لینک به روزنه

www.rovzane.com

نتایج جستجو

 • 48 مورد در بخش اخبار روزنه
 • رِیوَنْد (به زبان اوستایی:  رَئِوَنْت؛ و به معنای «دارنده جلال و شکوه و فروغ»)(1)؛ نام یکی از بخش‌های چهارگانه نیشابور قدیم؛ این بخش‌ها که «ربع» نامیده می‌شده‌اند(2) عبارتند از: ربع شامات، ربع ریوند، ربع مازل، ربع بشتفروش.(3) معدن فیروزه نیشابور، از نقاط شناخته‌شده ناحیه ریوند است.(4) این ناحیه با جای‌نام‌های یاد شده در متون مزدیسنایی و تاریخی همچون: شهر ریوند، دریاچه ریوند، کوه ریوند و آتشکده آذر برزین‌مهر، دارای ارتباط و پیوستگی جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی است.(5)(6)(7)..
 • دهستان رِیْوَنْد؛ که کهنسالان بومی، آن را «بلوک ریوند» نیز می‌خوانند؛ از توابع بخش مرکزی شهرستان نیشابور است. اقتصاد این ناحیه، بیشتر مبتنی بر کشاورزی است. دهستان ریوند، به خاطر بناهای تاریخی گنبدهای آجرین مهرآباد (شادمهر) و همچنین پیوند با ریوند باستانی نیشابور، از سرشناسی و شهرت ویژه‌ای برخوردار است.  ..
 • شهرستان نیشابور واقع در شمال خراسان رضوی با حدود نیم میلیون نفر جمعیت، دومین شهر بزرگ استان به لحاظ جمعیتی است. نیشابور به عنوان دومین منطقه نمونه بین المللی در استان خراسان سالانه پذیرای ۸ میلیون گردشگر است که از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی زیبای آن بازدید می‌کنند...    ..
 • نیشابور، پیش از آن‌که به دست شاپور یکم ساسانی گسترش پیدا کند و به قطب سیاست و فرهنگ خراسان تبدیل شود نیز، شهری پررونق بود و «رَئِوَنت» نام داشت؛ واژه‌ای که بعدها به «ریوند» تبدیل شد و هنوز هم به یکی از نواحی نیشابور اطلاق می‌شود...
 • نیشابور، بزرگ ترین مركز دانش اسلامی و گاهواره ارجمند ترین سخنوران و دانشمندان ایران بوده و هست. مهم ترین صنایع دستی مردم نیشابور قالی بافی، فیروزه تراشی، سفال سازی، سبد بافی، و…. است. بیش تر مردم نیشابور از نژاد پیشین ایرانی و از تیره های پارسی هستند كه در گذشته های بسیار دور در این سرزمین مستقر شده اند...
 •    برای دریافت فایل PDF این نوشتار، بر روی اینجا کلیک کنید. - ریوند در آیین مزدیسنا: ریوند، پاره‌ای از بوم نیشاپور خراسان است.(1) این خطّه از خاک اهورایی ایران‌زمین، در «اوستا» -کهن‌ترین نوشتار ایرانی و نامه دینی مزداپرستان-، با نیکی و ستایش یاد شده، چنانکه در بند ششم «آتش بهرام نیایش»(2) آمده است: «ای آذر اهوره‌مزدا! کوه ریوند مزداآفریده، فرّکیانی مزداآفریده، آذر اهوره‌مزدا، ای آذر اَشَوَن ارتشتاران! ای ایزد نریوسنگ، آذر نافه شهریاری! شما را ستایش و نیایش و خشنودی و آفرین».(3) در گفتار «بُنده..
 • روزنه : مطلبی که در ادامه می آید، توسط خبرگزاری "تسنیم"  با عنوان "جاذبه های گردشگری خراسان" منتشر شده است. هدف نگارنده از این نوشتار بسیار ناقص مشخص نیست ولی مطلب ارائه شده، حکایت بقالی سر کوچه های قدیم است که همه چیز دارد اما فقط برای اهالی همان کوچه! گرچه معرفی بسیار ناقص «پایتخت فرهنگی خراسان »، ابرشهر ایران زمین، شهری که عضو شهرهای تاریخی جهان است، شائبه ی کم سوادی نگارنده  را ایجاد می کند؛ از دیگر سو قرار دادن حرم مطهر رضوی در دسته اماکن تفریحی و گردشگری و آتشکده آذربرزین مهر که مکانی تاری..
 •   - نام‌شناخت، از اَشک‌آباد تا عَشق‌آباد: شهر عَشق‌آباد، در موقعیت جغرافیایی 36°2'33 شمالی و 58°40'58 شرقی، در 20 کیلومتری جنوب شهر نیشابور، واقع شده است. نام این شهر، در گویش اهالی بومی (گویش نیشابوری) با فتح حرف اول و به گونه aŝqābād (= اَشق‌آباد یا عَشق‌آباد) بیان می‌گردد. دکتر فریدون جنیدی، ایرانشناس و استاد زبان‌ پارسی میانه (= زبان پهلوی یا پهلوانیک)، نام کنونی این شهر را دگرگون‌شده «اَشک‌آباد» دانسته و از ارتباط آن با دوره پارت‌ها (اشکانیان)، آگاهی می‌دهد. باید در نظر داشت که اَشک‌آباد ..
 • همزمان با هفته بزرگداشت  بسیج نمايش  كودكانه آیینی « ضامن آهو » به کارگردانی هنرمند نيشابوري محمد رضایی و نویسندگی مرتضی داریوند نژاد در تالار اديب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور به روي صحنه رفت...
 • «صورة الارض» به معنی نقشه زمین یا هیأت زمین، نام یکی از معروف‌ترین کتاب‌های جغرافیایی سده‌های نخست هجری است. این کتاب، دستاورد سفر ابوالقاسم‌ محمد بن‌ حوقل‌ (يا محمد بن‌ على‌ نصيبى‌ يا نصيبينى)‌، معروف به «ابن حوقل»، در سرزمین‌های اسلامی، در نیمه دوم سده چهارم هجری است. ..
صفحه قبلی 1 2 3 4 5 صفحه بعدی
نتایج یافت شده: 48 مورد

پل های ارتباطی کاربران گرامی با روزنه

اوقات شرعی نیشابور

۰۳:۲۷
۰۵:۱۷
۱۲:۳۶
۱۹:۵۴
۲۰:۱۵

آمار بازدیدکنندگان

۸
۴۶۰
۲۰۹۷
۱۰۱۹۴۴۷۰