تقویم اخبار

تیر 1397
ی د س چ پ آ ش
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

کارخانه کارتن سازی نیشابور/ صنعتی اشتغالزا و سودآور در میان ناخرسندی ساکنان اطراف آن

فعالیت کارخانه کارتن سازی نیشابور با سرمایه گذاری خارجی فعالیتی صنعتی، سودآور و اشتغالزا محسوب می شود که گرچه با مجوزهای لازم بنا شده اما این روزها نارضایتی مردم ساکن در شهرکهای مسکونی نزدیک آن را رقم زده است.

چندسالی است فعالیت کارخانه کارتن سازی مستقر در شهرک صنعتی خیام نیشابور به دلیل متصاعد کردن بوی نامطبوع حاصل از این رشته از فعالیت های صنعتی می باشد موجبات نارضایتی مردم شهرکهای مسکونی نزدیک این شهرک را فراهم کرده است. 

چندی پیش نیز اخبار ناخرسندی مردم مبنی بر وجود بوی بد متصاعد شده از شهرک صنعتی خیام واقع در شهرستان نیشابور در غرب مشهد و مزاحمت این بو برای اهالی شهرک امام رضا(ع) که در مجاورت شهرک قرار دارد سوژه چند رسانه شد.

اما این بار تجمع شبانه اهالی بود که منجر به تصمیم جدیدی از سوی شورای تامین شهرستان نیشابور مبنی بر تعطیلی فعالیت نوبت شب این کارخانه شد. تصمیم و مصوبه ای که اما و اگرهای فراوانی دارد و البته هنوز خوشایند اهالی شهرک نیست زیرا همچنان بوی نامطبوع در طول روز در هوا منتشر می شود.

فعالیت این کارخانه در محیط شهرک صنعتی و با سرمایه گذاری میلیاردی از سوی سرمایه گذار چینی در چند سال پیش با اخذ همه مجوزها و در نظر گرفتن ملاحظات محیط زیستی آغاز شد.

  • * حریم شهرک صنعتی خیام خدشه دار شده است

معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: حریم شهرک صنعتی خیام بخاطر پیشروی شهر نیشابور و توسعه نامتوازن شهری دچار خدشه شده و نارضایتی ساکنان نزدیک این شهرک را رقم زده است.

محمد عرفانی افزود: این واحد همه مجوزهای لازم فعالیتی و نیز رعایت قوانین مربوط به مدیریت پسماند و جلوگیری از توسعه آلودگی را داراست. ماهیت فعالیت کارخانه بازیافت کاغذ و تولید کارتن به واسطه خمیر حاصل از بازیافت کاغذ تصاعد بو در فضا و محیط اطراف است. 

وی ادامه داد: در زمان صدور مجوز برای این واحد فاصله قانونی شهرک صنعتی تا مناطق مسکونی در نظر گرفته شده بود. واحدهای صنعتی فراوانی در شهرک صنعتی خیام فعالیت دارند که تولید بو جزو روند طبیعی کاری آنها محسوب می شود و علت لحاظ کردن ملاحظات محیط زیستی نیز همین موارد است.

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: بخاطر گلایه های مردم از متصاعد شدن این بوی ناخوشایند شاهد ورود شورای تامین شهرستان نیشابور به موضوع هستیم. این ورود و بررسیهای انجام شده در نهایت منجر به مصوبه ای با مضمون تعطیلی نوبت کاری شب این واحد صنعتی و الزام واحد به اجرای مصوبه شد.

وی افزود: شکایتهای مردم پرونده ای دو ساله در مراجع قضایی فعال کرده که بگونه ای با توجه به حضور سرمایه گذار خارجی در این واحد نوعی نگرانی در آینده را ایجاد می کند.

او ادامه داد: استفاده از دستگاه مکش بو برای کاهش شدت آن در خروجی این واحد و استفاده از درپوش در تصفیه خانه برای کاهش بار آلودگی از جمله اقدامات شایان توجه و مورد تائید سازمان محیط زیست است. 

