تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

هنر و صنعت فرش دستباف؛ شاخص نیشابور در رکوردهای جهانی گینس

پروفایل بزرگترین فرش دستباف جهان تولید شده در نیشابور در وبگاه رکوردهای جهانی گینس

گینس (Guinness World Records)؛ کتابی مرجع و دارای مجموعه‌ای از رکوردهای بین‌المللی است. این رکوردها شامل دستاوردهای انسان و پدیده‌های طبیعی است. کتاب «رکوردهای جهانی گینس»، هر سال با اطلاعات جدید تجدید چاپ می‌شود، و خود رکورددار پرفروش‌ترین سری کتاب کپی‌رایت جهان است. ایران، دارای بیش از 36 رکورد ثبت شده در گینس می‌باشد که در میان ‌آن‌ها، رکوردهای «بزرگترین تولید‌کننده فیروزه جهان» و «بزرگترین تولید کننده و صادر کننده فرش های دست بافت (75% کل تولید جهانی)» پیوند مستقیمی با «نیشابور» دارد. فیروزه نیشابور، برند جهانی ایران در صنعت و تجارت سنگ‌های قیمتی است؛ و هنر و صنعت فرش نیشابور نیز با خلق بزرگترین فرش‌های دست‌باف جهان، افتخار صنعت فرش ایران در گینس و در  عرصه جهانی به شمار می‌آید. بزرگترین فرش جهان؛ به دست هنرمندان نیشابوری و در سه  کارگاه در شهرستان نیشابور، به سفارش شرکت سهامی فرش ایران، برای مسجد شیخ زاید در شهر ابوظبی، پایتخت کشور امارات متحده عربی، بافته شده است. مسجد یادشده بعد از مسجدالحرام و مسجدالنبی در عربستان، سومین مسجد بزرگ جهان می‌باشد. 

 

 

بزرگترین فرش دستباف جهان در مسجدشیخ زاید ابوظبی امارات متحده عربی، بافته شده توسط هنرمندان نیشابور خراسان ایران 

 این فرش، با ابعاد نزدیک به ۶۰۰۰ متر مربع با ۲ میلیارد و دویست و بیست چهار میلیون گره تک‌باف نامتقارن، با کوشش ۱۲۰۰ هنرمند بافنده شهرستان نیشابور با طرحی که دارای ۵ ترنج به قطرهای۲۰  و ۱۴ و ۷ متر در میان انبوه گل و بندهای زیبا، ظریف و متنوع در۴۰ رج و دارای ۲۵ رنگ؛ با تلاش طراحان، بافندگان توسط «شرکت سهامی فرش ایران»، در طی مراسمی با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی از بزرگترین فرش دستباف جهان در مصلای تهران رونمایی شد. و سرانجام این فرش بزرگ، به کوشش شرکت سهامی فرش ایران، به عنوان «Largest hand-woven carpet» در سال 2007 در فهرست رکوردهای جهانی گینس ثبت گردید تا نشانی باشد بر توانمندی‌‌های جهانی هنر و صنعت فرش نیشابور. اما گفتنی است با اینکه در وبگاه رکوردهای جهانی گینس، عبارت «Iran, Neishabur» (صورت نوشتاری درست= Iran, Neyshabur or Nishapur) در پروفایل مربوط به «بزرگترین فرش‌دستباف جهان» آمده است اما شایسته بود که با رایزنی شرکت محترم «فرش دستباف ایران» بخاطر گرامی داشتن هنر دست هنرمندان فرشباف نیشابوری، نام «نیشابور» به عنوان تولیدکننده یا محل تولید در گواهی (Certificate) گینس این فرش زیبا، ستایش‌انگیز و افتخارآفرین ایرانی ذکر می‎شد.

 

#1 عطف به: هنر و صنعت فرش دستباف؛ شاخص نیشابور در رکوردهای جهانی گینس

avatar
مسعود شیخانی - شنبه 02 اردیبهشت 1396  

با سلام
جملات قشنگی گفتید اما نفرمودید، چرا یک تابلو در ورودی شهر برای معرفی این توانایی و عملکرد نداریم؟ اکنون وضع کارگاه های بافت بزگترین فرشهای یک پارچه جهان در چه حالی است؟ اکنون بافندگان مظلوم بزرگترین فرش یک پارچه جهان مشغول به چه کاری هستند؟ راستی چند درصد از سود این گونه فرشها به همشهریان ما می رسد؟ چرا نیشابور یگ گروه بازاریابی بین المللی فرش ندارد؟ و؟؟؟؟

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۱۰۷۹
۲۰۳۶
۱۰۳۱۹۰۰۵