تقویم اخبار

تیر 1397
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

پیام پیشگیری از وقوع جرم دادستان بخش زبرخان به خانواده ها

اخیرا ملاحظه میشود جوانانی از سلاح یا اقلام تحت کنترل استفاده میکنند درحالی که خانوادهای ایشان از این اعمال فرزندانشان اظهار بی اطلاعی نموده و از شدت مجازات قانونی آن بی خبرند.

  • تهدید با سلاح چه مجازاتی دارد؟

تهدید با سلاح یکی از جرائمیست که ممکن است برخی افراد مرتکب آن شوند. حال باید دید اگر شخصی به قصد ترساندن شخص دیگری از سلاح گرم جنگی یا شکاری استفادہ کند و آن شخص از ترس بمیرد یا مصدوم شود چه مجازاتی در انتظار او است؟

هرگاہ کسی به روی شخصی سلاح بکشد و موجب ترس گردد و بر اثر این ترس، شخص بمیرد یا مصدوم گردد؛ حسب مورد بر اساس تعاریف انواع جنایات به قصاص یا دیه محکوم می‌گردد.

به هر حال حتی اگر این عمل سبب هیچ گونه حادثه‌ای نشود و به فرد محارب [1] اطلاق نشود؛ صرف عمل قدرت نمایی با سلاح گرم به قصد ترساندن دیگران عمل مجرمانه بودہ و مرتکب، به مجازات حبس و شلاق محکوم می‌گردد.

این در صورتی است که سلاح مجوز داشته باشد. البته اگر سلاح فاقد مجوز باشد، حمل کنندہ سلاح به مجازات حمل و نگهداری غیر مجاز نیز محکوم می‌شود.

ضمناً حمل سلاح فقط برای دارندہ مجوز، مجاز است نه دیگران هر چند از بستگان درجه یک وی باشد.

  • حمل غیرمجاز گازاشک آور

حمل و نگهداری گازهای بی‌هوش كننده و بی‌حس كننده بدون مجوز جرم است و برای حمل و نگه داری گازهای بی‌هوش کننده و بی‌حس کننده از شش ماه تا دو سال حبس و برای حمل و نگهداری شوكر مجازات نود و یک روز تا شش ماه حبس در نظر گرفته شده است.

شوک دهنده‌ها و شوكرها به هرنوع وسیله ای گفته می‌شود كه انواع انرژی الكتریكی و غیر آن را به صورت شوک به بدن انسان وارد می‌كند و فرد را دچار بی حركتی و ناتوانی موقت می‌کند.

گازهای اشک آور بی هوش كننده وبی حس كننده هستند و این گازها موجب تحریک، سوزش شدید به همراه آب ریزش از چشم و بینی و اختلال تنفسی می‌شوند.

كاربرد این مواد تحت كنترل در دفاع شخصی وبرای كنترل شورش‌ها است.

حمل ونگهداری این مواد نیاز به مجوز دارد و باید از طریق مراجع ذیصلاح ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع مجوز اخذ شود.

كسانی‌ كه بدون مجوز اقدام به نگهداری و حمل این مواد نمایند مجازات می‌شوند. و ممکن است به شش ماه تا دو سال حبس و شوكرها به مجازات نود و یک روز تا شش ماه حبس محكوم میشود.

در هر حال چنانچه خانوادهای محترم چنین وسایلی را در اختیار فرزندان خود رویت کردند؛ این اقلام را جمع آوری و تحویل نزدیک ترین مرجع انتظامی محل شود تا از معافیت مجازات استفاده نمایند و در ارتقای امنیت شهر کمک کنند.

با تشکر از مشارکت شهروندان محترم در پیشگیری از وقوع جرم؛ به امید ساخت شهری نمونه وعاری از جرم

[1]: محاربه عبارت از کشیدن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم یا ارعاب آنها است، به نحوی که موجب ناامنی در محیط گردد.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

دکتر مریم جغتایی، متخصص بیماری های داخلی
کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۸
۰۵:۱۸
۱۲:۳۷
۱۹:۵۵
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۵
۳۱۵۸
۶۳۴۳
۹۳۰۳۱۷۴