عرفانی گفت: اقدامات انجام گرفته هزینه های میلیاردی به این واحد تحمیل کرد اما اطلاع رسانی لازم در این خصوص به مردم صورت نگرفته است.

  • * کاهش تولید و تعطیلی نوبت کاری شب تنها راهکار مقطعی

فرماندار نیشابور نیز به خبرنگار ایرنا گفت: مصوبه شورای تامین شهرستان مبنی بر تعطیلی نوبت کاری شب کارخانه کارت سازی با هدف حفظ، تامین آرامش مردم و نیز حفظ سرمایه گذاری هنگفت این واحد است.

سعید شیبانی افزود: این تعطیلی شبانه حداقل تا پایان فصل گرما ادامه دارد. پیش بینی می شود با سرد شدن هوا شاهد کاهش تاثیر و نامطلوبی بوی نامطبوع ناشی از این فعالیت صنعتی باشیم. امید می رود با تعطیلی نوبت کاری شب این واحد شاهد بکارگیری کارگران در دو نوبت کاری دیگر باشیم تا مدت باقی مانده از فصل گرم سال سپری شود.

وی در خصوص توسعه شهرکهای مسکونی در نزدیکی شهرک صنعتی خیام نیز گفت: اولویت با حفظ شهر و جا پیدا کردن برای زندگی جمعیتی است که روز به روز در حال افزایش می باشد. توسعه شهر را نمی توان مخل و مانع دانست.

فرماندار نیشابور با ابراز تردید در مجوزهای صادره و در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی در فعالیت این نوع واحدهای صنعتی افزود: لازم است متولیان امر از جمله سازمان محیط زیست و سایر بخشها دقت بیشتری در صدور مجوزها داشته باشند تا شاهد تهدید و نگرانی برای سرمایه های داخلی و خارجی در عرصه صنعت و تولید نباشیم.

  • * جا به جایی کارخانه کارتن سازی در اولویت کار

فرماندار نیشابور همچنین گفت: جا به جایی این واحد صنعتی تصمیم اخذ شده برای اجرا در بلندمدت است. مقدمات این کار در استانداری خراسان رضوی مورد توافق قرار گرفت. مکانیابی و اندیشیدن تدابیر لازم برای جا به جایی از مسائلی است که در مرحله بعد از اقدامات اولیه و موافقتهای انجام شده باید محقق شود.

وی افزود: جا به جایی این واحد حدود دو سال زمان می برد. تلاش می شود تا به صورت مقطعی با توقف نوبت کاری شب کارخانه مشکل تا حدی تعدیل شود.

شیبانی ادامه داد: تلاش داریم علاوه بر تامین آرامش و آسایش مردم، این واحد صنعتی که با سرمایه گذاری بالایی فرصتهای شغلی فراوانی ایجاد کرده ماندگار و پابرجا بماند.

  • * توقف فعالیت 70 کارگر نوبت کاری شب 

مدیرعامل کارخانه پردیس کاغذ نیز به خبرنگار ایرنا گفت: این مجموعه صنعتی از سال 1390 با سرمایه گذاری خارجی و داخلی به صورت مشترک فعال شد و تاکنون برای 180 نفر ایجاد شغل کرده است.

امین ابراهیم زاده افزود: 22 میلیون دلار حجم کل سرمایه گذاری انجام شده و راه اندازی این واحد صنعتی بوده که 15 میلیون دلار آن به صورت مستقیم از سوی سرمایه گذار خارجی تامین شده است.

وی ادامه داد: در زمان آغاز تاسیس و راه اندازی این واحد صنعتی با توجه به ضرورت تامین امنیت سرمایه خارجی، سرمایه گذار مجوزهای لازم را از شرکت شهرکهای صنعتی و محیط زیست خراسان رضوی اخذ کرده بود اما توسعه نامتوازن شهرکهای مسکونی در نزدیکی شهرک صنعتی خیام طی دو سال اخیر منجر بروز مشکل شد.

مدیرعامل کارخانه پردیس کاغذ گفت: البته تعدادی واحد دیگر کارتن سازی و نیز سایر صنایع از جمله صنایع لبنی، روغن نباتی، دانه کشی و صنایع غذایی که تولید بو ناشی از فعالیتشان امری طبیعی است هم اکنون مشغول فعالیت در شهرک صنعتی خیام نیشابور هستند.

