تقویم اخبار

تیر 1397
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

جمله غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار :طی روزهای گذشته در سفر به خراسان غربی، پارلمان بانوان شهرستان‌های آن منطقه را افتتاح کرده‌ایم


 

نماینده نیشابور در مجلس: دنبال کردن تاسیس استان جدید خلاف مصلحت نظام است؛ مسئولان مراقب سخن گفتن خود باشند

نماینده‌ی مردم شهرستان های نیشابور و فیروزه اظهار داشت: استفاده از عبارت تفرقه انگیز از سوی معاون سیاسی استاندار، حتما سهوی بوده، اما موجب نگرانی مردم نیشابور شده است. اگر افرادی به هر دلیلی به دنبال این قضیه باشند، خلاف مصلحت نظام عمل کرده‌اند. چراکه منابع محدود مالی کشور اجازه‌ی این عمل را نمی‌دهد.

حمید گرمابی گفت: آقای حسینی در جریان حساسیّت‌های زیادی که در این مورد وجود دارد هستند و باید بدانند در چنین مقام و موقعیّتی، هر کلمه‌ای که ایشان در سخنرانی‌ها به کار ببرند، بار سیاسی-اجتماعی بالایی می‌تواند داشته باشد. ایشان با تجربه‌ای که دارند باید حساسیت‌های مردم منطقه را درک کرده باشند!

این نماینده نیشابور افزود: با وجود عذرخواهی ایشان، آن‌طور که از پیام‌هایی که از سوی مردم نیشابور و فیروزه دریافت کرده‌ام، به نظر این اشتباه هنوز از دل مردم بیرون نرفته و امیدوارم ایشان در صحبت‌های بعدیِ خود بر اشتباه بودن کاربرد این عبارت «تاکید» کنند تا مردم به آرامش برسند‌.

گرمابی افزود: این موضوع، در هیچ‌ کدام از مباحث تقسیمات کشوری و از سوی هیچ مقام رسمی مطرح نشده و فقط در فضای مجازی مباحثی طرح شده که هیچ سندیت و جایگاهی ندارد

لازم به ذکر است، سرکار خانم چنارانی دیگر نماینده شهرمان، با انتشار فایل صوتی، اعتراض خود به سخنان معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی بیان نموده و تاکید نموده اند :

آقای حسینی باید استعفا دهد و گرنه عزل ایشان را از وزیر کشور پیگیری میکنیم..

 

#1 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
فیروزه اصل نیشابوری - دوشنبه 13 شهریور 1396  

سلام , مایه تاسفه که کم کاری نمایندگان قبلی نیشابور برای برگشت عظمت دوباره به این شهر (نیشابور)باعث شده ....شهر دیگر با دست درازی به آثار تاریخی وفرهنگی نیشابور مانند آتشکده آذربرزین مهروساختن فرهنگ وتمدن پوشالی سعی در مطرح کردن خود ورقابت با شهر بزرگ وتاریخی نیشابور را داره و امروزه ما بجای رقابت با شهرهای مهم ومتمدن هچون شیراز واصفهان وهمدان و... باید دغدغه رقابت با همچین شهر تازه تاسیسی را داشته باشیم .واقعا مایه تاسفه .تا دیرنشده نیشابور خودش باید دنبال احراز مرکزیت استان مستقل باشه تا عظمت قبلی خودش رو بدست بیاره.

#2 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
امیر - دوشنبه 13 شهریور 1396  

نماینده نیشابور در مجلس: "دنبال کردن تاسیس استان جدید خلاف مصلحت نظام است؛ مسئولان مراقب سخن گفتن خود باشند..منابع محدود مالی کشور اجازه‌ی این عمل را نمی‌دهد."
این جملات نشان میدهد نمایندگان نیشابور نه تنها برنامه و انگیزه ای برای استان شدن نیشابور ندارند, بلکه مخالف این طرح هم هستند.. افسوس بر این نمایندگان.

#3 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
کاظم کاظمی جم - آدینه 17 شهریور 1396  

من یه سبزواری هستم که زیاد به نیشابور رفت وآمد دارم. شهر خوب و قشنگی دارید. اما باید واقع بین بود . تا مسئله سبزوار جهت ایجاد استان حل نشه طرح ایجاد انسانی به مرکزیت نیشابور قابل طرح نیست. دوستانی که سری تو حساب کتاب تقسیمات کشوری دارند میفهمن من چی میگم. این حساسیت ها غیر از تاخیر بیشتر تو تشکیل استانی به مرکزیت نیشابور نتیجه دیگه ای نداره. تا تکلیف سبزوار مشخص نشه نمیشه کاری برا نیشابور انجام داد. زمانی که بجنورد مراحل استان شدن و طی کرد ماهم همین حال شما رو داشتیم. بجنورد یکی یکی بخشها رو به شهرستان میکرد و ما هیچی . چون اولویت با بجنورد بود خود دولتم برا تشکیل استان همکاری می کرد. آلان برا سبزوارم همینطوره. باید صبر کرد. این دوستان که مخالفت می کنند خودشون میدونند نتیجه کارشون در نهایت تاخیر در استان شدن نیشابوره. منم دوس دارم دوتا شهر با هم استان بشن اما چاره ای نیست. اما با صبر و حوصله همه کارها قابل آنجامه همین کاری که سبزوار کرد. طی ده سال مقدمات استان شدن و انجام داد. مسلما حق نیشابور استان شدنه هیچ شکی در آن نیست. اما با صبر و آماده کردن زیر ساخت ها. پس با ملتهب کردن فضا مانع پیشرفت شهرامون نشیم. این گره با همکاری و هماهنگی دو شهر قابل باز شد نه.

#4 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
محمدرضا - سه شنبه 21 شهریور 1396  

با سلام ب کاظم عزیز و ممنون بابت نظر لطفش ب خوب بودن نیشابور و نیشابوریان.از انجایی ک سعی در نوشتن پیامی منطقی و با استدلال داشتی پس با منطق و استدلال حرف میزنیم.من هم ب مشابه شما به دلایلی رفت و امد داشتم ب سبزوار و کاملا از نقاط ضعف و قوت هر دو شهر مطلعم از نزدیک...در بالا ذکر کردی ک نیشابور باید زیر ساخت هاشو اماده کنه ک کاملا مبهم است و تعریف زیر ساخت رو ارایه بده تا بدانیم چ چیز را باید درست کرد این رو از این جهت گفتم ک دقیقا چون نیشابور کاماا زیر ساخت های مناسب استان شدن رو داره سعی در انجام این امر هم میکنه.بحث دیگه ک گفتی سبزوار ده سال خودشو اماده کرده دقبقا چ چیز هایی رو اماده کرده عزیز!؟مطلب بعد ارتقا بخش هاست خب حق بده مردم نیشابور شخصیتشان و فرهنگ شان اجازه نمیدهد ک ب طور مثال برای ارتقا یک بخش وقتی اون بخش امادگی نداره از شهرهای دیگر ب ناخق دزدی کنند و دست درازی ب حق مردم اون شهر کنند ک بخواهند ارتقا دهند...هر چند ک چندین بخش مستعد و اماده ارتقا در اطراف نیشابور هم هست ک با تأیید و صدور مجوز ب رتحتی ارتقا پیدا میکنند و از همین رو اینکه سبزوار چند بخش حال بماند ک چگونه زودتر ارتقا داد دلیل نمیشود ک ملاک برتری و اثبات حق باشد!ب شخصه زیر ساخت رو در مباحث دیگری میدانم مثل وضعیت حمل و نقل هر شهر ک و راه های ارتباطی داخل شهر ک همون طور ک میدونی در شهرهای مهم و پرجمعیت کشور شاهد تقاطع های غیر هم سطح و زیر گذر و غیره هستیم چیزی ک در کمتر شهر غیر استانی انجام شده است.و از انجایی ک ب عنوان مثال در نیشابور بزرگترین زیر گذر ریلی کشور و تقاطع غیر هم سطح امام رضا هست بر خلتف صحبت شما نظر من اینه ک دولت داره مقدمات ارتقا نیشابور رو اماده میکنه چون اینها مسائلیست ک مربوط ب بیشتر مراکز استان هست خب در نمونه کوچکتر چون در سبزوار هستی خودت شاهد این هستی ک سبزوار تنها یک پل عابر پیاده دارد ان هم در خیابان کاشفی و بافت حمل و نقل ان مشابه روستایی بزرگ است.بحث دیگر درباره استان شدن نزدیکی نیشابور ب مشهد است ک اون همه در همین دهه اخیر شاهد بودیم مراکز استانی با فاصله کمتر نیشابور تا مشهد استان شدند.یا تراکم مراکز استان در غرب کشور رو ببین تا متوجه بشی این امر هم هیچ ملاک خاصی نیست.بحث دیگر بحث تاریخ و صنعت است ک خب تو بخش صنعت نیشابور در یک نظر بزرگترین صادر کننده شرق کشور است فولاد نیشابور.تاریخ هم ک خودت بهتر میدانی نیشابور ایر هشر ایران زمین شهر ماندگار ایران زمین شهر پایدار ایرانی زمین پایتخت کتاب و فرهنگ ایران است و تمامی این اسامی ب نیشابور اهدا شده است و ب عنوان مثال ب مشابه ذکر خراسان غربی ک یک تاریخ و هویت همگانیست و توسط بعضی افراد خودسر ب اشتباه جعل و تخریف نشده است...نیشابور ابروی ایران زمین است بخث ارتقای نیشابور فراتر از بحث منطقه ای و حتی ملیست...اوازه نیشابور ب واسطه بسیاری چیزها جهانیست از جمله برای مثال فیروزه مشاهیر تاریخ ...باعث خجل شدن ملت ایران است ک از دیکر کشور ها ببینند در ایران شهری ک دیگر کشور برای داشتن چیزی مشابهش حسرت میخورند مرکز استان نباشد و رسیدگی و ابادی اش در اولویت نباشد...بعد نگاهی کنند و ببینند صرف بودن در منطقه ای صعب العبور و دور افتاده شهری مرکز استان شده است در نزدیکی نیشابور و نیشابور خودش هیچ رسیدگی و ارتقایی برایش نشده است...بیایید کمی واقع بین باشیم برای حفظ ابرو وملت ایران همه ک شده باید نیشابور را ارتقا دهیم و پس از ان با کمک نیشابور سبزوار هم ب این چیز دست یابد...با تشکر

#5 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
پدرام مباشری - چهارشنبه 22 شهریور 1396  

سلام به دوست سبزواری بنام آقا کاظم وهمشهری خودم آقا محمدرضا, دوستان عزیز مهمترین زیر ساخت توسعه یک سرزمین یامنطقه یا شهر آب وهوا وخاک وموقعیت جغرافیایی آنجا میباشد وگرنه ایجاد فرودگاه ودانشگاه در هرمنطقه قابل اجرا میباشد واین ملاک بر داشتن زیرساخت نیست.به طور مثال در همه شهرهای دنیا گران ترین زمین ها ورقابت برسر چه مناطقی از شهر هست؟ بله درسته رقابت برسر مناطق خوش آب وهوای شهر وبیشترین سرمایه ها دراین مناطق جذب میشوند .حالا دوستان عزیز داشتن نام مرکز استان برای همه شهرها بدون داشتن زیر ساختهای اصلی باعت بروز مشکلات زیادی برای آن شهر میشود چرا که اگر شهری بدون داشتن آب وزمین حاصلخیز ومنطقه جغرافیایی خوب طالب مرکزیت استان شود پس از آن با فقر شدید آب وبیکاری ورکود تورمی وپیامدهای ناشی از آن دچار میشود .دوست عزیز سبزواری درسته که مشهد باعث عقب ماندگی شهرهای خوب نیشابور وسبزوار شده ولی باور بفرمایید ممکنه احراز مرکزیت استان برای شهر سبزوار مشکلات بیشتری به همراه داشته باشه . چون داشتن چند تابخش وروستابیشتر هیچ مشکلی از آب وهوا وخاک آن سرزمین را حل نخواهد کرد وفقط بر کمبود منابع طبیعی وافزایش بیکاری وتورم و... کمک میکنه .این جمله بنده از روی تعصب نیست ولی این مطلب را خیلی افراد غیر نیشابوری هم عنوان کرده اند که اگر دولت محترم همت کنه , نیشابور از هرلحاظ قابل توسعه میباشد , از لحاظ صنعت ,از لحاظ کشاورزی ,از لحاظ گردشگری ,از لحاظ علمی وفرهنگی, و... . امید وارم دولت محترم به موارد مهم تر که باعت هدر رفت سرمایه ملی نشود توجه داشته باشند. انشاء ... روزی برسد که شهر نیشابور وسبزوار با توجه به ظرفیت وپتانسیل های واقعی خود با جایگاه درخشانی برشند.

