تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

پیشنهاداتی در باب توسعه سیاسی بخش های نیشابور

متاسفانه در طول سال های اخیر نیشابور به عنوان ضعیف ترین یا به عبارت دیگر مظلوم ترین شهرستان استان خراسان رضوی در ارتقاء بخش های تابعه بوده و جز فیروزه هیچ فرمانداری مستقلی در حوزه شهرستان نیشابور سابق تشکیل نشده است. در این مقاله قصد نداریم به بررسی دلایل و علل این امر بپردازیم و زمین و زمان را به هم بدوزیم بلکه با رویکردی اصولی چند پیشنهاد در این زمینه ارائه می گردد که صاحب نظران در این امر می توانند با تقویت نقاط قوت و برطرف نمودن نقاط ضعف آن طرحی جامع تهیه نموده که به توسعه سیاسی شهرستان منجر گردد.

بر اساس قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری جداقل جمعیت شهرستان با در نظر گرفتن وضع پراکندگی و اقلیمی کشور به دو درجه تراکمی شامل تراکم زیاد 120000نفر و تراکم متوسط 80000 تقسیم می گردد. در نقاط کم تراکم، دورافتاده، مرزی، جزائری و کویری با توجه به کلیه شرایط اقلیمی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تا حداقل 50 هزار‌نفر با تصویب هیأت وزیران و در موارد استثنایی با تصویب مجلس شورای اسلامی می‌تواند کمتر از 50 هزارنفر باشد. در حال حاضر دو بخش زبرخان و میان جلگه در شهرستان نیشابور مستعد ارتقا به شهرستان هستند و تقریبا در سه دوره اخیر مجلس یکی از برنامه های نمایندگان نیشابور به این امر اختصاص داشته است که تاکنون به مرحله اجرا نرسیده است. اما دیگر بخش نیشابور یعنی سرولایت در وضعیت بسیار سردرگمی قرار داشته و در طول سالیان گذشته مورد بیشترین کم توجهی در مساله تقسیمات سیاسی قرار گرفته است. 

به نظر می رسد در بحث تشکیل شهرستان زبرخان با دارا بودن جمعیت 60 هزار نفری مشکل خاصی وجود نداشته باشد و اگر چنانچه مسائل اختلافات داخلی حل و فصل گردد محتمل ترین شهرستان نوین در حوزه نیشابور خواهد بود. حتی می توان برخی روستاهای بخش احمد آباد مشهد که در دورترین نقطه نسبت به این شهر و همسایگی بخش زبرخان قرار دارند را نیز در محدوده این شهرستان قرار داد که روستاهای دیزباد پایین، اوارشک، پیوه ژن، قاسم آباد و... از آن جمله می باشند. برای رفع اختلافات داخلی نیز می توان گزینه مرکزیت مشترک دو شهر قدمگاه و خرو را انتخاب نمود و با تشکیل یک سایت اداری در منطقه حدفاصل دو شهر روند ارتقاء بخش را تسریع نمود. اهالی محترم بخش زبرخان باید در این زمینه سعه صدر بیشتری به خرج دهند و این نکته را در نظر داشته باشند که در وهله اول تشکیل شهرستان مهم است و نه مرکزیت آن. مسلما تخصیص بودجه جدا از نیشابور باعث رشد و توسعه در تمامی بخش های زبرخان مستعد خواهد شد.

مراحل ار تقاء بخش میان جلگه با جمعیت 40 هزار نفر در حال انجام است و تقریبا به یاد دارم که کلیه نمایندگان اخیر شهرستان نوید تشکیل شهرستان میان جلگه را داده اند اما این امر هنوز به انجام نرسیده است. در تشکیل شهرستان میان جلگه می توان نیم نگاهی به بخش کدکن داشت که با توجه به جمعیت 20 هزار نفری خود امکان هرگونه ارتقاء از آن صلب شده است و وضعیت خاص منطقه سبب شده تا این بخش قدیمی تبدیل به یکی از مناطقی شود که مورد بی توجهی واقع شده است. منطقه کدکن به دلیل یکپارچگی جغرافیایی با دشت نیشابور و هم جواری با مرز شهرستان نیشابور و هم چنین وجود تمایلات سنتی اهالی آن برای پیوستن به نیشابور می تواند پازل تکمیل کننده شهرستان میان جلگه به شمار رود. تنها نکته منفی در این قضیه نیز بحث مرکزیت شهرستان است و ممکن است اهالی این دو شهر هیچکدام مرکزیت دیگری را برتنابند ولی به عقیده نگارنده با توجه به اینکه از ابتدا طرح موضوع با هدف تشکیل شهرستان میان جلگه بوده است مرکزیت حق شهر عشق آباد می باشد هرچند که باید برای کدکن نیز متیازات ویژه ای در نظر گرفته شده و تمامی دفاتر ادارات شهرستان در این شهر نیز دایر گردند. 