وی افزود: بنابراین تعطیلی نوبت کاری شب و یا جا به جایی واحد صنعتی پردیس کاغذ راه حل واقعی برای حل این مشکل نیست. 70 نیروی کار در نوبت شب این واحد فعالیت دارند که یک سوم از حجم کل تولید کاغذ کارتن بر عهده آنها است.

او اد امه داد: ماهانه پنج هزار تن کاغذ کارتن در کارخانه پردیس تولید می شود. بطور قطع توقف یک سوم تولید موجب بیکاری کارگران خواهد شد. نمی توان انتظار داشت 70 کارگر این کارخانه بیکار شوند و سرمایه گذار همچنان اقدام به تقبل پرداخت حقوق آنها بدون سودآوری مجموعه نماید.

  • * شهرک صنعتی خیام مصوبه سازمان محیط زیست را دارد 

مدیر ایمنی، بهداشت محیط زیست و انرژی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی نیز چندی به خبرنگار ایرنا گفته بود: این شهرک صنعتی مصوبه سازمان محیط زیست را اخذ کرده است. 

نسرین محمدیاری افزود: بر خلاف ادعاها، ابتدا شهرک صنعتی خیام ایجاد و پس از آن شهرک مسکونی امام رضا(ع) شکل گرفته است. 

وی ادامه داد: موضوع شهرک صنعتی خیام و بویی که از واحد کارتن سازی پردیس کاغذ متصاعد می شود توسط شرکت شهرکهای صنعتی پیگیری شده و مدارک و مستنداتش در اداره کل محیط زیست موجود است. 

مدیر ایمنی، بهداشت محیط زیست و انرژی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: وقتی تصمیم گرفته می شود شهرک صنعتی ایجاد شود نخستین استعلام از اداره کل محیط زیست صورت می گیرد و آن اداره کل هم در ابتدا فاصله شهرک را با مناطق مسکونی بررسی می کند. 

وی افزود: تا زمانی که پاسخ این استعلام داده نشده و استقرار شهرک صنعتی در منطقه بلامانع اعلام نشود، شرکت شهرکهای صنعتی عملیات اجرایی آن را آغاز نمی کند. 

محمدیاری ادامه داد: وقتی یک شهرک صنعتی مصوب شد شرکت شهرکهای صنعتی طبق قانون می تواند در شش یا هفت بخش از جمله غذایی، کانی، فلزی و سلولزی به واحدهای صنعتی زمین واگذار کند. 

وی گفت: دو گروه واحد صنعتی وجود دارد. یک عده واحدهایی هستند که از شرکت شهرکهای صنعتی زمین می گیرند و آلایندگی آنها پایش و در صورت لزوم به آنها اخطار داده می شود اما یک سری از واحدهای صنعتی نقل مکان می کنند. 

مدیر ایمنی، بهداشت محیط زیست و انرژی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی افزود: واحد کارتن سازی پردیس کاغذ شهرک صنعتی خیام نیشابور از این دسته واحدهاست که زمینش را از واحدی در بخش سلولزی شهرک صنعتی خریده و زمانی که پروانه بهره برداری آن توسط محیط زیست صادر می شد در شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی نقل و انتقالش را انجام داده است. 

وی ادامه داد: زمانی که سازمان محیط زیست برای یک واحد صنعتی پروانه بهره برداری صادر می کند همه مسائل را از جمله آلودگی هوا، فاضلاب و مدیریت پسماند بررسی کرده لذا در آن زمان همه این موارد برای فعالیت واحد کارتن سازی پردیس کاغذ پذیرفته شده که پروانه بهره برداری آن صادر شده است. 

محمدیاری گفت: واقعیت این است که واحدهای صنعتی در مباحث آلودگی هوا و نیز در مباحث سلامت شغلی باید یک سری استانداردها را رعایت کنند اما در بحث پسماند و نیز آلودگی هوا وضعیت پایش، اندازه گیری و صحه گذاری برای عملکرد واحدهای صنعتی بر عهده محیط زیست است. 