#6 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
کاظم کاظمی جم - چهارشنبه 22 شهریور 1396  

کیه که این توضیحاتی که شما درباره نیشابور دادی و
ندونه .کدوم کار تو این مملکت درست بوده که این شهرستان کردن بخش ها باشه. هر کس اندازه توانایی و نفوذی که داره تلاش میکنه یه امتیازاتیوبدست بیاره.نیشابورم خوب بوده از بخش بودن در سال 1316به مانند جغتای (یکی از بخش های سبزوار) حالا مدعی استان شدنه بازم خوب بودین. اما هیچ وقت ملاک تشکیل استان تقاطع غیر هم سطح و یا پل عابر پیاده نبوده و یا این چیزایی که شما نامبردی نیست. در زمان رقابت بین دوشهر نباید شهری که ارتقا پیدا نکرده مسیر عبورش به مرکز استان از درون شهر رقیب بگذره یعنی سبزوار برا رفتن به مرکز استان خودش مشهد نباید از درون مرکز استان دیگه ای بگذره. تو بحث تشکیل استان فرض بر تمرکز زدایی است و معمولا فاصله مرکز استان جدید تا قبلی باید رعایت بشه برا همین با وجود شهرهایی مثل سبزوار و نیشابور که شهرهای بعدی مشهد بودن بجنورد و بیرجند استان شدن. بحث بعدی داشتن شهرستان اقماری در اطراف شهر مدعی که بازم تفاوت قابل دید نه با یه گل بهار نمیشه. بحث بعدی مرکزیت داشتن شهر مدعی نسبت به شهرهای اطرافش هست که اگه یه نگاهی به نقشه راههای مواصلاتی دو شهر بندازی تفاوت قابل دید نه. تو بحث استان شدن شهرهای اطراف سبزوار با هم همگرایی دارند. شهرهای اطراف نیشابور خودشون مدعی هستند مثل تربت حیدریه ، کاشمر،سبزوار،قوچان . بازم منظور من این از مطلب قبل این حرفا نبود. منظور من این بود با تعیین تکلیف شدن وضعیت سبزوار مسیر برا ارتقا نیشابور باز میشه. هیچ وقت با کل کل و سنگ اندازی هیچکدوم از شهرامون به حق خودشون نمی‌رسن. برا هیچ کسی اهمیت نداره این دو شهر استان بشه یا نشه. دل هیچکی به حال ما نسوخته . حداقل خودمون به فکر هم باشیم.

#7 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
جمال آبادی - پنج شنبه 23 شهریور 1396  

آقای مباشری عزیز سلام.
از آب و هوا نگو که کلی میخندیم. الان سمنان و قم و یزد و کرمان و زاهدان و بندرعباس از سبزوار خشک ترن و منابع آبی شون از سبزوار کمتره و خاکشون هم از سبزوار بدتره مثل قم شوره زاره. اما همیشه درحال پیشرفت هستن و بعضیاشون مثل سمنان و یزد و قم کلی صنایع دارن و به مشکلاتی که شما گفتی برنخوردن تا حالا

#8 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
محمدرضا - شنبه 25 شهریور 1396  

سلام کاظم جان از سبزوار اقا شرمنده ها دیر ج دادیم ما(:مشکل اینه نه اینکه تو نیشابور کار و رفاه بیشتری نسبت ب سبزوار هست اینه ک یکی نیشابوری میاد نظر میذاره سری دوم ک میخواد بیاد سر بزنه ببینه چی ذکر شده در پاسخ طول میکشه...(:ولی خب دوستان سبزواری ماشالا خیلی تو نت و فضای مجازی فعال هستند خب جوونن دیگ میرن تو شهر یک چرخی بزنن میبینن یک خیابون کاشفی و یک خیابون بهار از مناطق تقریحی و گردشگریشون محسوب میشه دور و برم ک خب باغ و بوستانی نیست دیگ با موتور اکثرا برمیگردند خونه و خب میان تو فضای مجازی.مثل این میمونه چون شما نیشابور خودت میای زیاد ک یک بعد از ظهر بخوای بری بیرون بعد تمام مناطق دیدنی تفریحی و گردشگری ک میشه بری غیب شده و فقط یک خیابون امام مونده خب برمیگردی خونه بعد تو فضای مجازی اکتیو میشدی(:ب هر حال...حرف ب قدری زیاد است ک چ بگویممممممم ک ناکفتنش بهتر است.حاضر بودم یک وبلاگ میشد بزنم خیلی گرم و دوستانه بدون کم و کاست راجع ب استان شدن نیشابور بحث میکردیم بعد بنده دلایلی رو ک خب اینجا نمیشه گفت ب دور از هر توهینی چون در شان نیشابوریا نیست برات بیان میکردم بعد میدیدی ک کاملاا مجاب میشدی...چون با شهرتون شناخت کامل دارم و خیلی چیزا بود ک میشد بیان کرد...عزیز ما رو خیلی گیج کردی چطور شهرهای اطراف وقتی نوبت ب استان شدن نیشابور باشد مدعی حساب میشوند ولی وقتی سبزوار بخواد بگه استان بشه اینا تماما غیر مدعی!/:؟عزیز تربت حیدریه ک میگویی مدعی استان شدن است چون ب دلایلی حق هم دارد ولی توجیح نمیشه سبزوار بخواد استان بشه این توانایی ها حذف بشن!خب استان جدید بخوادرتشکیل بشه یکی از سه شهر باید مرکز و احتمالا بقیه زیر مجموعش بشن ک خیلی راحت در این مورد سبزوار زیر مجموعه نیشابور میشه مرکز استان شما هم نیشابور میشه و برای عبور و رفتن ب مشهد شماذاز دو مرکز استان رد خواهی شد خیلی اوکی و مرتب هست همه چیز مشکلش چیه!ببین نیشابوری ک صادقانه نگاه کنی دلایل خوبی هم برات پایین تر خواهم گفت در میشه گفت تمامی موارد برتری پر واضحی ب نسبت سبزوار داره هیچ وقت زیر مجموعه سبزوار نمیتونه باشه تربت حیدریم ک واقعا توانایب هاش بالاست و حرفاشونم ب حق هست زیر مجموعه سبزوار نخواهد شد پس سبزوار توانایی این رو نخواهد داشت ک بتونه جمعیت لازمه رو پیدا کنه چون شهرهای دور و بر ک ارتقا داده خودمونیم دیگ مثلا خوشابش در اصل جمعیت لازم رو نداشت ولی با یک سری موارد چهاررروستا از نیشابور سرقت کرد و ارتقا پیدا کرد حالا اون چهار روستا هم دارن برمیگردن ب دامن نیشابوریان ک دیگ بدتر خلاصه جمعبتی چندانی ندارن ک بشه خیلی روشون حساب کرد مناطق ارتقا داده رو ک بگی خب هستن و نیازی ب شهرهای اطرافرندارین برای ایجاد استان/:کاشمری ک نزدیک ب نیشابور هست تا ب سبزوار و اگر بخواد زیر مجموعه قرار بگیره نیشابور است چون این دو شهر از قدیم برادر و پیوند نزدیک ب هم دارن و مردمش بسیار با هم در رفت و امدند...خب پس مشکل خاصی برای استان شدن نیشابور نمیمونه.!اها بعد اینکه استان شدن بجنورد و بیرجند رو گفتی/:برادر اون زمان استان خراسان یکی بود عزیز وسعت بسیاری هم داشت ک مشهد توانایی رسیدگی ب جنوب و شمال ان رو نداشت چون میدونی شکلرخراسان قدیم بیشتر شمالی تارجنوبی بود تا شرق ب غربی...خب دورترین مناطق چ از سمت جنوب و چ شمال بهشون واقعا ظلم میشد تو رسیدگی.حقشون بود چون بهترین گزینه تو اون بمان برای استان شدن دررمنطقه خودشون بودند و تا مسافت زیادی هم شهر مدعی دیگری نبود پس با اینکه پس با اینکه شهرهایی مثل نیشابور سبزوار و تربت بزرگ تر و پر جمعیت تر بودند اما کاملا منطقی و درستش استان شدن انها بود ک موقعیت خوبی داشتند از لحاظ جغرافیایی.حال انکه در حال حاضر خراسان سه استان شده است و دیگر منطقه ای بسیار دوری ب اون صورت ک بیرجند و بجنورد دور بودند در استان خراسان نسبت ب مشهد نمونده پس الان دیگ اونجوری نیست ک ب قدری دور باشن ک دسترسی برمرکز استان براشون بسیار سخت باشه و دولت بگه خب درسته بقبه شهرها هم حق دارن ولی موقعیت جغرافیایی کاملا میفته در اولویت...نخیررالان شرایط ب گونه ایست ک اگر قرار باشه ک استان جدیدی تشکیل بشه برعکس تماما توجه میشه ب این جریان ک چ شهری قابلیت های لازمه و زیر ساخت ها رو داره.شما ببین الان نیشابور استان بشه فاصله جوین جغتای تا مرکز استان میشه دو ساعت و نیم اینا ک تقریباذبرابر میشه بارفاصله الان سبزوار با مشهد ک میبینی خب باذتوجه ب اینکه الان سبزوار زیر مجموعه مشهد و این فاصله رو داره اون زمان هم این فاصله مثل الان زیاد محسوبرنمیشه و منطقی هست چون الان این شرایط هست و موجوده در خراسان رضوی.بعد اینکه برادر استان شدن نیاز ب تامین جمعیت لازمه رو داره پس نکو ک باید اپل سبزوار استان بشه بعد نیشابورم ب خقش برسه خیر اینگونه نیست سبزوار استان بشه کاملا شرایط جمعیتی برای استان شدن نیشابور بهم میخوره و این کار دیگر انجام پذیر نیست نمیشه ک الان جمعیت مورد نیاز سبزوار برای استان شدن رو اوکی کرد و بعد بیای بگی خب فلان شهرات رو بده ما ک مام استان شیم بعدرجمعیت خودش کم میشه و نمیتونه استان باشه ک/:پس از هر طریقی ک منطقی نگاه کنی تقسیم اینده با توجه ب ظرفیت هر شهر میشه ک نیشابورم خودتردیدی و خوشبختانه از حرفات مشخصه ک قبولم داری این ظرفیت های زیاد رو...بعد دیگ میگی هر کی برای ارتقاذب توانایی و نفوذش نکاع میکنه خیر اینگونه نیست!مردم دیدن دار ایران اینکار رو دزدی و ناخقی و دست درازی ب حق دیگران میدانند و تا حایی ک ما مطلع هستیم اینجور کاری ک کاملا دزدی و ناحقی هست از سبزوار فقط برای ارتقای خوشاب سر زده است!!یادمه با یکی از دوستان سبزوار حرف میزدم ک تو اداره اب و فاضلاب بود اون زمان تو میدون سی هزار متری چندربارم میشد ک اب قطع میشد میگفت خلاصه ک سبزوار ب شدت دچار افت سطح سفره های زیر زمینی شده جوری ک ب حد بحران رسیده.بعد نیشایور ک سر سبزه و اب و هواش اینه مشکل داره بازم حالاراستان شدن سبزوار ب نطرت با افزایش جمغیت باعث بیشتر شدن کشاپرزی ک اکثرا هم سنتی ابیاری میشه نمیشه؟و بعد چگونه میخواد سبزوار با این حال اب مورد نیازشو تامینک نه!!!دریاوه و اینجور چیزام ک نزدیکش نداره فقط بعد مدتی میشه نتیجه اینکه ب شدت دچار کمبود اب میشه و با توجهرب بیابونی بودن دور و برش راه حلی هم براش نیست بعد یک سرمایه هنگفت برای استان شدنش الکی از بیت المال مصرف شده فقط!تهش هم باید شاهد مهاحرت مردم بود...چون این حریان واقعا جدی و قابل تامل هست...این دوستمون تو ادارهراب مثال های جالبی هم زد ک خودت هم دیدی دیگ.مثل اینکه بلوار های سطح شهر سبزوار رو سنگ کاری میکنن و تقریبا هیچ بلواری تو سبزوار نمیبینی ک توش شمشاد باشه و گیاه و اینا چونرمیکفت تامین اب و ابیاری اونها هم برای شهررسخته...مثل بلوار رازی یا بلوار دانشگاهتون یا همین بلوارها رو ب هر سمتی بریی مبینی...تو میدون سی هزار متری هم ک گفتم درخت سیمانی کاشته شده تا کمی ب ظاهر سر سبز میدون ک یکی از جاهایی ک مردم برای سفر ب نیشابوررو مشهد شبا مجبور ب توقف میشن میمونن...خلاصه بحث زیاده کربازم در صورت پاسخ دادنت مثال های درناک بیشتری رو بزنم برات ک واقعیت هم هست...پس اگر پاسخی ندادی درک میکنیم چون واقعارپاسخی هم نیست ک داده بشه مرسی

