنوان رقیب نیشابور، عمل می‌نماید) در این موضوع و راه‌ها و پیشنهادهای برطرف کردن موانع.
- راه‌ها و روش‌های همکاری و مشارکت عموم مردم نیشابور در احداث فرودگاه شهرستان نیشابور و همچنین بهره‌برداری از سرمایه‌های بخش خصوصی در ایجاد این زیرساخت حیاتی، اثربخش و حیثیتی برای منطقه جغرافیایی نیشابور.
- فرودگاه، به عنوان زیرساخت توسعه گردشگری طبیعی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی شهرستان نیشابور.
- فرودگاه به عنوان زیرساخت توسعه صنعتی یکی از دو منطقه بزرگ صنعتی شرق کشور (حوزه جغرافیایی نیشابور)
- فرودگاه به عنوان زیرساخت توسعه آموزش‌عالی و نقش‌آفرینی سنتی علمی نیشابور در منطقه شرق کشور و حوزه تمدن ایران و جهان اسلام.
- فرودگاه به عنوان زیرساخت توسعه بخش توانمند و شاخص کشاورزی نیشابور در شرق کشور.
- فرودگاه به عنوان زیرساخت توسعه بخش فرهنگ و هنر و ارتباطات اجتماعی و فرهنگی شهرستان نیشابور به عنوان قطب شاخص و ممتاز فرهنگی-هنری شررق کشور.
- فرودگاه به عنوان زیرساخت و بستر ضروری برای نقش‌آفرینی نیشابور (شهری که دارای ابعاد و پیوند‌های مختلف با شهرها و مناطق دور نزدیک کشورهای گوناگون جهان است) در عرصه بین‌المللی.
- فرودگاه به عنوان یک سامانه اقتصادی که به طور مستقیم و غیرمستقیم در بخش‌هایی مانند حمل و نقل درون‌شهری و بین‌شهری و سایر بخش‌های خدماتی (از جمله بخش‌های اقامتی و پذیرایی)، تاثیری چشم‌گیر داشته و باعث اشتغال‌زایی و توسعه بسترهای تولید کار و سرمایه در سطح منطقه می‌گردد.

باید گفت که ورود جدی به صنعت حمل و نقل هوایی و احداث فرودگاه در حوزه جغرافیایی شهرستان نیشابور، ضرورتی انکارناپذیر است که یقیناً با از دست دادن زمان در حال حاضر و موکول کردن کار به آینده، تبعات فراوانی را در زمینه کُندی و حتی در برخی مواقع، توقف توسعه در بخش‌های مختلف فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، هنری، دانشگاهی، گردشگری، تجاری، کشاورزی، صنعتی شهرستان در پی خواهد داشت.

همچنین، وجهه عظیم فرهنگی و پیشینه درخشان تاریخی نیشابور که در سطح ملی و بین‌المللی شناخته شده است، بُعد و ضرورتی حیثیتی و دارای بار فرهنگی سنگین را در زمینه احداث فرودگاه در نیشابور را ایجاب می‌نماید که اميد است با تدبير و برنامه‌ريزي راهبردي و پیگیری مستمر و مصرّانه مسولان محترم شهرستان و از جمله نمایندگان محترم مردم شهرستان‌های نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی، به عنوان حق مردم نیشابور از توسعه و عدالت و درخواست جدّی و حیثیتی مردم منطقه از مسولان کشوری، هر چه زودتر شاهد تحقق این زیرساخت اساسی باشیم.

در پایان باید گفت، دستاوردهای باارزش، در پی تلاش‌ها و کوشش‌ها و ایستادگی‌ها و پافشاری‌های ارزشمند به دست می‌آید. همّم رجال تقطع الجبال (همت‌های بلند و مضاعف، کوه‌ها را از جای خود خواهد کَند.)

