تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

پیشنهاد تاسیس موزه هنر و صنعت سفالگری نیشابور


در خبرها آمده بود که سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نیشابور با اهتمام استاد برجسته سفال ایران محمد مهدی قان بیگی و هنرمندان سفالگر نیشابوری خانه سفال را درنیشابور راه اندازی می‌کنند.

همچنین در ادامه خبر آمده بود که: سفالینه‎های نیشابور که هم اکنون زینت‌بخش بیش از 30 موزه و گالری معروف در داخل و خارج کشور از ژاپن تا آمریکا می‌باشد بهترین شاهد پیشرفت و عظمت فکری و نیروی صنعتی و هنری ایرانیان به خصوص نيشابوريان هنرمند است كه وجود چنین گنجینه گرانبهایی الهام‌بخش طراحی و ساخت تابلوهای ماندگار گردیده است.

با طلوع دین مبین اسلام و در سده‌های سوم تا پنجم ه.ق همزمان با حکومت سامانیان و سپس سلجوقیان در ایران ،نیشابور به عنوان یکی از مهمترین مراکز هنری جهان شرق شناخته شد و اهمیت سفالگری نیشابور با کاوشهای باستان شناسان موزه متروپولیتن در سالهای 1315 الی 1318 و سپس مرکز باستان شناسی ایران در سال 1343 در این منطقه پدیدار شد.
ضمن سپاس بر کوشش های سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نیشابور در زمینه احیای هنر سفالگری نیشابور، شایسته می‌دانیم این پیشنهاد را حضور مدیران محترم شهری نیشابور مطرح نماییم که اگر در کنار «خانه سفال نیشابور» موزه سفال نیشابور نیز تاسیس گردد، با بازسازی آثار سفالی نیشابوری که در موزه‌های کشورهای مختلف جهان نگهداری می‌شود محلی هم برای ارائه و نمایش قدمت و ظرافت و تکامل‌یافتگی این هنر در نیشابور خواهیم داشت.
«موزه هنر و صنعت سفالگری نیشابور» نه تنها یک محل برای مستندسازی صنعت و هنر سفالگری نیشابور خواهد بود بلکه به یکی از اماکن و جاذبه های گردشگری ویژه نیشابور به عنوان منطقه نمونه بین‌المللی گردشگری، تبدیل خواهد شد.
این موزه، می‌تواند دربرگیرنده موارد زیر باشد:

  • آثار سفالی که در اکتشافات باستانشناسی نیشابور یا از طریق رایزنی با موزه‌های دیگر بدست می‌آید.
  • آثار سفالی بازسازی شده بر اساس نسخه اصل که در موزه‌های دیگر نگهداری می‌شود.
  • ابزار و اشیاء مورد استفاده در کارگاه های سفالسازی نیشابور در طی تاریخ.
  • آثار درخشان سفالی تولید شده در دوره معاصر، توسط «خانه سفال نیشابور» و دیگر هنرمندان نیشابوری.
  • مخزن کتاب‌ها، مقاله‌ها و اسناد و مدارک مرتبط با سفال نیشابور که می‌تواند به عنوان مرکز حمایت پژوهشی از خانه سفال نیشابور، دانشکده هنر نیشابور، و هنرمندان سفالگر نیشابوری مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال مطلب: صبا

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۹
۰۵:۱۹
۱۲:۳۷
۱۹:۵۶
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۹
۱۳۳۲
۲۴۲۱
۱۰۲۱۳۲۸۶