تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

ورزش شهرستان نیشابور در نگاه نقد

شهرستان نيشابور با50 مکان ورزشي که 5.6درصد از ۷۵۱ مکان ورزشي استان خراسان رضوي است، رتبه دوم اماکن موجود ورزشي استان را از آن خود کرده است.

البته در شرايطي که اين شهرستان دومين مرکز جمعيتي استان نيز به شمار مي رود، وجود ۴۹مکان ورزشي با مساحت ۱۱۳هزار و ۵۰۰مترمربع سالن روباز و ۲۰هزار و ۶۲۳مترمربع سالن سرپوشيده در قياس با ۲۵۵ مکان ورزشي در شهرستان مشهد، چندان هم دور از ذهن نيست.

گزارش پايگاه اينترنتي شرکت توسعه و نگهداري اماکن ورزشي کشور حاکي است، از اين ميان، ۳۹فضاي ورزشي شهرستان نيشابور متعلق به اداره ورزش و جوانان، ۸سالن در تملک ادارات دولتي و ۲سالن از آن بخش خصوصي است.

سید حسین علوی نسب رییس شورای اسلامی شهرستان نیشابور گفت :

مرکز پاراگلایدینگ در شهر دررود نیشابور در دهه هفتاد(۱۳۷۰) ساخته و افتتاح شد، شامل جاده اختصاصی دسترسی به محلهای تیک آف است که به سایتهای ۳۵۰ متر،۹۵۰ متر و ۱۰۵۰ دسترسی دارد که در نوع خود یک سایت مسابقاتی محسوب شده و در ایران کم نظیر است . در سال۱۳۷۸ اولین مسابقات پاراگلایدر قهرمانی ایران در این سایت برگزار شد. همچنین در پاییز ۱۳۸۷ اولین فستیوال پرواز پاراگلایدر در دررود برگزار شد .

سالن ورزشی چند منظوره ی شهید حاجی آبادی شهر قدمگاه بخش زبرخان با اعتباری بالغ بر 400 میلیون تومان در شهر قدمگاه ( 1391 ).

سید حسن رضوی سخنگوی شورای اسلامی شهر بار گفت : سالن و ورزشگاه شهدای شهر بار در سال ( 1386 ) افتتاح شد و متاسفانه این سالن بسیار کوچک و در حد شهری با جمعیت 7000 نفر نبوده و از نطر استحکام در زمان افتتاح مورد تایید شورای وقت و مسئولین نیود که این امر سبب شد تا اکنون شاهد شکستگی دیوار سالن باشیم که با تعطیلی آن عملا هیچگونه فضای ورزشی در این شهر وجود ندارد 

رییس کمیسیون فرهنگی و اجنماعی شورای اسلامی شهرستان نیشابور افزود : در جلسه شورای اداری شهرستان که با حضور مهندس رشیدیان استاندار خرسان رضوی برگزار شد مقرر شد در هر شهر و مراکز دهستان ها و بخش ها یک سالن ورزشی چند منظوره ساخته شودکه تا کنون این امر مهم به مرحله اجرایی نرسیده است .

مجموعه ورزشی تختی که دارای سالن‌های ورزشی متعددی است در مرکز شهر نیشابور قرار گرفته‌است و در دوره پهلوی دوم ساخته شد.

ورزشگاه انقلاب که بزرگترین سالن ورزشی سرپوشیده استان خراسان است در شهرک شمالی نیشابور قرار دارد و در سال ۱۳۸۵ افتتاح شد ، مجموعه ورزشی کارگران در تاریخ ۱۳۸۹ توسط عبدالرضا شیخ‌الاسلامی افتتاح شد.

مجموعه ورزشی شهید عابدینی در دهه هفتاد(۱۳۷۰) ساخته و افتتاح شد با این همه ورزشگاه، نیشابور باز هم کمبود امکانات و فضای ورزشی را با توجه به وجود استعداد های درخشان و قهرمان های کشوری در رشته های مختلف دارد .