با تشکر
آرمین، از فرزندان ابرشهر ایران‌زمین

#1 عطف به: هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

avatar
عطار کدکنی - دوشنبه 26 تیر 1391  

با وجود فرودگاه مشهد و ساخت فرودگاه تربت حیدریه و کاشمر چیزی به شما نمی رسد

#2 عطف به: هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

avatar
رسول - سه شنبه 27 تیر 1391  

با توجه به اینکه شهرستان نیشابور دومین قطب صنعت در استان و همچنین مراکز اموزش عالی در حال توسعه می باشد واز طرفی با توجه به مصوبه هیئت دولت به عنوان منطقه نمونه گردشگری شناخته شده است و فرودگاه به عنوان اساسی ترین زیر ساخت توسعه می باشد ضرورت دارد مسئولین محترم و نمایندگان محترم مجلس با همکاری و مشارکت بخش خصوصی و مردم پیگری نمایند

#2.1 عطف به: عطف به: هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

avatar
یکتا - آدینه 31 شهریور 1391  

سلام میشه منبعی که این متن از آنجا نوشته شده،را ذکر کنید؟برای پایان نامم بمی خواهم.

#3 عطف به: هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

avatar
محمود يعقوبي - سه شنبه 27 تیر 1391  

با توجه به توانمندي هاي نيشابور در بسياري از بخش ها مانند گردشگري ، صنعت، كشاورزي و ... نياز به فردگاه احساس مي شود ولي اول بايد هتل هاي مناسب و شيك داشته باشيم تا بتوانيم آن مسافرين هواپيما را در يك مكان آبرومند اسكان دهيم . در ضمن براي توسعه گردشگري علاوه بر ساخت هتل نياز به احيا و ساماندهي سيستم قطار نيشابور به لحاظ كيفيت در ارائه خدمات، افزايش سرعت قطار ها با استفاده از لوكوموتيو ران هاي جديد و پيشرفته و تجهيز ترمينال نيشابور چه به لحاظ ساختمان قديمي آن و چه به لحاظ اتوبوس هايش داريم .
تا بعد علي يارتان.

#4 عطف به: هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

avatar
محمد حسن - چهارشنبه 28 تیر 1391  

باید یه بخش قابل توجهی از زیرساختای فرودگاه توسط مشارکت بخش مردمی تامین بشه، چقدر خوبه اگه یک صندوق مشاکت‌های مردمی برای توسعه نیشابور ایجاد بشه و یه حساب اعلام شه که هر کسی که تمایل داره به احداث فرودگاه نیشابور کمک کنه، از طریق اون حساب اعلام کنه. چنین صندوقی واقعا لازمه. ما نمیتونیم منتظر اعتبارات دولتی بمونیم. من مطمئنم با ظرفیتی که نیشابور داره، اگه فرودگاه بیاد خیلی سریع رشد میکنه. نباید بذاریم تصمیمات و آرزوهای غلط و چپکی دیگران، بر روی امکانات رفاهی و ترابری مردم شهر ما تاثیر بد بذاره. واقعا مردم باید بیان پای کار.

#5 عطف به: هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

avatar
عطار کدکنی - دوشنبه 02 مرداد 1391  

وقتی که فرودگاه یکی از زیرساختها برای استان شدن در این سایت فقط 3 نفر هم اندیشی کردن - پس استان شدن نیشابور یک خواب و خیال بافی بیش نیست چون شما از پله اول می خواهید به پله 100 بپرید که این با توسعه نیشابور و استان شدن مغایرت دارید لطفا اول زیر ساختها را درست کنید مانند تربت و سبزوار و بعد ادعا کنید

#6 عطف به: هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

avatar
آرمین - پنج شنبه 12 مرداد 1391  

عطار کدکنی عزیز!
کوچکترین هدف این هم‌اندیشی، شناسایی بدخواهان و حاسدان توسعه نیشابور بود که خوشبختانه نتیجه داد به عنوان مثال، مشخص شد کسانی که خودشان را عطار کدکنی معرفی میکنن (برای فرودگاه سبزوار تبلیغ میکنن!) چه غوغایی در درونشان برپاست.
متاسفم براتون که برای رسیدن به خواسته‌های خودتون، هر کاری میکنین از جا زدن خودتون به جای یکی دیگه تا تفرقه و اختلاف ایجاد کردن بین همسایه‌های قدیمی و مهربان و تا مخفی‌کاری و کارای متفرقه و تا ....

