تقویم اخبار

خرداد 1398
ی د س چ پ آ ش
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

بایگانی اخبار

لینک به روزنه

www.rovzane.com

کنترل سلامت روغن در رستوران ها و مراکز پخت مواد غذایی

مدیر گروه بهداشت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی نیشابور گفت: کیفیت روغن مصرفی در مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی از جمله فست فودها، اغذیه فروشی ها و رستوران ها با استفاده از تجهیزات پرتابل بازرسی بررسی و ارزیابی می شود.

مهندس سعید یگانه پور در مصاحبه با وب دا بیان داشت: بیماری‌ های قلبی و عروقی، چربی خون و چاقی موضوعاتی هستند که در حال حاضر در بسیاری از کشورها از جمله در کشور ایران بیشترین بار بیماری های غیر واگیر را به خود اختصاص داده است. یکی از عوامل تاثیرگذار این بیماری ها، نوع روغن مصرفی برای سرخ کردن مواد غذایی در خانوارها و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی است.

وی با بیان اینکه سرخ کردن مواد غذایی در روغن یکی از روش های متداول و سریع برای پخت مواد غذایی است، افزود: در سرخ کردن مواد غذایی که از روغن به عنوان محیط انتقال حرارت استفاده می شود به دلیل جذب چربی، بافت ترد و طعم دلپذیر، مواد غذایی سرخ شده از محبوبیت بالایی در بین مصرف کنندگان برخوردار می باشند.

مدیر گروه بهداشت محیط خاطر نشان کرد: استفاده مکرر از روغن سرخ کردنی روند تولید اجزاء نامطلوب را سرعت می بخشد از این رو تعیین زمان دور ریزی روغن سرخ کردنی، اهمیت خیلی زیادی دارد و طبق تحقیقات انجام شده، ساختار مولکولی روغن در دمای حدود ۱۸۰درجه سانتی‌گراد، در ترکیب با اکسیژن هوا تغییر یافته آلدئید و پراکسیدهای لیپیدی تولید می‌کند و خوردن یا استنشاق آلدئید، حتی به مقدار کم احتمال بیماری‌های قلبی و سرطان را افزایش می‌دهد.

مهندس سعید یگانه پور تصریح نمود: بسیاری از متصدیان مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی از جمله فست فودها، اغذیه فروشی ها و رستوران ها بدون توجه به این موضوع که استفاده طولانی مدت از روغن استفاده شده، اثرات جبران ناپذیری بر روی سلامتی افراد دارد صرفاً از طریق مشاهده و تشخیص تجربی اقدام به تعویض روغن می کنند.

وی با اشاره به این موضوع که یکی از مهم ترین روش ها برای ارزیابی کیفیت روغن طی فرآیند سرخ کردن، اندازه گیری مقدار کل مواد قطبی (TPM) است، اضافه کرد: اندازه گیری مقدار کل مواد قطبی، معیاري براي نشان دادن میزان کهنگی روغن ناشی از تأثیر حرارت است و نقطه دورریزی روغن می تواند براساس این شاخص تعیین شود.

مدیر گروه بهداشت محیط معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی نیشابور  اظهار داشت: در همین راستا با توجه به وظیفه  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تامین سلامت مردم، کنترل روغن مصرفی در مراکز تهیه، توزیع و فروش مواد غذایی با استفاده از تجهیزات پرتابل بازرسی از اقداماتی است که از ابتدای سال جاری جزو برنامه های وزارت بهداشت بوده و بازرسین بهداشت محیط این معاونت در بازدیدهای بهداشتی خویش از مراکز مذکور اقدام به ارزیابی کیفیت روغن مصرفی طی فرآیند سرخ کردن،با اندازه گیری مقدار کل مواد قطبی (TPM) می کنند و در صورت بالابودن مقدار کل مواد قطبی روغن، علاوه بر معدوم نمودن روغن های باقیمانده، اقدام به معرفی فرد متخلف به مراجع قضایی می نمایند.

مهندس یگانه پور در پایان با توجه به موارد فوق توصیه کرد تا حد امکان از روش سرخ‌ کردن اجتناب شود و یا از دمای کمتری برای سرخ کردن استفاده گردد و علاوه بر مصرف حداقل روغن حتما از مصرف مجدد روغن خودداری شودو روغن را دور از نور نگهداری نمایید.

درج نظر

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML نظرات: RSS | Atom

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۴۱
۰۵:۲۴
۱۲:۳۱
۱۹:۳۸
۱۹:۵۸

آمار بازدیدکنندگان

۷
۶۶۹
۳۱۱۱
۱۰۱۰۳۸۱۵