تقویم اخبار

تیر 1397
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

پدیدآورنده ماکت "نیشابور کهن" پس از 23 سال ...

"باسمه تعالی"

     به دفعات از موزه کاروانسرای شاه عباسی نیشابور، بازدید کرده بودم، یکی از بخش هایی که بیشتر توجهم را جلب می کرد و دقایقی من را به 500 سال قبل نیشابور، می برد، ماکت نیشابور کهن بود. حس و حال غریبی بود و درک عمیقی از گذر عمر.

      شاید در گوشه ذهنم مرور می شد که پدیدآورنده این اثر کیست؟ از آنجایی که هیچ اتفاقی،اتفاقی،اتفاق نمی افتد، روزگار مرا با سازنده ی ماکت در کنار هم قرار داد. آنچه در ادامه می خوانید گفت و شنود صمیمی خبرنگار روزنه با ایشان است که قطعا" نخواهم توانست احساس عمیق ایشان،  که مرا به وجد و گاها" دچار افسوس و حسرت می نمود را در قالب جملات به شما منتقل نمایم.

مجید صدقیان، سازنده ماکت نیشابور قدیم- سال 1372

 

 • سازندگان ماکت «نیشابور کهن» چه کسانی اند؟ دو نفر فرهنگی. مجید صدقیان و علیرضا نجفی. بنده فارغ التحصیل دانشگاهی در رشته ی مطالعات اجتماعی با 27 سال سابقه ی خدمت در آموزش و پرورش و همکار عزیزم آقای علیرضا نجفی، فارغ التحصیل مقاطع دانشگاهی با همین سابقه خدمت، که هر دو فرهنگی و دبیر مطالعات اجتماعی بودیم.
 • نام صحیح این اثری که شما ساخته اید، چیست؟ در واقع باید پرسید که ما چه چیزی رو پدید آورده ایم. چون این کار، طرح و نقشه ی قبلی نداشته که ما بسازیم.
 • چطور شد که شروع شد؟ در دوران دانشجویی ماکت شهر قدیم بیهق (سبزوار) رو ساخته بودیم. علاقه ی فراوان به شهرمان و تناسب موضوع با رشته ی تحصیلی مان باعث شد، تصمیم بگیریم که در یک حرکت جدی، ماکت "ابرشهر" را بسازیم.
 • در چه سالی اقدام به ساخت کردید؟ در سال 1372، ابتدا مراحل تحقیقاتی که اصل مطلب بود، کلیک خورد.
 • سیر تهیه محتوای کار به چه شکلی بود؟ با فقر اطلاعات مواجه بودیم. ابتدا موضوع تحقیق را دسته بندی نمودیم و  به این نتیجه رسیدیم که مسیر تحقیق ما به چند مرحله تقسیم می شود:
 1. مراجعه به کتاب های  تاریخی مرتبط با نیشابور قدیم، بعد از حمله ی مغولها
 2. مراجعه به شخصیت های مطلع از گذشته ی نیشابور بعد از حمله ی مغولها مانند مرحوم امین اسلامی که در قدیم عضو انجمن شهر بودند و یا افراد با عمر بالای 100 سال
 3. بازدید میدانی، نقشه برداری، تهیه ی مطالب و تصاویر از آثار باقیمانده شهر قدیم
 4. مراجعه به نهادهای مرتبط مانند شهرداری نیشابور، کتابخانه ی آستان قدس رضوی، فرمانداری، میراث فرهنگی و ...
 • بنابراین باید بانک اطلاعاتی جامعی از منابع تاریخی نیشابور کهن را گردآوری کرده باشید. بله. فایل های صوتی کسانی مانند مرحوم امین اسلامی، عکس های موجود در شهرداری که توسط آلمان ها و یا انگلیسی ها در زمان جنگ جهانی دوم گرفته شده بود، منابع غنی آستان قدس و ...
 • ماکت را از چه موادی ساختید؟ ماده اصلی، یونولیت بود. میز را از چوب جنگلی، با طرح های منبت کاری ساختیم. تمام مراحل ساخت را خودمان انجام دادیم. از خمیره ی مخصوص ابتکاری برای بتونه کاری استفاده نمودیم.
 • استقبال و همکاری ادارات با شما چطور بود؟ متاسفانه با وجود انگیزه بالایی که ما داشتیم، واکنش ادارات دلسرد کننده بود و هیچ تمایلی به حمایت از تولید این ماکت نشان ندادند. ولی جوانی و انگیزه ی قوی ما نهایتا" منجر به ساخت ماکت شد.
 • آیا از مسوولین خارج از شهرستان هم کسی با اثر شما آشنا شد؟ اولین کنگره بین المللی شیخ فریدالدین عطار نیشابوری که در سال 1373 برگزار شد، احداث فرهنگسرای سیمرغ و اتمام طرح ما، مصادف گردید. به نظرم این کنگره از نمایشگاه ایرانگردی و جهانگردی شرایط بهتری برای نیشابور داشت. چون شاهد حضور میهمانانی از کشورهای مختلف بودیم و ماکت خیلی مورد استقبال واقع شد.
 • با توجه به جایگاه کنگره، آیا از طرح شما حمایتی نشد؟ شهردار وقت، پیشنهاد واگذاری طرح را به فرهنگسرا در قبال واگذاری زمین به ما دادند و ما چون نگاه اقتصادی نداشتیم، از کنار این پیشنهاد عبور کردیم. 
 • آیا حضورتان در نمایشگاه ایران گردی و جهان گردی آورده ای هم داشت؟  سال 1374 در نمایشگاه ایرانگردی و جهانگردی تهران که در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گردید؛ حضور پیدا کردیم. برگزار کننده ی این نمایشگاه وزارت ارشاد بود. سازمان میراث فرهنگی در آن زمان زیر نظر اداره ارشاد بود و بنا به توصیه میراث فرهنگی و درخواست ریاست اداره ارشاد شهرستان، شرکت کردیم. غرفه خراسان بزرگ مقام اول را در بین کل استان های شرکت کننده کسب نمود و بنا به گفته مسوولین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، در ارزیابی انجام شده، بیشترین امتیاز به این ماکت داده شده بود.
 • حامی یا حامیان شما در اجرای این پروژه ی ارزشمند چه کسانی بودند؟ اگر متولیان فرهنگی نیشابور به اهمیت این کار پی می بردند؛ ماکتی که تاریخ مقطعی از نیشابور را به تصویر می کشد، باید بیشترین توجه را مبذول می کردند.از آنجا که منابع مالی دو تن معلم، محدود بود و فقط از حقوقمان هزینه می کردیم و از سمت مسوولین حمایت انجام نمی گرفت، به مدیر عامل وقت ایران شرق، جناب آقای گلستانی مراجعه کردیم و ایشان بلافاصله کار را پسندیدند و مبلغی مساعده مالی نمودند.
 • نحوه واگذاری ماکت به میراث فرهنگی به چه صورت بود؟ در نمایشگاه جهانگردی، جرقه واگذاری به مدیر هتل استقلال تهران زده شد. ایشان در بازدیدی که از ماکت داشتند، به خرید آن اشتیاق فراوان نشان دادند و پیشنهاد خرید دادند. در آن زمان با نماینده وقت مجلس شهرستان؛ موضوع را مطرح نمودیم، ایشان مخالفت کردند و گفتند این پروژه باعث افتخار و  آبروی نیشابوراست و توجیهی ندارد که داخل هتلی در تهران به نمایش گذاشته شود.
 • پیشنهاد مدیر هتل استقلال به شما چقدر بود؟ در سال 1374، پیشنهاد اولیه ایشان مبلغ بسیار قابل توجهی بود. از ما خواست فکر کنیم و قول داد ما را راضی کند.
 • میراث فرهنگی به چه قیمتی کار را خرید؟ در زمان وزیر وقت ارشاد، موضوع را به ایشان منعکس کردیم و با پیگیری نماینده شهرستان، وزیر دستور اکید دادند که این ماکت سریعا" برای میراث فرهنگی خراسان خریداری شود. حتی دستور دادند که در صورت نیاز، اعتبار مورد نیاز از تهران داده شود.مدیر کل وقت میراث فرهنگی خراسان در پاسخ گفتند، ماکت به سفارش ما تهیه نشده است و خرید آن توجیه اقتصادی ندارد. قضیه را به تهران بازتاب دادیم. با فشار تهران،ایشان به شرط قیمت گذاری کارشناسان دادگستری، پذیرفتند. نکته اینجا بود که کارشناس گفت، من کارشناس ساختمانم، نه ماکت! تنها کاری که می توانم انجام بدهم، قیمت گذاری بر اساس سانتی متر مربع و رقمی حدودی است. مدیر کل از ما صورت هزینه های ساخت ماکت را بعنوان اسناد مالی خواستند. هزینه هایمان را صادقانه فرستادیم و در کمال ناباوری دیدیم که همان مبلغ را به حسابمان واریزکردند.