#9 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
کاظم کاظمی جم - شنبه 25 شهریور 1396  

سبزوار برا استان شدن نیازی نداره که با نیشابور و یا تربت رقابت کنه چون اصلا احتیاجی نداره به اونا و مدعی او نام نیست.نیشابور میدونه با تربت.مشکل همینه شما نیشابور و با سبزوار و تربت میبینی در صورتی که اینجوری نیست.راست میگی تربت استعداد استان شدن و داره چون اونم مثل سبزوار داره زیرساخت های تشکیل خودشو آماده میکنه.باز اگه بدت نمیاد یه نگاهی به نقشه شهرهای اطراف تربت بیندازی دلیل حرفمو می فهمی . تربت با شهرستان کردن بخشهاش خیلی از نیشابور جلوتره. اونا دارن فرودگاه خودشونم می‌سازند. دارن اصولی کار میکنند و نتیجه کارشونم میبینند. اگه بگم تو بحث استان شدن تربت از نیشابور خیلی جلوتره دروغ نگفتم. استان تربت همین الانم آماده شده. حالا به نیشابور نگاه کن یه فیروزه و دیگه هیچی. اونم اگه سبزوار استان بشه امکان داره بیاد استان جدید. شهر چکنه رو هم که شما نمی تونید شهرستان کنید اونم با استان شدن سبزوار تبدیل به شهرستان میشه میاد سبزوار. شما میمونید و مشهد . عزیز من شما باید بخش هاتونو شهرستان کنید چون هیچکدام از شهرهای تربت کاشمر سبزوار و یا قوچان زیرمجموعه نیشابور نمیشن. ما هم همچین توقعی نه از شما داریم نه از اونا.اصلا کاری به نیشابور نداریم . ما فقط رو شهرستانهای خودمون و بردسکن و در مرحله بعد خلیل آباد و بجستان حساب کردیم. و دیگه هیچی. حالا اگه فیروزه و چکنه هم اگه خودشون خواستن اشکال نداره. دید تو عوض کن. شما تنهایید. برید با تربت حیدریه کنار بیایید یه امتیازی از اونا بگیرید با تربت استان تشکیل بدید. اونم چون تربت مرکزیت داره تکلیف مرکز استان معلومه. ما مشکل جمعیت استانمونو یه جوری حل میکنیم. خیالت بابت جمعیت راحت. برا تامین آب هم دولت خودش یه فکری میکنه. سبزوار استان بشه شاید از نیشابور لوله کشی کردن آب آوردن سبزوار. خدارو چی دیدی.

#10 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
محمدرضا - شنبه 25 شهریور 1396  

اها خب ب شخصه ب چیزی ک میخواستم رسیدم.اینکه دوستان ببینند در پی ذکر دلایل منطقی پاسخی قانع کننده از شما کاظم عزیز دریافت نخواهد شد.ذکر اینکه کاری نداشته باش جمعیت رو سبزوار یکجورایی حل میکنه و کاری نداشته باش اب شهر ک با خشکسالی در سبزوار روبرو هستبن یکجوری جور میشه یعنی نوع منطق هر شخص در بحث...یکی از دوستان سبزوار رو با قم مثال زد قم یکم بالاترش شمال کشور هست و یک دریاچه ب اون بزرگی ک تا خیلی از اطراف دچار کمبود اب نیستند و میشه اب رو ب راحتی انتقال داد.سبزوار دور تا دورش بیابون خالیه عزیز دل هیچ کاری تاکید میکنم هیچ کاری نمیشه براش انجام داد از کجا اب جمعیت و کشاورزیشو بیاره!دیگ صادق باش ب قول قدیمی ها کج بشین راست بگو خودتون میگین انگار رو سبزوار قابلمه گذاشته شده ک مانع بارش رحمت های الهی ب اون میشه یک نگاه ب وضعیت میزان بارش و بارندگی سبزوار بکن با توجه ب اینکه وضعیت کلی ایران هم جوری شده ک رو ب خشکی و کم ابی ک هشدار مسوولین کشور رو در پی داشته بارها رسیده دیگ دلیلی نیست رو شهری سرمایه گذاری کنه ک دیر یا زود هیچ منبع ابی برای تامین مردمش براش باقی نمیمونه و باید خالی از سکنه هم بشه حتی!یادمه یک بار زمستون بود از نیشابور راه افتادم ب سمت سبزوار نیشابورربرف میومد و سرد رسیدیم ب نیمه راه ب سمت سبزوار برف ک قطع شد بماند هیچ اثری از بارندگی نبود و وقتی توی سبزوار ب راننده تاکسی گفتم ک نیشابور برف میاد اینجا بارونم نبود یعنی با تعجب نگاهم کرد و گفت کی تو سبزوار بارون و برف اومده ک الان بخواد بیاد...!ب شخصه سکوت کردم قانع شدم(:این مدل حرفای کوته فکرانه ک فقط برای خالی نبودن پیامت گذاشتی راه ب جایی نداره برادر اون همه متن پیام قبل رو ب کل زیر سیبیلی رد کردی ک جای خود ولیکن اب رو از نیشابور میگیریم عالی بود خخخخخخخخخ دمت گرم بسی خندیدیم(:تربت هم شرایط خودشو داره ب مدیریت سایت تفرقه انداز محترم سبزوار ک همه میدونن تو بخش دیگری از همین صدای مردم ب اسم تربت کامنت کذاشته بود گفتیم ربطی شهر تربت ب سبزوار نداره عزیز جانردفاعی داری از سبزوار ب تنهایی بکن اینکه تربت چیه و چیکار کرده برا خودش کرده ب سبزوار ربطی هم نداره اصلا.بعد فیروزه عزیز حان چسبیده ب نیشابور هست جوری ک فاصله بینشونم با کلی کارخونه و روستا جوری شده ک یکجورایی نیشابور فیروزه با هم دیده میشن...خلاصه ک باراینکه نظر جوابیه دادی هیچ پاسخی از کامنت قبلی رو ندادی...و بسیار ریز پشت گوش انداختی با این حال دیگ دوستان خوندن نظرات رو خودشون فهمیدن یک سری چیزا رو از حرف های من و حرفای شما(:میگم حالا ک زیاد نیشابور میای بد نیست ب بزرگترین پیست افرود کشور در نیشابور و یا اردوگاه ممتاز کشوری باغرود محیط زیست خسروی مسجد چوبی خیام عطار کمال الملک بی بی شطیطه امامزاده محروق شازده علی اصغر بوژان باغ ونیز شادیاخ ارامگاه مشاهیر عطار ...و بسبار مکان های دیدنی دیگه هم سر بزنی...(:راستی توی سوپر مارکت های سبزوار پر است مواد و لوازمی ک در نیشابور تولید شده است مثل لبنیات ک تو اسم های مختلف هست.سعی کن از اون ها استفاده نکنی چون وقتی از نیشابور بد میگی نمک خوردن و نمکدان شکستن محسوب میشه...بازم مرسی ک دلایل هر چند کوته بینانه و تنگ نظرانه ولی محترمانه را بیان کردی با تشکر

#10.1 عطف به: عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
جمال آبادی - یک شنبه 26 شهریور 1396  

محمدرضا جان سلام

۱- در مورد جمعیت گفتی؛ سبزوار همین الانشم از ۷ تا مرکز استان و از خیلی شهرهای مدعی استان شدن مثل جیرفت و لار و ایرانشهر و... پرجمعیت تره و شایستگیش بیشتره و محدوده ای که میخواد استانشو تشکیل بده از خیلی مدعیان مثل کاشان بیشتره.

۲- در مورد آب گفتی؛ موضوع آب الان موضوعی جهانی و ملی شده و همه جهان و ایران باهاش دست به گریبان هستن. در ضمن منابع آبی نیشابور هم اصلا حال و روز خوبی نداره و حتی بعضی مواقع از سبزوار بدتره و نشست زمین در دشت نیشابور خیلی بیشتر از دشت سبزواره. یادمه حدود یک ماه پیش شبکه مستند در مورد وضعیت بحرانی دشت نیشابور مستندی پخش کرد. اون صنایعتون مثل فولاد خراسان و نیروگاه نیشابور و... داره کلی آب از سفره های زیر زمینیتون می بلعه.

۳- از انتقال آب گفتی؛ برنامه بلند مدت دولت برای تامین آب خراسان رضوی و شهرهای بزرگش مثل مشهد و سبزوار و نیشابور و تربت حیدریه و دیگر شهرها، انتقال آب از دریای عمان و از کشور تاجیکستان هستش. در ضمن در بحث انتقال آب از دریای خزر که فعلا متوقف شده، این خط لوله انتقال از بین شاهرود و سبزوار عبور کرده و به دشت های کویر و دشت لوت رسیده و به خط انتقال از دریای عمان و خلیج فارس متصل میشه. بنابراین مشکل انتقال آب هم حله.

