تقویم اخبار

شهریور 1398
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

چه کسی نیشابور را "بن‌بست" می‌خواهد؟!

درباره سیاست «چماق و هویچ»، بسیار شنیده‌ایم؛ اما شاید به ندرت به این اندیشیده باشیم که «اگر چماق و هویچ، در دست یک چماقدار ناشی قرار بگیرد چه نتیجه ای به بار می آورد؟!» من هم اولین بار بود که به این موضوع، فکر میکردم. راستی؛ چه شد که به این اندیشه افتادم؟!

 چندی پیش، بزرگواری؛ لینک مطلبی را برایم فرستاد. چند روز پیش نیز لینک مطلبی دیگر (مرتبط با مطلب قبلی) دریافت کردم. عکس دو مطلب یاد شده را در تصویر بالا ببینید. مطلب دوم بود که مرا به یاد «چماق و هویچ» انداخت.

القصه؛ یک سایت محلی، به یک مسوول، حمله می‌کند او را «مایوس» و فلان و مدان می‌خواند؛ اما بعد به او «امید» می‌دهد که اگر این کار را بکنی خیلی باحالی، خیلی موفقی و خیلی فلانی!

 آری! فکرش را که می‌کنی وجداناً چماق کوفتن، از هویچ دادن، راحت‌تر است؛ چرا که چماقدار باید حداقل یک هویچ داشته باشد تا به خاطر خوشمزگی آن هویچ، آن بنده خدایی که در زیر چماق است پا بدهد و مطابق میل چماقدار، رفتار کند.

 اما وای بر چماقدار بخت‌برگشته‌ای که از چماقخور بخواهد «برو و هویچ را خودت تهیه کن»! 

این هویچ، در تصویر بالا همان اصطلاح شیک «چرخه مفید» است که زیر آن را خط قرمز کشیده‌ایم. منظور خیلی خودمانی‌اش این است که «آقای رییس! تو رو خدا، برو «جار بزن» چند تا مسافر بیار که چرخم بچرخه و از همسایه، «بااهمیت»تر و «باصلاحیت»تر و غیر «بن‌بست»تر باشم؛ چون برنامه‌هایی دارم که باید به هر قیمتی! که شده اونا رو پیاده کنم.» (لطفا توضیحات تکمیلی را در تصویر بالا ببینید(

با ذکر یک نکته مهم، از این داستان بگذریم: کاش نسبت به عزیزانی که خودجوش و بعضا ظاهرا خود-رو کار رسانه ای می‌کنند و برای خوشان، رسالت «امداد و نجات» یک استان!!! را قائلند؛ دلسوزی بیشتری شود و با تاکید بسیار، آموزش «اخلاق کار در رسانه» داده شود تا شاید با لحاظ فهم مورد انتظار از چگونگی بجا آوردن حق و احترام زحمات و خدمات مدیران خدمتگزار؛ آن عزیزان نیز مسولانه تر به رسالت‌های خود-مفروضشان(!!!) بپردازند.

 ادامه این داستان اما ادامه داستان بالا نیست هرچند به آن بیربط هم نیست. داستان ما؛ روایتی از مطالبه همدلانه مردم یک شهرستان است.

۱۰ سال پیش شاید از اهمیت زیرساخت فرودگاه در توسعه منطقه‌مان این‌طور که امروز می‌دانیم؛ آگاه نبودیم. این آگاهی عمیق و مسولانه؛ نتیجه زحمات همه کسانی است که تلاش کردند تاثیر فرودگاه را در توسعه نیشابور، در معرض توجه یکایک شهروندان و رسانه‌های شهرستان قرار دهند.

فرودگاه؛ امروز، یکی از مطالبات تراز اول جمعیت نیم‌میلیونی شهرستان نیشابور است و اولویت آن، به اندازه‌ای است که «توانایی پیگیری و به سرانجام رساندن ایجاد زیرساخت فرودگاه نیشابور» را می‌توان به عنوان یکی از فاکتورهای عمده، نافذ و تاثیرگذار در میزان محبوبیت و مطلوبیت سیاستمدارن و مسولان، در میان مردم شهرستان؛ معرفی نمود.

 ضعفزیرساخت‌های شهرستان نیشابور نسبت به موقعیت و جمعیت و کارایی و تاثیرگذاری آن در منطقه شمال شرق کشور؛ و حتی نسبت به شهرستان‌های همتراز در همین منطقه؛ خوشبختانه، از نگاه منصف هیچ یک از مسولان محترم پوشیده نمانده و به مناسبت‌های مختلف، به این ضعف‌ها اشاره نموده‌اند.

- امروز؛ همه می‌دانند: داشتن مجوز دانشگاه علوم پزشکی با امکان جذب بودجه و اعتبارات ملی چندبرابری؛ چه تحولاتی را در یک منطقه نسبت به دانشکده علوم پزشکی منطقه همجوار ایجاد می‌کند!

- همه می‌دانند: برخورداری یک منطقه از  جاده‌های مواصلاتی اصلی و درجه یک؛ ضمن امکان جذب اعتبارات ملی بیشتر برای توسعه و نگهداری جاده، چه مزایای اقتصادی را برای منطقه برخوردار نسبت به منطقه همجوار فراهم می‌کند. 

- همه می‌دانند: وجود ۵ فرمانداری و ادارات ذیربط در یک منطقه، چه تحولاتی در پیگیری مسائل آن منطقه، نسبت به وجود فقط یک یا دو فرمانداری ایجاد می‌کند.

- آری؛ همه می‌دانند  ...