کلام آخر : شور و شوق مان از دست رفت و خستگی آنهمه تلاش بر تن مان ماند! دیاری که دلمان برایش می تپید را ترک کردیم و به تهران منتقل شدیم. خاک نیشابور، فرزانه پرور است و اگر مسوولین شهر، اندکی وسعت دید داشته باشند؛ ما شاهد شکوفایی استعدادهای نوجوانان و جوانان شهر و ارتقاء جایگاه این دیار کهن خواهیم بود و  پیرو آن، مسوولین هم علاوه بر عزت دنیایی، مشمول رحمت الهی نیز خواهند شد. ان شاء الله

 

ماکت نیشابور قدیم

 

شهر قدیم نیشابور

 

 

بازدید وزیر کشور ،آقای رحمانی فضلی، از ماکت شهر قدیم نیشابور

بازدید وزیر کشور ،آقای رحمانی فضلی، از ماکت شهر قدیم نیشابور
همراه با فرماندار شهرستان، آقای دکتر مظفری
ریاست اداره میراث فرهنگی نیشابور، آقای اعتمادی
شهردار نیشابور، مهندس زرندی

 

بازدید وزیر کشور ،آقای رحمانی فضلی، از ماکت شهر قدیم نیشابور

#1 عطف به: پدیدآورنده ماکت "نیشابور کهن" پس از 23 سال ...

avatar
روستای حاجی آباد - یک شنبه 06 فروردین 1396  

حیف بااین همه نبوغ چراتوجه نمیشه...............؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ابرشهرقدیم ایران.................!!!!!!!!!!!!11

#2 عطف به: پدیدآورنده ماکت "نیشابور کهن" پس از 23 سال ...

avatar
سیاوش - سه شنبه 28 شهریور 1396  

ای کاش ِِِِِِ..........

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۳۲۸۴
۳۳۸۷
۹۳۹۷۱۶۳