۴- در مورد قم گفتی؛ فاصله سبزوار تا ساری فقط حدود ۷۰ کیلومتر بیشتر از قم تا ساری هستش. اینو هم بدون که الان شهرهایی مثل زاهدان، کرمان، یزد و بیرجند در شرایط کم آبی بدتری از نیشابور و سبزوار قرار دارن اما روز به روز دارن پیشرفت میکنن و جمعیتشون زیاد میشه. در ضمن این شهرها وضعیت کشاورزیشون هم خیلی بدتر از سبزواره مثل زاهدان و بیرجند و یزد و قم

۵- اگه نیشابور بارشش یکم بیشتر از سبزواره، بخاطر نزدیکی به کوههای بینالوده. تازه همین یکم بارش بیشتر هم به لطف گرمای نیروگاهتون در حال کاهشه. در ضمن ما سبزواریها از بیابانی بودنمون سودهای زیادی بردیم. یکیش مسئله حمل و نقله. الان فرودگاه بجنورد بخاطر نزدیک بودن به کوهستان بیشتر مواقع پروازاش لغو میشه. اما در سبزوار که این اتفاق خیلی کم میفته. دولت بخاطر دوری جاده های سبزوار از کوهستان، بیشتر ترغیب میشه برای جاده سازی و الان جاده هاش همه شریانی اصلی هستن برعکس نیشابور که بجز جاده تهران - مشهد، بقیه جاده هاش فرعی بین روستاییه.

۶- بله مسئله تربت حیدریه شاید برای سبزوار ربطی نداشته باشه ولی برای نیشابور یه زنگ هشداره که ممکنه تربت حیدریه حتی زودتر از نیشابور استان بشه چون خیلی از زیرساختا رو فراهم کرده. فیروزه ۳۸ هزار نفری هم باشه برا خودتون ما خودمون اینقدر شهرستان اقماری داریم که به بخشهای نیشابور چشم نداشته باشیم. اون ۴تا روستای ۲۵۰۰ نفری تونو هم بیاین بگیرین البته اگه تواناییشو مسئولینتون داشته باشن.

۶- اگه نیشابور بزرگترین پیست آفرود رو داره، سبزوار هم چندین دوره قهرمان لیگهای کشوری مثل هندبال و کشتی رو داره و حتی تو مسابقات آسیایی هم شرکت کرده. و ورزشگاههای ۱۵ هزارنفری مخصوص مراکزاستانها و شهرهای مهم درحال ساخت داره. ضمناً در دانشگاههای سبزوار تعداد زیادی از نیشابوریهای عزیز مشغول هستن و همینطور این تعداد زیادی از این هموطنان نیشابوری از فرودگاه سبزوار استفاده میکنن پس خیلیاشون مدیون سبزوار و سبزواریها هستن و نباید نمک خورده نمکدان بشکنن و از سبزوار بد بگن.

۷- اینم یه لیستی از جاذبه هایی که تو خود شهرستان سبزوار قرار دارن. وقتی اومدی سبزوار یه سری بهشون بزنی خوبه تا یه وقت خودتو نگیری که جاذبه های سبزوار کمتر از نیشابوره.
مسجد جامع سبزوار٬ مسجد پامنار با قدمت ۱۲۰۰ سال و یکی از دو مسجد منارجنبان ایران٬ بازار تاریخی سبزوار، خانه های تاریخی عظیمیان و امین التجار، مصلی سبزوار٬ تپه باستانی عیدگاه، میل خسروگرد - بلندترین سازه تاریخی شرق کشور٬ اولین موزه نفت ایران، خانه باغ اسکویی٬ آرامگاه حکیم سبزواری٬ مدرسه علمیه فخریه - قدیمی ترین مدرسه ایران٬ چنار ۲۵۰۰ سالهٔ کیذقان، پناهگاه حیات وحش شیر احمد٬ منطقه شکار ممنوع پروند، بقاع امامزادگان شعیب و یحیی(ع)، بوستان شهدای گمنام - بام سبزوار، حمام تاریخی قیصریه و طبیعت ییلاقات طبس و دلبر

اما اینو بدون جایی رو بخاطر مکانهای گردشگری استان نمیکنن.همونطور که الان مکانهای گردشگری سبزوار از خیلی مراکز استان مثل بجنورد، بیرجند، زاهدان، سمنان، شهرکرد، ایلام و... بیشتره.

#11 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
جمال آبادی - شنبه 25 شهریور 1396  

سلام محمدرضا جان

۱- اتفاقا تا جایی که ما شنیدیم نیشابور وضعیت سفره های زیرزمینی اش بدتره به دلایلی همچون وجود صنایعی که آب زیادی مصرف میکنن مثل نیروگاه برق و مجتمع فولاد خراسان و این صنایع هم مانع از بارندگی زیاد تو نیشابور شدن و نشست زمین تو نیشابور خیلی بیشتره. کل این نکات تو همین سایت روزنه هم گفته شده.

۲- در مورد کشاورزی و دامپروری بهت بگم که سبزوار رتبه اول تولید مرغ و ماهی استان رو داره، ۱۵ درصد مرغ کشور رو تامین میکنه و تولید ماهی اش بیشتر از ۸ استان کشوره و بزرگترین تولیدکننده فلفل قرمز و گیاهان دارویی در ایرانه و کلی قابلیتهای دیگه که در اینجا نمیگنجه

۳- در مورد مسئله آب سبزوار از بسیاری از مراکز استان مثل بیرجند، سمنان، زاهدان، کرمان، یزد، بندرعباس، قم، و بوشهر اب و هواش خوبتره و میزان آبش بیشتره پس این دلیل نیشابوریا برای استان شدن دلیل خوبی نیست. تو استانم آب و هوای قوچان از شما خیلی بهتره

۴- در ضمن عقاید خودتو در قالب اون دوست سبزواریت که در اب و فاضلاب شاغله بیان نکن. این کلکها دیگه خیلی قدیمی شده عزیزم. اینهمه شهر خشک تر از سبزوار مثل قم و یزد و سمنان آیا از جمعیت خالی شدن؟ خیر جمعیتشون هرروز داره جمعیتشون بیشتر میشه و پیشرفتهای بیشتری میکنن. شما نیشابوریا برین ورودیای شهرتونو درست کنین مثل ورودی از سمت سبزوار

۵- شوخی نکن با ما تو نیشابور رفاه بیشتری هست که نیشابوریهای عزیز که برای امور بهداشت و درمان، دانشگاهی، فرودگاه مجبورن برن مشهد و سبزوار و محتاج این دو شهر هستن؟ سبزوار فقط در مسئله اشتغال در صنعت کمی مشکل داره که این مشکل در کل ایران وجود داره و تا حدودی محتاج نیشابور و جوین هستن. اما تو خراسان غربی هم صنایع خوبی در حال ساخته مثل فولاد و خودروسازی

۶- سبزوار هم جاذبه های گردشگریش زیاده منتها تبلیغات زیادی صورت نگرفته روشون. من شهرهای زیادی رفتم بیرجند و زاهدان و سمنان و بجنورد و ایلام و شهرکرد در مقایسه با سبزوار خیلی عقب هستن به لحاظ گردشگری و این جاذبه ها ملاکی برای مرکز استان شدن نیستند. شما هم فعلا برین مواظب جاذبه های خودتون باشین. مثل باغ سعیدی و باغ امین الاسلامی. سبزوار پارکهای شهریش خیلی بیشتر از نیشابوره. اینو خیلی از همشهریانت تو همین سایت روزنه گفته اند.

۷- در مورد وبلاگ گفتی، بدون که در سبزوار تعداد سایتها و وبلاگهای بسیار زیادی درباره استان شدن سبزوار وجود داره. به عنوان نمونه میتونین به وبلاگ خودم www.golezire.blogfa.com و کانال تلگرام golezire@ مراجعه کنین.

۸- شهر عزیز تربت حیدریه همیشه مدعی استان شدن بوده و هست و در این زمینه حتی از نیشابور جلوتره به لحاظ داشتن شهرستانهای اقماری، دانشگاههای متعدد و بویژه دانشگاه علوم پزشکی، منطقه نفتی مستقل از مرکز استان و.... اما تربت حیدریه در مقابل سبزوار از دو ویژگی محروم است:
الف: جمعیت شهر تربت حیدریه ۱۴۰ هزار نفر است و برای مرکز استان شدن جمعیتی حداقل ۲۰۰ هزارنفری لازم است.
ب: فاصله تربت حیدریه تا مشهد ۱۵۰ کیلومتر بوده در صورتی که فاصله ای حداقل ۲۰۰کیلومتری از مراکز استان اطراف لازم است.
اما با همه اینها بازم برای استان شدن تربت حیدریه بدلایلی که ذکر کردم، ارجحیت بیشتری به نیشابور دارد.

۹- محمدرضا جان از این فکر و خیالات خام نکن که سبزوار زیر مجموعه شهر عقب مانده تر از خودش بشود. دولت هم سیاستش بر تمرکز زداییه و نمیاد بخاطر ۲۰ هزار جمعیت بیشتر نیشابور، سبزوار رو که از همه ملاکهای استان شدن از جمله جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر، فرودگاه، دانشگاه های معتبر، وجود شهرستانهای اقماری، وجود مرز مشترک با استانهای دیگه ووووو... برخورداره ول کنه بیاد تو ۱۰۰ کیلومتری مرکز استان، کلانشهر مشهد دوباره یه مرکز جدید تشکیل بده در صورتی که مشهد بهتر میتونه به نیشابور برسه نسبت به سبزوار. چون نیشابور به مشهد نزدیکه. در ضمن اگه قرار بود به همین راحتی سبزوار بیاد زیرمجموعه نیشابور که چالش تقسیم خراسان اینقدر طول نمی کشید. بهت قول میدم سبزوار زودتر استان میشه حالا وایستا ببین. کسی هم نگفت تربت حیدریه بیاد زیرمجموعه سبزوار چون تربت حیدریه در یک نقطه دیگری از استان هستن و چنین چیزی که تربت و نیشابور بیان زیرمجموعه سبزوار امکان نداره

۱۰- عزیزم درسته جمعیت کم شده اما بخشامونو ارتقا دادیم تا برای استان شدن کار راحت تری داشته باشیم. نه مثل نیشابور که فقط یه فیروزه داره. سبزوار، کاشمر، بردسکن، خوشاب، جوین، جغتای، داورزن، ششتمد، خلیل آباد، بجستان شهرهای خراسان غربی خواهند بود انشاالله. اما همه اینها با هم حدود ۸۵۰ هزار جمعیت دارند که از ۴ استان کشور بزرگتره و با خراسان شمالی تقریباً برابره

۱۱- در مورد ارتباطات با کاشمر گفتی. سبزواری ها هم با کاشمریهای عزیز ارتباطات زیادی دارن، کاشمریهای زیادی در سبزوار ساکن هستند و الان سبزوار روزی ۲تا اتوبوس مستقیم واسه کاشمر داره. نیشابور اتوبوس داره واسه کاشمر؟ تازه اگه گوگل مپ نگاه کنی جاده سبزوار - کاشمر، زرد رنگه به معنی جاده شریانی اصلی. جاده نیشابور - کاشمر خط سفید رنگه یعنی جاده فرعی روستایی که تازه کلی مشکل آسفالت و باریک بودن داره. در صورتی که مرکز استان باید به همه شهرها راه های مناسب داشته باشه. حالا به هرحال موقع تقسیم استان مشخص میشه کاشمر دوست داره زیرمجموعه کدوم شهر باشه

۱۲- چه استدلال بی ربطی کردی. خب اگه سبزوار استان بشه که مسافت جوین و جغتای و خوشاب و داورزن و ششتمد و بردسکن و کاشمر و بجستان و خلیل آباد بازم کمتر میشه تا مرکز استان و اینا اگه بیان زیر مجموعه نیشابور فوقش ۱ ساعت راهشون نزدیکتره میشه اما اگه بیان زیرمجموعه سبزوار بعضیاشون تا بیشتر از ۲ ساعت هم راهشون نزدیکتر میشه.