#7 عطف به: هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

avatar
آرمین - پنج شنبه 12 مرداد 1391  

عطار کدکنی!
فرودگاه چه ربطی به مرکز استان شدن داره؟! اگر برای مرکز استان شدن باید فرودگاه داشت حتما برای پایتخت کشور شدن باید سکوی پرتاب فضاپیما داشت؟! این حرفای بچه‌گانه رو برای چی مطرح میکنین؟! مگه اینجا صحبت از مرکز استان شدنه؟!
چرا مطالب بیربط رو به هم مرتبط میکنین؟! چرا سعی میکنین بحث رو منحرف کنین؟! اینقدر برای شما سخته که شهر همسایتون (در شرق) به فکر آبادی خودشه؟!
آقای عزیز! همه مثل شما فکر نمیکنن، امیدوارم بتونین اینو بفهمین.

#8 عطف به: هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

avatar
همشهری - شنبه 14 مرداد 1391  

بی سواد اقلاً یک چیزی بگو که خودت بفهمی !
همین نقطه ژئوپلوتیک و ژئو استراتژیک که در شمال شرق کشور برای نیشابور فرض می کنی روی چه حسابی است؟ آن هم وسط مشهد و تربت و فلان شهر دیگر ...
بارها هشدار دادیم از ورود به این بحث ها خود داری کنید. اینطوری بیشتر باعث می شوید آنها تحریک شوند و همین مطالب را علیه نیشابور بنویسند.
به این آدرس مراجعه کنید ، بروید بخوانید ببینید چه طوری همین مطلب شما را سندی برافتخارات خود قرار داده اند :
http://www.asrarnameh.com/essays.php?id=598
واقعاً که یک ذره سیاست رسانه ای هم خوب چیزی است.

#9 عطف به: هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

avatar
ايمان - چهارشنبه 01 شهریور 1391  

متاسفانه با وجود اينكه نيشابور دومين شهر استان خراسان رضوي از نظر جمعيت ، صنعت و گردشگري است وجود فرودگاه كاملا ضروري است ولي متاسفانه مسئولين توجهي به اين مهم نمي كنند و بايد شاهد ساخت فرودگاه در شهرهاي كوچكي مانند گناباد ، مه ولات و ... بجاي نيشابور باشيم فقط بخاطر اينكه نفوذ نماينده ها و مسئولين شان بيشتر است.

