تقویم اخبار

خرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

کشف آثار دوره‌های نوسنگی تا دوران اسلامی در دشت نیشابور

بررسی نظامند طبقه‌بندی شده با محوریت تپه برج در شرق دشت نیشابور با همکاری ده‌ها متخصص از دوره‌های نوسنگی، مس – سنگی و مفرغ، آهن و دوره‌های تاریخی و اسلامی در حال انجام است.

محمدحسین رضایی (سرپرست هیات کاوش در دشت نیشابور) با اشاره به بررسی نظامند طبقه‌بندی شده با محوریت تپه برج در شرق دشت نیشابور گفت: این بررسی با حمایت مستقیم دانشگاه نیشابور و مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام می‌شود.

او اظهار داشت: این پژوهش ادامه پژوهش‌هایی است که در سال ۱۳۸۴ با اعتبار پژوهشگاه در تپه برج بوسیله عمران گاراژیان از اعضای گروه باستان شناسی دانشگاه نیشابور، که در این پروژه نیز حضور فعال دارد انجام شده بود.

این باستان شناس گفت: همچنین بررسی متمرکز بر تپه برج به مسائل محوری مانند پراکندگی یافته‌های سطحی در بخش‌های مختلف استقرار گستردۀ برج می‌پردازد.

به گفته رضایی این پژوهش مراحل آغازین پروژه‌ای بلندمدت است که بوسیله دانشگاه نیشابور در دشت نیشابور پیگیری می‌شود.

او تصریح کرد: در این پروژه اضافه بر کارشناسان، اعضای هیأت علمی، دانشجویان گروه باستان شناسی دانشگاه نیشابور، برخی اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم و فنآوری کشور چین حضور فعال دارند.   

رضایی گفت: این بررسی با همکاری ده ‌ا متخصص از دوره‌های مختلف از جمله نوسنگی، مس – سنگی و مفرغ، آهن و دوره‌های تاریخی و اسلامی انجام می‌شود و از نظر حضور پر تعداد متخصصان در نوع خود کم نظیر است.

وی افزود: در مناطق شرقی نیشابور تپه برج استقراری با بیش از ۱۳ هکتار وسعت و دارای آثار دوره‌های نوسنگی تا آهن همچنین دارای آثار پراکنده‌ای از دوره‌های تاریخی و اندک یافته‌های دوران اسلامی است.

سرپرست هیات باستان شناسی ابراز امیدواری کرد: این پژوهش که در مراحل آغازین است، تداوم یافته و موجب شناسایی فرهنگ‌های کمتر شناخته شدۀ خراسان خصوصا در دوره‌های پیش از تاریخ و تاریخی شود.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۱
۰۵:۲۴
۱۲:۳۱
۱۹:۳۸
۱۹:۵۸

آمار بازدیدکنندگان

۶
۸۰۷
۳۱۱۱
۱۰۱۰۳۹۵۳