۱۳- میشه بگی نیشابور چه زیرساختی برای استان شدن داره؟ هتل؟ فرودگاه؟ شهرستان اقماری؟ مرز مشترک با استانهای دیگه؟ اورژانس هوایی و منطقه مستقل نفتی؟ ما نگفتیم نیشابور بخشاشو بده به ما تا استان بشیم. ما خودمون اینقدر شهرستان اطرافمون داریم که محتاج شما نباشیم. اون چهارتا روستای ۲۵۰۰ نفریتونو هم بیاین بگیرین البته اگه مسئولینتون تواناییشو داشتن

۱۴- در آخر هم باید بزار یه مثالی برات بزنم. زمانی که قزوین استان شد، جمعیتش کمتر از کرج بود اما چون دورتر از تهران بود و سیاست دولت مبنی بر تمرکز زدایی بود و قزوین هم با استانهای دیگه مرز مشترک داشت، اول قزوین سال ۷۶ استان شد و ۱۳ سال بعد هم نوبت کرج شد. حالا هم حکایت سبزوار و نیشابور حکایت قزوین و کرج هستش. پس هرچی بیشتر با استان شدن سبزوار مخالفت کنید در واقع به ضرر خودتون خواهد بود. خلاصه از ما گفتن بود.

موفق و موید باشید در پناه خداوند منان

#12 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
محمدرضا - سه شنبه 28 شهریور 1396  

اوه ماشالا دوستان سبزواری خیلی پیگیرن تو فضای مجازی تاکید بر گفته گذشته ک گفتیم برا نبود شغل و کار تو سبزوار و امار بالای بیکاریشون باعث میشه تو نت اکتیو باشن(:بعد جالبه ذکر میکنن ک سبزوار خودش همه چی داره و تمام ظرفیت های استان شدنش هم توش هست ولی ترسشون از بیداری مردم نیشابور و ظرفیت های نیشابور پس برای چیست جای تاملی بس عمیق دارد ک در واقع میدانند حق ب واقعه با چ کسی است...بگذریم تکرار مکررات شده است دوستی از سبزوار میاید و بدون خواندن مطالب بالا سعی در دفاعی در حد خود میکند حال اینکه بالاتر مطالب مربوط ب بحث هایی ک عزیز جدید بیان میکند را پاسخ داده ایم...بریم ببینیم این عزیز چیا گفته((:

۱-خب با توجه ب اینکه در شماره گذاری هات ایراد هست موضوع بندی جواب میدم.در باره جمعیت گفتی ک سبزوار همین الانشم از هفت استان بزرگتره/:/:/:/:/:/:/:با توجه ب اینکه بعد مشهد نیشابور دومین شهر پرجمعیت است پس نیشابور علاوه برا اون هفت شهر و مابین ان از سبزوار بزرگتر است و پرجمعیت تر برتری نیشابور ک مشخص است/:/:/:مبحث بعد اب و هوا/:یک نگاه عقلانی ب اب و هوای هر دو شهر انداخته ای ک قیاس میزنی/:نیشابور با اشتغال و زایی و این اب و هوا مثل دیگر شهر ها کمبود اب زیر زمینی دارد بعد سبزوار ک بیابان است و بیابان است و بیابان و صنعتی ندارد دچار نه تنها خشکسالی بلکه دچار ترسالی متوسط و شدید است انچه ک عیان است چ خاحت ب بیان است برادر.جوری از وضعیت اب و هوای سبزوار دفاع میکنی ک شما در جنوب کشورید و ما در شمال و مردم از نزدیک وضعیت شما را ندیده اند/:سبزوار بدون صنعت دچار ترسالی متوسط و شدید است بعد با مرکز استان شدن و ایجاد صنعت و مصرف بالاتر اب و افزایش جمعیت و ب طبع ان افزایش کشاورزی ک نود درصد مصرف اب را دارد چ شود...(:تا جایی هم ک همه میدانیم سبزوار از سال نود و سه هشدار جیره بندی اب درذان بوده است حال الان ک سه سال گذشته است و ...از دشت نیشابور سخن گفتی با توجه ب اینکه اب و هوای این دو شهر ب مانند تاریه و صنعت و رفاه مردم قابل مقایسه نیستند خودتون رو با خودتون مقایسه میکنم ک سالانه دویست و پنجاه میلیون متر مکعب افت اب داره و ک میشه معادل سی متر مکعب کاهش ذخایر...ک از اونجایی ک بارش رحمت های الهی در این شهر بسیار کم است و امار بارش نشان دهنده میزان کم ان سفره های اب سبزوار تغذیه نمیشن و هر سال صرفا بدتر شدن اپضاع رو با تپجع ب بیابونی بودن سبزوارو اطرافش شاهد خواهی بود ک این یعنی نبود یک اینده برای بقای شهر!!!!و اینم بدون با توجه ب اینکه نیشابور نزدیک مشهد است و مشهد دومین کلان شهر کشور پس کمبود اب ان در اولین کشور است و با توجه ب نزدیکی نیشابور ب مشهد میتوان برای نیشابور هم از این حیث استفاده کرد ولی سبزوار...(:بماند ک شما نیشابور را تا ورودی اش از سبزوار دیده ای و ب مابقی ان سر نزده ای از قرار معلوم تا از نزدیک شاهد وضعیت ان باشی...سبزوار با توجه ب روند کاهش ذخایرش تا چند سال اینده با حیره بندی مواجه خواهد شد.از مجموع شونزده شهر استان psiسبزوار و سه شهر دیگ ب یک رسیده ک از این بین سبزوار از بقیه ان ها هم بیشتر است.در کل این مطلب رو بخون تا کمی ذهنت باز شود.www.icana.ir/Fa/News/297653/محصول-کمبود-آب-در-سبزوار«بیکاری»-و-«مهاجرت»-است
بله همون طور ک میبینی سبزوار دچار مهاجرت شده است...و این نشون دهنده ضعف این شهر در موارد بسیاری است...دیگر چ بگویم ک ناگفتنش بهتر است...این خود هزار مطلب را نشان میدهد از جمله توجه شما رو ب بالاتر رفتن جمعیت نیشابور از سبزوار و گذاشتنش کنارراین موضوع دعوت میکنم...همین رو بذار کنار عدم سرمایه گذاری دپلت در سبزوار ب دلیل نبود اینده ی بقا!و...همینم بذار برای اینکه سبزوار استان نمیشه چون نمیشه توش صنعت ایجاد کرد چرا چون ظرفیت تغذیه اب صنایع رو نداره چرا چون نبود صنعت با استلن شدن این شهرردر تضاد هست چرا چون رشد جمعیت رو در پی داره استان شدن و چون کاریرنیست تو شهرتون باز شاهد مهاجرت خواهید بود و این یعنی هیچ دلیلی برای صرف و سرمایه گذاری دولت تو این شهر وجود نداره...کشاورزی و این بحث ها در جای خود...حالا همینو از این دید ببین ک نیشابور الانشم صنعتیه کاملا و ظرفیتشو همین الان داره...اون پروژه انتقال اب هم چون شهرهای بسیاری دچار کم ابی هستن انجام اینگونه پروژه ها برای امثر نواحی کشور باید باشه و با توجه ب سنگین بودن این پروژه ها ک از ابتدای خشکسالی مطرح شده و انجام نشده دلخوشی خوبیست برای شما دوست عزیز مگر بحث خشکسالی شما برای یک سال و دو سال قبل بوده!باز تربت موقعیت جغرافیایی اش قابل توجبه تراست ولی سبزوار...(:پاسخت درباره قم بسیار جالب است باشد ک رستگار شوی((:کل حرفات ب کنار اینکه میگی فاصله سبزوار تا ساری فقط هفتاد کیلومتر بیشتر از قم تا ساریست بحثی بود ک بنده ب شخصه قانع شدم و حق را تماما ب شما میدهم خخخ چرا زودتر بیان نکردی و ما را از جهل نرهانیدی(:همنانا این نشان دهنده اگاهی شما در بخث جغرافیای ایران و درستی تمامی دیگر حرفایت است(:برای مبحث بارش هم ک کمتر از نیشابورین استدلال های زیبایت را در توجیه این بخث مهم و ضعف حل نشدنی تان و چگونگی در یک حیرتیم(((:

و اما در بحث تربت حیدریه باز هم میگوییم تربت حیدریه شهری عزیز و دوست است ک ب هیچ عنوان با ذکر نامش و سعی در گرفتن پاسخ برای دشمنی میان این دو شهر نکن ک این سیاست سایت معروف و تفرفه انداز شهرتون هست و خیلی وقت است نخ نما شده ...و باز هم میگیم تربت حیدریه بسیار خوب و موفق است ولی چون از لحاظ جغرفیایی بهتر از سبزوار است پس تنها ملاک شما را زیر سوال میبرد و در بین سه شهر مدعی شما را رسما سوم میکند برادر...برای بحث چهاررروستای نیشابور ک ب ناحق دزدیده اید برایت پاسخی جز تاسف ندارم...تمام منطق و فرهنگ خود را در این نظر برای چهار روستا بیان کردی...بحث بعدیت بحث ورزش است خب همین دیروز سنگ نورد نیشابوری افتخار افرین شد و در نیشابور ورزش هایی هست ک در سبزوار ب کل وجود ندارد مثل کایت سواری و اموزش ان و موسسه اش ک در دارایی واقع شده است پس بحث را ب بیراهه مکشان...وجود توانمندی مثل پیست افرود را با یک تیم ورزشی یکی میدانی جالب است...بحث دانشگاه هم ک گفتم مشکلی نیست چند سال در دانشگاه های شما تحصیل کنند و یک عمر در نیشابور زندگی کنند(:بحث بعدیت گردشگری هست ک زیر ساخته هر شهره و نیشابور در کنار مابقی ظرفیت هاش داره...دوستمون مسجد جامع سبزوار رو یک جاذبه مرکزی و گردشگری سبزوار میدونه /:بازار جامع سبزوار/:اصن تورلیست بالا اسمی من از این دو مورد برده بودم/:بماند ک نیشابور هم بازار سرپوش داره هم مسجد جامع ک هرردو هم تاریخی ان و با قدمت...منتهی شمایی ک اینا رو جاذبه کردشگری میدونی جالبه(:اره طرف از غرب کشور بلند میشه میگه بریم تا بازار سرپوش سبزوار((:چناری ک گفتی کجاش تو محدوده شهری سبزواره؟؟؟؟؟!!تو محدوده شهری سبزوار هیچ جاذبه ای ندارین بماندرمابقی ک گفتی هم هیچ جاذبه ی خاصی ندارن گواهش هم امار پایین گردشگری سبزوار هست...اون تپه باستانی هم ک دوستمون میگه عمساشو سرچ کنین میبینین ک بدون هیچ حفاض و پنهایی رها شده روی سطح محدودش خار و گیاهانی رشد کرده ک در حال خرابی و نابودیش هست و هیچ حفاظی و محافظسردر برابر وزش باد هم نداره...سرچ کنین میفهمین خودتون.دیگ بحث موزه رو میگه این دوستمون موزه ای ب مشابه موزه کاروانسرا رو جاذبه کامل توریستی میدونه(:خب ندیدی برادر نمیفهمی هر چی بگیم جاذبه یعنی چی چون نداشتین...افلاک نما هم میداشتین شما چیکار میکردین(:تو کشاورزی ک کلا با چ رویی این مبحث رو بیان کردی ما موندیم خخ خب همین دیگ همین پرورش ماهی تو شهر بیابانی خودش نشان از استفاده صحیح از منابع و ظرفیت ها داره(:تو شهری ک خشکالی داره تولید ماهی واقعا عقلانی و ب صرفست (:بعد موضوعی ک گفتی درباره مسئله ای ک کارمند اداره اب سبزوار گفت مگه مورادی ک ذکر شده واقعیت نداره ک بماند شما چرا مورادی ک ذکر شده توش رو جوابی ندادی و بحث رو ب بیراهه کشوندی!بله تو بلوارهاتون درخت کاری نیست چون اب برای ابیاریشون کمه و ب صرفه نیست عمق فاجعه کمبود اب اونجا در این حد است...مسئله ی بعدی ک گفتی بحث رفاه هست(:اره نه اینکه هر روز برای تفربح تو شهرتون بین تعدادی کثیری از مناطق دیدنی و تجاری و تفریحی دو دل هستین حق با شماست رفاه رو شما ب حد کمال رسوندین(:یک پاساز درست و حسابی ندارین بعد مجتمع تجاری ک جای خود(:برا درمان هم ک گر صبررکنی ز غوره حلوا سازیم تو همون سایت معروفتون سه صفحه متن راجع ب اینکه چرا هندی ها و ایتالیایی ها بعد از برجام میخوان در تعداد شهرهای اندکی مثل نیشابور سرمایه کذاری کنن و در سبزوار هیچ خرکت خاصی در برنامه ریزیش نیست بیان شده...همون طور ک در جهت پیشرفت درمان در شهررفیروزه بیمارستان جدید در حال احداث رو درست کردیم و تجهیز و گسترش بیمارستان حکیم انجام شده ساخت بیمارستان های جدید هم در اولویت است.بعد مبحث بسیار فان پارک ها رو بیان کردی ک قربونت نیشابور از سبزوار ک واردش میشی کل شهرش پارک محسوب میشه چون پوشش گیاهیش زیاده سبزوار خشکه و بی اب در نتیجه تو شهر برا رسیدگی بهشون یک زمینی رو درخت میکارن ک همون رو مواظب باشن دیگ کشش این رو نداره دور تا دور شهر سر سبز باشه برادر(:در مورد وبلاگ به به پس شما نویسنده اون وبلاگی خیلی هم خوب پس الان یکی از بهترین های سبزوار شناسمون این پاسخ های های بسیار زیبا را ذکر کرده است((:بحث وبلاگ رو رو کلا متوجه نشدی گفتم برای ازادی کامنت یک ولچبلاگ میشد بزنم با هم ریز ضعف های سبزوار رو ک اینحا قابل ب ذکر نیست برات اشکار میکردیم...مبحث بعد برتی های سبزوار رو ب تربت حیدریه ذکر کردی ک بنده دلیلی نمیبینم تو سایت نیشابور از این جریان دفاع کنم یا حرف بزنم منتهی امر اون دویست کیلومتری ک میگی کرج با فاصله بسیار کم استان شد جدا از جمعیتش این قانون رو تو اخرین تقسیم ندید گرفتن(:حالا اونجا جمعیت کرج بیشتره و زیاده بودجه و انکانات بیشتری هم میگیره اینجا ب نسبت جمعیت و وسعتش بودجه و امکانات برای استان اینده.خیال خام رو ذکر کردی اگر اینگونه ک شما توجیه برتری میاوری بود ک تا اکنون سبروار استان بود پس ب این شیوه نیست برادر بالاتر ذکر کردم موضوع فاصله الان ک استان خراسان کوچک شده مطرح نیست ظرفیت و زیر ساخته ک نیشابور برتر از سبزواره و میتونه اونو ب عنوان زیر مجموعه بگیره ب راحتی و حال خواهی دید ک با تاسیس استان اینده چ شهری زیر مجموعه چ شهری میشود مشکلی نیست.بماند ک با گذر زمان ک ب ضرر سبزوار است نیشابور هم مناطق مستعدش را ارتقا میدهد و دانشکده علوم پزشکی اش دانشگاه میشود و اگر جریان فرودگاه هم حل شود ب کل سبزوار حرفی برای گفتن ندارد(:ولی سبزوار خیر زیرا ضنعت را نمیتواند داشته باشد ب علت مشکلات اب و اینده اش مشخص است.موضوع بعد کاشمری ک نزدیک ب نیشابور است رو گفتی لحن صحبت هایت عوض شد(:چرا چون اگر کاشمری ها علاقه نشان ندهند سبروار توانایی جمعیتی را ندارد مناطق قابل ارتقای نیشابور را چرا نام نمیبری ک تنها با گرفتن یک مجوز ارتقا پیدا میکنند و جمعیتشان برای ارتقا و زیر ساختشان مناسب است.جاده مهم است یا نزدیکی برادر(:خیر راست میگویی اتوبوس نیست ملت هنوز با اسب و شتر میرن سفرشون و میان/:عجب اپشن خاصی دارید اتوبوس((((((:دیگ ارتباط نیشابور و کاشمر رو شما بحثی نکن چون مردم خودشون دارن میبینن .همین الان خودت میگی تربت حیدریه با توجه ب مسافتش یک ساعت و نیم الی دو ساعت راع داره تا مشهد بعد سبزوار استان بشه ک شهر های ارتقا داده شده تربت حیریه هم هیچ نفعی نمیبرند از این استان شدن سبزوار ک.چرا از سمت خودتان فقط مسافت رو میسنجی ازراین سمت ب نقشه نگاهی ننیکنی و زیرکی پیشه کردی(((:اون هایی ک ۴اصلشون از مشهد بیشتره الان نسبت ب تربت سبزوار مرکز بشه ک سودی نمیبرند ولی نیشابور بشه راه اونام کم میشه برادر .بعد باز زیر ساخت رو دوباره پرسیدی هتل رو چرا نام میبری برادر (:بله داریم سه ستاره با بافت قدیمی و بی امکانات سبزوار هم نیست چهار ستاره و با امکانات است تو همون سایتی ک مطالبت رو کپی میکنی ازش سرچ کنی میبینی ک چ حسرتی برای این هتل خورده است(:هتل سه ستاره شما هم قدیمی شده و بابد کم کم دو ستارش کنین میمونه نیشابور ک بعد مشهد تنها هتل چهار ستاره رو داره((:پایگاه هوایی اوژانس هم برای کمک ب مصدومین جاده است و پایگاه ان در هر شهری باشد چ فرقی میکند حالا جالبه همین موضوعم تو سایتی ک گفتم دوباره سرچ کنی دو روز بعد ایجادش ترسی در دلتان افتاده بود چون شهر های اطراف ب اجماع رسیده بودند ک در نیشابور باید ایجاده شود این پایگاه(:و اما در پایان هم نیشابور حق مسلمش استان شدن است و مردمش این خق رو ب سبزوار واگذار نخواهند کرد با درازای این جریان مناطق نیشابور هم ارتقا پیدا میکنه و بهانه ها از بین میره خواهی دید ک چ شهری زیر ساخت ها را دارد .ان زمان هم مثل استان خراسان فاصله ها و رسیدگی کم بود ولی الان ک شهر های اطراف استان شدن تقسیم بعدی بر اساس زیر ساخت هست خواهی دید.با تشکر و در پناه حق

#13 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
کاظم کاظمی جم - سه شنبه 28 شهریور 1396  

خدا کنه این دروغ هایی که میگی راست باشه. انشالله به آرزوتون برسید.بعد خوب بود شما مثلا مشغول کارید و ما بیکار. چه حوصله ای داری داداش .

#14 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
محمدرضا - چهارشنبه 29 شهریور 1396  

ایشالا حق ب حق دار میرسه عزیز فکرشو نکن(:دیگ وقتی کم لطفی بشه در نظرات دوستان ب نیشابور باید کم لطفی کرد و یک سری کمبود هاشون رو بهشون گوش زد کرد.سلامت و موفق باشی

#15 عطف به: واکنش نمایندگان نیشابور در مجلس به مطلب غرض ورزانه معاون سیاسی استاندار در موضوع خراسان غربی

avatar
جمال آبادی - پنج شنبه 30 شهریور 1396  

محمدرضا جان سلام و عرض ادب

۱- از اینکه سبزواریها در فضای مجازی فعال هستن، استدلال کردی که بخاطر بیکاری زیاد در سبزواره. پس فکر میکنم شما هم بخاطر بیکاری و رکود شدید در کارخانجات نیشابور، خیلی تو فضای مجازی بقول خودت خیلی اکتیوی و زود جوابیه میفرستی. البته بنا به استدلال خودت

۲- هیچ شهری همه چیز رو کامل و باهم نداره و ضعفهایی هم داره. سبزوار هم از این قاعده مستثنا نیست. اما سبزوار برای استان شدن خیلی چیزا داره که نیشابور نداره از جمله فرودگاه، دانشگاه معتبر، شهرستانهای اقماری، دوری از مرکز استان، مرز مشترک با استانهای دیگر، در مقابل نیشابور فقط از صنایع و جمعیت سرریز و وابسته به مشهد سود می برد. در مورد جمعیت هم شهردار سبزوار هم میتونست مثل نیشابور روستاها رو به شهر الحاق کنه اما نکرد و گفت ما باید به همین محدوده فعلی رسیدگی بیشتری کنیم. اما بازهم سبزوار یک شهر بالای ۲۰۰ هزار نفر بوده و می تواند به مرکز استان ارتقا یابد. حتی زودتر از نیشابور ۲۶۰ هزارنفری. (قضیه کرج و قزوین رو به یاد بیار). امروزم معاون عمرانی استاندار گفت که سبزوار از سال ۸۵ تا ۹۵ رشد جمعیتی ۱۳/۵ درصدی و رشد مساحتی ۲۹ درصدی رو تجربه کرده.

۳- گفتی چرا ما سبزواریا از پیشرفتای نیشابور ناراحت میشیم. در جواب باید گفت اتفاقا برعکس ما از اینکه نیشابور پیشرفت کنه، خوشحال میشیم. چون از قدیم گفتن همسایه قوی بهتر از همسایه ضعیفه. اما مسئله اینه که بسیاری از ظرفیتها در نیشابور یا نبوده و یا بر روی آن کار نشده. مثلا فرودگاه تفریحی آموزشی نیشابور افتتاح نشده، تعطیل شد. در صورتی که رتبه فرودگاه سبزوار در بین ۵۴ فرودگاه، ۳۳ام هستش و همین الان از بسیاری از مراکز استانها مثل سمنان، همدان، اراک و زنجان بالاتره. یا بیمارستان هاتون که حتی از امکاناتی مثل ccu و icu هم برخوردار نیست طبق گفته همین سایت. در صورتیکه سبزوار ۴ تا بیمارستان مجهز دولتی و یک بیمارستان درحال ساخت خصوصی مخصوص بیماران خاص داره داره به علاوه اورژانس هوایی و دانشگاه علوم پزشکی که به شهرستانهای اقماریش از جمله نیشابور خدمات میده اما نیشابور فقط یه فیروزه رو داره. در بحث راهها به علت کوهستانی بودن نیشابور، اکثر جاده های این شهرستان بجز محور تهران - مشهد وضعیت نامناسبی دارند. در صورتی که جاده های منتهی به سبزوار همگی شریانی اصلی بوده و در حال دوبانده شدن هستند. مثل جاده سبزوار به کاشمر و بردسکن و قوچان و جوین.