وی افزود: شرکت شهرکهای صنعتی تنها در مبحث فاضلاب واحدهای صنعتی تقبل مسئولیت کرده تا در شهرکهای صنعتی تصفیه خانه بسازد و فاضلاب واحدها را تصفیه کند. 

مدیر ایمنی، بهداشت محیط زیست و انرژی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی ادامه داد: شخصا بارها به شهرک مسکونی امام رضا (ع) نیشابور رفته ام و ساکنان آن همه شاکی هستند. اما واقعیت این است که تاسیس این شهرک هیچ مطالعاتی نداشته تا مشخص کند رشدش به کدامین سو باشد. هر روز که به آنجا مراجعه می کنید با واحدهای مسکونی جدیدی مواجه می شوید که به سمت شهرک صنعتی خیام در حال پیشروی هستند. 

محمدیاری بر این نکته که باید صنعت و مردم بتوانند در کنار یکدیگر زندگی بدون مزاحمتی داشته باشند تاکید و بیان کرد: شهرک صنعتی خیام موظف است مطابق استانداردهای محیط زیست و بهداشت شغلی آنچه را که باعث ضرر به مردم و طبیعت است رفع کند و واحد صنعتی پردیس کاغذ هم باید این تعهد را بدهد و بپذیرد. 

وی افزود: در شرایط فعلی دستگاهی که باید نظر دهد این بو برای مردم مخاطره انگیز است یا نه اداره بهداشت است. مرجعی که باید نظر دهد آیا استانداردهای زیست محیطی رعایت می شود اداره کل محیط زیست است. 

مدیر ایمنی، بهداشت محیط زیست و انرژی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی ادامه داد: سازمان محیط زیست می گوید شاخص و استانداردی برای بو وجود ندارد ولی مردم منطقه از بو شاکی هستند و واقعیت این است که برخی مواقع این بو مردم منطقه را اذیت می کند. 

وی گفت: از آن طرف مردم هم باید بپذیرند که آنجا شهرک صنعتی است و صنعت به تبع فعالیتش عوارض دارد و بالاخره نزدیکی شهرک امام رضا(ع) به شهرک خیام نیشابور تبعاتی دارد. 

محمدیاری افزود: شهرک امام رضا(ع) شهرکی اقماری است که در دل شهرستان نیشابور ایجاد شده بدون آنکه مجوز داشته باشد. 

شهرک امام رضا از مناطق اقماری شهر 20 هزار نفری 'خرو' در فاصله 18 کیلومتری شمال شرق شهر نیشابور است. مرکز شهرستان 433 هزار نفری نیشابور در فاصله 122 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد. نیشابور مرکب از چهار بخش مرکزی، زبرخان، سرولایت و میان جلگه 431 روستا دارد. 

پارسال نیز ایجاد دریاچه ای از پساب در منطقه اسحاق آباد نیشابور که ناشی از فعالیت شهرک صنعتی خیام بود و ایجاد دریاچه پساب صنعتی در پشت یک بند خاکی که به صورت غیرمجاز ساخته شده بود نگرانیهای زیست محیطی در این شهرستان ایجاد کرد. 

شهرک صنعتی خیام در سال 1368 به تصویب هیات وزیران رسید و از سال 1370 استقرار واحدهای صنعتی که هم اینک به حدود 300 واحد رسیده در آن آغاز شد. شهرک صنعتی خیام واقع در کیلومتر 20 جاده نیشابور - مشهد دارای دو مرحله به مساحت 246 هکتار و دومین شهرک صنعتی فعال خراسان رضوی به لحاظ حجم سرمایه، تعداد و ترکیب صنایع است. 

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

مناسبت ها

کمپین حمایت از کالای ایرانی

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۵
۰۵:۳۰
۱۲:۴۱
۱۹:۵۰
۲۰:۱۰

آمار بازدیدکنندگان

۶
۱۴۵۷
۳۳۸۷
۹۳۹۵۳۳۶