تقویم اخبار

تیر 1398
ی د س چ پ آ ش
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

کارگاه های از یاد رفته تولید بزرگترین فرش های جهان ؟!!

بزرگترین فرش جهان

تاریچه قالی بافی در نیشابور :

صنعت قالی بافی در بیش از ۴۷۰ روستای شهرستان نیشابور و شهر نیشابور رواج دارد مهمترین مناطق قالیبافی حومه نیشابور درروستاهای شفیع آباد، گرینه، درود، باغشن، سید آباد، سرچاه، معدن، سلیمانی، اسحاق‌آباد، شهر بار و شهر خرو از مهمترین مراکز قالیبافی نیشابور هستند. آمادگی و توانمندی نیشابور در بخش صنعت قالی بافی به گونه‌ای است که اقدام به بافتن قالی‌هایی با متراژ چند هزار متری و در نوع خود بزرگ‌ترین در سطح جهان می‌نماید.

مهمترین فرش های بافته شده در نیشابور و صادر شده به کشورهای خارجی:

 1. فرش مسجد شیخ زاید بن سلطان آل نهیان در شهر ابوظبی با ابعاد ۱۳۲ متر طول، ۴۲ تا ۴۸ متر عرض و ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون گره، بزرگترین فرش دست باف ثبت شده در کتاب رکوردهای جهان است که به دست فرشبافان نیشابوری بافته شده‌است.
 2. فرش مسجد جامع سلطان قابوس در استان مسقط به سفارش سلطان قابوس اثر مشهور هنرمندان فرشباف نیشابوری است. طرح این فرش که در حدود ۵ هزار متر مربع مساحت دارد و از اتصال ۴۸ قطعه کوچک و بزرگ به یکدیگر تشکیل شده، از نقشه گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان و ترکیب طرح افشان شاه عباسی و سایر نگاره‌های تزیینی ایرانی و اسلامی الهام گرفته‌است.
 3. فرش کاخ ریاست جمهوری ارمنستان با مساحت ۷۰ متر مربع
 4. فرش سفارش سفارت فنلاند در تهران به مساحت ۴۰ متر مربع  که در کارگاه‌های این شهرستان بافته‌اند.
 5. سومین فرش بزرگ جهان با مساحت تقریبی ۲ هزار و ۴۰۰ متر مربع که به سفارش سلطان عمان برای استفاده در مسجد امین این کشور سفارش داده شده است.

نام چند طرح که در میان قالیبافان از عمومیت برخوردار است طرح‌های خراسانی، برگ بیدی، دهانه اژدر، شاه عباسی، لچک ترنج است.

فرایند بزرگترین فرش جهان :

شركت سهامی فرش ایران پس از انعقاد قرارداد ، در سال 1375 (1969) با دربار كشور عمان ، ضمن تشكیل ستادی از زبده ترین كارشناسان خود نسبت به تهیه طرح های اولیه اقدام نمود و طرح و نقشه ی نهایی این فرش را به تأیید مقامات كشور عمان رسانید.

از آنجایی كه بافت چنین فرشی (نزدیك به 5 هزار متر مربع) به صورت یك پارچه ، ناممكن بود و با توجه به اینكه در شبستان مسجد اعظم سلطان قابوس، 4 ستون اصلی و 18 ستون ، جهت رواق ها وجود داشت، بنابراین اجرای این طرح، تجربه و تخصص خاصی را برای طراحی و بافت فرش طلب می كرد.

بافت این فرش در شهر نیشابور در استان خراسان طی سه سال كار مداوم توسط 500 نفر بافنده در دو نوبت كار روزانه با صرف 12 میلیون ساعت كار و نظارت و كنترل 300 نفر كارشناس خبره شركت صورت پذیرفت. 

در رنگرزی مواد اولیه فرش از شویه ی ابداعی شركت(رنگرزی پشم قبل از ریسندگی) استفاده شده است.

طرح و نقشه ی ترنج فرش با الهام از طرح داخلی گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهانی تهیه شده است و در زمینه ی این فرش ، از طرح افشان شاه عباسی كه تركیبی از شاخ و برگ است توسط طراحان و نقاشان ماهر شركت با صرف 15000 نفر ساعت و استفاده از 13500 برگ نقشه رنگی انجام شده است.

وزن پشم مصرفی در این فرش 32 تن ، از بهترین پشم با توجه به استانداردهای موجود است و وزن فرش بافته شده پس از انجام عملیات پرداخت به 22 تن رسیده است.

مشخصات بزرگترین فرش جهان به نام سلطان قابوس :

 • ابعاد: 90/60 متر × 50/70 متر
 • مساحت: 4343 متر مربع در 48 قطعه
 • مساحت بزرگ ترین قطعه : 1200 متر مربع
 • مساحت كوچك ترین قطعه: 24 متر مربع
 • رج شمار : 40 رج
 • تعداد گره : 1700000000 گره
 • جنس تارو پود: نخ پنبه ای
 • جنس پرز: نخ پشمی
 • تعداد رنگ : 28 نوع رنگ گیاهی

سید حسن رضوی عضو ورییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهرستان نیشابور در این زمینه به خبرنگار ما گفت: یکی از راهکارهای ترویج و توسعه فالیبافی حمایت از کارگاههای کوچک و حمایت از این قشر در خرید و تهیه امکانات اولیه است . البته این مهم می تواند در کنار اموزش فراگیران و علاقمندان به شکل بهتری قابلیت اجرایی پیدا کند.

امروزه هنر قالیبافی بعنوان یک صنعت مهم و موثر در توسعه و بعنوان یک در امد پایدار مطرح است .هر چقدر جامعه به این سمت گرایش پیدا کند از نظر اقتصادی به مشکلات کمتری در خانواده ها مواجه می شویم .

سیدمتین رضوی

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۹
۰۵:۱۹
۱۲:۳۷
۱۹:۵۶
۲۰:۱۶

آمار بازدیدکنندگان

۱۱
۱۲۲۶
۲۴۲۱
۱۰۲۱۳۱۸۰