۴- در مورد آب و هوا گفتی که ملاک بسیار مضحکیه. پس با این استدلال جنابعالی الان تمام شهرهای شمالی و غربی کشور که از نیشابور خوش و آب و هواترن، بیان مدعی استان شدن بشن. اینکه نمیشه. دفعه قبل هم گفتم شهرهایی مثل بیرجند، قم، سمنان، یزد، زاهدان، کرمان و.... از سبزوار خشک تر و کویری ترن، اما به استان ارتقا پیدا کردند و الانم روز به روز در همه عرصه ها مخصوصا صنعت و جمعیت در حال پیشرفتن و به مشکل برنخوردن. ما ادعا نداریم سبزوار بسیار آب و هوای مطبوعی دارد اما میگیم اب و هوای سبزوار از خیلی مراکز استانها و شهرهای مدعی استان شدن مثل کاشان و جیرفت و لار بهتره. در ضمن این لینک رو بخون تا ببینی نیشابور بحرانی ترین دشت استان از لحاظ سفره های زیرزمینی و نشست زمین رو داره.
http://mashhad.irib.ir/-/دشت-نیشابور-؛بحرانی-ترین-وضعیت-در-فرونشست-زمین-در-خراسان-رضوی
درمورد انتقال آب از مشهد به نیشابور حرف زدی که اصلا چنین پروژه ای اکنون مطرح نیست. اما انتقال آب از خزر به حوضه مرکزی از بین سبزوار و شاهرود گذشته و انتقال آب به سبزوار محتمل تره تا نیشابور. وضعیت منابع آبی سبزوار و میانگین بارشش(۱۸۸ میلی متر) از خیلی از مراکز استانها بهتره.

۵- گفتی دولت تو سبزوار سرمایه گذاری نمیکنه. میشی بگی دقیقا که دولت در نیشابور چه سرمایه گذاری ای کرده؟ در صورتی که به سبزوار مجوز منطقه ویژه اقتصادی داده. به فرودگاه کمک زیادی کرده. بخشهای سبزوار رو زودتر از نیشابور به شهرستان ارتقا داده، امکانات بهداشت و درمانی این شهر رو نسبت به نیشابور ارتقا داده اخیرا مجوز خودرو سازی سبزوار رو داده و اینها همه نشون میده که اتفاقا برعکس دولت به استان شدن سبزوار نسبت به نیشابور نظر بیشتری داره. شما ظاهرا خیلی نگران آب واسه صنایعی. اما به من بگو که سمنان و یزد کویری چطور صنایع قوی دارن. خب معلومه با انتقال آب، تصفیه فاضلاب همون شهرها و فروش آن به کارخانه ها و.... در ضمن لزوما هر صنعتی آب زیادی نمی خواهد. همین الان هم صنایع موجود در منطقه خراسان غربی از خیلی استانها مثل ایلام و کهکیلویه و خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان بیشتره.

۶- فرض کن دولت بیاد نیشابور رو استان کنه. اون وقت تموم مسئولین کشوری باید از فرودگاههای مشهد و سبزوار برای اومدن به نیشابور استفاده کنن. اون وقت نیشابوریای عزیز باید عزیزانشونو به مشهد و سبزوار برای درمان و تحصیل اعزام کنن. اونوقت بازم نیشابور وابسته به این دو شهر میشه. درصورتی که مرکز استان باید استقلال داشته باشه

۷- شما که از بحثای جغرافیایی خیلی سردر میاری (حالا پیش خودمون بمونه بنده دبیر جغرافیا هستم) به من بگو که الان مگه فاصله یزد تا خلیج فارس ۶۶۰ کیلومتره و بیشتر از فاصله ۵۲۰ کیلومتری سبزوار تا دریای خزره. اما دولت برای بردن آب به یزد برنامه داره. در ضمن همین الانشم شهرهای یزد و قم و مشهد و اصفهان و تهران از آبهای مناطق دیگه استفاده میکنن و سبزوار و نیشابور هم با رشد جمعیت در آینده از این قاعده مستثنا نیستن. بنابراین شما نگران انتقال آب نباش.

۸- در مورد تفرقه گفتی. یادته چند وقت پیش سایتای خودتون گند زده بودن و به گناباد توهین کرده بودن و گفته بودن چرا گناباد کوچیک و عقب مانده و کویری دانشگاهش رشته های خوب و دانشگاه علوم پزشکی داره ولی نیشابور نداره. یادته چند وقت قبل داشتین بین شهرستانهای خراسان غربی تفرقه مینداختین. پس نشون میده که بعضی از نیشابوریای عزیز پرچمدار تفرقه در استان هستند. آنچه که بنده در مورد تربت حیدریه گفتم مبتنی بر واقعیات بود. گفتم ممکنه تربت حیدریه زودتر از نیشابور استان بشه چون خیلی از زیرساختها رو داره یا داره ایجاد میکنه. دانشگاه معتبر، شهرستان اقماری، فرودگاه در حال ساخت، مرز مشترک با استانهای اطراف و با افغانستان

۹- تربت حیدریه و سبزوار از لحاظ جغرافیایی هیچ برتری بر هم ندارند چون در نواحی مختلف استان قرار دارند. هردو در مسیر کریدور ترانزیتی شمالشرق هستن. خیلی تند رفتی وایستا باهم بریم. حتما نیشابور که در مرکز استان میان شهرهای قدرتمند سبزوار و تربت حیدریه و قوچان و کاشمر محصور شده و با هیچ استانی مرز مشترک نداره و بجز یکی دیگه شهرستان اقماری نداره، بهترین موقعیت رو برای استان شدن داره؟ خخخ. جک سال ۲۰۱۷ رو گفتی. عزیزجان اون چهار روستا به دامان سرزمین مادری خودشون برگشتن چون سال ۱۳۲۹ توسط نیشابور از سبزوار گرفته شده بودن تا نیشابور ۱۳ سال بعد از سبزوار شهرستان بشه

۱۰- دمت گرم خیلی مارو خندوندی. آخه مرد حسابی تو رشته هایی مثل هندبال سبزوار مهدشه و کشتی رو با سنگنوردی و کایت سواری مقایسه میکنی. افتخار سنگنوردتون مبارکتون باشه. ولی اینو هم بدون سبزوار تو هندبال آسیا مقام سومی رو داره و سه دوره قهرمان لیگ برتر هندبال و دو دوره قهرمان لیگ برتر کشتی آزاد شده افتخاری که نیشابور صدها سال دیگه هم بهشون نمیرسه. یادته تیم پیام رو وقتی دسته یک بود از مشهد تحویل گرفتین فرستادینش دسته دو؟ الان به من بگو تیمای ثامن الحجج سبزوار شهرت داره یا پیست آفرود نیشابور که تو همه شهرها هست. در ضمن پیست آفرود سبزوار که با کمک ارتش ساخته شده، سال ۹۴ میزبان مسابقات کشوری بود.

۱۱- تو بحث دانشگاه هم هی دارین درجا میزنین. از سبزوار و تربت عقب افتادین کم کم گناباد و کاشمر و تربت جام هم دارن ازتون پیشی میگیرن. همینجور پیش بره تو سالیان آینده باید برای منحل نشدن دانشگاه نیشابور تلاش کنین.

۱۲- تو بحث گردشگری همونطور که گفتم قابلیتهای سبزوار تو این زمینه از خیلی مراکز استانها بالاتره مثل ایلام و یاسوج و بجنورد و زاهدان و سمنان و بیرجند و... اگه جاذبه های گردشگری سبزوار نسبت به نیشابور مشهور نیستن علتش اینه که خوب معرفی نشدن. مثل شما میدونستی در ایران فقط دو منارجنبان وجود داره؟ یکی منارجنبان اصفهان و یکی هم مناره مسجد پامنار سبزوار. شما میدونستی مدرسه فخریه سبزوار با ۱۱۰۰ سال قدمت، قدیمی ترین مدرسه ایرانه؟ شما میدونستی مشابه همین تپه باستانی سبزوار که گفتی، فقط دو نمونه در جهانه یکی همین و یکی هم در ترکمنستان. اینو هم میدونستی اولین موزه نفت ایران در سبزواره. در مورد چنار گفتی بله تو محدوده شهریش نیست اما جز شهرستان سبزواره و خراسان غربی هستش. همونطور که بسیاری از جاذبه های نیشابور در محدوده شهریش نیست مثل قدمگاه. خخخ اون افلاک نمای داغونتونو برین جمع کنین که هنوز بعد از ۱۷ سال عرضه تکمیل کردنشو نداشتین. پیشنهاد میکنم این لینکو بخونی
http://www.mashhad2017.org/fa_ir/menu/content/id/106/%25C2%25ABرئونت%25C2%25BB-نام-قدیم-سبزوار-کهن-شهر-باستانی-ایران

۱۳- خخخ. واقعا مسخرس. نیروگاه و فولاد رو اومدن تو شهری بنا کردن که الان بحرانی ترین دشت خراسان و یکی از بحرانی ترین دشتهای ایران رو به لحاظ سفره های زیرزمینی و نشست زمین داره. درباره بلوارها هم اگه رفته باشی مشهد هم میبینی در درون بلوارها سنگفرش گذاشته شده نه بخاطر کمبود آب بلکه بخاطر زیبایی ای که داره. البته اصولاً شهرداری و مردم نیشابور با این امور آشنایی ندارن. تو همین سایت خود نیشابوریا اعتراف کردن که پارکهای ساخته شده در سبزوار بیشتر از نیشابوره و نیشابور داره باغهایی مثل امین الاسلامی و سعیدی رو از دست میده بخاطر رسیدگی نکردن. تشریف بیار تا ببرمت شهرک توحید پارک شهدای گمنام (بام سبزوار) و دو پارک خطی اطراف بزرگراه این شهرک رو نشونت بدم.

۱۴- جالبه رفاه رو به داشتن مراکز تجاری میدونی. بله سبزوار مجتمع تجاری در حد مشهد نداره همونطور که نیشابور هم نداره. ولی پاشو بیا سبزوار تا ببرمت خیابون بیهق، بهار و کاشفی تا اینقدر مجتمع تجاری و پاساژ ببینی حالت بهم بخوره. در ضمن سبزوار از قدیم الایام از قطبهای تجاری ایران بوده و قیمت خیلی چیزا در ایران مثل پنبه، خشکبار و زیره الانشم در سبروار تعیین میشه. اینو هم بدون که الان چندین مجتمع تجاری در سبزوار مثل ارگ امیریه، برلیان سنتر، مجتمع تجاری بیهق و... و طرحهایی مثل باغ بازار و باغراه قصبه در سبزوار در حال ساخته که اخبارشو میتونی از طریق کانال شهرداری سبزوار جویا بشی جالبه اینو هم بدونی سبزوار از لحاظ حسابهای بانکی جز ۵ شهر اول ایرانه
رفاه رو تو مجتمع تجاری ندون. رفاه رو تو داشتن بیمارستانهای مجهز و فرودگاه و دانشگاه معتبر و... بدون که نیشابوریا اینقدر آویزون شهرهای اطرافشون مثل مشهد و سبزوار نباشن

۱۵- در مورد بیمارستان گفتی؛ سبزوار اینقدر امکانات مجهز مثل ۴ بیمارستان دولتی و دانشگاه علوم پزشکی و اورژانس هوایی داره که به پیشرفتای نیشابور تو این زمینه حساسیت نداره. اون بیمارستان ۵۰۰ تختخوابی تون هم بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد. اونو مظفری تون خیلی پیگیر بود اونم که الان از نیشابور رفته و هیچی. شما الان طبق اخباری که روزنه گداشته تو سایتش، یه icu و ccu مجهز ندارین. بدون که بیمارستان فیروزه هنوز در حال ساخته و تازه خصوصی و فرماندار از نبود بیمارستان دولتی در فیروزه گلایه کرده. در صورتی که الان تمام شهرستانها و بخشهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار مثل جوین، جغتای، خوشاب، داورزن، ششتمد و روداب بیمارستانها و مراکز درمان بستر مجهز دولتی دارن. اون بیمارستان سوم تون هم به امید خدا برای یک قرن دیگه آماده میشه تا فرزندانتون در اون به درمان خودشون بپردازن.