وضعیت ورزشگاه های در حال احداث و نیمه تمام در شهرستان نیشابور

اماکن ورزشي در دست احداث نيشابور هم با ۱۷مکان ورزشي، رتبه پنجم خراسان رضوي را بعد از شهرستان هاي مشهد، سبزوار، مه ولات و تربت جام به خود اختصاص داده است و از اين لحاظ در تحقق سهم ۶درصدي خود از ۲۷۷سالن ورزشي در دست ساخت استان ناکام بوده است. در اين ميان ۵هزار و ۶۹۰مترمربع فضاهاي سرپوشيده در دست ساخت اين شهرستان است و ۱۰۰هزار و ۱۲۰مترمربع نيز فضاي ورزشي روباز در حال تکميل را شامل مي شود.

سالن هاي ورزشي شهر خرو، ورزشگاه تختي، ورزشگاه ۵هزار نفري انقلاب، ورزشگاه خرو، سايت پرواز هوايي دررود، ورشگاه شهر بار ، سالن ورزشي در حال ساخت از محل درآمد طرح زکات، گود باستاني، استخر سرپوشيده و طرح ضربتي روستايي دررود و فيروزه و ... مهم ترين طرح هاي معطل مانده اين شهرستان است.

گفتني است که احداث ورزشگاه ۵هزار نفري جديد شهر نيشابور از سال ۱۳۸۵ آغاز شد که قرار بود تا پايان سال ۱۳۸۶ به بهره برداري برسد، در حالي که تاکنون روند ساخت آن پيشرفت ۵۰ تا ۸۰درصدي دارد. ورزشگاه انقلاب نيشابور هم يکي از مهم ترين پروژه هاي ورزشي در حال ساخت شهر نيشابور است .

ورزش کاران مشهور و فضاهای ورزشی از نگاه آمارو اطلاعات نشریات

پهلوان شورورزی از کشتی گیران و پهلوانان معروف ایران ، سعید خانی از بازیکنان تیم ابومسلم و لیگ برتر فوتبال ایران ، سعید حاجی بگلو اولین کوهنورد نیشابوری عضو تیم ملی و صعود کننده به قلل هیمالیا ، و مدیر بزرگترین سایت ورزشی صخره نوردی ایران ، میثم فیاضی نسب زاده کشتی گیر برتر کشور سال ۱۳۸۸ تا ۹۰ وی یکی از برترین کشتی گیران کشور محسوب می‌شود. محسن بشنیجی نیز در سالهای اخیر در رده قهرمانی کشور و ...

لازم به ذکر است بنا به گفته بسیج نیشابور 6 سالن ورزشی در شهرستان نیشابور افتتاح می شود ، نیشابور یکی از شهرهای پیشتاز در رشته شنا ، افتتاح ورزشگاه سالمندان در نیشابور و ... که تاکنون به بهره برداری نرسیده است و همچنین در شهرستان نیشابور با 4 استخر با عنوان نور زیرنظر آموزش و پرورش ، توانیر و فجر زیر نظر سپاه ، استخر موج شادی زیر نظر شهرداری نیشابور و در حالی که تنها استخري که مربوط به اداره ورزش و جوانان است، استخر روباز واقع در بولوارآيت ا...طالقاني است که شرايط مطلوبي هم ندارد.

ورزشگاه انقلاب و طلسم پا برجای آن

 ورزشگاه انقلاب نیشابور یکی از طرح های ملی است که نظیر آن تنها در آذربایجان غربی ایران یافت می شود و با توجه به اینکه مجموعه سالن سرپوشیده انقلاب نیشابور ، زودتر از آن به بهره برداری رسیده است ، یکی از اماکنی به شمار می آید که از دولت ششم در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی تاکنون همچنان در دست احداث باقی مانده است .

سید متین رضوی

#1 عطف به: ورزش شهرستان نیشابور در نگاه نقد

avatar
نیشابور پایتخت فرهنگ وتمدن - سه شنبه 27 مرداد 1394  

سلام .از آقایان رشید لمیر قهرمان کشتی و قهرمانان صخره نوردی وشنا وهمچنین از آقای فاضلی قهرمان وشوی جهان و... نامببرید .

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۹
۰۵:۱۹
۱۲:۳۷
۱۹:۵۶
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۱۲۳۶
۲۴۲۱
۱۰۲۱۳۱۹۰