تقویم اخبار

خرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

چند مطلب پيرامون احداث مجتمع تجاري (پاركينگ مسجد جامع)

اخيرا مشاهده ميشود كه قوطي هاي فلزي در اطراف پاركينگ مسجد جامع كه يك سوم از محل تردد عمومي را تصرف كرده در زمين كاشته شده است و نيز شنيده ميشود كه اميدوارم صحت نداشته باشد كه امنا مسجد جامع با مشاركت سرمايه گذار بخش خصوصي تصميم به ساخت مجتمع تجاري و پاركينگ در محلي كه قبلا به نام احداث مصلي تملك و از مالكين خريداري شده، دارند!!!!!!

تصميم گيرندگان و سرمايه گذاران محترم آيا ممكن است پيرامون چند سوال كه بيشتر جنبه پيشنهادي دارد تفكر و تدبر كرده و سپس اقدام فرماييد؟

1- وقتي مسجد جامع با آنهمه عظمت توسعه پيدا مينمايد و با توجه به نياز، مصلي نيز با فضايي وسيع احداث ميشود خود دليل بر اهميت مكان و توجه مردم و استقبال از انجام فرايض ديني در اين مكان مقدس ميباشد كه خواسته يا ناخواسته جمعيت زيادي به مرور وارد مسجد شده و در پايان نماز يا مراسم به يكباره همه ميخواهند خارج شوند.ضمن اينكه متاسفانه توجهي به عرض كوچه مسجد (علي الخصوص ضلع غربي مصلي) در هنگام طراحي نشده است كه در ايام اضطراري امداد رساني و خدمات رساني عملا قفل و امكانپذر نميباشد. در اين بين اگر كمترين آسيبي به علت تراكم و ترافيك براي انساني بوجود بيايد مقصر تصميم گيرندگان و مجريان خواهند بود.

در شرايط فعلي كه پاركينك فعال بود پس از اقامه نمازهاي جمعه و عيد و شبهاي قدر و ايام مناسبتي و .... همزمان با خروج جمعيت از مسجد و مصلي شاهد خروج خودروها از پاركينگ بوديم كه گره كور ترافيكي و همهمه اي كه ميتوانست نباشد را شاهد بوديم.

اگر در اين ترافيك با توجه به يكطرفه بودن كوچه تكيه ابوالفضلي شخصي از بيمارستان بخواهد اعزام شود ! خدا ميداند چه ميشود.

اشتباهي كه در ديوار گذاري ضلع غربي مصلي انجام شد را سعي كنيم كه تكرار نشود. چون به لحاظ استانداردهاي موجود به تناسب سطح زير بنا و جمعيت پيش بيني شده بايستي محل عبور پياده و سواره و امداد رسان به تفكيك مشخص و تاسيس شود كه متاسفانه اين مهم ديده نشده است كه جاي پيگيري و تامل دارد!

چنانچه اين شنيده درست باشد كه پاركينگ فعلي مسجد داراي چهار طبقه كه دو طبقه پاركينك و دو طبقه تجاري باشد:

الف) آيا انديشيده ايد كه پس از اتمام مراسم و فرائض جماعتي كه از مصلي و مسجد خارج ميشوند چگونه ميخواهند اين همه خودرو را از پاركينگ خارج نمايند؟ 

ب) آيا انديشده ايد كه در زمان تملك و خريداري املاك برخي از مالكين كه تمايلي به فروش نداشتند به واسطه اينكه اين ملك جهت مسجد جامع و ساخت مصلي مورد نياز است و امروزه در قيد حيات نيستند به اميد آن بوده اند كه ذخيره آخرتي براي خود بسازند و شايد ارزانتر از ارزش واقعي هم ملكشان را واگذار كرده اند و .... ولي امروزه عده اي سواي طيف خير و مسجد ساز و خير انديش و .... به فكر درآمد زايي و برج سازي و كسب منافع شايد شخصي باشند! چه كسي ميخواهد اين مسئوليت اين حق الناس را به دوش بگيرد؟

ج) آيا احداث مجتمع به اين بزرگي و مصلي به اين وسعت و مسجد با اين عظمت و تكيه ابوالفضلي و بيمارستان قمر نمي طلبد كه كوچه مسجد و كوچه هاي اطراف آن تبديل به خيابان هاي عريض شود و با احداث پياده رو از تلاقي و ايجاد گره هاي ترافيكي موجود كاسته شود؟ آيا بايد فقط پيش پايمان را ببينيم و امروزمان را فقط و يا خير بايد دور انديش باشيم و نگاهي وسيع داشته باشيم و آينده نگري كنيم.