۱۶- در مورد معابر نیشابور گفتی؛ از مطلبی که روزنه درباره اوضاع نامناسب پیاده روهاتون گفته بگذریم، باید بگم انچه عیان است چه حاجت به بیان است. ما که زیاد اومدیم نیشابور ولی بجز همون پارک اطراف میدان باغرودش دیگه پارک دیگه اطراف کمربندیش نداره. در صورنی که سبزوار تقریبا دو طرف کمربندیش پارکه. یکی پارک بهمن یکی هم پارک هفت تیر. الانم سبزوار ۲۷۴ هکتار فضای سبز داره که به اذعان نیشابوریا از نیشابور بیشتره. الان سبزوار داره با مشارکت مالی مردم پیاده روهای تموم خیابوناش مثل کشاورز و روبروی هتل کاملیا رو سنگفرش میکنه. تازه کمربندی شرقی اش هم افتتاح شده و ورودی از سمت قوچان هم یه بزرگراه رفت و برگشت هشت لاینه به اسم شهید حججی و میدان خلیج فارس افتتاح شده. کمربندی شمالی سبزوار هم ورودی قوچان رو از پشت دانشگاه آزاد به ورودی اسفراین وصل میکنه و در حال احداثه. در صورتی که نیشابور بجز کمربندی جاده تهران مشهد اش که تازه اونم شکل کمربندی نداره و بالاش کلی ساخت و ساز شده، دیگه کمربندی نداره و کاری هم برای احداث کمربندی جدید نشده.

۱۷- در مورد وبلاگ یه سری بهش بزن تا ریز ضعفهای نیشابور و ریز توانمندیهای سبزوار برای مرکز استان شدن رو در زمینه های مختلف رو ببینی و یکم غرورت کم بشه

۱۸- اتفاقا اشتباه فکر میکنی. خراسان رضوی همین الانشم جز استانهای بزرگ کشور به لحاظ جمعیت و وسعته و بعد استان فارس بیشترین شهرستان رو داره. بعدشم خدا وکیلی نگو زیرساخت که موجبات خنده و شادی ما رو فراهم میکنی. هنوز فرودگاه و بیمارستان مجهز و دانشگاه معتبر شهرستان اقماری و مرز مشترک با استانهای دیگه و.... ندارین بعد به یه صنعت نیم بند و وابسته به مشهد میگی زیرساخت؟ سبزوار بیاد زیرمجموعه شهر عقب مانده تر از خودش به لحاظ امکانات. گر صبر کنی ز غوره حلوا، ز سبزوار استانی مستقل از مشهد و ز نیشابور شهری اقماری برای مشهد سازیم.

۱۹- داداش از توهماتت بیا بیرون. با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از این به بعد دانشگاه علوم پزشکی فقط در شهرهای مرکز استان تشکیل میشه که حالا حالاها مونده تا نیشابور استان بشه. ارتقای بخشهاتونم حالا حالاها انجام نمیشه چون مثلا تو زبرخان دررود و قدمگاه و خرو با هم بر سر مرکزیت شهرستان اختلاف دارن و دولت هم گفته شهرستان نمیشه تا وقتی اختلافات باشه. در ضمن آقای گرمابی فرمودن زبرخان جز بخشهای نیمه برخوردار شده و تا جمعیت ۵۶ هزار نفریش به ۸۰ هزار نرسه شهرستان نمیشه در مورد سرولایت و میان جلگه هم فکر نمی کنم اتفاق خاصی بیفته چون سرولایت فقط ۱۸ هزار جمعیت داره. بازم اگه میان جلگه شهرستان بشه ۳ تا شهرستان دارین. سبزوار ۵ تا داره و لایحه شهرستان شدن ششتمد هم به هیئت دولت ارسال شده. در مورد فرودگاه هم با احداث فرودگاه در تربت حیدریه، دیگه احداث فرودگاه در نیشابور جز محالات میشه. تازه اگه بعد از چند سالم بهتون مجوز بدن که بعیده، چند سال طول میکشه تا بسازین و بعدشم چند سال طول میکشه تا یکم رونق بگیره. در کل حالا حالاها باید در آرزوی ساخت فرودگاهی مثل فرودگاه سبزوار بمونین.

۲۰- اتفاقا گذر زمان تا حالا بیشتر به ضرر نیشابور بوده. سبزوار تو این ۱۳ سالی که از تقسیم استان میگذره خیلی از زیرساختاشو آماده کرده مثل فرودگاه و دانشگاه و ارتقای بخشها به شهرستان، صنعتشم نسبت به سال ۸۳ خیلی پیشرفت کرده. آزادراه و راه آهن در حال ساخت داره. گفتی نمیتونه صنعت بسازه. الان داروسازی، بزرگترین مجتمع تولید اسید سیتریک خاورمیانه، ۳ تا کارخانه سیمان، کارخانه فرآوری کرومیت، رو سبزوار داره. بتن سبک و فولاد آماده افتتاح هستن، مجوز خودروسازی گرفته شده و اینها همه نشان از عزم دولت برای توسعه صنعتی خراسان غربی داره. خلاصه زیرساختای سبزوار از خیلی شهرهای مدعی استان شدن مثل نیشابور، جیرفت، لار، ایرانشهر و... آماده تره برای استان شدن. ولی نیشابور نه تنها پیشرفتی نکرده خیلی جاها پسرفت هم کرده و از شهرهای دیگه عقب افتاده. مثلا در زمینه دانشگاهی و درمانی که از سبزوار و تربت حیدریه و گناباد عقب افتادین یا در زمینه صنعتی، چناران تقریبا بهتون رسیده، در زمینه تقسیمات کشوری از سبزوار و تربت که هیچ از کاشمر هم عقب هستین. بنابراین هرچه زمان بیشتر بگذره به ضرر نیشابوره و شهرهای دیگه از این شهر جلو می زنند.

۲۱- کاشمر به تربت حیدریه نزدیکتر از نیشابوره. حالا موقع تقسیم استان مشخص میشه کاشمریا خودشون دوست دارن زیرنظر کی باشن. یه جور میگی انگار الان نیشابور و فیروزه جمعیتشون یک میلیونه و نیازی به کاشمر و خلیل آباد ندارن. تو همین سایت شما روی خوشاب هم که سبزوار برای ارتقاش خیلی تلاش کرد، حساب باز کرده بودین. منظورم این نبود که خدای نکرده شما با اسب و قاطر میرین کاشمر. گفتم چون تو همین سایت گفته شده ترمینال نیشابور نسبت به سبزوار ضعیفتره، شاید به کاشمر هم اتوبوس نداره. آخه ترمینال سبزوار دومین ترمینال فعال استانه. و نیشابوریا چون به مشهد اتوبوس کمتری دارن خیلی وقتا از اتوبوسای سبزوار استفاده میکنن. در مورد ارتباط کاشمر و سبزوار هم باید بگم که وجود خیابان و میدان کاشمر و خانه تاریخی ترشیزی( ترشیز نام قدیم کاشمر) در سبزوار دلالت بر این موضوع داره.

۲۲- قبلا هم گفتم سبزوار و تربت حیدریه محدوده جغرافیایشون فرق میکنه و هیچ کدوم بر استان شدن یا نشدن یکدیگر تاثیر ندارن. تربت حیدریه هم باید برای استان شدن خودش تلاش کنه. چون خیلی از زیرساختا مثل دانشگاه و فرودگاه در حال ساخت و شهرستان اقماری و منطقه مستقل نفتی و... رو داره و نسبت به نیشابور احتمال استان شدنش بیشتره. تربت حیدریه و سبزوار در محدوده خودشون مرکزیت جغرافیایی دارن و هرکدوم استان بشن، فاصله مناطق اطرافشون با مرکز استان خیلی کمتر میشه نسبت به نیشابور. مثلا فاصله داورزن تا سبزوار ۷۶ و تا نیشابور ۲۴۰ کیلومتره. یا فاصله کاشمر تا تربت حیدریه ۸۰ کیلومتر و کاشمر تا نیشابور ۱۴۰ کیلومتره

۲۳- در مورد هتل گفتی. یازده سال بعد از سبزوار تو سال ۹۲ شروع به احداث هتل کردین و هنوزم فقط یک فاز مجتمع تجاریش افتتاح شده. خب معلومه چون جدید ساخته میشه نماش هم باید از هتل سبزوار شیک تر باشه. ولی خیلی افت داره برای شهری که بقول خودت خیلی گردشگر داره، تا حالا هتل نداشته و بعد از سبزوار هتل دار میشه. اما همین هتل تازه ساختتون هم باز از هتل سبزوار کوچیکتره. هتل کاملیا سبزوار ۵ طبقه، ۵۷ اتاق، و ۳ سوئیت داره و هتل امیران نیشابور ۴ طبقه، ۴۸ اتاق و ۲ سوئیت داره. مجتمع تجاری و استخر هم چون هتل نیشابور تازه ساخته، باید داشته باشه. سبزوار مجتمع تجاری کنار هتلش نداره تا گردشگر بره داخل شهر و از اونجا خرید کنه و بیشتر با سبزوار و جاذبه های گردشگریش آشنا بشه. خخخ. حرفت خیلی خنده دار بود. مگه هتل وقتی قدیمی میشه، ستاره هاش کم میشه؟ پس با این حساب باید تعداد زیادی از هتل های مشهد روز به روز ستاره هاشون کم بشه و الان باید مشهد خیلی هتل یک و دو ستاره داشته باشه.

۲۴- خخخ. اینو نگی چی بگی. پس بازم نیشابوریا برای اورژانس هوایی محتاج و وابسته به مشهد و سبزوار هستن. این شهرها باهم اگه اجماع میکردن، تا حالا نیشابور مدعی استان شدن، باید اورژانس هوایی می داشت. نه شهرهای کوچیکتر مثل طبس و شاهرود و گچساران. اورژانس هوایی سبزوار الان بردسکن و کاشمر و خلیل آباد رو هم پوشش میده

۲۵- در پایان هم باید بگم که برعکس، استان شدن حق سبزواره و این حق رو به نیشابور عقب مانده تر از خودش واگذار نمیکنه. بازم اشتباه میکنی، با درازای این جریان هر دو شهر و بیشتر نیشابور ضرر میکنه. چون منافع این دو شهر رو مشهدیا غصب میکنن. نیشابور چون در مرکز استان قرار داره، پس تا تربت حیدریه و سبزوار استان نشن، استان نمیشه. و هرچه این دو شهر دیرتر استان بشن، به ضرر نیشابوره، مرز مشترک با استانهای دیگه پیدا نمیکنه و همچنان رقبای گردن کلفتی رو در استان مثل سبزوار و تربت حیدریه برای خودش خواهد داشت. شما فعلا برین زیرساختای نداشته تونو آماده کنین.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

دکتر مریم جغتایی، متخصص بیماری های داخلی
کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۸
۰۵:۱۸
۱۲:۳۷
۱۹:۵۵
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۶
۳۱۲۳
۶۳۴۳
۹۳۰۳۱۳۹