#10 عطف به: هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

avatar
عبدالله - شنبه 29 مهر 1391  

در حال حاضر فقط یک مرکز استان در کشور فرودگاه نداره.- شهر قزوین-
البته قم هم که تا همین یکی دو سال اخیر فرودگاه نداشت ، حالا به جای یک فرودگاه داره یک شهرفرودگاهی می سازه. و پیش بینی های صورت گرفته خبر از افتتاح فاز اول فرودگاه قم در بهمن ۹۱ می دن.
افتتاح نخستین شهر فرودگاهی کشور در قم
http://www.bazarkhabar.ir/News.aspx?ID=32511
پرتال رسمی فرودگاه قم
http://tinn.ir/vdcjatev8uqeyhz.fsfu.html
ساخت فرودگاه قم کلید توسعه این استان
http://tinn.ir/vdcjatev8uqeyhz.fsfu.html
افتتاح فاز اول فرودگاه قم؛ ۲۲ بهمن
http://www.gostareshonline.com/infrastruture/113993-2012-05-23-08-28-00.html
قزوین هم البته داره برای داشتن فرودگاه کارهایی می کنه.
با موافقت وزیر راه به زودی محقق خواهد شد/ فرود هواپیماهای مسافربری فوکر در قزوین
http://isna.ir/fa/news/91031508170/-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D9%81%D9%88%D9%83%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%82%D8%B2%D9%88%D9%8A%D9%86
با این حساب به زودی هیچ مرکز استانی در کشور نخواهیم داشت که بدون فرودگاه باشد.
حتی آنهایی که مانند قم تنها ۷۵ کیلومتر با یک فرودگاه بزرگ مثل فرودگاه امام خمینی فاصله دارند. اما بازهم مرکز استان بدون فرودگاه ناقص به نظر می رسد.
در نتیجه اگر نیشابور بر فرض محال مرکز استان شود ، صاحب یک رکورد خاص در کشور خواهد بود. تنها مرکز استان بی فرودگاه کشور.
ومسافران و مقامات بلندپایه داخلی واحتمالاً خارجی که بخواهند به این استان سفر کنند دائماً باید آویزان شهرهای اطراف از جمله مشهد یا سبزوار باشند که دست برقضا هردو شهر فرودگاه بین المللی دارند.
به نظر اینجانب هرچند ساخت فرودگاه در نیشابور که با فرودگاه شهرهای مشهد ، سبزوار و تربت حیدریه و کاشمر محاصره شده است ، هرچند توجیه اقتصادی ندارد ، اما اولین زیرساخت مورد نیاز است تا این شهر بتواند در دهه های آینده تقاضای مرکز استان شدن داشته باشد.
آخر واقعاً در سالهای میانی قرن بیست و یکم خیلی غیرمتعارف است که یک شهر مرکز استان فاقد فرودگاه باشد. بااین حجم بالای رفت و آمدهای سیاسی و اقتصادی که همه مراکزاستان ها دارند!!!
حالا اگر یک شهر معمولی باشد ، نداشتن فرودگاه خیلی معضل بزرگی نیست. اما بدون فرودگاه بودن یک مرکز استان خیلی توی چشم می آید.
خلاصه باید بگم هرچند نیشابوری ها خیلی برای به دست آوردن موقعیت طلایی گذشته شهرشان تلاش می کنند و حسرت آن دوران را می خورند اما در کل واقعیت اینه که این تلاش ها بی حاصله.نیشابور دیگه نه به لحاظ گردشگری ، نه به لحاظ سیاسی ، نه به لحاظ فرهنگی ، نه به لحاظ مواصلاتی و اقتصادی و صنعتی و دانشگاهی جایگاه با اهمیتی در استان نداره.
حداقل تا زمانی که کلانشهر ملی مشهد با این جاذبه های عظیم گردشگری ، صنعتی ، مذهبی ، فرهنگی و سیاسی در ۱۰۰ کیلومتری نیشابور باشه ، این شهر قدرت نفس کشیدن رو به دست نمیاره. خصوصاً اینکه رقبای قدرتمندی مثل سبزوار ، تربت و کاشمر هم اطراف نیشابور را گرفتند و این شهر خواه نا خواه محکوم به حیاتی ساده ، بی هیاهو و معمولی در قرن بیست و یکم محکوم شده.

#11 عطف به: هم‌اندیشی در ضرورت احداث فرودگاه و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در نیشابور

avatar
نیشابوری - شنبه 24 مرداد 1394  

کاملا با نظر آقای محمد یعقوبی موافقم ما بیشتر به هتل های لوکس و مناسب نیاز داریم تا فرودگاه ، با وجود فرودگاه های بین المللی مشهد و سبزوار این کار توجیه اقتصادی نداره ، ما این وسط هرچه ضربه خوردیم به خاطر مشهد هستش

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها
کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۵:۱۳
۰۶:۴۲
۱۱:۴۶
۱۶:۵۰
۱۷:۰۸

آمار بازدیدکنندگان

۱۵
۲۱۳۲
۲۳۱۷
۹۸۲۴۶۸۰