در هر شرايطي شايد امروز به سبب اين بساز و بفروش ها درآمد كلاني نصيب شريك تجاري مسجد و مسجد بشود ! ولي به چه قيمتي؟

آيا به فكر امداد و امداد رساني هستيم؟ 

چرا به ارزش جان انسانها در سالهاي آتي كه شايد ما هم در دنيا نباشيم فكر نكنيم؟

چرا پاركينگ را در طبقات زيرين مصلاي فعلي تعبيه نكرده اند؟ كه خروجي از مسجد و مصلي نزديكترين محل به خيابان عدالت ميباشد؟

در محل پاركينگ جديد كه ميخواهند احداث كنند چنانچه خودرو يا خودروهايي دچار آتش سوزي و يا حادثه اي بشود در ايام پيك جمعيتي چگونه امداد رساني انجام ميشود؟

كار بزرگ انجام دادن هزينه هاي بزرگ و فكر بزرگ را نيز طلب ميكند! چگونه است در ابتداي كوچه مسجد جامع نيز به جهت ديوار موقت حتي حاضر نشده اند ديوار فعلي را در نظر بگيرند؟

لذا تقاضا دارد چنانچه بنا بر كار اقتصادي است هزينه هاي آنرا نيز پرداخت(عقب نشينيهاي معقول و منطقي) را پرداخت نمايند. نه اينكه تا ديروز جهت تملك ميگفتند كه مال مسجد و مصلي است و عده اي به اميدي به مسجد فروختند و امروز به شهرداري بگويند مال مسجد است و حقوق شهروندي رعايت نشود.

در هر حال متصديان امر علي الخصوص مسئولين مسجد توجه به ديوني كه بر گردن امنا مسجد و مصلي و ائمه جمعه و .... توجه داشته باشند به خاطر چندرغاز سودي كه ميخواهند براي مسجد كسب كنند تا قيام قيامت بر دوش كشنده دين مومنين نباشند.

پيروز باشيد.

#1 عطف به: چند مطلب پيرامون احداث مجتمع تجاري (پاركينگ مسجد جامع)

avatar
ع - چهارشنبه 06 مرداد 1395  

احسنت.خدا کند که گوش شنوا و چشم بینایی پیدا شود.

#2 عطف به: چند مطلب پيرامون احداث مجتمع تجاري (پاركينگ مسجد جامع)

avatar
m - چهارشنبه 06 مرداد 1395  

سواي نكات شرعي وارده مطمئنا كسانيكه ميخواهد كار اقتصادي به اين بزرگي انجام دهند و مخصوصا شريك تجاري ايشان كه از سرمايه داران معروف هستند حتما فكرشان به اين بديهيات و مشكلات رسيده است.

#3 عطف به: چند مطلب پيرامون احداث مجتمع تجاري (پاركينگ مسجد جامع)

avatar
همشهری - پنج شنبه 07 مرداد 1395  

واقعا مایه تاسف است که امنا مسجد جامع اینگونه طرز فکری دارند.

#4 عطف به: چند مطلب پيرامون احداث مجتمع تجاري (پاركينگ مسجد جامع)

avatar
همشهری - آدینه 08 مرداد 1395  

اگر از اشخاص دارای تجربه و صاحب نظر استفاده بشود اینگونه معضلات کمتر میشود.آنهمه زیربنا و مجتمع تجاری واقعا محل تردد لازم ندارند؟

#5 عطف به: چند مطلب پيرامون احداث مجتمع تجاري (پاركينگ مسجد جامع)

avatar
نمازگزار - شنبه 09 مرداد 1395  

بوی مشمءز کننده ای در مراسم معنوی تجمع عزاداران شهادت امام صادق در مصلی پیچیده بود. مایه تاسف است که امنا مسجد جامع خودشان حضور نداشته و متوجه این مشکل نشدند. چگونه میخواهند پروژه به این بزرگی رو اجرا کنند.

#6 عطف به: چند مطلب پيرامون احداث مجتمع تجاري (پاركينگ مسجد جامع)

avatar
حسینی - یک شنبه 10 مرداد 1395  

اگر این اتفاق بیافتد یک جنایت بزرگ در حق نیشابور و فرهنگ و تاریخ آن است

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۶
۰۵:۱۷
۱۲:۳۵
۱۹:۵۴
۲۰:۱۴

آمار بازدیدکنندگان

۱۲
۴۶۱
۱۵۹۳
۱۰۱۹۰۶۵۵