اما داستان بخش قدیمی سرولایت به قول حکیم توس یکی داستان است پر از آب چشم. این بخش در طول سالیان گذشته به مثابه گوشت قربانی بوده و هر قسمت آن تقدیم شهرستان های دیگر نظیر قوچان و فیروزه شده و یا حتی شهرستانی نظیر خوشاب بخش عمده خود را از سرولایت قدیم دارا می باشد. سرولایت در سرشماری سال 1395 جمعیتی در حدود پانزده هزار نفر داشت که این امر مشکل اساسی در خصوص ارتقاء این بخش به شهرستان می باشد. از طرفی نزدیکی این بخش به شهرستان قوچان سبب شده تا شائبه هایی مبنی بر الحاق آن به قوچان نیز به وجود بیاید. از آنجا که ارتقاء سرولایت بسیار بعید به نظر می رسد و ضمیمه شدن آن به نیشابور سبب شده تا اهالی حتی برای آمدن به مرکز شهرستان خود یعنی نیشابور مجبور به گذر از شهرستان دیگری (فیروزه) شوند. به نظر می رسد راه حل منطقی برای سرولایت الحاق آن به فیروزه البته تحت تدابیر خاص و به شیوه ای استقلال گونه است، تا اگرچه این منطقه در حوزه شهرستان فیروزه واقع می گردد اما تصمیم گیری های اساسی در درون خود بخش انجام گیرد. هم چنین شهر بار و دیگر روستاهای بخش بینالود که در جریان تشکیل فیروزه به بخش مرکزی نیشابور الحاق شد مجددا به فیروزه برگردد. با این تفاسیر جمعیت فیروزه به 70هزار نفر می رسد ودر زمره شهرستان های درجه دوم استان قرار می گیرد.

مطالبی که بیان شد پیشنهاداتی بود که از طرف یک فرد علاقمند ابراز شده و مطمئنا جای نقد و تحلیل و بررسی بیشتر دارد اما مطمئنا وجود سه شهرستان مستعد در منطقه سرزمینی نیشابور در توسعه های سیاسی آینده این منطقه بی تاثیر نخواهد بود. فراموش نکنیم که در ابتدای متن به قانون ایجاد شهرستان ها اشاره شد و پیشنهادات ارائه شده در چارچوبی بود که حداقل های لازم را در ارتقای بخش های شهرستان را شامل گردد.

مسعود رحیمی نژاد- پژوهشگر 

#1 عطف به: پیشنهاداتی در باب توسعه سیاسی بخش های نیشابور

avatar
هم استانی - چهارشنبه 03 مرداد 1397  

کدکن بشه بخشی از بخشهای میانجلگه..!! شتر در خواب بیند پنبه دانه..
کدکن, خود سالهاست که یکی از بخشهای مهم شهرستان تربت حیدریه است, یعنی بخشی از یک فرمانداری ویژه.
شما که خودتون جدا شدن 4 روستا والحاق ان به خوشاب رو تاب نمیارین, چطور پیشنهاد میدین یکی از بخشهای شهرستان مجاور رو قاپ بزنین..؟! یه حرفی بزنین که خودتون قبولش داشته باشین.
البته این حرفها بیشتر جنبه تصورات نویسنده است و خیلی ارزش پاسخگویی ندارد.

#1.1 عطف به: عطف به: پیشنهاداتی در باب توسعه سیاسی بخش های نیشابور

avatar
مسعود رحیمی نژاد - آدینه 05 مرداد 1397  

با سلام خدمت هم استانی عزیز که نمی دانیم از کدامین شهرستان استانمان هستند و از میان 6 پاراگراف نوشته بنده تنها به چند خط آن اکتفا کرده و با ادبیاتی که بیشتر شبیه به ادبیات کوچه و خیابانی است جواب می دهد. آیا این قسمت از نوشته که در آن بیان کردم هیچکدام از این دو شهر مرکزیت دیگری را برنمی تابد را نیز مطالعه فرمودید. آیا از تمایل مردمان کدکن برای پیوستن به نیشابور اطلاع دارید آیا کوچکترین نگاهی به نقشه انداخته و پیوستگی جغرافیایی کدکن با دشت نیشابور و فاصله آن تا مرز شهرستان را مشاهده فرموده اید آیا اگر این امر برای یکی از بخش های شهرستان خودتان در شرف بود اینگونه جبهه گیری می نمودید
اینها تنها تصوراتی برخواسته از موهومات و خیالات نیست که در یک آن به مخیله راه یافته باشد و مطمئنا تا زمانی که لابی قوی وجود نداشته باشد که یک شبه خط مرزی شهرستان را چند فرسنگ جابجا کنیم و مناطقی را با لابی گری به مجموعه شهرستان بیاوریم این امر محقق نخواهد شد متاسفانه بعضی فقط تا نوک بینی خود را می بینند و در جهان امروزی فکرهای محلی دارند. اینکه کدکن در تربت مظلوم واقع شده جای هیچ شکی نیست به گونه ای که امکان هرگونه ارتقا از آن صلب شده است. اینکه دو بخش کمتر توسعه یافته با یکدیگر ادغام شده و شهرستان جدیدی به وجود بیاورند به نفع کجاست؟ آیا خود مردمان میان جلگه و کدکن بیشترین نفع را از این ارتقا نخواهند برد
دوست عزیز شما از دوحا خارج نیستید یا از شهروندان محترم تربتی هستید که باید عرض کنم تشکیل استانی درقسمت شرقی استان فعلا محال است چرا که نه حد نصاب جمعیت استانی و نه حد نصاب مرکز استان در این منطقه موجود نمی باشد و اگر از دوستان عزیز سبزواری هستید تشکیل این شهرستان هیچ گونه منافاتی با رویای استان خراسان غربی شما را ندارد
این که کدام شهر مرکز شهرستان باشد هم زیاد مهم نیست چه کدکن عزیز و چه عشق آباد و چه مشترک تنها چیزی که مهم است اینکه بتوان با رویکردی صحیح و اصولی تلاش نمود تا بخش های کمتر توسعه یافته در استان بتوانند زودتر در مسیرپیشرفت و توسعه قرار بگیرند

#2 عطف به: پیشنهاداتی در باب توسعه سیاسی بخش های نیشابور

avatar
مرتضی ( یه قوچانی ) - آدینه 30 شهریور 1397  

چکنه رو نیشابور از قوچان جدا کرد نه بالعکس

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۶
۰۵:۳۱
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۰۹

آمار بازدیدکنندگان

۶
۷۲۳
۳۹۴۷
۱۰۳۲۲۵۹۶