- همه می‌دانند: زیرساخت فرودگاه؛ کمک و فعال‌کننده پتانسیل بخش‌های گردشگری، آموزش عالی، بهداشت و درمان، فرهنگ، صنعت، کشاورزی و ... است و حتی موقعیت ژئوپلتیک منطقه را ارتقا می‌دهد.

- همه می‌دانند: نیشابور، رتبه ٢ جمعیتی خراسان را دارد اما در میان ۵ شهر پرجمعیت خراسان (به ترتیب: مشهد، نیشابور، سبزوار، بجنورد، بیرجند)، تنها شهری است که زیرساخت مهم فرودگاه را ندارد.

 با این اوصاف؛

آیا اگر حتی نیشابور را گرفتار «تبعیض» نخوانیم؛ نباید به صراحت، بر نابرخورداری و محرومیتاین شهر گواهی داد؟!

 و ... همه می‌دانند که نسبت دادن آشکار و تلویحی عنوان‌های دردناکی همچون «بی‌صلاحیت»، «بی‌اهمیت»، «بن‌بست» و ... به این نیشابور که فخر تاریخ و فرهنگ خراسان است با محرومیت‌ها و تبعیض‌هایی که در همین یکی دو دهه اخیر، بر این منطقه روا شده، ارتباط مستقیم دارد.

 آری! همه می‌دانند  ...

همه با هم برای رفع تبعیض و محرومیت‌زدایی زیرساختی از نیشابور ...

#1 عطف به: چه کسی نیشابور را "بن‌بست" می‌خواهد؟!

avatar
مجتبی - چهارشنبه 18 مهر 1397  

فرودگاه سبزوار تقریبا متروکه هستش. هیچ پروازی به اون صورت توش انجام نمیشه. اصلا معلوم نیست چرا به سبزوار فرودگاه دادن؟

#2 عطف به: چه کسی نیشابور را "بن‌بست" می‌خواهد؟!

avatar
محمدرضا - چهارشنبه 18 مهر 1397  

سلام بر یکایک دوستان گل همشهری.مطلب بسیار خوب و مفیدی بود همه هم می دونیم که سیاست های اون سایت چیه و چگونه هست ... اینگونه کارها و سیاست هایی که گردانندگان سایت بالا برای خود زرنگی و تعصب و غیرت روی ضعف های شدید منطقه خودشان می دانند را بنده نوعی هم می توانم به راحتی داشته باشم!!!

ایجاد سایت و اختلاف افکنی چیز سختی نیست!کمی نیاز به بازی با کلمات دارد مشابه نویسنده مطالب سایت ذکر شده در بالا...منتهی کمی وجدان و انصاف و انسانیت اگر در وجود هر شخصی باشد اختلاف را پیشه خود نمی کند!
به طور مثال می گویم همین جناب جمال آبادی که همیشه در نظرات این سایت فعال است و از گردانندگان سایت بالا هم هست در پیج اینستاگرام جناب آقای رشیدیان استاندار خراسان رضوی حضور فعالی بهم رسانیده و در کامنت ها به پشتیبانی از عدم تصویب فرودگاه برای نیشابور پرداخته بود!!!!!!
حال ربط فرودگاه نیشابور به این شخص که گرداننده سایت بالاست و و از نیشابور هم نیست و منتهی به دلیل نبود کار و رونق اقتصادی در منطقه خودش به مشهد مهاجرت کرده و زندگی می کند چیست!!!
خلاصه که خداوند در جای حق نشسته است و این دنیا به آه یک نفر هم نمی ارزد چه برسد به آه مردم یک منطقه را برای خود خریدن...!!!
دنیا دار مکافات است...
با تشکر

#3 عطف به: چه کسی نیشابور را "بن‌بست" می‌خواهد؟!

avatar
علی - دوشنبه 07 آبان 1397  

مردم ومسئولان نیشابورباید پیگیر استان شدن ،فرودگاه، بیمارستان وتجهیز وبهسازی راه های شهرستان باشند چون لازمه پیشرفت ورشد نیشابور می باشدمردم ونشریات هم باید جواب دروغ ها وکارشکنی هارابااستدلال منطقی بدهنداما مهمترین کارعملی کردن این موضوعات است.

#4 عطف به: چه کسی نیشابور را "بن‌بست" می‌خواهد؟!

avatar
محیا - چهارشنبه 30 آبان 1397  

در غرب استان خراسان رضوی، به آمایش سرزمینی کاملا بی‌توجهی شده است بطوریکه تقریبا همه زیرساخت‌های اساسی که از محل سرمایه های ملی تغذیه شده و می‌شوند در یک شهر، تلنبار شده است و این در حالی است که نیشابور، پرجمعیت‌ترین شهرستان نیمه غربی خراسان رضوی، از این زیرساخت‌ها محروم نگه داشته شده است.

ما خواهان رفع تبعیض از نیشابور هستیم.
رفع تبعیض در شبکه بهداشت و درمان
رفع تبعیض در توسعه دانشگاهی
رفع تبعیض در صنعت حمل و نقل هوایی
رفع تبعیض در جاده های مواصلاتی
رفع تبعیض در ارتقای بخش‌ها
رفع تبعیض در واگذاری بودجه‌ها و اعتبارات
رفع تبعیض در .....
مسولان محترم، لطفا به داد نیشابور برسید.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

ارتباط زنده نامزدهای انتخاباتی با مردم

مناسبت ها

فهرست وقایع ماه محرم الحرام

اوقات شرعی نیشابور

۰۴:۵۳
۰۶:۲۰
۱۲:۲۸
۱۸:۳۶
۱۸:۵۴

آمار بازدیدکنندگان

۱۵
۲۰۱۶
۱۷۹۱
۱۰۴۵۵۹۶۳